
Справа № 420/3121/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 , з урахуванням ухали суду від 17.09.2019 року про заміну відповідача його правонаступником, до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо нездійснення з 01.09.2018 року перерахунку та нарахування пенсії позивачу з урахуванням надбавки за високі досягнення особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, надбавки за ранг, індексації заробітної плати відповідно довідки виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради про складові заробітної плати, яка була надана разом із зверненням від 11.09.2018 року;
- зобов`язати відповідача здійснити з 01.09.2018 року перерахунок та нарахування пенсії позивачу з урахуванням надбавки за високі досягнення особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, надбавки за ранг, індексації заробітної плати відповідно довідки виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради про складові заробітної плати № 0029 від 7 вересня 2018 року, яка була надана разом із зверненням від 11.09.2018 року.
Ухвалами суду від 29.05.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; від 27.06.2019 року: вирішено, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження; від 17.09.2019 року: замінено відповідача - Ізмаїльське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.
В судове засідання 07.11.2019 року сторони та/або їх представники не з`явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. (а.с.207, 208)
03.10.2019 року від позивача до суду надійшла заява, вхід. № 35976/19, в якій останній просить розглядати в подальшому справу за його відсутності, в порядку письмового провадження. (а.с.199)
22.10.2019 року до суду від представника відповідача електронною поштою надійшло клопотання, вхід. № ЕП/7969/19, в якому останній просить справу розглянути без участі представника відповідача по справі. (а.с.209)
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно зі змістом позовної заяви, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, із зазначенням таких фактичних обставин:
- ОСОБА_1 , з 04.07.2006 року перебуває на обліку в Ізмаїльському об`єднанні управління Пенсійного Фонду України Одеської області та одержує пенсію як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». При цьому, при призначені пенсії їй не було повідомлено на підставі чого розраховувалась пенсія. У зв`язку з чим, 10 вересня 2018 року позивач звернувся до Ізмаїльського ОУ ПФУ Одеської області з заявою з проханням повідомити: чи було при розрахунку пенсії враховано до розміру заробітної плати матеріальну допомогу, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію тощо. Також у вказаній заяві позивач просив надати повний розрахунок призначеної йому пенсії та копію відповідного рішення про призначення пенсії. Окрім цього, у випадку, якщо при розрахунку пенсії не було враховано до розміру заробітної плати матеріальну допомогу, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію, просила провести відповідний перерахунок пенсії. До вказаної заяви була надана довідка про заробітну плату. Листом № 146/Ж-01 від 14 вересня 2018 року позивачу було повідомлено, що не має підстав для перерахунку пенсії на підставі наданої йому довідки;
- матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавка за особливі умови проходження державної служби та премії до державних і професійних свят, на які нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати;
- згідно наданої позивачем до Ізмаїльського ОУ ПФУ Одеської області довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», вбачається, що позивачу були виплачені: надбавка за високі досягнення особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші виплати. Окрім цього, для проведення коригування вищезазначених виплат розміри посадового окладу та надбавки за ранг визначені на дати підвищень заробітної плати працюючим державним службовцям та становили доплату за ранг. На вказані виплати нараховано єдиний внесок на соціальне страхування;
- виходячи із вказаної норми закону та часу звернення із заявою про перерахунок пенсії (11.09.2018 року), відповідач зобов`язаний здійснити її перерахунок та виплату з 1 вересня 2018 року;
- Верховний Суд України неодноразово висловлював свою позицію щодо того, що суми інших виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії. Така правова позиція зі спірного питання вже була викладена у постанові від 20.02.2012 р. в справі № 21-430а11, у постанові від 28.05.2013 р. в справі № 21 -97а13, у постанові від 14.05.2013 р. в справі № 21-125а13. Аналогічна позиція була висловлена і Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 червня 2018 року по справі № 234/3477/17. Аналізуючи норми права чинного законодавства, які регулюють зазначені правовідносини, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії не враховувались суми отриманих позивачем складової заробітної плати,з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а тому відповідач зобов`язаний провести перерахунок пенсії з урахуванням вказаних обставин.
Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:
- ОСОБА_1 з 04.07.2006 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Страховий стаж роботи складає 34 роки 11 місяців 12 днів, в т.ч. стаж роботи на посадах державної служби - 16 років 05 місяців 29 днів, на посадах органів місцевого самоврядування - 4 роки 08 днів та на посаді журналіста - 4 роки 02 місяці 13 днів. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії державного службовця - 7351,04 грн. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку 90%. Розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на момент звернення - 6984,15 грн.;
- 11.09.2018 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою довільної форми, в якій просила здійснити перерахування пенсії «з більшого заробітку» з урахуванням графи «Інші виплати», оскільки при обчислені пенсії дані виплати не були включені при нарахуванні пенсії. Підставою для перерахунку пенсії є відповідна заява пенсіонера, яка б відповідала вимогам п. 15 Порядку 22-1, тому довільної форми заява пенсіонера від 11.09.2018 року була розглянута у строки та на підставі норм ЗУ «Про звернення громадян»;
- листом № 146/Ж-01 від 14.09.2018 року управлінням роз`яснено, що за нормами діючого пенсійного законодавства відсутні правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . На момент звернення позивача до управління з заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», тобто на 11.09.2018 року діяла норма ст. 37 Закону України «Про державну службу» (зі змінами внесеними Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76 від 28.11.2014 року), якою встановлено загальний процент розрахунку пенсії від заробітку в розмірі 60%, тобто внесені зміни в статтю 37-1 Закону України «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-XII викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України;
- відсутні підстави у перерахунку пенсії, у зв`язку з тим, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, у зв`язку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених цим Законом не призначаються, раніше призначені не перераховуються;
- 10 грудня 2015 року прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України «Про державну службу» № 889-VIII;
- у зв`язку з набуттям з 1 травня 2016 року чинності зазначеним Законом, положення Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII;
- на виконання Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 2А-4753/09/2670 постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону, а не які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до цього Закону;
- середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. В той час, як довідка № 5740/02 від 27.08.2018 року видана з порушеннями законодавства, відомості з/п містять лише 24 місяці;
- форми довідок про заробітну плату, затверджені постановою правління Пенсійного Фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1, які надавалися для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виключені постановою правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року № 15-2. Отже, на час звернення позивача із заявою від 06.09.2018 року разом з довідкою про заробітну плату для перерахунку пенсії було виключено відповідні норми, які врегульовували видачу вказаної довідки. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, отже матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань у розмірі середньої заробітної плати та оклад на оздоровлення при наданні щорічної відпуски, індексація грошових доходів населення не передбачені. Тому вони не враховуються під час обчислення та перерахунку пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».
Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області з заявою від 10 вересня 2018 року (а.с.11), в якій просив:
- повідомити, чи було при розрахунку пенсії враховано до розміру заробітної плати матеріальну допомогу, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію тощо;
- надати повний розрахунок призначеної йому пенсії та копію відповідного рішення про призначення пенсії;
- у випадку, якщо при розрахунку пенсії не було враховано до розміру заробітної плати матеріальну допомогу, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію - провести відповідний перерахунок пенсії.
Згідно з цією заявою, до неї було додано оригінал довідки виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних роботи підряд перед звільненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 07.09.2018 року № 0029 (а.с.12), виданої позивачу за період з 1 липня 2004 року до 30 червня 2006 року.
