
Справа № 405/4222/19
2/405/570/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.12.2019 Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі
головуючої судді: Шевченко І.М.
з участю секретаря : Фришко А.Ю.
позивача : ОСОБА_1
представника відповідача : ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просив стягнути з відповідача заборгованість грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів з 2014 року по березень 2019 року основної заборгованості 18 097,97 грн., інфляційних витрат 4 586,37 грн., а всього 22 684,34 грн.
Позов мотивує тим, що він є інвалідом 2-гої групи трудового каліцтва і за висновком МСЕК від 06.08.2002 року № 44/3 потребує протезування автомобілем. У відповідності до ч. 6 ст. 34 Закону України від 23.09.1999 року № 1105-ХІV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), за наявності у потерпілого відповідно до висновків МСЕК медичних показань для одержання автомобіля, Фонд соціального страхування від нещасних випадків, як страхові виплати, компенсує вартість придбання автомобіля з ручним керуванням, запасних частин до нього, пального, а також ремонту і технічного обслуговування та навчання керуванню автомобілем у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ч. 5 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 1105-ХІV в редакції від 28.12.2014 року Фонд, як страхові виплати, «виплачує компенсацію на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування в порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України»
25.09.2017 року він звернувся з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області, в якому просив визнати бездіяльність відповідача по перерахунку розміру страхових виплат - грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування неправомірною; зобов`язати відповідача провести перерахунок розміру страхових виплат - грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування в порядку, встановленому Постановою КМУ від 14.02.2007 року № 228 з дати першого висновку МСЕК про необхідність протезування автомобілем, з корегуванням у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари і послуги в порядку, встановленому ст. 34 Закону України «Про оплату праці» та встановити судовий контроль за виконанням рішення по справі.
05.03.2019 року Третій апеляційний адміністративний су за публічно-правовим спором виніс рішення, яким були встановлені певні факти, зокрема. Встановлено факт, що йому компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів у період з 01.01.2014 року виплачувалась у розмірах, менших, ніж ті, які визначені постановою КМУ № 228 (з урахуванням постанови КМУ № 536), оскільки її розмір (22 відсотки прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність) розраховувались за рік, а не щомісячно.
В 2018 році виплачена компенсація склала 260,47 + 204,33 = 464,80 грн.; у 2014 році - 208,78 * 11 = 2 296,58грн.; у 2015 році - 217,95 *11 = 2 397,45 грн.; у 2016 році - 245,92 * 11 = 2 705,12 грн.; у 2017 році - 285,0 * 11 = 3 135 грн.; у 2018 році -464,80 * 11 = 5 112,8 грн.; у березні 2019 року - 222,82 * 11 = 2 451,02 грн., а всього 18 097,97 грн.
Інфляційні втрати за компенсаціями 2014 року складають: 2 296,58 * 1,433 * 1,124 * 1,137 * 1,098 * 1,034 - 2 296,58 = 2 400,38 грн. Інфляційні втрати за компенсаціями 2015 року складають: 2 397,45 * 1,124 * 1,137 * 1,098 * 1,034 - 2 397,45 = 999,60. Інфляційні втрати за компенсаціями 2016 року складають: 2 705,12 * 1,137 * 1,098 * 1,034 - 2 705,12 = 694,87. Інфляційні втрати за компенсаціями 2017 року складають: 3 135 * 1,098 * 1,034 - 3 135 = 317,68. Інфляційні втрати за компенсаціями 2018 року складають: 5 112,80 * 1,034 - 5 112,80 = 173,84, а всього інфляційні втрати склали: 2 400,38 + 999,60 + 694,87 + 317,68 + 173,84 = 4 586,37 грн.
Зазначає, що Фонд соціального страхування України та його робочі органи є правонаступниками Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділень у районах і містах обласного значення, а також Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, його виконавчої дирекції, відділень цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх робочих органів. Відповідач є робочим органом Фонду соціального страхування в Кіровоградській області.
Крім того, на вимогу про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, на вимогу страхувальника (застрахованої особи) до страховика про здійснення страхової виплати (страхового відшкодування) позовна давність не поширюється, сума виплачується без обмежень протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку із зростанням ін. на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому ст. 34 Закону України «Про оплату праці».
Посилаючись на зазначені обставини, норми чинного законодавства, просить задовольнити позов.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та додаткових поясненнях від 24.10.2019 року. Зазначив, що вказані виплати є страховими виплатами, оскільки є виплатами грошових коштів на соціальну допомогу, які Фонд виплачує за рахунок страхових коштів у разі настання страхового випадку, а тому позов пред`явлено правомірно, просить його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав суду відзив на позов та посилаючись на викладені в ньому обставини та обставини, зазначені в доповненнях до відзиву, просив відмовити в задоволенні зазначеного позову, застосувати до спірних правовідносин строки позовної давності.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , як потерпілий на виробництві, перебуває на обліку в Кропивницькому відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області з 03.06.2006 року та отримує відповідні страхові виплати та інші види матеріального забезпечення, зокрема грошову компенсацію на бензин, ремонт, технічне, транспортне обслуговування автомобіля, наданого йому Управлінням праці та соціального захисту населення Кіровоградської облдержадміністрації згідно з медичними показниками.
Право на отримання компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля мають особи, які за висновком МСЕК забезпечені автомобілями, а право на отримання компенсації на транспортне обслуговування мають особи, які за висновком МСЕК мають право на безоплатне чи пільгове забезпечення автомобілем, але таким автомобілем не були забезпечені з тих чи інших причин.
Право позивача на безоплатне забезпечення автомобілем визначено висновком МСЕК № 44/3 від 06.08.2002 року, 10.09.2004 року позивач забезпечений транспортним засобом ЗАЗ Таврія 1102018, зареєстрований ним в органах Державтоінспекції 15.09.2004 року.
Компенсація витрат на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів здійснюється робочими органами Фонду соціального страхування на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105 в редакції Закону від 28.12.2014 року, зі змінами і доповненнями, постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 28.10.2013 року та відповідних листів виконавчої дирекції Фонду.
Відповідно до ч.1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105 в редакції від 28.12.2014 року страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку, а частина 7 вказаної статті визначає, що страхові виплати складаються із:
1. страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата);
2. страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім`ї та особам, які перебували на утриманні померлого);
3. страхової виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності;
4. страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.
Згідно частини 5 статті 42 вказаного Закону Фонд виплачує компенсацію на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування в порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» визначено, що грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачуються інвалідам, законним представникам дітей-інвалідів, що мають автомобілі та мотоколяски, у розмірі відповідно 22 та 16 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.
Крім цього, вказаною постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» затверджено Порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування. Пунктом 5 Порядку встановлено, що компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення, виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування, виплати грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування здійснюються двічі на рік щороку та мають разовий характер.
З червня 2006 року відділенням Фонду, двічі на рік, позивачу проводиться виплата компенсації на бензин, ремонт, технічне та транспортне обслуговування. Виплати відділенням здійснюються на підставі Розпорядження про призначення компенсації, затвердженої начальником управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області
Згідно ч. 2 ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в тому числі осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць встановлюється законом України про Державний бюджет на відповідний рік.
Як зазначено представником відповідача на підставі пункту 5 Порядку позивачу щорічно здійснювалась грошова компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля з урахуванням схеми, яка також була зазначена в листах Мінсоцполітики та Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і склала: у 2014 році - 949,00 х 12 міс./12 міс. х 22% = 208,78 грн.; у 2015 році - 949,00 х 8 міс. + 1 074,00 х 4 міс./ 12 міс. х 22% = 217,95 грн.; у 2016 році - 1 074,00 х 4 міс. + 1 130,00 х 7 міс. + 1 208,00 х 1 міс./ 1 міс. х 22% = 245,92 грн.; у 2017 році - 1 247,00 х 4 міс. + 1 312,00 х 7 міс. + 1 373,00 х1 міс./ 12 міс. х 22% = 285,00 грн./12 міс х 4 міс. = 95,00 грн. + 10,80 грн. (за 18 днів травня місяця) = 105,80 грн.; у 2017 році - 1247,00 х 4 міс. + 1 312,00 х 7 міс. + 1 373,00 х1 міс./ 12 міс. х 22% = 285,00 грн./12 міс х 8 міс. = 190,00 грн. + 45,34 грн. (доплата за 13 днів травня та II півріччя 2017 року) = 235,34 грн.
