Єдиний державний реєстр судових рішень Дата документу 19.12.2019 Справа № 554/11286/19
Провадження № 1-кс/554/17481/2019
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.12.2019 року м. Полтава
Слідчий суддя Октябрського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
слідчого ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві клопотання слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, ОСОБА_4 , подане у кримінальному провадженні № 62019170000001282 від 12.12.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про надання дозволу на проведення обшуку -
ВСТАНОВИВ:
Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62019170000001282, розпочатого за заявою ГО «Дніпровський правозахисний центр закон і честь» про те, що службові особи територіальних органів ДФС у Полтавській, Сумській, Харківській та Дніпропетровській областях та територіальних органів ДПС України відповідно, зловживаючи владою та службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди, незаконно видають ліцензії на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, та на місця здійснення цієї діяльності, чим спричиняють тяжкі наслідки охоронюваним законом правам, свободам та інтересам держави, а також громадським інтересам.
Відповідно до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним протягом липня-грудня 2019 року територіальними органами ДФС у Полтавській, Сумській, Харківській та Дніпропетровській областях та територіальними органами ДПС відповідно суб`єктам господарювання видано більш ніж 11 000 ліцензій.
За результатами дослідження Інформаційної системи «Реєстр дозволів» Держгірпромнагляду України встановлено, що значна частина суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії в органах ДФС чи ДПС, мають дозволи на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, які не відповідають КВЕД 47.30: Роздрібна торгівля пальним, 46.71: Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, 46.12: Діяльність посередників у торгівлі паливом.
Крім того, під час дослідження Інформаційної системи «RING» «Пошук в державних реєстрах та проектах Канцелярської сотні» встановлено, що значна частина суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії в органах ДФС чи ДПС, також не мають актів вводу/готовності об`єкту до експлуатації, сертифікатів про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів до кожного об`єкту продажу або зберігання.
Наразі у кримінальному провадженні не встановлено особу (осіб), яка вчинила кримінальне правопорушення, а документи, на підставі яких видавались ліцензії у органу досудового розслідування відсутні, у зв`язку із чим постала необхідність у відшуканні та вилученні:
1)документів,які подавалисьдо територіальнихпідрозділів ГУДПС уСумській областіта ГУДФС уСумській областісуб`єктамигосподарювання,для отриманняліцензій направо зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним;
2) рішень службових осіб територіальних підрозділів ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області (висновків, постанов, розпоряджень, погоджень, актів перевірок тощо) про видачу суб`єктам господарювання ліцензій на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним;
3) журналів реєстрації вхідної кореспонденції територіальних підрозділів ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області, у яких зафіксовано надходження заяв та документів від суб`єктів господарювання з метою отримання ліцензій на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним;
4) журналів реєстрації вхідної та вихідної кореспонденції територіальних підрозділів ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області, у яких зафіксовано переписку суб`єкта видачі ліцензії на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним (листи, запити, відповіді на запити, що здійснювались в межах перевірки документів, поданих суб`єктом господарювання для отримання ліцензії);
5) роздруківки з автоматизованої системи управління документами та з системи документообігу «Ділкон», чи іншої автоматизованої системи, що використовується територіальними підрозділами ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області, в тому числі усіх рішень територіальних підрозділів з приводу видачі ліцензії на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним, а також листів, запитів, відповідей на запити, що здійснювались в межах перевірки документів, поданих суб`єктами господарювання для отримання ліцензії, документів, що були подані суб`єктом господарювання.
6) електронних носіїв інформації, в тому числі жорстких дисків, флеш накопичувачів та інших, на яких територіальними підрозділами ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області збережено вказану інформацію в електронному вигляді.
7) журналів реєстрації ліцензій ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області;
8) листів ДФС України та ДПС України щодо видачі ліцензій, роз`яснень та рекомендацій;
9) документів, у яких міститься інформація про розподіл обов`язків між керівництвом ГУ ДПСу Сумськійобласті таГУ ДФСу Сумськійобласті(наказів, розпоряджень, тощо), посадових інструкцій керівників, заступників, начальників управлінь зазначених підрозділів, а також службових осіб управління (відділу) підакцизних товарів (Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів);
10) Положення про управління (відділ) підакцизних товарів (Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів) ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області;
Спроба вилучення даних документів та носіїв інформації у спосіб, відмінний від обшуку, може призвести до їх знищення, переховування або невидачі службовими особами територіальних підрозділів ДФС у Полтавській, Сумській, Харківській та Дніпропетровській областях та органів ДПС відповідно з метою уникнення кримінальної відповідальності. Тож, відшукання документів та носіїв інформації повинно проводитись органом досудового розслідування в умовах раптовості та безперервності.
Згідно інформації оперативного підрозділу, зазначені документи та носії інформації зберігаються в приміщенні за адресою: площа Покровська, 2, м. Суми за місцем фактичного знаходження ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області (код ЄДРПОУ 39456414).
