Рішення № 86456527, 18.12.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2019
Номер справи
320/5711/18
Номер документу
86456527
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2019 року м. Київ № 320/5711/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області

про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Білоцерківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Білоцерківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄРПОУ 41249051) щодо зміни ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), індивідуального коефіцієнта заробітної плати, з якого нараховувалась пенсія з 3.88888 на 1,8741 та зміни порядку нарахування доплати за понаднормативний стаж з доплатою 1 % за кожний рік роботи понад 20 років встановленого стажу на доплату за понаднормативний стаж з доплатою 1 % за кожний рік роботи понад 25 років встановленого стажу

- зобов`язати Білоцерківське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄРПОУ 41249051) поновити ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), проживаючому за адресою АДРЕСА_1 індивідуальний коефіцієнт його заробітної плати 3,88888 та здійснити перерахунок та виплату пенсії виходячи з коефіцієнта 3.88888 з 02 травня 2018 року

- зобов`язати Білоцерківське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄРПОУ 41249051) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), проживаючому за адресою АДРЕСА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років починаючи з 02 травня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що при проведенні перерахунку його пенсії було змінено порядок її нарахування, а саме, перерахунок пенсії проводився не із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія (за період 12 місяців, з 01.08.1991 по 31.07.1992), а з урахуванням заробітку за 60 календарних місяців страхового стажу підряд (з 01.01.1989 по 31.12.1993) та за період з 01.09.2001 по 29.02.2008, внаслідок чого відповідач безпідставно зменшив індивідуальний коефіцієнт заробітної плати з 3.88888 на 1,80741, що призвело до порушення його прав. Позивач вважає, що відповідачем всупереч нормам ч.2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою визначено доплати за понаднормативний стаж 1 % за кожний рік роботи понад 20 років встановленого стажу, встановлено доплату з врахуванням норм ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.10.2018 відкрито провадження у справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Даною ухвалою судом витребувано докази по справі від відповідача: письмові пояснення про те, чи визнає відповідач право позивача на перерахунок пенсії з підстав зазначених у позовній заяві; належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача.

Крім того, судом запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та разом з цим, роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Відповідач позов не визнав та подав відзив від 10.12.2018 №29953/16, в якому зазначив, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення з позовом до суду, оскільки позивач оскаржує дії пенсійного фонду по нарахуванню пенсії за період з 2006 року.

Відповідач вважає, що перерахунок пенсії позивача зі зміною індивідуального коефіцієнта був здійснений без порушення чинного законодавства та за письмовою заявою позивача, оскільки, у своїх заявах від 11.06.2004, від 31.03.2006, від 02.04.2008, від 02.06.2010 позивач висловив згоду на перерахунок пенсії з її більшого розміру та добавленням стажу.

Разом з відзивом відповідач надав суду копію пенсійної справи позивача.

Від позивача надійшла відповідь на відзив від 28.12.2018 вх.№28996/18, в якій він вказує, що саме на органи пенсійного фонду покладено обов`язок щодо повідомлення відповідних змін, які можуть вплинути на розмір пенсії. Позивач вважає, що відповідачем всупереч нормам, визначеним в ч.2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено доплату за понаднормований стаж лише за 16 років, тобто з врахуванням норм ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.12.2019 замінено відповідача - Білоцерківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Білоцерківському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області (правонаступник головне управління Пенсійного фонду у Київській області) та з 30.10.2001 отримує пенсію за віком призначену на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Із записів трудової книжки позивача вбачається, що у період з 01.09.2001 по 31.12.2010 він працював на посаді вчителя математики Синявської середньої школи.

Відповідно до заяви позивача від 30.10.2001 та Розпорядження №115612 від 09.11.2001, копії яких знаходяться в матеріалах справи, зарахований загальний стаж роботи позивача складає 29 років, 4 місяців, 8 днів. Середньомісячний заробіток обрахований в розмірі 280,27 грн. Розмір пенсії з урахуванням обмеження складає 117 грн. та з урахуванням усіх підвищень і надбавок становить 121,53 грн.

З 01.01.2004р. позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Після перерахунку пенсії індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав – 3,88888, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав – 1191,75 грн.

