Рішення № 86417431, 17.12.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2019
Номер справи
440/4409/19
Номер документу
86417431
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

17 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа №440/4409/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ України в Полтавській області), у якому просив:

визнати протиправною бездіяльність пенсійного органу, яка полягає в не розгляді по суті та поверненні без розгляду заяви від 1.08.19 вх.№30/В-36 щодо перерахунку та виплати пенсії;

зобов`язати відповідача розглянути по суті заяву за вх.№30/В-36 від 1.08.19 щодо перерахунку та виплати пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач безпідставно не розглянув його звернення про здійснення перерахунку пенсії по суті та не прийняв мотивоване рішення про задоволення або відмову у задоволенні такого звернення.

2. Позиція відповідача.

5.12.19 судом одержано відзив ГУПФ України в Полтавській області на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 25-26/. Свою позицію мотивував посиланням на те, що оскільки заява позивача від 1.08.19 про перерахунок пенсії не відповідала вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.05 №22-1, її розглянуто відповідно до Закону України "Про звернення громадян", а про результати розгляду позивача повідомлено листом від 9.08.19 вих.№30/В-36.

3. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.11.19 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з урахування чого йому встановлено другу групу інвалідності з огляду на захворювання, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що не заперечувалось відповідачем.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФ України в Полтавській області та одержує пенсію по інвалідності, призначену йому відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З 1.07.19 позивачу проведено перерахунок пенсії по інвалідності на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 Порядку №1210, що підтверджено витягом з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсій /а.с. 33-34/.

1.08.19 позивач звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою, у якій просив провести з 1.10.17 перерахунок основного розміру пенсії по інвалідності з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням 70% втрати працездатності /а.с. 14/.

Дану заяву пенсійним органом розцінено як звернення громадянина та розглянуто у порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян". Про результати розгляду заяви ОСОБА_1 повідомлено листом Миргородського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУПФ України в Полтавській області від 9.08.19 вих.№30/В-36 /а.с. 17-18/.

Наполягаючи на необхідності розгляду заяви від 1.08.19 по суті з ухваленням відповідного рішення, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 4 Закону України від 9.07.03 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-IV) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.91 №796-ХІІ (надалі - Закон №796-ХІІ), визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, а також соціальний захист.

Згідно з частиною першою статті 49 Закону №796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною третьою статті 54 Закону №796-ХІІ визначено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Як визначено частиною п`ятою статті 45 Закону №1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

За змістом пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.05 №22-1, заява про перерахунок пенсії, (...), подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Відповідно до абзацу п`ятого пункту 1.7 названого Порядку, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Крім того, як визначено пункту 4.1 зазначеного Порядку, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Згідно з абзацом першим пункту 4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо (...) перерахунку (...) пенсії.

ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ

Суд враховує, що заява ОСОБА_1 від 1.08.19 стосувалась проведення перерахунку його пенсії.

Заяву прийнято уповноваженою особою ГУПФ України в Полтавській області 1.08.19 та зареєстровано за вх.№30/В-36, що підтверджено відбитком штампа вхідної реєстрації на копії заяви, доданій до позову.

У поданій заяві позивач не посилався на приписи Закону України "Про звернення громадян".

Зі змісту поданої заяви можливо встановити суть порушеного питання.

Відповідач у ході розгляду цієї заяви не ініціював питання про надання заявником додаткових документів, звернення із запитами про отримання таких документів від третіх осіб тощо.

Прийняття відповідачем заяви ОСОБА_1 від 1.08.19 свідчить про відсутність у відповідача зауважень до її форми та змісту.

Усі документи, на підставі яких проводиться обчислення пенсії позивача, наявні у матеріалах його пенсійної справи.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно розцінив заяву ОСОБА_1 від 1.08.19 у якості звернення громадян, адже відповідне звернення стосувалось здійснення перерахунку пенсії, а тому мало бути розглянуто відповідно до вимог саме пенсійного законодавства, а не законодавства про звернення громадян.

Суд акцентує увагу на тому, що Закон №1058-IV та Порядок №22-1 зобов`язують пенсійний орган розглянути звернення пенсіонера про перерахунок пенсії протягом 10 днів з дня одержання такого звернення та завершити його розгляд прийняттям рішення про перерахунок або відмову у перерахунку пенсії.

Однак, відповідач жодного з рішень по суті звернення ОСОБА_1 не прийняв, чим допустив протиправну бездіяльність.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З урахуванням наведеного, виходячи зі змісту заявлених ОСОБА_1 позовних вимог, суд не оцінює доводи пенсійного органу щодо обґрунтованості заяви позивача, адже відповідну заяву не розглянуто по суті, а тому такі доводи не входять до предмета доказування у цій справі.

Разом з цим, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 повністю.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Позивач звільнений від сплати судового збору, оскільки є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, першої категорії, а також особою, якій встановлено інвалідність другої групи.

Відповідач доказів понесення судових витрат до суду не надав.

Таким чином, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 1 серпня 2019 року вх.№30/В-36 щодо перерахунку та виплати пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014) розглянути по суті заяву ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) від 1 серпня 2019 року вх.№30/В-36 щодо перерахунку та виплати пенсії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.О. Кукоба