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 193575411 від 18.12.2019 нежитлові будівлі за адресою: площа Покровська, 2, м. Суми загальною площею 656,9, 910,2 кв.м., належать державі Україна в особі Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197), правокористувач: Головне управління ДФС у Сумській області (код ЄДРПОУ 39456414).
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, прохав клопотання задовольнити.
Згідно зч.1статті 234КПК України обшукпроводиться зметою виявленнята фіксаціївідомостей прообставини вчиненнякримінального правопорушення,відшукання знаряддякримінального правопорушенняабо майна,яке булоздобуте урезультаті йоговчинення,а такожвстановлення місцезнаходженнярозшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді (ч.2 статті 234).
Під житлом особи, відповідно до ч. 2 ст. 233 КПК України, розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення.
У відповідності до п. 11 Постанови пленуму ВСУ «Про деякі питання застосування судами України законодавства при дачі дозволів на тимчасове обмеження окремих конституційних прав і свобод людини і громадянина під час здійснення оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства» від 28.03.2008 р.№2, а також згідно з вимогами ст. 17 ЗУ від 23.02.2006 р. № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», відповідно до практики прав людини поняття «житло» у п.1 ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод охоплює не лише житло фізичних осіб. Воно може поширюватися на офісні приміщення, які належать фізичним особам, а також офіси юридичних осіб, їх філій та інші приміщення.
Клопотання відповідає вимогам ст.234 КПК України та у матеріалах, наданих до суду, наявні достатні докази на підтвердження обставин, якими обґрунтовується клопотання про проведення обшуку.
Підставою для проведення обшуку є наявність достатніх даних стверджувати про те, що за місцем обшуку, можуть знаходитись речі та документи, що можуть мати доказове значення у кримінальному провадженні, та можуть бути використані як докази обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення осіб, причетних до його скоєння, а також необхідні для проведення експертних досліджень в межах кримінального провадження.
Керуючись ст. ст. 233-235 КПК України, слідчий суддя -
ухвалив:
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати дозвіл на проведення обшуку в будівлі за адресою: площа Покровська, 2, м. Суми, яка використовується ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області (код ЄДРПОУ 39456414), з метою виявлення та вилучення за період з 01.01.2019 р. по 19.12.2019 р.:
1)документів,які подавалисьдо територіальнихпідрозділів ГУДПС уСумській областіта ГУДФС уСумській областісуб`єктамигосподарювання,для отриманняліцензій направо зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним;
2) рішень службових осіб територіальних підрозділів ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області (висновків, постанов, розпоряджень, погоджень, актів перевірок тощо) про видачу суб`єктам господарювання ліцензій на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним;
3) журналів реєстрації вхідної кореспонденції територіальних підрозділів ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області, у яких зафіксовано надходження заяв та документів від суб`єктів господарювання з метою отримання ліцензій на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним;
4) журналів реєстрації вхідної та вихідної кореспонденції територіальних підрозділів ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області, у яких зафіксовано переписку суб`єкта видачі ліцензії на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним (листи, запити, відповіді на запити, що здійснювались в межах перевірки документів, поданих суб`єктом господарювання для отримання ліцензії);
5) роздруківки з автоматизованої системи управління документами та з системи документообігу «Ділкон», чи іншої автоматизованої системи, що використовується територіальними підрозділами ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області, в тому числі усіх рішень територіальних підрозділів з приводу видачі ліцензії на право зберігання, роздрібної торгівлі пальним, місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним, а також листів, запитів, відповідей на запити, що здійснювались в межах перевірки документів, поданих суб`єктами господарювання для отримання ліцензії, документів, що були подані суб`єктом господарювання.
6) електронних носіїв інформації, в тому числі жорстких дисків, флеш накопичувачів та інших, на яких територіальними підрозділами ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області збережено вказану інформацію в електронному вигляді.
7) журналів реєстрації ліцензій ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області;
8) листів ДФС України та ДПС України щодо видачі ліцензій, роз`яснень та рекомендацій;
9) документів, у яких міститься інформація про розподіл обов`язків між керівництвом ГУ ДПСу Сумськійобласті таГУ ДФСу Сумськійобласті(наказів, розпоряджень, тощо), посадових інструкцій керівників, заступників, начальників управлінь зазначених підрозділів, а також службових осіб управління (відділу) підакцизних товарів (Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів);
10) Положення про управління (відділ) підакцизних товарів (Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів) ГУ ДПС у Сумській області та ГУ ДФС у Сумській області;
Дозвіл на проведення обшуку надати слідчим ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві у вказаному кримінальному провадженні: ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , а також прокурорам у вказаному кримінальному провадженні: ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 .
Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Строк дії ухвали 1 місяць.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1