
Справа № 589/5110/18
Провадження № 2/589/794/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2019 року м.Шостка
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області в особі головуючого судді Лєвші С.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (письмове провадження) цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинської міської ради Сумської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Виконавчий комітет Шосткинської міської ради, про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
28 листопада 2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Шосткинської міської ради Сумської області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Шосткинської міської ради Сумської області щодо не взяття на облік його, як особу яка відноситься до соціально незахищених верств населення, є дитиною - сиротою, що позбавлена батьківського піклування та потребує поліпшення житлових умов;
- зобов`язати Шосткинську міську раду Сумської області поставити ОСОБА_1 на квартирний облік та включити до позачергового списку осіб, які мають переваги в одержанні жилих приміщень перед іншими категоріями позачерговиків та забезпечити соціальним житлом ОСОБА_1 до надання йому благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що листом міського голови Ноги М.П. №01-13/709ГІ від 10 квітня 2018 року на його заяву щодо вирішення житлового питання, ОСОБА_1 було відмовлено у наданні житла. Вважає дану відмову незаконною, оскільки позивач відноситься до осіб із категорії дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, оскільки відповідно до рішення Шосткинського районного суду Сумської області від 25 вересня 1996 року - мати відносно позивача позбавлена батьківських прав та на підставі рішення органу опіки та піклування Шосткинської районної державної адміністрації № 3 від 17 лютого 1997 року ОСОБА_1 було направлено в Сумську школу - інтернат.
В подальшому з 2001 року по 2004 рік ОСОБА_1 навчався в Шосткинському ПТУ №13.
Вважає, що на час, коли йому виповнилося 18 років, необхідно було поставити його на позачерговий облік, як особу яка відноситься до соціально незахищених верств населення, є дитиною - сиротою, що позбавлена батьківського піклування та потребує поліпшення житлових умов, включити до позачергового списку осіб, які мають переваги в одержанні жилих приміщень перед іншими категоріями позачерговиків, забезпечити соціальним житлом до надання йому благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання. Позивач проживав в м.Шостка Сумської області та проходив навчання в Шосткинському ПТУ №13 на протязі 4 років до 2004 року включно.
Згідно звернення міського голови до директора навчального закладу «Шосткинський центр професійно - технічної освіти» №35/1 від 21 березня 2017 року, останній прохав надати житло у гуртожитку навчального закладу, в зв`язку з відсутністю місць в гуртожитках комунальної власності.
Свого житла ОСОБА_1 не має.
Крім того, після закінчення навчання в навчальному закладі в м.Шостка, позивач почав працювати в цьому ж місті на посаді слюсаря - ремонтника 4 розряду в ТОВ «АК «Свема» з 15 листопада 2004 року.
Станом на час звернення до суду, на квартирний облік його так і не взято та не включено до позачергового списку осіб, які потребують житло, будь - яке житло не надано. Вважає, що до теперішнього часу відповідач не виконує обов`язки, передбачені діючим законодавством України, що порушує його законні права. Тому, він був змушений звернутись до суду для захисту своїх прав.
31 січня 2019 року ухвалою суду прийнято справу до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб, у якій роз`яснено відповідачу, право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали та направлена відповідачу за місцем його реєстрації.
Не погодившись із позовом відповідач Шосткинська міська рада Сумської області 07 березня 2019 року подала до суду відзив в якому вказала, що розподіл і надання житлових приміщень здійснюється згідно з Житловим кодексом Української РСР (далі - ЖК України) та «Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень в Українській РСР», які затверджені Постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року за №470 (надалі Правила) в порядку черговості.
Згідно п.8 Правил, квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
На підставі п. 15 Правил на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання у даному населеному пункті.
Громадяни, які користуються правом першочергового позачергового одержання жилих приміщень, беруться на квартирний облік при наявності передбачених Правилами підстав, незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.
Постановою №383 від 25 грудня 1984 року виконкому Сумської обласної Ради народних депутатів та обласної ради професійних союзів передбачено, що у відповідності з п.15 Правил потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які проживають і зареєстровані в містах обласного підпорядкування не менше 3-х років, а ОСОБА_1 є зареєстрованим в с.Шевченкове Глухівського району Сумської області з 2010 року. Крім того, за первинним обліком ОСОБА_1 перебував на обліку в Шосткинській районній державній адміністрації, оскільки до позбавлення його матері батьківських обов`язків позивач мешкав в с. Солотвино Шосткинського району Сумської області і там мав житлову площу.
Також зазначили, що в місті не сформований фонд соціального житла та відсутній окремий соціальний облік, а тому просять відмовити ОСОБА_1 в задоволенні його позовних вимог.
Позивач ОСОБА_1 станом на 01 липня 2019 року відповідь на відзив до суду не надав.
Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі, не надходили.
