
Справа № 178/702/19
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
17 грудня 2019 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області в складі суду :
головуючої судді Берелет В.В.,
секретаря Кирсань Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Кринички справу за позовом АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та зустрічний позовов ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» про захист прав споживача та стягнення заподіяної шкоди, -
за участю представників: позивача ОСОБА_2 ,
відповідача ОСОБА_3 ,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з цим позовом, і суду пояснив, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем послуг по розподілу природного газу по об`єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 . 08 жовтня 2018 року працівниками ПАТ "Дніпропетровськгаз" за даною адресою було виявлено наявність ознак несанкціонованого відновлення газопостачання. В зв`язку із зазначеним в присутності споживача особисто був складений акт про порушення, який підписано споживачем особисто, без зауважень. На засіданні комісії по розгляду акта про порушення кодексу газорозподільних систем, було прийнято рішення про задоволення акта про порушення від 08.10.2018 року, та складено акт - розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. З урахуванням вищевикладеного позивач просить стягнути з відповідача суму не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу у розмірі 17312,78 грн. за період з 16.04.2018 року по 30.09.2018 року. У зустрічному позові представниця позивача суду пояснила, що ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи з 2011 року. 16 квітня 2018 року відповідач, у зв`язку з нібито наявною заборгованістю за спожитий газ опломбували кран на вводі в будинок. Вказані дії відповідача направлені на припинення йому газопостачання. Зазначає, що ОСОБА_1 має скрутне фінансове становище, мешкає один, неодружений, дітей не має, дохід крім пенсії в нього відсутній. З травня по вересень сплачував по 1000 грн. в місяць для погашення заборгованості. Станом на 01 жовтня 2018 року згідно повідомлення ТОВ «Дніпропетровськгаззбут» була наявна переплата близько 80, 00 грн. 08 жовтня 2018 року до нього прийшов контролер для перевірки, який його повідомив про порушення, а саме несанкціоноване відновлення газопостачання, у зв`язку з тим, що показники лічильника змінилися. Того ж дня складено акт про порушення №2328 та повторно відключили його житловий будинок шляхом опломбування крану ввідного газопроводу. В акті зазначено, що раніше абонент був відключений пломбою С-43269595 та здійснив самовільне підключення. Однак, знову не зазначено про пошкодження пломби. При відключенні йому ніякого попередження про дату та причини відключення не вручали, а лише повідомили, що потрібно приїхати до газової служби м.Кам`янське та отримати рахунок для сплати штрафу. У січні ним отримано рахунок на оплату збитків у розмірі 17312,78 грн., проте до нього не було додано розрахунку зазначених збитків. 06 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з письмовою заявою, однак відповіді не отримав. 06 березня 2019 року повторно було направлено заяву, яка теж залишилася без розгляду. Таким чином, своїми діями відповідач фактично позбавив його можливості належним чином опалювати взимку свій будинок та користуватися пільгами як інваліда; ОСОБА_1 опинився в складних життєвих умовах, часто хворів, був у пригніченому психологічному стані. Тому просить визнати дії відповідача протиправними, зобов`язати відновити газопостачання за власний рахунок, визнати протиправним та скасувати акт-розрахунок від 24 жовтня 2018 року, стягнути з відповідача збитки у сумі 11879,22 грн. за недопоставку природного газу з 01.10.2018р. по 30.04.2019 р., 70000 грн. моральної шкоди, 5500 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Відповідач первісного позову позовні вимоги не визнає, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідач за зустрічним позовом просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вислухавши учасників справи, перевіривши та дослідивши матеріали, судом встановлено, що останнім зареєстрованим місцем проживання відповідача ОСОБА_1 є будинок, розташований по АДРЕСА_1 . Відповідач є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу по об`єкту, розташованому за вищезазначеною адресою.
Згідно п. 6 Правил № 2246 газопостачання на об`єкт та/або газові прилади і пристрої споживача припиняється у разі: проведення планово-профілактичного обслуговування та/або капітального ремонту систем газопостачання; ліквідації наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновних робіт; несвоєчасної та/або не в повному обсязі оплати послуг з газопостачання з урахуванням вимог пункту 19 цих Правил; самовільного використання газу споживачем; самовільного підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання; зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі в будинок, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо; порушення споживачем Правил безпеки систем газопостачання, що створює загрозу виникнення аварійної ситуації; подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання; відмови споживача від встановлення лічильника газу з ініціативи і за кошти газопостачального підприємства.
У зазначених випадках газорозподільне підприємство зобов`язане поінформувати споживача про причини і строки припинення газопостачання, а газопостачальне підприємство - здійснити протягом одного місяця перерахунок оплати послуг, що надавалися споживачеві.
Згідно п.19 вказаних Правил, якщо споживач не оплатив надані послуги з газопостачання протягом 10 днів після строку, зазначеного в договорі чи платіжному документі, споживачеві надсилається письмове попередження про припинення газопостачання. У разі неоплати наданих послуг з газопостачання протягом 10 днів після отримання споживачем письмового попередження (з позначкою про його вручення) газопостачальне/газорозподільне підприємство має право відключити споживача від газопостачання (крім випадку, коли споживач на момент відключення пред`явив представникам газопостачального/газорозподільного підприємства платіжний документ, який свідчить про погашення заборгованості в повному обсязі). Припинення газопостачання не звільняє споживача від обов`язку сплатити заборгованість за фактично отримані послуги з газопостачання. Забороняється відключати споживачів від газопостачання в останній робочий день перед вихідними та святковими днями, крім випадків аварійних ситуацій в системах газопостачання.
Пунктом 7 вказаних Правил передбачено, що припинення постачання газу споживачеві в житлових будинках залежно від обставин здійснюється шляхом перекриття запірних пристроїв та встановлення пломби та/або інвентарної заглушки перед газовим приладом (пристроєм) або на ввідному газопроводі. Механічне від`єднання відводу газопроводу від діючого газопроводу здійснюється у разі:самовільного відновлення споживачем газопостачання; неодноразової відмови споживача у доступі представникам газорозподільного підприємства до свого об`єкта для припинення газопостачання за порушення споживачем строків оплати послуг чи недопущення виникнення аварійних ситуацій. Про припинення газопостачання складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача.
Згідно п. 9 Правил № 2246, які діяли на час відключення позивача від мереж газопостачання, відновлення газопостачання здійснюється газорозподільним підприємством протягом двох робочих днів у містах та п`яти календарних днів у сільській місцевості після усунення порушень, сплати споживачем боргу та відшкодування збитків, завданих його неправомірними діями газопостачальному або газорозподільному підприємству.
Аналогічні положення містяться у п. 6 глави 7 «Комерційні умови доступу до газорозподільної системи для отримання/передачі природного газу» розділу VІ Кодексу ГРС, згідно якого відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п`яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).
У зв`язку з тим, що відповідача не було проінформовано про припинення в його будинку за адресою: АДРЕСА_1 , газопостачання, що не підтверджується письмовим попередженням, яке не було отримане ОСОБА_1 , про що б свідчив підпис у вказаному попередженні; пломби не були пошкоджені, про що пояснила позивач у судовому засіданні, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» Кам`янське відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз» відносно споживача ОСОБА_1 по вимкненню газопостачання в будинок, підлягають задоволенню, оскільки судом встановлено неправомірність дії представників відповідача за зустрічним позовом, щодо відключення газопостачання позивача. Проте позовні вимоги щодо зобов`язання акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» Кам`янське відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз» здійснити підключення газопостачання споживачу ОСОБА_1 в будинок, без оплати послуг по підключенню, задоволенню не підлягають, оскільки підключення має бути здійснено у порядку, передбаченому законодавством, після оплати споживачем послуг за підключення у встановленому розмірі.
Щодо позовних вимог в частині визнання акту про порушення від 08 жовтня 2018 року, складеного акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» Кам`янське відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз» відносно споживача - ОСОБА_1 , таким що не відповідає вимогам Кодексу газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2494 (надалі - Кодекс ГРС) та діючого законодавства України, та скасування акт-розрахунку комісії по розгляду актів акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» Кам`янське відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз» від 24 жовтня 2018 року, складеного на підставі акта про порушення відносно позивача на суму 17312,78 грн., суд дійшов наступного.
24 жовтня 2018 року комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ у складі: голови комісії Товмач О. М ., членів комісії: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , на підставі акту про порушення від 08 жовтня 2018 року №2328 до споживача ОСОБА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , з приводу виявлених порушень: несанкціоноване відновлення газоспоживання, складено акт-розрахунок, згідно якого розрахунковий необлікований об`єм природного газу 1266,65 м.куб., розрахована сума збитків, завданих порушеннями споживача складає 17312,78 грн. (а.с. 11).
Згідно п. 1 глави 5 «Порядку оформлення акта про порушення» розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об`єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.
Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.
У разі визнання споживачем (несанкціонованим споживачем) факту умисного пошкодження ним пломби/ЗВТ (лічильника газу), про що окремо зазначається в акті про порушення, заходи з проведення експертизи чи позачергової або експертної повірки не проводяться.
На дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.
Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов`язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об`єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
Однак в порушення пункту 7 глави 5 «Порядку оформлення акта про порушення» розділу ХІ Кодексу ГРС, представниками відповідача, під час першого складання акту про порушення, яке мало місце 13 травня 2016 року, не було забезпечено усунення виявленого ними порушення.
Акт про порушення від 08 жовтня 2018 року не містить будь-яких відомостей про припинення газопостачання.
Також слід зазначити, що в акті про порушення №2328 від 08 жовтня 2018 року відсутній запис представника ГРМ щодо усунення конкретного порушення порушення на дату складання акта, що також є порушенням п. 7 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС.
Згідно п. 8 глави 5 «Порядку оформлення акта про порушення» розділу ХІ Кодексу ГРС, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Згідно п. 9 глави 5 «Порядкуоформлення акта про порушення» розділу ХІ Кодексу ГРС, до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Проте, цього не було зроблено АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз», що є також порушенням.