11.06.2004 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з додаванням страхового стажу та із більшого заробітку. При цьому надав до Пенсійного фонду довідки про заробітну плату.

На підставі розпорядження №115612 від 11.06.2004 зарахований загальний стаж роботи складає 34 роки, 8 місяців, 6 днів. Середньомісячний заробіток обрахований в розмірі 854,56 грн. Розмір пенсії з урахуванням усіх підвищень і надбавок становить 418,12 грн.

31.03.2006 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з додаванням страхового стажу та із більшого заробітку. При цьому надав до Пенсійного фонду довідку про заробітну плату, дані СПОВ, про що свідчить копія заяви позивача від 31.03.2006 №3/127. Розмір пенсії за наслідками даного перерахунку склав 681,17 грн. Зі змісту розрахунку заробітку для обчислення пенсії вбачається, що відповідачем визначено індивідуальний коефіцієнт для обчислення – 1,874 (після оптимізації), середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав – 1387,27 грн.

Відповідно до заяви від 02.04.2008р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з додаванням стажу та з більшого заробітку. Відповідачем проведено перерахунок пенсії відповідно до поданої заяви, зараховано період страхового стажу з 01.03.2006 по 29.02.2008. Загальний страховий стаж після перерахунку пенсії склав – 38 років 11 місяців 11 днів., індивідуальний коефіцієнт для обчислення – 1,80626 (після оптимізації), середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав – 2163,74 грн.

02.06.2010 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з додаванням стажу, внаслідок чого йому було донараховано страховий стаж за період роботи з 01.03.2008 по 31.03.2010. Загальний стаж позивача після перерахунку склав – 41 рік 0 місяців 11 днів., індивідуальний коефіцієнт для обчислення – 1,58857 (після оптимізації), середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав – 2165,11 грн.

Судом встановлено, що після звільнення з роботи, позивач звернувся до відповідача з заявою від 04.01.2011 про перерахунок пенсії як непрацюючому. Загальний стаж позивача після перерахунку склав – 41 рік 10 місяців 11 днів.

У позовній заяві позивач вказав, що про порушення свого права дізнався 17.05.2018, отримавши поштою відповідь Білоцерківського об`єднаного ПФУ №431/к-01 від 14.05.2018.

Як вбачається з листа від 14.05.2018 №431/к-01, відповідач надав роз`яснення позивачу щодо проведених перерахунків пенсії у 2004, 2006, 2008 роках. Відповідач вказав, що всі перерахунки були проведені за заявами позивача про перерахунок пенсії з більшого заробітку та додаванням стажу роботи. Після перерахунку пенсії індивідуальний коефіцієнт заробітної плати зменшився з 3,88888 до 1,8741, але середньомісячний заробіток збільшувався.

Позивач вважає, що відповідачем самовільно та незаконно проведено перерахунок його пенсії, враховано інший період заробітної плати та зменшено її розмір. Вказані обставини стали підставою для звернення позивача із даним позовом.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених пунктом «а» статті 13 і статтею 14 цього Закону, - чотирьох мінімальних пенсій за віком.

Як випливає зі змісту розпорядження №115612 від 09.11.2001 позивачу виплачувалася пенсія у максимальному передбаченому ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» розмірі - три мінімальних пенсій за віком без урахування додаткової пенсії, призначено відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При цьому посилання позивача на неможливість обмеження Законом України «Про пенсійне забезпечення» розміру його пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є безпідставним, оскільки матеріали пенсійної справи свідчать, що пенсія позивачу призначена за правилами Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому його норми поширюються на спірні правовідносини. Крім того, як було встановлено раніше, додаткова пенсія, призначена згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплачувалася позивачу понад встановлений Законом України «Про пенсійне забезпечення» розмір.

З 01.01.2014 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058, відповідно до ч. 1 ст. 40 якого для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно ст. 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Так, відповідно частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 40 цього Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено два методи перерахунку пенсії - врахування для перерахунку пенсії заробітної плати, з якої було раніше обчислено пенсії або перерахунок пенсії із заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв.

Таким чином, формула за якою визначається коефіцієнт заробітної плати визначена законодавцем з 01.01.2004 р. При цьому, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії враховується вся заробітна плата, у тому числі і та, яку пенсіонер отримував після призначення пенсії, відповідно, заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний відпрацьований місяць після призначення пенсії.