Крім того, відповідно до ч. 13 ст. 7 Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК України), розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Із довідки виданої 09 листопада 2018 року КП ПВО "Енергія" вбачається, що ОСОБА_1 проживає без реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с. 8)
Із листа міського голови Ноги М.П., зареєстрованого у Виконавчому комітету Шосткинської міської ради Сумської області за №01-13/709-П від 10 квітня 2018 року вбачається, що відмовлено ОСОБА_1 щодо забезпечення його житлом в м. Шостка Сумської області. В обґрунтуванні відмови зазначено, що ОСОБА_1 було надано ряд документів з яких вбачається, що позивач до позбавлення матері батьківських прав відносно його, мешкав в селі Солотвино Шосткинського району. Крім того, згідно із рішенням органу опіки та піклування Шосткинської районної державної адміністрації направлений до Сумської школи-інтернату, що підтверджує перебування позивача на первинному обліку в органі опіки та піклування при Шосткинській районній раді. Також, позивач тривалий час був зареєстрований на території Глухівського району. (а.с.9)
Відповідно до рішенням органу опіки та піклування при Шосткинській районній державній адміністрації від 17.02.1997, неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , направлено в Сумську школу-інтернат для дітей сиріт, у зв`язку з тим, що його мати ОСОБА_2 рішенням Шосткинського районного суду від 25 вересня 1996 року була позбавлена батьківських прав. (а.с.10)
З листа міському голові Нозі М.П. від 19.03.2018 вбачається, що ОСОБА_1 звернувся з даною заявою в якій просив виділити йому житло як дитині-сироті відповідно до ст.3,4 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». (а.с.11)
Відповідно до довідки виданої Клишківською сільською радою Шосткинського району Сумської області 18 лютого 1997 року за № 23, ОСОБА_1 до позбавлення матері ОСОБА_2 батьківських прав, дісно мешкав в селі Солотвино Клишківської сільської ради Шосткинського району і мав житлову площу, яка є власністю КСП "Перемога". (а.с. 18)
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13.01.2005 за №2342-IV (далі – Закон України №2342-IV) терміни вживаються в такому значенні:
- дитина-сирота - дитина, в якої померли чи загинули батьки;
- діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв`язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов`язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов`язки, а також діти, розлучені із сім`єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов`язків з причин, які неможливо з`ясувати у зв`язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та безпритульні діти;
- статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування.
Згідно ч.3 ст. 4 Закону України №2342-IV державні соціальні стандарти і нормативи встановлюються щодо:
- житлового забезпечення на рівні, не нижчому за встановлені у Житловому кодексі Української РСР нормативи.
Відповідно ч. 1 ст. 32 Закону №2342-IV за дітьми, позбавленими батьківського піклування, а також особами з їх числа зберігається право на житло, в якому вони проживали з батьками, рідними до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім`ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно ч. 1, 2, 4 ст. 33 Закону №2342-IV, діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім`ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування. Після досягнення 18 років такі діти протягом місяця забезпечуються соціальним житлом до надання їм благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання.
Діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років і перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб, мають право зараховуватися на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і соціальний квартирний облік за місцем їх обліку як внутрішньо переміщених осіб. Після завершення перебування дітей, позбавлених батьківського піклування, у відповідних закладах для таких дітей, дитячому будинку сімейного типу, прийомній сім`ї або завершення терміну піклування над такими дітьми та в разі відсутності в таких дітей права на житло обласні, Київська та Севастопольська міські, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування забезпечують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа протягом місяця у позачерговому порядку впорядкованим соціальним житлом.
Пунктами 28, 64 Постанови Кабінету Міністрів України №866 від 24.09.2008 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини» визначено, що дитина втрачає статус дитини, позбавленої батьківського піклування, у разі досягнення нею повноліття. А у разі коли в дитини, позбавленої батьківського піклування, відсутнє житло, яке належить їй на праві власності (користування), або повернення до нього неможливе, після досягнення дитиною 16-річного віку служба у справах дітей за місцем походження або проживання дитини чи за місцем обліку такої дитини як внутрішньо переміщеної особи з урахуванням її бажання подає органу опіки та піклування документи дитини, необхідні для взяття її на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і на соціальний квартирний облік.
З огляду на вищевикладене, судом було встановлено, що ОСОБА_1 на підставі рішення органу опіки та піклування при Шосткинській районній державній адміністрації від 17.02.1997 був направлений до Сумської школи-інтернат для дітей-сиріт, у зв`язку з прийняттям 25.09.1996 Шосткинським районним судом Сумської області рішення про позбавлення його матері ОСОБА_2 батьківських прав відносно нього та його братів та сестер. Позивач мав стату дитини позбавленої батьківського піклування.
Взяття на квартирний облік та соціальний квартирний облік дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, здійснюється за заявою піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування, а осіб з числа дітей позбавлених батьківського піклування (18-23 років) - за їх заявою.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем не надано доказів, що у період з 26 грудня 2003 року до початку 2018 року ОСОБА_1 :
- перебував на квартирному обліку як дитина, позбавлена батьківського піклування;
- звертався із заявою про зарахування на квартирний облік та забезпечення соціальним житлом як дитина, позбавлена батьківського піклування.
З 03 жовтня 2010 року позивач має зареєстроване місце проживання за адресою: Сумська область, Глухівський район, с. Шевченкове (паспорт серії НОМЕР_1 ). (а.с.6)
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що у позивача відсутні підстави щодо зарахування його на квартирний облік та включення його до позачергового списку осіб, які мають переваги в одержанні жилих приміщень перед іншими категоріями позачерговиків, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. 1, ч. 3 ст. 4, ч. 1 ст. 32, ч. 1, 2, 4 ст. 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» 13.01.2005 №2342-IV, Постановою Кабінету Міністрів України №866 від 24.09.2008 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини», ст. 4, 12, 13, 141, 258, 259, 264, 265, 273, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Шосткинської міської ради Сумської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Виконавчий комітет Шосткинської міської ради, про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН - НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання за адресою - АДРЕСА_2 , проживаючий за адресою: - АДРЕСА_3 .
Відповідач - Шосткинська міська рада Сумської області - код ЄДРПОУ - 36080075, місцезнаходження юридичної особи - 41100, Сумська область, місто Шостка, вулиця Садовий бульвар, будинок 14.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Виконавчий комітет Шосткинської міської ради - код ЄДРПОУ - 04057994, місцезнаходження юридичної особи - 41100, Сумська область, місто Шостка, вулиця Садовий бульвар, будинок 14.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області С.Л.Лєвша