
Справа № 560/2617/19
РІШЕННЯ
іменем України
18 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чемеровецької селищної ради про скасуванння рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Чемеровецької селищної ради, у якому просить скасувати рішення Чемеровецької селищної ради від 05.07.2019 №618-33/2019 "Про скасування рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17.04.2019 № 167-30/2019 "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину України ОСОБА_1 " та зобов`язати відповідача не чинити перешкоди в оформленні права власності на вказану земельну ділянку.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернулась до відповідача з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яка рішенням від 17.04.2019 № 167-30/2019 була задоволена. Отримавши дозвіл, позивач замовила проектну документацію щодо відведення земельної діялнки, яка перебуває у процесі виготовлення.
Проте, у подальшому відповідач своїм рішенням від 05.07.2019 року № 618-33/2019 скасував своє попереднє рішення про надання їй дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
Позивач вважає це протиправним, оскільки у оскарженому рішенні не міститься ніяких посилань на причину скасування попереднього рішення, крім того відповідач як орган місцевого самоврядування не мав права скасовувати ненормативний акт індивідуального характеру, який виконаний шляхом його одноразового застосування.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
На виконання ухвали суду відповідачем надано витребувані документи, відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Згідно з ч.2 статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Судом встановлено, що позивач звернулась з заявою до Чемеровецької селищної ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га, яка розташована за межами с. Чорна Чемеровецької селищної ради Хмельницької області.
Відповідачем прийняте рішення від 17.04.2019 року № 167-30/2019 «Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину України ОСОБА_1 » із масиву земель, що розташовані за межами села Чорна Чемеровецької селищної ради Хмельницької області для подальшої передачі у власність.
П.2 рішення вказано, що громадянці України ОСОБА_1 належить замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у виконавця (розробника) робіт із землеустрою. Вказане рішення підписане селищним головою.
Позивачем на підставі цього рішення у землевпорядній організації був замовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, який перебуває у процесі виготовлення.
У подальшому, рішенням 33-ї сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 05.07.2019 року № 618-33/2019 було скасоване рішення 30-ї сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17.04.2019 року №167-30/2019 «Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину України ОСОБА_1 »
У спірному рішенні підставами його прийняття зазначені статті Конституції України, статті 25,46,59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення Конституційного суду України від 16.04.2009 року № 1-9/2009.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до пункту “б” частини 1 статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно з частиною 3 статті 116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 121 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч.1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Положеннями п. 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон України №280/97) визначено, що питання регулювання земельних відносин, відповідно до закону вирішується виключно на пленарних засіданнях сільських, селищних, міських рад.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень ( ч. 1,2 статті 59 Закону №280/97) Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.
Як вбачається з протоколу тридцять третьої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 05 липня 2019 року, наданого відповідачем, підставою для скасування рішення тридцятої сесії від 17.04.2019 № 167-30/2019 стало те, що в селі Чорна Чемеровецького району виникла висока соціальна напруга через несправедливий, на думку деяких осіб, поділ земельних ділянок між мешканцями села.
Разом з тим, це не є достатньою законною підставою для скасування власного рішення місцевою радою, оскільки рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17.04.2019 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою є актом одноразового застосування, який вичерпав свою дію самим фактом його виконання.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). (...) органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Конституційний суд наголошує, що відповідно до зазначеного рішення Конституційного Суду України ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Це є “гарантією стабільності суспільних відносин” між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Зважаючи на це, законне рішення ненормативного, індивідуального характеру не може бути скасоване чи змінене органом місцевого самоврядування після того, як воно вже було фактично виконане ( реалізоване), а особа, стосовно якої його прийнято, заперечує щодо скасування рішення.
Крім того суд враховує те, що позивачем були вчинені дії, які були обумовлені цим рішенням, зокрема замовлено в землевпорядній організації проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, отже виникли відповідні правовідносини.
Відтак, відповідач приймаючи рішення від 05.07.2019 № 618-33/2019 діяв не у спосіб, визначений чинним законодавством України, а тому воно підлягає скасуванню.
Оскільки відповідач, прийнявши спірне рішення, фактично вчинив дії, які становлять собою втручання в реалізацію особою її права, яке він сам їй попередньо і надав, суд згідно з КАС України може обрати інший спосіб захисту, який буде ефективним, у тому числі зобов`язання не чинити відповідні перешкоди законній реалізації прав.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача, оскільки відповідачем не доведено правомірність прийнятого ним рішення, а протилежне судом також не встановлено.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Чемеровецької селищної ради від 05.07.2019 року № 618-33/2019 «Про скасування рішення тридцятої сесії VII скликання Чемеровецької селищної ради від 17.04.2019 року №167-30/2019 «Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства громадянину України ОСОБА_1 » та зобов`язати Чемеровецьку селищну раду Чемеровецького району не чинити ОСОБА_1 не передбачені законом перешкоди в реалізації права на одержання земельної ділянки у власність.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 18 грудня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Чемеровецька селищна рада (вул. Центральна, 40,Чемерівці,Чемеровецький район, Хмельницька область,31600 , код ЄДРПОУ - 04403930)
Головуючий суддя І.С. Козачок