
Справа №431/7055/19
Провадження №3/431/705/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2019 року Суддя Старобільського районного суду Луганської області Кудрявцев І.В., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла з Луганської митниці ДФС стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Ірмашли, Шамкірського району Азербайджан, громадянина України, зареєстрованого: АДРЕСА_1 , у скоєнні порушення митних правил, передбаченого ч.6 ст.470 МК України,
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про порушення митних правил від 21.11.2019р. №67/70200/19, 23.06.2017р. о 05год. 36хв. громадянином України ОСОБА_1 було ввезено на митну територію України через митний пост «Просяне» пункт пропуску «Просяне- Бугайовка» транспортний засіб особистого користування FORD FOCUS р.н. (RU) O280TT178 VIN: 1 НОМЕР_1 в митному режимі «транзит». Відповідно до п.1 ч.1 ст.95 МК України строки транзитних перевезень для автомобільного транспорту становлять 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці 5 діб). Згідно п.3 ч.1 ст.93 МК України товари у митному режимі транзиту повинні бути доставленими у орган доходів і зборів призначення до закінчення встановлених строків транзиту. Статтею 102 МК України передбачено, що митний режим транзиту завершується вивезенням товарів, транспортних засобів комерційного призначення, поміщених у цей режим, за межі митної території України. 22.08.2019 року набрали чинності зміни до статті 470 МК України згідно з Законами України від 08.11.2018р. №2612-VIII «Про внесення змін до МК України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» та від 16.05.2019 року №2725-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України «Про електронні довірчі послуги». Станом на 21.11.2019р. згідно з базою даних АСМО «Інспектор» відсутня інформація щодо вивезення за межі митної території України вказаного транспортного засобу особистого користування, а також щодо звернень особи з приводу аварії або дії обставин непереборної сили у відношенні вищезазначеного транспортного засобу особистого користування. Відповідно до програмно інформаційного комплексу «Реєстр порушників митних правил» ЄАІС та функціонального модулю «Провадження в справах про ПМП, АСМО «Інспектор» станом на 21.11.2019р. не зареєстровано факту складання протоколу про порушення митних правил у відношенні гр. ОСОБА_1 щодо порушення строку транзитного перевезення автомобіля FORD FOCUS р.н. (RU) НОМЕР_2 VIN: 1 НОМЕР_1 . ОСОБА_1 перевищив встановлений статтею 95 МК України строк доставки транспортного засобу особистого користування, а саме FORD FOCUS р.н. (RU) O280TT178 VIN: 1 НОМЕР_1 більше ніж на 30 діб.
Дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 , кваліфіковано органом доходів і зборів за частиною 6 статті 470 Митного кодексу України.
Вказаний протокол про порушення митних правил від 21.11.2019р. №67/70200/19 складено за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил; у протоколі міститься запис про направлення листом.
Відповідно до частини першої статті 1 МК України законодавство України з питань митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до ч.1 ст.9 Конституції України, чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Згідно ст.487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч.9 ст.494 МК України, якщо при складенні протоколу особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не була присутня, до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою органу доходів і зборів, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого один примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в органах доходів і зборів адресою (місце проживання або фактичного перебування).
Згідно ч.10 ст.494 МК України, протокол вважається врученим у тому числі у разі, якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не перебувала за повідомленою нею або наявною в органах доходів і зборів адресою або місце проживання чи фактичного перебування, повідомлене такою особою, є недостовірним.
Відомості про вручення вказаного протоколу про порушення митних правил від 21.11.2019р. №67/70200/19 особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 до протоколу не додано, так само у доданих до протоколу матеріалах відсутні відомості про невручення вказаного протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 із зазначенням причин такого не вручення.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання та застосування практики рішень Європейського Суду з прав людини» від 23.02.2006 року, суди застосовують Конвенцію з прав людини та основоположних свобод та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.
Згідно п.п."b" п.3 ст.6 Конвенції з прав людини та основоположних свобод кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше такі права : бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти нього.
