
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
17 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа №440/3736/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ України в Полтавській області), у якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення з 1.01.18;
зобов`язати ГУПФ України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1.01.18 у розмірі 70% від загального розміру грошового забезпечення, що становить 33235,50 грн та складається з таких сум грошового забезпечення: оклад за посадою - 8880,00 грн, оклад за спеціальним званням - 1550,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 5215,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (50%) - 7822,50 грн, премія (100%) - 8880,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 888,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що він є військовим пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На переконання позивача, з огляду на скасування судом пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 "Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" він має право на перерахунок його пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких обчислено пенсійну виплату при призначення пенсії.
2. Позиція відповідача.
6.12.19 до суду надійшов відзив ГУПФ України в Полтавській області на позов, у якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 28-31/. Звертав увагу на те, що на виконання вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 пенсія ОСОБА_1 перерахована з 1.01.18 на підставі довідки, виданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 21.03.18 №1083. Інші довідки для перерахунку пенсії позивача роботодавцем до пенсійного органу не подавались, з урахуванням чого підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 наразі відсутні. Водночас надана позивачем разом із заявою від 11.05.19 інформація про розмір грошового забезпечення не є довідкою, на підставі якої проводиться перерахунок пенсії, адже складена у довільній формі, тоді як форму відповідної довідки затверджено у додатку №2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.11.19 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
А відповідно до частини другої цієї статті, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
ОСОБА_1 проходив службу в органах Державної пенітенціарної служби України, 30.12.14 відповідно до наказу ДПтС України від 31.12.14 №203/ОС-14 звільнений зі служби у запас з посади начальника управління ДПтС України в Полтавській області у званні генерал-майора внутрішньої служби.
Позивач реалізував право на державне пенсійне забезпечення та отримує пенсію за вислугу років відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пенсія за вислугу років ОСОБА_1 призначена та виплачується з 31.12.14, що підтверджено копією протоколу від 2.02.15 за пенсійною справою №1606008321 /а.с. 34/.
23.03.18 ГУПФ України в Полтавській області одержано довідку від 21.03.18 вих.№1083 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , видану Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції на виконання пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103 /а.с. 46/.
27.03.18 відповідачем на підставі вищезгаданої довідки проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1.01.18, що підтверджено копією протоколу про перерахунок пенсії /а.с. 47/.
26.04.19 позивач звернувся до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції із заявою на отримання публічної інформації, у якій, посилаючись на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 5.03.19 у справі №826/3858/18, просив надати довідку про нові розміри грошового забезпечення, які введені постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.17 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за посадою заступника начальника управління ДпТС України в Полтавській області, що прирівняна до відповідної атестованої посади заступника начальника Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, з урахуванням: окладу за посадою, окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, що виплачені діючому працівнику за березень 2018 року /а.с. 15/.
Листом від 7.05.19 вих.№22-14-19/ЗПІ-11 позивачу була надана інформація про розмір грошового забезпечення начальника Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, що виплачене за березень 2018 року згідно постанови КМУ від 30.08.17 №704 /а.с. 17-18/.
11.05.18 позивач звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою, у якій просив здійснити перерахунок його пенсії з 1.01.18 на підставі інформації про розмір грошового забезпечення, наданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції листом від 7.05.19 вих.№22-14-19/ЗПІ-11 /а.с. 19-20/.
Листом від 24.05.19 вих.№2502/І-03 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для проведення перерахунку його пенсії з огляду на недотримання процедури здійснення такого перерахунку, визначеної Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45 /а.с. 21/.
Не погодившись з такою позицією пенсійного органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 9.04.92 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
За правилами частини вісімнадцятої статті 43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За змістом частини другої статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 6.12.16 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 1.01.17) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, рішенням Уряду передбачено набрання чинності з 1 березня 2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.17 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова №704), якою визначено розміри та порядок обчислення і виплати грошового забезпечення окремим категоріям військовослужбовців.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас Кабінетом Міністрів України 21.02.18 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова №103), відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р.
Крім того, цією постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45 (надалі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію, зокрема, Міноборони.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За приписами пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
ОЦІНКА СУДОМ ОБСТАВИН СПРАВИ
Специфіка призначення та перерахунку пенсій військовим пенсіонерам полягає у тому, що розмір пенсій, які призначаються за Законом №2262-ХІІ, знаходиться у пропорційному відношенні до розміру грошового забезпечення за посадою, яку пенсіонер займав на момент звільнення зі служби або за відповідною посадою (при перерахунку пенсії).
При цьому до 1.01.17 підставою для проведення перерахунку пенсії була фактична зміна видів грошового забезпечення (введення додаткових видів грошового забезпечення або підвищення (збільшення) його розміру).
Водночас після прийняття Закону від 6.12.16 №1774-VIII, яким внесено зміни до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, підставою для перерахунку пенсії зазначено рішення Кабінету Міністрів України, до повноважень якого віднесено визначення умов, порядку проведення перерахунку пенсії та здійснення відповідних виплат.
Особою, відповідальною за перерахунок пенсії, є територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку у якому перебуває пенсіонер, а підставою для здійснення такого перерахунку є довідка про розмір грошового забезпечення, видана державним органом, з якого пенсіонера звільнено із служби, а в разі його ліквідації - правонаступником такого державного органу.
У спірних відносинах пенсія позивача перерахована з 1.01.18 на підставі довідки від 21.03.18 вих.№1083 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виданої Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції на виконання пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 №103.
Відповідна довідка на момент її оформлення та одержання відповідачем була складена за формою, визначеною додатком 2 до Порядку 45, та відповідала вимогам пункту 5 Порядку №45, пункту 1 Постанови №103.
Стосовно посилань позивача на те, що рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.18 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5.03.19, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 до Порядку №45, суд зауважує, що зазначене рішення набрало законної сили з 5.03.19, а тому сам по собі факт визнання нечинними окремих пунктів Постанови №103 та Порядку №45 не є підставою для проведення перерахунку пенсії позивача з 1.01.18.
Суд також звертає увагу позивача на те, що в силу наведених вище приписів пункту 3 Порядку №45 перерахунок пенсії проводиться виключно після одержання пенсійним органом від роботодавця довідки про розмір грошового забезпечення, складеної за формою, визначеною у додатку 2 до Порядку №45.
Суду не надано доказів складення та подання роботодавцем до пенсійного органу довідки про складові грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з урахуванням рішень судів у справі №826/3858/18.
Отримана позивачем інформація про розмір грошового забезпечення, не є довідкою для перерахунку пенсії у розумінні наведених вище положень Порядку №45, а тому відповідач правомірно відмовив ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на її підставі.
Окрім того, чинним законодавством не передбачено можливості самостійного обчислення пенсіонером складових грошового забезпечення задля здійснення перерахунку пенсії, а тому проведений позивачем у позовній заяві розрахунок складових грошового забезпечення для нарахування пенсійним виплат не можу бути прийнятий судом.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи наведені вище норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Поряд з цим, суд звертає увагу позивача на те, що у провадженні Верховного Суду наразі перебуває зразкова адміністративна справа №160/8324/19, предметом спору у якій є правомірність відмови роботодавця у видачі військовому пенсіонеру довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням рішень судів у справі №826/3858/18. У межах даного провадження Верховним Судом, як судом першої інстанції, буде з`ясоване питання про наявність підстав для підготовки та надання до територіальних органів ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 5.03.19 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії, а висновки Верховного Суду у цій справі підлягатимуть застосуванню судами в усіх інших типових справах.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю
Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Оскільки у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено, підстави для встановлення судового контролю відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О. Кукоба