Згідно даних Єдиного державного реєстру МВС України, наданих регіональним сервісним центром в Кіровоградській області (лист від 22.02.2018 р. № 31/11/912), за громадянином ОСОБА_1 автомототранспорту не зареєстровано. Станом на 18 травня 2017 року автомобіль марки ЗАЗ 110218, отриманий в 2004 році, знятий з обліку та не значиться за ОСОБА_1 . Вказана обставина не заперечується позивачем по справі.
Отже, з 18.05.2017 року позивач втратив право на отримання компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, так, як не мав автотранспорту.
Згідно заяви позивача від 01.03.2018 року про призначення витрат на транспортне обслуговування, у відповідності до п. 14 Порядку та на підставі Розпорядження на компенсацію витрат на транспортне обслуговування, затвердженого начальником управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області 02.03.2018 року, позивач з 01.03.2018 року отримав право компенсації на транспортне обслуговування в таких розмірах: у 2018 році - 1 373,00 х6 міс. + 1 435,00 х 5 міс. + 1 497,00 хі1 міс./ 12 міс. х 29% = 408,66 грн.; у 2019 році - 1 497,00 х6 міс. + 1 564,00 х 5 міс. + 1 638,00 х1 міс./ 12 міс. х 29% / 2 = 222,82 грн.; за І половину 2019 року.
Суд приходить до висновку, що компенсація витрат на бензин, ремонт та технічне обслуговування автомобілів не є страховими виплатами і послання позивача на ч.7 ст. 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 1105 в редакції, що діяла до 01.01.2015 року, щодо права позивача на одержання страхової виплати без обмеження будь-яким строком із здійсненням коригування у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги, встановленому ст.34 Закону України «Про оплату праці» є безпідставним.
Статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру (пенсії, стипендії, оплата праці, суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування.
Виходячи з зазначених норм Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування, виплати грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування не можуть розраховуватися інфляційні збитки, оскільки такі види компенсацій мають разовий характер.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку та отримує страхові виплати у Кропивницькому відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області з 03.06.2006 року.
Згідно Положення про Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Кіровоградській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції Фонду 24.01.2018 року № 40-од, управління відповідно до покладених на нього завдань організовує здійснення матеріального забезпечення, страхових виплат та надання соціальних послуг застрахованим особам і членам їх сімей в порядку, визначеному правлінням Фонду. При цьому, управління не наділено повноваженнями втручатися в діяльність відділення Фонду щодо здійснення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 3.1.1. Положення про Кропивницьке відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Кіровоградській області, затвердженого наказом виконавчої дирекції Фонду від 24.01.2018 року № 41-од, відділення, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює надання соціальних послуг, матеріального забезпечення та страхових виплат застрахованим особам і членам їх сімей в порядку визначеному правлінням Фонду.
Виходячи з викладеного управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області жодним чином не порушило права і обов`язки позивача.Позивач звертаючись до суду з позовом, не обґрунтував, які саме владно-управлінські функції здійснює Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області по відношенню до позивача у спірних правовідносинах. Із змісту позову випливає, що спірні правовідносини виникли між Кропивницьким відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Кіровоградській області і позивачем, в зв`язку з реалізацією Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Аналогічну правову позицію висловлює колегія Третього апеляційного адміністративного суду у постанові від 05.03.2019 року по справі № 405/5366/17.
Щодо застосування строків позовної давності та права на одержання страхової виплати судом відмічається, що позивач в своєму позові щодо застосування строків позовної давності посилається на норми пунктів 3 та 5 частини 1 статті 268 Цивільного кодексу України, відповідно до яких позовна давність не поширюється на вимогу про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю та на вимогу страхувальника (застрахованої особи) до страховика про здійснення страхової виплати (страхового відшкодування).
Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1
Позивач у справі є інвалідом ІІ групи і звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», а тому керуючись вимогами ст. 141 ЦПК України, судові витрати по даній справі суд відносить за рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 7, 12, 17, 18, 76, 141, 259, 263-265 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області про стягнення коштів - відмовити.
Судові витрати по справі віднести за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення в повному обсязі виготовлене 19.12.2019 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , прож. АДРЕСА_1 .
Відповідач: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Кіровоградській області, код ЄДРПОУ 41316824, м. Кропивницький, вул. Михайлівська, 64.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда Ірина Миколаївна Шевченко