Згідно п. 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
У відповідності до п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем зазначено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Згідно п. 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
За таких обставин слід дійти висновку, що акт про порушення №2328 від 08 жовтня 2018 року складений з порушенням глави 5 «Порядку оформлення акта про порушення» розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до їх аналізу встановлено, що у примірнику акта не зазначено час засідання комісії по розгляду цього акта. Тобто акт про порушення від 08 жовтня 2018 року №2328 складено представником АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» з порушенням вимог Кодексу газорозподільних систем, у зв`язку з чим ОСОБА_1 не був належним чином повідомлений про час засідання комісії з розгляду актів про порушення (а.с.8).
За таких обставин суд дійшов висновку, що акт про порушення №2328 від 08 жовтня 2018 року відносно споживача ОСОБА_1 , слід визнати таким, що складений з порушенням процедури його складання, а отже він є таким, що не відповідає вимогам Кодексу ГРС.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні 24 жовтня 2018 року комісією АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» був розглянутий акт про порушення від 08 жовтня 2018 року №2328, на підставі якого було складено акт-розрахунок, відповідно до якого розрахована сума збитків, завданих порушенням споживача, склала 17312,78 грн. (а.с.9).
При цьому, засідання комісії щодо розгляду вказаного акта про порушення відбулося без участі споживача ОСОБА_1 , який не був повідомлений у встановленому законом порядку про день, час та місце розгляду вказаного акту. Також судом встановлено, що письмова згода у довільній формі на проведення засідання без його присутності відсутня.
Таким чином, суд вважає встановленим той факт, що ОСОБА_1 взагалі не був повідомлений про дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений відносно нього акт про порушення, внаслідок чого 24 жовтня 2018 року засідання комісії відбулося без його участі, що позбавило ОСОБА_1 можливості надати пояснення щодо складеного відносно нього акта про порушення від 08 жовтня 2018 року.
Ураховуючи вище наведене, те, що акт про порушення №2328 від 08 жовтня 2018 року відносно споживача ОСОБА_1 складений з порушенням процедури, передбаченої для його складання Кодексом ГРС, суд дійшов висновку, що акт-розрахунок комісії по розгляду актів АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» від 24 жовтня 2018 року, складений на підставі акту про порушення від 08 жовтня 2018 року відносно ОСОБА_1 на суму 17312,78 грн. підлягає скасуванню, а відповідний розрахунок - визнаний таким, що не відповідає вимогам Кодексу ГРС.
Постановою Верховного Суду у справі №204/6304/16-ц від 16 жовтня 2019 року вказано, що відповідно до Правил№22496, якщо споживач не оплатив надані послуги з газопостачання протягом 10 днів, споживачеві надсилається письмове попередження про припинення газопостачання. У разі неоплати наданих послуг з газопостачання протягом 10 днів після отримання споживачем письмового попередження (з позначкою про його вручення) газопостачальне підприємство має право відключити споживача від газопостачання. Вимоги здійснення підключення газопостачання без оплати послуг з підключення задоволенню не підлягають, оскільки підключення має бути здійснено у порядку, передбаченому законодавством…
Щодо витрат про надання професійної правничої допомоги адвоката, то ОСОБА_1 зазначає, що такі витрати складають 5500 грн. Просить їх стягнути.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
За змістом ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з оплатою професійної правничої допомоги адвоката несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
На підтвердження цих обставин суду надані: договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату витрат, а саме квитанцію, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку, тому витрати підлягають задоволенню.
Щодо вимог про стягнення моральної шкоди.
Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров`я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, добровільне - за власною ініціативою чи за зверненням потерпілого спростування інформації редакцією засобу масової інформації. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , заявляючи позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 70 000 грн. моральної шкоди, не зазначив з яких міркувань виходив, визначаючи розмір моральної шкоди, а також до позову ним не надані належні докази на підтвердження розміру моральної шкоди та збитків у сумі 11 879,22 грн. за недопоставку природного газу за період з 01 жовтня 2018 року по 30 квітня 2019 року, як передбачено ст.81 ЦПК України, тому суд дійшов висновку про відмову у задоволенні вказаних позовних вимог.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81,259, 263-265 ЦПК України суд,-
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу - відмовити.
Позовні вимоги зустрічного позову ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» про захист прав споживача та стягнення заподіяної шкоди - задовольнити частково.
Визнати акт про порушення від 18 жовтня 2019 року, складений акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» Кам`янське відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз» відносно споживача ОСОБА_1 , таким, що не відповідає вимогам Кодексу газорозподільних систем, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30 вересня 2015 року.
Акт-розрахунок комісії з розгляду актів про порушення від 18 грудня 2018 року, складений акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» Кам`янське відділення ПАТ «Дніпропетровськгаз» на підставі акту про порушення від 18 жовтня 2018 року відносно ОСОБА_1 на суму 17312,78 грн. - скасувати.
Стягнути з АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу у розмірі 5500 (п`ять тисяч п`ятсот) гривень.
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського
апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Повний текст судового рішення виготовлено 19 грудня 2019 року.
Суддя: В. В. Берелет
р