
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2019 року м.Одеса Справа №420/5881/19
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Військової частини А1032 (67520, Одеська область, смт. Чорноморське, вул. Сонячна, 3) до Лиманської районної державної адміністрації (67500, Одеська область, смт. Доброслав, пр. 40-річчя, Визволення 1) про зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Військової частини А1032 до Лиманської районної державної адміністрації про зобов`язання відповідача скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис (відомості) про військову частину А4418 (код ЄДРПОУ 24291806), шляхом внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців «Включення відомостей про юридичну особу», інших дій/записів щодо військової частини А4418.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відомості про військову частину А4418 не повинні міститись в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, оскільки вони становлять державну таємницю та повинні бути виключені у відповідності до Закону України «Про державну таємницю» та наказу служби безпеки України від 12.08.2005 року №440 «Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю».
Разом з тим позивачем зазначено, що Військова частина А1032 є правонаступником військової частини А4418, оскільки відповідно до директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 21.08.2015 року №Д-322/1/24дск військова частина А4418 переформована у військову частину А1032, умовне найменування військова частина А4418 анульоване.
Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, який мотивує тим, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, юридична особа – військова частина А4418 станом на 10.09.2012 рік знаходиться в стані припинення на підставі внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації, але повністю не ліквідована. При цьому відповідачу на його запит, а саме щодо інформації про можливість виключення відомостей про віськову частину А4418 та надання копій документів надано повну відповідь щодо зазначеної інформації.
Разом з тим, відповідачем зазначено, що державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті реорганізації здійснюється відповідно до п.14 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». При цьому станом на 02.12.2019 рік позивач не звертався із відповідною заявою форми 8 затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 року №32685 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29.08.2018 року №2824/5) щодо припинення юридичної особи – військової частини А4418 (код 24291806) в результаті її реорганізації та з іншими документами, необхідними для завершення процедури припинення юридичної особи, до державного реєстратора відділу надання адміністративних послуг Лиманської райдержадміністрації, не отримував відмови, як це передбачено встановленою процедурою.
Ухвалою суду від 09.10.2019 року адміністративний позов залишено без руху.
Ухвалою суду від 18.11.2019 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Судом у справі встановлено наступне.
Відомості про військову частину А4418 (код ЄДРПОУ 24291806) були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 14.06.2005 року, номер запису 1 882 120 0000 004034 (а.с.15-18).
При цьому відповідно до даних про реєстраційні дії, до реєстру внесено рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації; 10.09.2019 року 18821270003004034; Коваль Ірина Миколаївна; Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради Автономної республіки Крим.
На сьогоднішній день, військова частина А4418 досить перебуває в стані припинення.
Разом з тим, відповідно до директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 21.08.2015 року №Д-322/1/24дск військова частина А4418 переформована у військову частину А1032, умовне найменування військова частина А4418 анульоване. Тобто військова частина А 1032 (код ЄДРПОУ 26614403 (а.с.19-22)) є правонаступником з окремим кодом ЄДРПОУ військової частини А4418, що не заперечується відповідачем та підтверджується відповідними документами (а.с.26, 50).
Отже на виконання вимог телеграми начальника Головного управління майна та ресурсів від 23.04.2018 року №503/6/3318 щодо виключення відомостей про військові частини з Єдиного реєстру об`єктів державної власності та Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, начальником тилу логістики Командування Військово-морських Сил Збройних Сил України надіслано до військової частини А1032 вимогу від 11.06.2018 року №154/23/18/859 звернутись до місцевого державного реєстратора щодо скасування записів в реєстрах про окрему юридичну особу, а саме військову частину А4418.
Враховуючи вищенаведене позивач, листом від 27.05.2019 року №430/815 звернувся до відповідача, в якому зазначив, що у зв`язку з необхідністю виключення відомостей про військову частину А4418 код ЄДРПОУ 24291806 (військова частина А1032) з Єдиного реєстру об`єктів державної власності та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, просив Лиманську районну адміністрацію надати інформацію про відповідну особу, та надати копії документів, що містяться в реєстраційній справі юридичної особи. Також просив проінформувати щодо можливості виключення відомостей про військову частину А4418 із зазначених реєстрів (а.с.23).
