Рішення № 86417634, 18.12.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2019
Номер справи
480/4453/19
Номер документу
86417634
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2019 р. Справа № 480/4453/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заяво, мотивуючи позовні вимоги тим, що у 2014 році під час проходження військової служби, виконуючи військовий обов`язок із захисту суверенітету та територіальної цілісності України (м. Старобільськ Луганської області), загинув його син - ОСОБА_2 , молодший сержант 9-ї батареї 27-Сумського реактивного артполку. Позивач є батьком загиблого під час проходження військової служби. Як член сім`ї загиблого після досягнення 55-річного віку позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника. Рішенням від 05.08.2019 р. відповідач відмовив у призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника через відсутність у заявника страхового стажу, визначеного ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме в період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років. При цьому страховий стаж позивача складає 8 років 11 місяців 21 день. Вважає таке рішення протиправним та зазначає, що на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" право на таку пенсію мають непрацездатні батьки не раніш як за 5 років до досягнення пенсійного віку. На момент звернення до відповідача ОСОБА_1 виповнилося 55 років, а відповідно до чинного законодавства він має право вийти на пенсію у віці 60 років. Отже, позивачем дотримано вимоги закону щодо віку, з досягненням якого пов`язане право на призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, у свою чергу, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не пов`язує право на призначення такого виду пенсії із набуттям визначеного ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страхового стажу. Вважає оскаржуване рішення відповідача протиправним та таким, що порушує його права та законні інтереси, та просить зобов`язати відповідача призначити йому пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивачу відмовлено в призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника, оскільки право на її призначення мають особи за наявності страхового стажу, визначеного ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме в період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років. При цьому на час звернення позивача за призначенням пенсії у зв`язку з втратою годувальника його страховий стаж складав 8 років 11 місяців 21 день. За таких обставин Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області не має правових підстав для призначення позивачу такого виду пенсії. Просив у задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є батьком загиблого під час проходження військової служби у 2014 році ОСОБА_2 , молодшого сержанта 9-ї батареї 27-Сумського реактивного артполку.

Як член сім`ї загиблого після досягнення 55-річного віку позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника.

Рішенням від 05.08.2019 р. відповідач відмовив у призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника через відсутність у ОСОБА_1 страхового стажу, визначеного ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме в період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років. Страховий стаж позивача складає 8 років 11 місяців 21 день (а.с.8,11).

Суд вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову в призначенні позивачу пенсії у зв`язку з втратою годувальника є необґрунтованим та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначені в Законі України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).

Даний Закон є спеціальним по відношенню до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Отже, позивач як член сім`ї загиблого військовослужбовця має право на пенсію в разі втрати годувальника на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ст. 29, ч. 1 ст. 30 Закону пенсії в разі втрати годувальника сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім`ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім`ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні.

На підставі п. "в" ч. 4 ст. 30 Закону батьки військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов`язку, безпосередньою участю в антитерористичній операції або забезпеченням її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, безпосередньою участю у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченням здійснення зазначених заходів, перебуваючи безпосередньо в районах та у період їх здійснення, вважаються непрацездатними членами сім`ї та мають право на пенсію не раніш як за 5 років до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", або якщо вони є особами з інвалідністю.

Аналіз даної норми дозволяє дійти висновку, що набуття непрацездатним членом сім`ї загиблого військовослужбовця права на пенсію у зв`язку з втратою годувальника на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" можливе, зокрема, не раніш як за 5 років до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Тобто дана норма передбачає, що набуття права на такий вид пенсії пов`язане із досягненням віку 60 років, та не містить застережень щодо наявності в особи визначеного страхового стажу, що є обов`язковою умовою для призначення пенсії на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, органом Пенсійного фонду України протиправно не призначено позивачу пенсію у зв`язку з втратою годувальника, чим порушено вимоги Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачу в призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", таке рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 як члену сім`ї загиблого військовослужбовця пенсію у зв`язку з втратою годувальника є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 05.08.2019 р. № 19 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії у зв`язку з втратою годувальника.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити пенсію у зв`язку з втратою годувальника ОСОБА_1 як члену сім`ї загиблого військовослужбовця.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах