
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
18 грудня 2019 р. справа №520/9945/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар`єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області до Державного підприємства "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач Державна екологічна інспекція у Харківській області звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство", в якому просила суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ДП «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» у вигляді заборони (зупинення) виконання санітарно вибіркових рубок в кварталі 274 виділ 1 площею 16,6 га зі складом насадження 10Дз+Яз+Клг, виділ 2 площею 6,4 га зі складом насадження 6Дз2Лпд2Клг1Яз, виділ 3 площею 5,1 га зі складом насадження 5Дз2Яз2Лпд1Клг, виділ 4 площею 19,2 га зі складом насадження 10Дз+Яз+Лпд, виділ 5 площею 3,6 га зі складом насадження 10Дз+Яз+Клг+Лпд згідно ЛК № 000666 від 24.06.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на підставі наказу від 29 липня 2019 № 557/11-02, в термін з 30 липня по 12 серпня 2019 року проведено позапланову перевірку у діяльності ДП «Чугуєво - Бабчанське лісове господарство», в частині дотримання вимог природоохоронного законодавства під час планування та проведення рубок лісу на території ДП «Чугуєво - Бабчанське лісове господарство». За результатами вказаної перевірки було складено акт, в якому зафіксовано, що відбір дерев для рубки, встановлений пунктами 14-25 постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 року № 555 «Про затвердження Санітарних правил в лісах України» (із змінами, надалі Постанова № 555), не дотримується, призначення санітарних рубок здійснюється без урахування категорій стану дерев, встановлених у додатку 3 до Санітарних правил, а саме: у Кочетоцькому лісництві № 1 встановлено наступне: видано лісорубний квиток № 000666 від 24.06.2019 року на проведення вибіркових санітарних рубок в кварталі 274: виділ 1 площею 16,6 га зі складом насадження 1 ОДз+Яз+Клг; виділ 2 площею 6,4 га зі складом насадження 6Дз2Лпд2Клг1Яз, виділ 3 площею 5,1 газі складом насадження 5Дз2Яз2Лпд1 Клг; виділ 4 площею 19,2 га зі складом насадження ЮДз+Яз+Лпд; виділ 5 площею 3,6 газі складом насадження ЮДз+Яз+Клг+Лпд. Рубки заплановано проведення відповідно до Переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів Державного підприємства «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» на 2019 рік та на підставі акту лісопатологічного обстеження з метою визначення санітарного стану насаджень від 20.06.2018. Однак, натурним оглядом ділянок встановлено, що під час відведення насадження для проведення вибіркових санітарних рубок не було проведено нумерацію дерев, що підлягають вирубуванню, що мають ступінь товщини стовбура 24 сантиметри і більше на висоті 1,3 метра, та, як наслідок, які саме дерева включені до нумераційної відомості дерев, призначених для вибіркової санітарної рубки, визначити не представляється можливим. Таким чином, встановити згідно матеріалів відведення лісосік в рубку які саме дерева підлягають вирубці не представляється можливим, що свідчить про те, що лісорубний квиток № 000666 від 24.06.2019 року на проведення ВСР в кварталі 274 у виділах 1,2, 3, 4, 5 видано неправомірно. Чинним законодавством передбачено, право Інспекції на звернення до суду із позовом про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду (контролю), а саме: щодо повного або часткового зупинення виробництв (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
Від представника позивача - Полухіна А.В. через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, а також представника позивача зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача не прибув, про час, дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Враховуючи положення ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача, в порядку письмового провадження, за наявними матеріалами справи.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС України, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Державне підприємство "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство" (далі - ДП "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство") зареєстрована як юридична особа.
Як вбачається з матеріалів справи, в межах розгляду звернення гр. ОСОБА_1 від 01 червня 2019 року та враховуючи Погодження Мінприроди від 24.07.2019 № 5/4.1-11/8142-19, Інспекцією на підставі ст. 20'2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 4,6,7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу від 29 липня 2019 № 557/11-02, в термін з 30 липня по 12 серпня 2019 року проведено позапланову перевірку у діяльності ДП «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство», в частині дотримання вимог природоохоронного законодавства під час планування та проведення рубок лісу на території ДП «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство».
За результатами контролюючого заходу, Інспекцією складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 557/11 -02/06-06 від 12.08.2019, в якому зафіксовано, зокрема, що відбір дерев для рубки, встановлений пунктами 14-25 постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 року № 555 «Про затвердження Санітарних правил в лісах України» (із змінами, надалі Постанова № 555), не дотримується, призначення санітарних рубок здійснюється без урахування категорій стану дерев, встановлених у додатку 3 до Санітарних правил, а саме: у Кочетоцькому лісництві № 1 встановлено наступне: видано лісорубний квиток № 000666 від 24.06.2019 року на проведення вибіркових санітарних рубок в кварталі 274: виділ 1 площею 16,6 га зі складом насадження 1 ОДз+Яз+Клг, виділ 2 площею 6,4 га зі складом насадження 6Дз2Лпд2Клг1Яз, виділ 3 площею 5,1 газі складом насадження 5Дз2Яз2Лпд1 Клг, виділ 4 площею 19,2 га зі складом насадження ЮДз+Яз+Лпд, виділ 5 площею 3,6 газі складом насадження ЮДз+Яз+Клг+Лпд.