Відповідачем на виконання вищенаведеного листа, а саме щодо надання інформації про можливість виключення відомостей про військову частину А4418 та надання копій документів, що містяться в реєстраційній справі юридичної особи листом від 11.06.2019 року №1800/02-28/20/02/1333 повідомлено відомості щодо військової частини А4418 (код ЄДРПОУ 24291806), щодо надання копій документів запропоновано звернутись до Головного територіального управління юстиції Херсонської області, оскільки ведення реєстраційних справ у паперовій формі щодо юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, місцезнаходженням/місцем проживання яких є Автономна Республіка Крим та місто Севастополь забезпечує саме наведений орган. Також щодо можливості виключення відомостей про військову частину А4418 з наведеного реєстру, відповідачем в листі зазначено, що державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті реорганізації здійснюється відповідно до п.14 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (а.с.26).
Дослідивши адміністративний позов, відзив Лиманської районної державної адміністрації, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань" №755-IV від 15.05.2003 року.
Частиною 1 статті 3 зазначеного Закону визначено, що його дія поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Згідно з ч. 1 ст. 4 вказаного Закону (в редакції, чинній на момент внесення інформації про юридичні особи відповідно до яких позивач є правонаступником до реєстру) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до частини 4 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань" (в редакції, чинній на день розгляду справи) відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи-підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Згідно з частиною 1 статті 11 Закону №755-IV, відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.
Відповідно до частини 4 статті 7 Закону №755-IV до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.
Частиною другою статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:
1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);
2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;
3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;
4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;
5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;
6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;
7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об`єднання;
8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;
9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;
10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).
Таким чином, державний реєстратор при внесенні будь-яких записів до Єдиного державного реєстру, в тому числі при скасуванні записів в Єдиному державному реєстрі, діє в межах повноважень та у відповідності до процедури, встановленої Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Зокрема, для вчинення реєстраційних дій необхідне заповнення форми заяви про державну реєстрацію у паперовій або електронній формі та її подання разом з усіма необхідними документами державному реєстратору.
Так, статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено перелік документів, які подаються юридичною особою для державної реєстрації створення, припинення юридичної особи, внесення змін до відомостей про юридичну особу у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, виділу юридичної особи, припинення юридичної особи в результаті її реорганізації або ліквідації. Разом з тим, такої дії, як виключення відомостей з реєстру Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не передбачено.
Згідно пункту 14 вищенаведеної статті для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її реорганізації після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її реорганізації; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) розподільчого балансу - у разі припинення юридичної особи в результаті поділу; 3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі припинення юридичної особи в результаті перетворення, злиття або приєднання; 4) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, - у разі припинення юридичної особи в результаті поділу, злиття або приєднання; 5) документи для державної реєстрації створення юридичної особи, визначені частиною першою цієї статті, - у разі припинення юридичної особи в результаті перетворення; 6) документи для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, визначені частиною четвертою цієї статті, - у разі припинення юридичної особи в результаті приєднання.
Форма заяви затверджено наказом Міністерства юстиції України «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 18.11.2016 року №3268/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29.08.2018 року №2824/5) (погодженого Генеральним директором державного підприємства «Національні інформаційні системи»), а саме форма 8 - про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Разом з тим, позивачем не надано доказів звернення ним у порядку передбаченому статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». При цьому, як вбачається з матеріалів справи, лист-запит військової частини А1032 від 27.05.2019 року №430/815, який направлено відповідачу, містив запит суто щодо надання відповідної інформації та надання копій документів, що містяться в реєстраційній справі.
На цій підставі суд приходить до висновку про те, що відповідач листом від 11.06.2019 року №1800/02-28/20/02/1333 правомірно повідомив, що державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті реорганізації можливо лише у спосіб визначений чинним законодавством, зокрема відповідно до п.14 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Крім того, судом не встановлено допущених порушень під час державної реєстрації юридичної особи та подальших змін до відомостей про юридичну особу, оскільки державним реєстратором повністю дотримано вимоги чинного на час вчинення реєстраційних дій законодавства, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
У п. 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст. 2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Керуючись ст.ст.9, 73, 77, 90, 132, 139, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Військової частини А1032 до Лиманської районної державної адміністрації відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст..255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.15-5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Іванов Е.А.
.