
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" грудня 2019 р. справа № 300/2174/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов`язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також – відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за №14 від 19.03.2018 року про стягнення з ОСОБА_1 20% пенсії щомісячно, починаючи з 01.04.2019 року до повного погашення заборгованості за період з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року в загальній сумі 41 842,38 грн. і зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повернути ОСОБА_1 кошти, утримані з його пенсії починаючи з 01.04.2019 року на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 19.03.2019 №14.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, в порушення ст.50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», п.п.1, 3 Порядку повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №6-4 від 21.03.2003, з порушенням процедури, протиправно прийнято рішення від 19.03.2019 №14 про стягнення з позивача сум пенсії, виплачених надміру в розмірі 41 842,38 грн. Позивач зазначає, що причиною виникнення переплати є вина організації, яка видала недостовірний документ, його вини не має, а тому рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 27.11.2019 із відповідними письмовими доказами (а.с.23-107). Відповідач не погоджується з доводами позивача, викладеними у позовній заяві, та вказує на їх безпідставність і необґрунтованість. Зокрема зазначає, що позивачу в квітня 2018 здійснено перерахунок пенсії відповідно до первинної довідки від 22.03.2018 за № 2453/8-18, в результаті якого розмір пенсії склав 11373,86 гривень. У лютому 2019 Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області своїм листом від 27.02.2019 за №457/108/05/8-19 попередню довідку визнано недійсною та видано нову уточнюючу довідку від 20.02.2019 за №456/8-19 для перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за прирівняною посадою становить 7 555,60 гривень. Відтак, після проведеного перерахунку на підставі довідки від 20.02.2019 за №456/8-19 станом на 01.04.2019 основний розмір пенсії позивача становив 8 232,10 гривень. Головне управління Пенсійного фонду в області привело пенсійну справу ОСОБА_1 до норм чинного законодавства з 01.01.2016, в результаті чого з`ясувалось, що за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 позивачу надміру виплачено кошти в сумі 41 842,38 гривень, на отримання яких, як стверджує відповідач, позивач не мав права. У зв`язку із вказаним Головне управління ПФУ в області прийнято рішення від 19.03.2019 за №14 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру ОСОБА_1 . Відповідач, посилаючись на вимоги частини 3 статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" і статті 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", вказав на правомірність таких дій органу пенсійного фонду, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши справу матеріалами адміністративної справи, вивчивши зміст позовної заяви, відзиву на позов, відповіді на відзив, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить із таких підстав та мотивів.
При розгляді справи встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та починаючи з грудня 2008 року отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Наведене підтверджується наявною в матеріалах адміністративної справи заявою про призначення пенсії від 02.02.2009, поданням про призначення пенсії від 23.02.2009 за №10251, грошовим атестатом №582, грошовим атестатом №589, протоколами органу пенсійного фонду (перерахунок пенсії з березня 2009 року, з вересня 2010 року, з серпня 2011 року, з серпня 2017 року, з квітня 2018 року, з квітня 2019 року) за пенсійною справою №0903001059/20 (МВС) (а.с.32,30-31, 50, 53, 60, 64, 73, 85, 88, 102).
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103).
Керуючись Постановою №103, Ліквідаційною комісією Управлінням Міністерства внутрішніх з справ України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - Ліквідаційна комісія Управління МВС України в області) 22.03.2018 видано довідку за №2453/8-18 про розмір грошового забезпечення позивача, за прирівняною посадою поліцейського старшого оперуповноваженого в ОВС ГУНП до посади на день звільнення із служби старшого оперуповноваженого в ОВС СВБ ГУБОЗ МВС України, за змістом якої посадовий оклад позивача становить –2 900,00 гривень, оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2 200,00 гривень, надбавка за стаж служби (40%) – 2 040,00 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) –435,00 гривень та премія (78,75%) – 5 965,31 гривень (а.с.87).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на підставі вказаної довідки про розмір грошового забезпечення, з 01.04.2018 проведено ОСОБА_1 відповідний перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2016, за наслідками якого розмір його пенсії склав 11 373,86 гривень (а.с.88).
Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області 27.02.2019 направила відповідачу лист №457/108/05/8-19, згідно якого попередню довідку про розмір грошового забезпечення позивача №2453/8-18 від 22.03.2018 визнано недійсною.
Водночас, 20.02.2019 Ліквідаційна комісія Управління МВС України в області видала нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача №456/8-19, яку вищевказаним листом направила у Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Так, згідно довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується при перерахунку пенсій №456/8-19 від 20.02.2019 за прирівняною посадою поліцейського старшого оперуповноваженого в ОВС ГУНП до посади на день звільнення із служби старшого оперуповноваженого в ОВС СВБ ГУБОЗ МВС України посадовий оклад позивача становить -2700,00 гривень, оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2 200,00 гривень, надбавка за стаж служби (40%) –1 960,00 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 405,00 гривень та премія (4%) – 290,60 гривень (а.с.14).
Відповідачем на підставі вказаної нової довідки про розмір грошового забезпечення, з 01.04.2019 проведено ОСОБА_1 відповідний перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2016, за наслідками якого розмір пенсії позивача зменшився та становить 8 232,10 гривень (а.с.14).
За наслідками проведеного перерахунку відповідачем було встановлено переплату позивачу сум пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 в розмірі 41842,38 гривень.
У зв`язку із вказаними обставинами 19.03.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення №14 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру (а.с.12). Відповідно до вказаного рішення підлягають стягненню з пенсії позивача 20% пенсії щомісячно до повного погашення переплати.
ОСОБА_1 , вважаючи протиправним оскаржуване рішення та дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо стягнення надміру виплачених коштів, звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.
Згідно з частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Згідно зі статтею 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, визначено Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 21.03.2003 №6-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.05.2003 за № 374/7695 (надалі також - Порядок №6-4).
Пунктом 3 Порядку №6-4 визначено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.
Таким чином, законодавець встановив наступні підстави для відрахування виплаченої надміру суми пенсії на підставі рішення пенсійного органу: зловживання з боку пенсіонера; подання страхувальником недостовірних даних.
Відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно статті 106 Закону України «Про пенсійне забезпечення» посадові особи суб`єктів солідарної системи та накопичувальної системи пенсійного страхування, винні в порушенні законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Аналізуючи вищенаведені правові норми суд зазначає, що на пенсіонера може бути покладений обов`язок про повернення надміру виплаченої пенсії лише у випадку встановлення і доведення об`єктивними даними зловживань з його боку, тобто наявність об`єктивно встановленої вини в наданні недостовірних даних та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у разі призначення її на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. Відповідальність за правильність та достовірність документів, що подаються для призначення пенсій, в тому числі відомостей про розмір грошового забезпечення покладено на роботодавця (страхувальника). Якщо порушення пенсійного законодавства допустила установа (підприємство, організація), то позивач в свою чергу не повинен нести відповідальність за надання до управління Пенсійного фонду відомостей за достовірність яких відповідає саме ця установа.
В межах розгляду цієї справи суд не встановив зловживань з боку ОСОБА_1 щодо отримання пенсії у збільшеному розмірі. В оскаржуваному рішенні відповідач зазначив, що причина виникнення переплат є вина організації, яка видала фіктивний документ (а.с.105).
Оскільки статтею 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено вичерпний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсій, а відповідачем жодного доказу встановлення вини позивача щодо вчинення певного зловживання або подання недостовірних відомостей суду не надано, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 19.03.2019 №14 про стягнення з позивача суми пенсії, виплаченої надміру, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Окрім цього, у зв`язку з прийняттям протиправного рішення пенсійним органом, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача повернути ОСОБА_1 кошти, утриманні з його пенсії починаючи з 01.04.2019 на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 19.03.2019 №14.
За таких обставин, заявлені позивачем позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 768,40 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 19.03.2019 за №14 про стягнення з ОСОБА_1 сум пенсії, виплачених надміру.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо стягнення з ОСОБА_1 сум пенсії, виплачених надміру на підставі рішення від 19.03.2019 за №14.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повернути ОСОБА_1 , утримані суми коштів з його пенсії починаючи з 1 квітня 2019 на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 19.03.2019 за №14.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 768,40 гривень (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 .
Відповідач:
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088), вул.Січових Стрільців, буд.15, м.Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.