
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
09 грудня 2019 р. № 520/9264/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання – Ділбаряна А.О.,
за участю: позивача - ОСОБА_1 , представника позивача – Багрія Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії (вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 08592313) про визнання незаконним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі ліквідаційної комісії, в якому просить суд:
- визнати незаконним рішення від 25.10.2018 Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії про невиплату Позивачу в більшому розмірі одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції;
- зобов`язати Відповідача - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії зареєструвати та подати до МВС України в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015 “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” та висновок щодо виплати Позивачу одноразової грошової допомоги у разі інвалідності працівника міліції у розмірі 366500 гривень.
Ухвалою судді від 16.09.2019 було відкрите спрощене позовне провадження у справі.
Ухвалою суду від 11.11.2019 в задоволенні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову – відмовлено.
Протокольною ухвалою суду від 11.11.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 1993 по 2006 вона проходила службу на відповідних посадах у Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області. Позивачу у 12.09.2016 встановлено ІІ групу інвалідності з встановленням причини інвалідності: «захворювання пов`язано з проходженням служби в органах внутрішніх справ». 28.09.2018 позивач подала рапорт до ГУ НП в Харківській області про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію». ГУ НП в Харківській області передало вказані документи до відповідача. 25.10.2018 позивач отримала відповідь на її запит, яким відмовлено в задоволенні її заяви. Позивач вважає таку відмову незаконною.
Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому зазначив, що позивачу у 2002 році виплачено страхову суму у зв`язку з первинним встановленням інвалідності ІІІ групи. 12.09.2016 під час чергового огляду позивачу встановлено ІІ групу інвалідності. 28.09.2018 позивач звернулася з заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги. 25.10.2018 позивачу відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що з дати первинного огляду пройшло більше двох років, що не дає позивачу права на отримання одноразової грошової допомоги. У зв`язку з наведеним, відповідач вважає, що діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством.
Позивач, ОСОБА_1 , та її представник, Багрій Д.С., в судовому засіданні просили задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник позивача – Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії – в судове засідання 09.12.2019 не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Від представника відповідача Тищенко В.В. надано заяву про перенесення розгляду справи на іншу дату через її зайнятість в іншому судовому засіданні по справі № 820/1822/16 у Другому апеляційному адміністративному суді, доказів такої зайнятості до клопотання надано не було. Дане клопотання залишено судом без задоволення через недоведеність поважності причин неявки представника, з огляду на статус відповідача як суб`єкта владних повноважень, наявність у матеріалах справи відзиву на позов та з урахуванням строку розгляду справи, визначеного КАС України.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 1993 року по 2006 рік проходила службу на відповідних посадах у Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, що підтверджується трудовою книжкою позивача (а.с. 15-16).
12.12.2006 відповідно до наказу ГУМВС України в Харківській області від 12.12.2006 № 193 о/с позивача звільнено з органів внутрішніх справ.
Згідно довідки МСЕК Серія 12 ААА № 444488 позивачу встановлено первинно ІІ групу інвалідності у зв`язку з проходженням служби в ОВС з 06.09.2016. (а.с.17).
Позивач звернулася до Головного управління Національної поліції в Харківській області з заявою від 28.09.2018 про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що 12.09.2016 їй було встановлено ІІ групу інвалідності по захворюванню, отриманому під час проходження служби, разом з відповідними додатками (а.с. 18). ГУ НП в Харківській області передало вказані документи до відповідача.
Листом № 286/119-29-2/01-2018 від 25.10.2018 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що на виконання пункту 2 розділу II «Прикінцевих положень» Закону України від 13 лютого 2015 року №208-УІІІ «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 жовтня 2015 року №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» (далі - Порядок), що набрала чинності 31 жовтня 2015 року. Згідно з умовами пункту 4 цього Порядку визначено, що якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено, згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії, вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми. Згідно матеріалів, які знаходяться в ліквідаційній комісії ГУМВС України в Харківській області, з`ясовано, що позивачу було встановлено первинно 20% втрати працездатності від 20.03.2002 та виплачено 1600 гри., а також 20% втрати працездатності від 12.12.2006 і виплачено 100 грн. (з урахуванням раніше виплаченої суми). Черговий огляд МСЕК з установленням 2-ої групи інвалідності та відповідного ступеню втрати працездатності відбувся 06.09.2016. Таким чином, та обставина, що з дати первинного огляду МСЕК пройшло більше 2 років, за умовами пункту 4 Порядку, не дає позивачу права на отримання грошової допомоги в більшому розмірі. Зважаючи на викладене, позивачу повернуто матеріали на одноразову грошову допомогу, як такі, що не відповідають вимогам законодавства. (а.с.19)
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію», право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Відповідно до статті 23 Закону України “Про міліцію” у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Аналіз статті 23 Закону України “Про міліцію” свідчить, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції та компенсація заподіяння шкоди його майну здійснюється в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 8, 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затверджених, постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 850, керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) працівника міліції. МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Таким чином, виходячи з аналізу вищезазначеної норми, суд приходить до висновку, що саме до компетенції Міністерства внутрішніх справ України віднесено прийняття рішення про призначення або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, а відповідач має обов`язок у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів направити до Міністерства внутрішніх справ України висновок з поданими документами для прийняття вказаного рішення.
Таким чином, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії вчинило протиправні дії, повернувши позивачу подані нею документи, замість складання висновку та направлення його разом з поданими позивачем документами до Міністерства внутрішніх справ України для прийняття рішення з питання виплати позивачу одноразової грошової допомоги. При цьому наданий позивачу лист про повернення документів не є рішенням суб`єкта владних повноважень в розумінні норм КАС України.
З огляду на зазначене, позовні вимоги про визнання незаконним рішення від 25.10.2018 Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи, що судом при розгляді справи встановлено вчинення відповідачем протиправних дій по поверненню листом від 25.10.2018 документів позивачу, які були нею подані для призначення одноразової грошової допомоги, суд вважає за необхідне з метою ефективного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог та задовольнити позов шляхом визнання протиправними дій Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії щодо повернення документів позивачу для призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції листом від 25.10.2018 та, як наслідок, зобов`язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії направити до МВС України матеріали відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015, для прийняття рішення щодо наявності підстав для виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності працівнику міліції.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії (вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 08592313) про визнання незаконним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії щодо повернення документів позивачу для призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції листом від 25.10.2018.
Зобов`язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії направити до МВС України матеріали відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015 для прийняття рішення щодо наявності підстав для виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності працівнику міліції.
В задоволенні інших позовних вимог – відмовити.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 19 грудня 2019 року.
Суддя Білова О.В.