В даній довідці зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Листом від 14.09.2018 року № 146/Ж-01 Ізмаїльське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області на звернення позивача повідомило останнього, зокрема, що:
- позивач отримує з 04.07.2006 пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»;
- загальний стаж роботи складає 34 років 11 місяців 12 дня, у тому числі 16 років 5 місяців 29 днів - на посадах державної служби, 4 роки 8 днів - на посадах органів місцевого самоврядування, 4 роки 2 місяця 13 днів - журналіст. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку при призначенні пенсії складав - 90%. Середній розмір заробітної плати складає 7351,04 грн. Розмір пенсії складає 6615,94 грн. (7351,04 грн. х 90%), до виплати з урахуванням фіксованої індексації 396,61 грн. - 6984,15 грн.;
- механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсій державним службовцям установлено постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», згідно якого виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань у розмірі середньої заробітної плати та окладу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексація грошових доходів населення, не передбачені як складові заробітної плати державного службовця, тому вони не враховується під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 372З-XII від 16.12.1993, а також Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Також повідомляємо, що пункт 4 ПКМУ № 865 від 31.05.2000, яким визначався заробіток для проведення перерахунку пенсії, виключено з 01.12.2015 на підставі Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015;
- з урахуванням вище зазначеного, перерахувати пенсію призначену відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993, на підставі довідки № 0029 від 07.09.2018 р. «Про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд», з урахуванням виплат зазначених у графі «інші виплати» (індексація, матеріальна допомога) немає законних підстав;
- відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76 від 28.12.2014 з 01.01.2015 статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій визначаються Кабінетом Міністрів України». Перерахунок проводитиметься після прийняття Постанови про порядок проведення перерахунку;
- пенсію призначено та виплачуємо згідно норм чинного законодавства та наявними у пенсійній справі документами;
- відповідно до статті 17 Закону України «Про звернення громадян» в разі незгоди Ви маєте право звернутися до органу вищого рівня протягом одного року, в разі незгоди з ним, рішення вищого державного органу може бути оскаржено до суду у термін, передбачений законодавством.
Не погоджуючись з бездіяльністю Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо нездійснення з 01.09.2018 року перерахунку та нарахування пенсії позивачу з урахуванням надбавки за високі досягнення особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, надбавки за ранг, індексації заробітної плати відповідно довідки виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради про складові заробітної плати, яка була надана разом із зверненням від 11.09.2018 року, позивач звернувся до суду з вищенаведеними позовними вимогами.
На виконання ухвали суду відповідачем суду надані копії матеріалів пенсійної справи позивача № 144733. (а.с.26-142)
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частинами 1 та 3 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до абз. 1 п. 1.5 Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Згідно з п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Відповідно до абз. 1, 6 п. 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених судом обставин, а саме:
1. Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо нездійснення з 01.09.2018 року перерахунку та нарахування пенсії позивачу з урахуванням надбавки за високі досягнення особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, надбавки за ранг, індексації заробітної плати відповідно довідки виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради про складові заробітної плати, яка була надана разом із зверненням від 11.09.2018 року, - слід зазначити таке.
Позивач звернувся до Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області з заявою від 10 вересня 2018 року, в якій просив, зокрема, у випадку, якщо при розрахунку пенсії не було враховано до розміру заробітної плати матеріальну допомогу, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію - провести відповідний перерахунок пенсії.
Згідно з цією заявою, до неї було додано оригінал довідки виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних роботи підряд перед звільненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 07.09.2018 року № 0029, виданої позивачу за період з 1 липня 2004 року до 30 червня 2006 року.
Листом від 14.09.2018 року № 146/Ж-01 Ізмаїльське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області на звернення позивача повідомило останнього, зокрема, що:
- позивач отримує з 04.07.2006 пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»;
- загальний стаж роботи складає 34 років 11 місяців 12 дня, у тому числі 16 років 5 місяців 29 днів - на посадах державної служби, 4 роки 8 днів - на посадах органів місцевого самоврядування, 4 роки 2 місяця 13 днів - журналіст. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку при призначенні пенсії складав - 90%. Середній розмір заробітної плати складає 7351,04 грн. Розмір пенсії складає 6615,94 грн. (7351,04 грн. х 90%), до виплати з урахуванням фіксованої індексації 396,61 грн. - 6984,15 грн.;
- механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсій державним службовцям установлено постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», згідно якого виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань у розмірі середньої заробітної плати та окладу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, індексація грошових доходів населення, не передбачені як складові заробітної плати державного службовця, тому вони не враховується під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 372З-XII від 16.12.1993, а також Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Також повідомляємо, що пункт 4 ПКМУ № 865 від 31.05.2000, яким визначався заробіток для проведення перерахунку пенсії, виключено з 01.12.2015 на підставі Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015;
- з урахуванням вище зазначеного, перерахувати пенсію призначену відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993, на підставі довідки № 0029 від 07.09.2018 р. «Про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд», з урахуванням виплат зазначених у графі «інші виплати» (індексація, матеріальна допомога) немає законних підстав;
- відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76 від 28.12.2014 з 01.01.2015 статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій визначаються Кабінетом Міністрів України». Перерахунок проводитиметься після прийняття Постанови про порядок проведення перерахунку;
- пенсію призначено та виплачуємо згідно норм чинного законодавства та наявними у пенсійній справі документами;
- відповідно до статті 17 Закону України «Про звернення громадян» в разі незгоди Ви маєте право звернутися до органу вищого рівня протягом одного року, в разі незгоди з ним, рішення вищого державного органу може бути оскаржено до суду у термін, передбачений законодавством.