Отже, індивідуальний коефіцієнт є змінним показником при кожному перерахунку пенсії, оскільки залежить від заробітної плати, в тому числі яку отримував після призначення пенсії.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, а саме заяви про призначення/перерахунку пенсії, 11.06.2004 позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку та врахуванням стажу, додавши до заяви довідки про заробітну плату. Відповідно до Розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області №115612 від 11.06.2004 позивачу було здійснено перерахунок пенсії згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01.01.2004 року, виходячи з розрахунку заробітної плати за 12 календарних місяців з 01.08.1991 по 31.07.1992 року, після перерахунку пенсії індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав – 3,88888, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав – 1191,75 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

При цьому, матеріали пенсійної справи свідчать, що за наслідками розгляду заяви позивача про додавання стажу від 31.03.2006 року Управлінням Пенсійного фонду України у Рокитнянському районі Київської області були прийняті розпорядження від 06.04.2006 року про перерахунок пенсії позивача з 01.04.2006. Розмір пенсії за наслідками даного перерахунку склав 681,17 грн. Зі змісту розрахунку заробітку для обчислення пенсії вбачається, що відповідачем визначено індивідуальний коефіцієнт для обчислення – 1,885988 (після оптимізації), середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав – 1387,27 грн.

Крім того, за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії з більшого стажу і заробітку від 02.04.2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі Київської області було прийнято розпорядження про перерахунок пенсії позивача з 01.06.2008 року, виходячи з розрахунку заробітної плати за 24 календарних місяців. Зі змісту розрахунку заробітної плати вбачається, що відповідачем визначено індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) – 1,806 (після оптимізації), середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав – 2163,74 грн.

Тобто, перерахунок пенсії позивачу здійснювався відповідачем за другим методом - шляхом врахування заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року з виключенням періоду до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

За таких обставин суд вважає, що перерахунок пенсії позивача зі зміною індивідуального коефіцієнта був здійснений відповідачем за письмовою заявою позивача, оскільки, як було встановлено раніше, у своїх заявах від 11.06.2004 року, від 31.03.2006 та від 13.06.2008 року позивач висловив згоду на перерахунок пенсії з її більшого розміру та збільшеного періоду стажу.

При цьому суд критично оцінює посилання позивача на те, що вказані заяви про перерахунок пенсії від 11.06.2004 року та від 31.03.2006 року, як і документи, на підставі яких проводився перерахунок, не подавалися ним особисто з огляду на те, що матеріали пенсійної справи містять заяви позивача.

Отже, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання неправомірними дії головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зміни позивачу індивідуального коефіцієнта заробітної плати, з якого нараховувалась пенсія з 3.88888 на 1,8741 та зобов`язання відповідача поновити позивачу індивідуальний коефіцієнт його заробітної плати 3,88888 та здійснити перерахунок та виплату пенсії виходячи з коефіцієнта 3.88888 з 02 травня 2018 року.

Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 27.06.2018 у справі № 2-а-98/10.

При цьому, відповідно до вимог часини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, суд при розгляді даної справи враховуює висновки Верховного Суду.

Щодо позовної вимоги зобов`язати провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років починаючи з 02 травня 2018 року суд зазначає наступне.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Наведене свідчить, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зазначена правова норма визначає особливі умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

У той же час, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Тобто, зазначені особи мають право на отримання доплати до пенсії у розмірах, визначених ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» як це стверджує відповідач.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 560/675/17, 15.05.2018 у справі № 565/1447/17, від 17.04.2018 (справа № 565/1270/17), від 03.07.2018 у справі № 565/798/17, від 05.09.2018 у справі №708/818/17, від 11.07.2019 у справі № 565/1118/17.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35,частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією від 05.07.2018. Оскільки позивачем заявлені вимоги немайнового характеру, встановити пропорцію у даному випадку є неможливим. Таким чином, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ 22933548, 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючому за адресою АДРЕСА_1 ) відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років починаючи з 02 травня 2018 року.

4. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючому за адресою АДРЕСА_1 )судовий збір у сумі 704 грн. (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ 22933548, 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Панова Г. В.