Водночас, встановлено, що проведення рубки дерев заплановано проведення відповідно до Переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів Державного підприємства «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» на 2019 рік та на підставі акту лісопатологічного обстеження з метою визначення санітарного стану насаджень від 20.06.2018.
З метою усунення порушень, виявлених під час здійснення перевірки, Держекоінспекцією у Харківській області винесено припис від 19.08.2019 №45/06-06, яким, зокрема, зобов`язано відповідача: спеціальні дозволи (лісорубні квитки) на проведення усіх суцільних санітарних рубок площею понад 1 га видавати лише після проведення оцінки впливу на довкілля; під час відбору дерев для вибіркових санітарних рубок дотримуватись вимог, встановлених пунктами 14-25 Санітарних правил в лісах України; призначення санітарних рубок здійснювати з урахуванням категорій стану дерев, встановлених у додатку 3 до Санітарних правил в лісах України.
Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 р. № 275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно з п.1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 р. №429 (далі за текстом - Положення) Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Так, відповідно до пункту 4 Постанови № 555, для поліпшення санітарного стану лісів здійснюються такі заходи: вибіркові санітарні рубки; суцільні санітарні рубки; ліквідація захаращеності.
Відповідно до пункту 12 Постанови № 555, вибіркові санітарні рубки проводяться власниками лісів, постійними лісокористувачами шляхом вилучення з насаджень сухостійних, відмираючи, дуже ослаблених внаслідок пошкодження насаджень пожежами, шкідниками, хворобами лісу і внаслідок аварій та стихійного лиха окремих дерев або їх груп.
Згідно пункту 13 зазначеної вище Постанови вбачається, що власники лісів, постійні лісокористувачі призначають на основі матеріалів лісовпорядкування, лісопатологічних обстежень та повідомлень про появу ознак погіршення санітарного стану лісових насаджень вибіркові санітарні рубки, про що інформують обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та орган місцевого самоврядування, на території якого зростають насадження, що потребують вибіркової санітарної рубки.
Як вбачається з акту перевірки, натурним оглядом ділянок встановлено, що під час відведення насадження для проведення вибіркових санітарних рубок не було проведено нумерацію дерев, що підлягають вирубуванню, що мають ступінь товщини стовбура 24 сантиметри і більше на висоті 1,3 метра, та, як наслідок, які саме дерева включені до нумераційної відомості дерев, призначених для вибіркової санітарної рубки, визначити не представляється можливим.
Таким чином, контролюючий орган при перевірці не встановив згідно матеріалів відведення лісосік в рубку, які саме дерева підлягають вирубці, що свідчить про те, що лісорубний квиток № 000666 від 24.06.2019 на проведення ВСР в кварталі 274 у виділах 1,2, 3, 4, 5 видано неправомірно.
Положеннями ст. 13 Конституції України визначає, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно ст. 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров`я людей.
Екологічна безпека гарантується громадянам України здійсненням широкого комплексу взаємопов`язаних політичних, економічних, технічних, організаційних, державно-правових та інших заходів.
Діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно з ч.5 ст.4 вказаного Закону повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Пунктом 5 розділу II Положення, визначено що до функцій Інспекції належить звернення до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів і використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викид) впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
На підставі викладеного вбачається, що чинним законодавством передбачено, пені Інспекції на звернення до суду із позовом про застосування заходів реагування в ссе] державного нагляду (контролю), а саме: щодо повного або часткового зупинення виробництв (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
У відповідності до абз.2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров`я людей.
Екологічна безпека гарантується громадянам України здійсненням широкого комплексу взаємопов`язаних політичних, економічних, технічних, організаційних, державно-правових та інших заходів.
Діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природного середовища, може бути припинена за рішенням суду.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно з ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Під час розгляду справи відповідачем не підтверджено належними та допустимими доказами факт усунення вказаного порушення.
Таким чином, відповідачем не спростовано факт наявності на час розгляду справи порушень, що завдають шкоди навколишньому природного середовища.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частина 1 ст. 77 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, оскільки наявні підстави для застосування судом заходів реагування у вигляді заборони (зупинення) виконання санітарно вибіркових рубок в кварталі 274 виділ 1 площею 16,6 га зі складом насадження 10Дз+Яз+Клг, виділ 2 площею 6,4 га зі складом насадження 6Дз2Лпд2Клг1Яз, виділ 3 площею 5,1 га зі складом насадження 5Дз2Яз2Лпд1Клг, виділ 4 площею 19,2 га зі складом насадження 10Дз+Яз+Лпд, виділ 5 площею 3,6 га зі складом насадження 10Дз+Яз+Клг+Лпд згідно ЛК № 000666 від 24.06.2019.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов Державної екологічної інспекції у Харківській області до Державного підприємства "Чугуєво-Бабчанське лісове господарство" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити в повному обсязі.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ДП «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» у вигляді заборони (зупинення) виконання санітарно вибіркових рубок в кварталі 274 виділ 1 площею 16,6 га зі складом насадження 10Дз+Яз+Клг, виділ 2 площею 6,4 га зі складом насадження 6Дз2Лпд2Клг1Яз, виділ 3 площею 5,1 га зі складом насадження 5Дз2Яз2Лпд1Клг, виділ 4 площею 19,2 га зі складом насадження 10Дз+Яз+Лпд, виділ 5 площею 3,6 га зі складом насадження 10Дз+Яз+Клг+Лпд згідно ЛК № 000666 від 24.06.2019.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення складено 18 грудня 2019 року.
Суддя Л.М. Мар`єнко