Відповідно до змісту відзиву на позовну заяву відповідач зазначає, що підставою для перерахунку пенсії є відповідна заява пенсіонера, яка б відповідала вимогам п. 15 Порядку 22-1, тому довільної форми заява пенсіонера від 11.09.2018 року була розглянута у строки та на підставі норм ЗУ «Про звернення громадян».
Проте, зміст поданої позивачем заяви очевидно дає змогу оцінити намір заявника. Крім того, важливим є те, що до заяви позивачем було долучено документ, а саме оригінал довідки виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних роботи підряд перед звільненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 07.09.2018 року № 0029, виданої позивачу за період з 1 липня 2004 року до 30 червня 2006 року, на підставі якої позивач і просив провести перерахунок.
Фактично, розглянувши заяву позивача від 10 вересня 2018 року листом від 14.09.2018 року № 146/Ж-01, в порядку Закону України «Про звернення громадян», Ізмаїльське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області допустило надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 27 листопада 2019 року по справі № 748/696/17.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Судом встановлено, що Ізмаїльське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області на підставі поданої позивачем заяви рішення щодо перерахунку пенсії не приймало.
Враховуючи наведене, суд вважає, що підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування правомірності допущення оскаржуваної бездіяльності, з дотриманням вимог абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідачем суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно
суд дійшов висновків, що:
- виходячи із встановлених судом обставин, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неприйняття рішення за заявою позивача від 10 вересня 2018 року про перерахунок пенсії.
2. Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити з 01.09.2018 року перерахунок та нарахування пенсії позивачу з урахуванням надбавки за високі досягнення особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, надбавки за ранг, індексації заробітної плати відповідно довідки виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради про складові заробітної плати № 0029 від 7 вересня 2018 року, яка була надана разом із зверненням від 11.09.2018 року, - слід зазначити таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, діяльність органів державної влади регулюють закони та підзаконні акти, які дають суб`єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.
Як вбачається зі змісту Рекомендації №R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо виконання дискреційних повноважень адміністративними органами від 11 березня 1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи адміністративного органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень. Завдання правосуддя полягає в гарантуванні дотримання вимог права та контролю за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи з висновків суду про протиправність бездіяльності Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неприйняття рішення за заявою позивача від 10 вересня 2018 року про перерахунок пенсії, суд вважає, що вимога позивача про зобов`язання відповідача здійснити з 01.09.2018 року перерахунок та нарахування пенсії позивачу з урахуванням надбавки за високі досягнення особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, надбавки за ранг, індексації заробітної плати відповідно довідки виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради про складові заробітної плати № 0029 від 7 вересня 2018 року, яка була надана разом із зверненням від 11.09.2018 року, - є передчасною та такою, що не підлягає задоволенню у заявлений позивачем спосіб.
При цьому, згідно з п. 4 ч. 1 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, відповідно
суд дійшов висновків, що:
- виходячи із встановлених судом обставин та висновків суду про визнання протиправною бездіяльності Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неприйняття рішення за заявою позивача від 10 вересня 2018 року про перерахунок пенсії, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 10 вересня 2018 року про перерахунок пенсії та прийняти відповідне рішення.
З вищенаведеного вбачається, що часткове задоволення позовних вимог позивача полягає у захисті прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах в іншій ніж заявлено позивачем спосіб.
Згідно абз. 1 ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем до позовної заяви додано квитанцію № 133 від 2 квітня 2019 року щодо сплати судового збору за подання даного позову на суму 768,40 грн. (а.с.4)
Відповідно стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає сума судового збору в розмірі 768,40 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Керуючись ст.ст. 9, 194, 205, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 10 вересня 2018 року про перерахунок пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 вересня 2018 року про перерахунок пенсії та прийняти відповідне рішення.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.