У рішенні від 07.10.1988р. у справі Salabiaku проти Франції Європейський Суд з прав людини підтвердив, що стаття 6 Конвенції у кримінально-процесуальному аспекті вважається такою, що застосовується до митного права (п.24-25 вказаного рішення).
У справі "Пелісьє та Сассі проти Франції" Європейський Суд зазначив, що право бути проінформованим про характер і причини обвинувачення потрібно розглядати у світлі права обвинуваченого мати можливість підготуватися до захисту, гарантованого п.п."b" п.3 ст.6 Конвенції (рішення від 25.03.1999р. п.54).
У зв`язку з відсутністю у матеріалах справи відомостей про вручення чи невручення протоколу про порушення митних правил від 21.11.2019р. №67/70200/19 особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 суд позбавлений можливості прийняти у справі законне і обґрунтоване рішення з дотриманням права на захист особи яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 .
Крім того, відповідно до ч.2 ст.511 МК України, у разі виявлення порушень митних правил, передбачених частиною шостою статті 470, статтями 471-473, 476, частиною шостою статті 481, статтями 482-484 цього Кодексу, тимчасове вилучення товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення, які підлягають конфіскації відповідно до цих статей, а також відповідних документів є обов`язковим.
У протоколі від 21.11.2019р. №67/70200/19 про порушення митних правил стосовно ОСОБА_1 за ч.6 ст.470 МК України, відсутні відомості про вилучений транспортний засіб, відсутні такі відомості і у доданих до протоколу матеріалах.
Згідно ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч.1 ст.489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У зв`язку з викладеним відсутність у цій справі про порушення митних правил, передбаченого ч.6 ст.470 МК України, відомостей про вилучений транспортний засіб, який відповідно до ч.2 ст.511 МК України підлягає обов`язковому тимчасовому вилученню, унеможливлює з`ясування судом у повному обсязі обставин справи, які мають значення для її правильного вирішення.
У зв`язку з викладеним, відповідно до п.1 ч.1 ст.527 МК України суд вважає необхідним проведення у цій справі додаткової перевірки, під час якої Луганській митниці ДФС слід провести відповідно до ст.508 МК України процесуальні дії з метою отримання доказів, необхідних для правильного вирішення цієї справи, а саме: з метою дотримання вимог ч.9, ч.10 ст.494 МК України долучити до матеріалів справи докази про вручення чи невручення протоколу про порушення митних правил від 21.11.2019р. №67/70200/19 особі яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 , та з метою дотримання вимог ч.2 ст.511 МК України тимчасово вилучити транспортний засіб, що є предметом порушення митних правил у даній справі, і долучити до матеріалів даної справи процесуальний документ про таке вилучення, передбачений ч.4 ст.511 МК України.
У зв`язку з чим справа підлягає поверненню до Луганської митниці ДФС.
Керуючись п.1 ч.1, ч.2 ст.527, ч.1,2 ст.528 МК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Справу про порушення митних правил стосовно ОСОБА_1 за ч.6 ст.470 МК України – повернути до Луганської митниці ДФС для проведення додаткової перевірки, під час якої Луганській митниці ДФС слід провести відповідно до ст.508 МК України процесуальні дії з метою отримання доказів, необхідних для правильного вирішення цієї справи, а саме: з метою дотримання вимог ч.9, ч.10 ст.494 МК України долучити до матеріалів справи докази про вручення чи невручення протоколу про порушення митних правил від 21.11.2019р. №67/70200/19 особі яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 , та з метою дотримання вимог ч.2 ст.511 МК України тимчасово вилучити транспортний засіб, що є предметом порушення митних правил у даній справі, і долучити до матеріалів даної справи процесуальний документ про таке вилучення, передбачений ч.4 ст.511 МК України.
Встановити строк перевірки – три місяці з дня отримання Луганською митницею ДФС матеріалів цієї справи.
Постанову може бути оскаржено до Луганського апеляційного суду через Старобільський районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя І.В. Кудрявцев