Рішення № 86446836, 12.12.2019, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
12.12.2019
Номер справи
296/10576/19
Номер документу
86446836
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 296/10576/19

2/296/2850/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" грудня 2019 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Адамовича О.Й.

за участю секретаря судового засідання Світко Т.І.

представника позивача Любар О.В.

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради звернулось до Корольовського районного суду м. Житомира з позовом до ОСОБА_2 про стягнення соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, виплаченої надміру внаслідок зловживань з боку громадян.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 16 квітня 2018 року та 31 жовтня 2018 громадянка ОСОБА_2 звернулася з заявами до Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми». На підставі поданих документів та відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» їй було призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на період з 01.04.2018 по 31.03.2019 щомісячно. На підставі акту відділу державних соціальних інспекторів про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги від 11.03.2019 було виявлено, що ОСОБА_2 не задекларувала дохід від ТОВ «Тотал ейч ар консалтинг» за період з квітня 2018 по червень 2018. Все це призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді державної допомоги на дитину одинокої матері на суму 7442,26 грн. за період з 01.04.2018 по 31.03.2019, які підлягають поверненню до Державного бюджету. Крім того, ОСОБА_2 було виписано повідомлення від 10.04.2019 №1101/05-02 про перерахунок допомоги, в якому їй запропоновано повернути надмірно виплачені кошти, проте, до Управління кошти не повернуто.

Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 18.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила задовольнити, надала пояснення, аналогічні вкладеним в позовній заяві.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнала, вказала на відсутність можливості повернути кошти.

Суд, заслухав пояснення представника позивача, відповідача, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

16 квітня 2018 року та 31 жовтня 2018 року ОСОБА_2 звернулася із заявами до Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» (а.с.3-4, 8-9).

Відповідач власноруч зазначила, що вона ознайомлена з порядком призначення соціальної допомоги та повідомлена про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної компенсації та пільг зобов`язується повідомити про це органи праці та соціального захисту населення та про відмову в призначенні або припиненні виплат призначеної соціальної допомоги або повернення нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.

Крім того в заяві від 16 квітня 2018 ОСОБА_2 вказала, що не працює, як ФОП не зареєстрована, в Центрі зайнятості на обліку не перебуває (а.с.3-4), а в заяві від 31 жовтня 2018 ОСОБА_2 вказала, що працює з липня 2018, як ФОП не зареєстрована, в Центрі зайнятості на обліку не перебуває (а.с.8-9).

На підставі поданих ОСОБА_2 документів та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», далі - Порядок, який визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", їй було призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.04.2018 по 30.09.2018 року включно щомісячно в розмірі 1492,00 грн. та з 01.10.2018 по 31.03.2019 року включно щомісячно в розмірі 807,00 грн., що підтверджується рішеннями Корольовського РУПСЗН м. Житомира про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 17.04.2018 та від 20.11.2018 (а.с. 7, 12).

В результаті обміну даними з Житомирською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міністерства доходів і зборів у Житомирській області було виявлено, що ОСОБА_2 отримала доходи від ТОВ «Тотал ейч ар консалтинг» (а.с. 13).

В подальшому на запит управління (позивача), директором ТОВ «Тотал ейч ар консалтинг» було надано довідки про доходи ОСОБА_2 №3 від 11.02.2019 та №4 від 11.02.2019 з яких вбачається, що остання дійсно працює у ТОВ «Тотал ейч ар консалтинг» по договору підряду з 22.02.2018 по 30.06.2018 та отримує доходи: за період з лютого 2018 по червень 2018 у сумі 15831,25 коп. (а.с. 15); за період з липня 2018 по січень 2019 у сумі 25582,76 грн. (а.с.16), які були отримані в періоди за які обчислювалися середньомісячні сукупні доходи для визначення розміру вищезазначеної допомоги.

Так, згідно акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлової субсидій та соціальної допомоги від 11.03.2019 встановлено, що при зверненні за допомогою одинокої матері заявник не вказала дохід від ТОВ «Тотал ейч ар консалтинг» по договору підряду з 22.02.2018 по 30.06.2018 в заявах від 16.04.2018р. та від 31.10.2018р. (а.с.16).

З розрахунку переплати допомоги по о/р 401368, вбачається, що з причини приховання позивачем інформації (заробітної плати) виникла переплата допомоги позивачу в сумі 7442,26 грн. (а.с.17).

В результаті чого, 10 квітня 2019 року на адресу ОСОБА_2 позивачем направлено повідомлення про переплату державної соціальної допомоги за період з 01.04.2018 року по 31.03.2019 року у розмірі 7442,26 грн. як одиноким матерям, з проханням повернути переплачену суму державної соціальної допомоги в строк до 15.06.2019 року, однак відповіді на повідомлення до цього часу не надано, повернення коштів не здійснено (а.с.18).

Відповідно до п.33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно п. 34 вказаного Порядку допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімум для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Згідно статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідно до п. 5.20 вищевказаної Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.

У відповідності до пункту 46 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.

Згідно п.49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги.

Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Частиною 1 ст. 1213 ЦК України передбачено, що набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Разом з тим, відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Судом встановлено, що суми державної допомоги відповідачці були виплачені надміру внаслідок недобросовісної поведінки з боку останньої (в результаті подання нею документів із завідомо неправдими у них відомостями), відтак підлягають до стягнення.

З огляду на встановлені факти та у відповідності до наведених норм діючого законодавства, а також з урахуванням того, що відповідачка визнала позовні вимоги, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений судовий збір в сумі 1921,00 грн.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 18, 89, 141, 259, 263-265, 273 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру виплачені кошти у розмірі 7442 (сім тисяч чотириста сорок дві) грн. 26 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради судовий збір в розмірі 1921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач:

Управління соціального захисту населення

Корольовського району департаменту

соціальної політики Житомирської міської ради,

місцезнаходження за адресою:

10009, м. Житомир, площа Польова, 8

ЄДРПОУ 42103215.

Відповідач:

ОСОБА_2 ,

ІНФОРМАЦІЯ_2 ,

проживає за адресою:

АДРЕСА_1

РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя О. Й. Адамович