
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 643/2250/19
Провадження № 2/643/2577/19
10.12.2019 р. Московський районний суд м. Харкова у складі: головуючого судді Горбунової Я.М., за участю секретаря Арестової І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали цивільної справи за позовом Акціонерного товариства «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за період з 21.02.2018 р. по 15.07.2018 р. у розмірі 14 909,20 грн., 3% річних у розмірі 123,77 грн., інфляційні нарахування у розмірі 329,67 грн., а всього у розмірі 15 362,64 грн.
В обґрунтування вимог зазначив, що Акціонерне товариство «Харківміськгаз» є оператором ГРМ, та здійснює діяльність з розподілу природного газу в рамках Кодексу газорозподільних систем, отриманої ліцензії та діючого законодавства України.
21.08.2018 року представниками позивача було проведено перевірку та огляд газового обладнання, дотримання вимог Кодексу газорозподільних систем за адресою: АДРЕСА_1 , за якою проживає відповідач ОСОБА_1 та на якого відкрито особовий рахунок НОМЕР_1 .
21.08.2018 року за результатами вище вказаної перевірки було встановлено порушення Розділу ХІ Глави 2 п.1 п.п.3 Кодексу ГРМ і виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) та було складено в присутності позивача: акт про порушення №02.5.1/174 від 21.08.2018 року; акт про виявлені порушення №2235 від 21.08.2018 р.; акт обстеження системи газопостачання житлового будинку (квартири) від 21.08.2018 р.; акт інвентаризації розміру опалювальної площі, встановлених додаткових газових приладів і пристроїв та кількості осіб, яким надаються послуги з газопостачання від 21.08.2018 р.
21.08.2018 року на підставі виявлених порушень представниками позивача за місцем проживання відповідача було демонтовано лічильник газу, що стояв у відповідача на момент проведення перевірки та демонтований лічильник газу було направлено на проведення експертизи до Сервісного центру з ремонту та повірки газових лічильників ПАТ «Харківміськгаз», про що зазначено в протоколі про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи №2235 від 21.08.2019 р.
Для захисту від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представники позивача додатково опломбували вхідний і вихідний патрубки лічильника газу, а також пакет пломбами газопостачальної організації та повідомили відповідачу про дату, час та місце проведення експертизи.
28.08.2018 року відбулася експертиза знятого лічильника газу та за її результатами складено Акт №2254Е експертизи лічильника газу від 28.08.2018 року, в якому вказано порушення лічильника «втручання в газовий лічильник» та «механічні пошкодження корпусу відлікового пристрою в місці встановлення пломби-заглушки, при відкритті виявлені механічні пошкодження шлиця гвинта кріплення відлікового пристрою, механічні пошкодження відлікового пристрою в місці встановлення пломби-заглушки з середини».
28.08.2018 року Державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» було проведено повірку знятого лічильника газу та видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-4/4706 ЦСБ 2254 Е від 28.08.2018 р.
В протоколі комісії позивача від 24.10.2018 р. була зазначена вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ «Харківміськгаз» протягом періоду не облікового періоду газу у розмірі 14 909,20 грн.
24.10.2010 р. відповідно до вимог пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, при задоволені комісією позивача Акту про порушення № 02.5.1/174 від 21.08.2018 р., позивачем було складено Акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ «Харківміськгаз», за період з 21.02.2018 р. по 15.07.2018р., що складає 14 909,20 грн.
Відповідач з висновками комісії позивача 24.10.2018 р. був ознайомлений та отримав акт-розрахунок вартості не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ «Харківміськгаз» на суму 14 909,20 грн. Також 24.10.2018 р. відповідача було повідомлено, що йому необхідно протягом 5 днів з дати отримання розрахунку оплатити суму у розмірі 14 909,20 грн.
Відповідач на сьогоднішній день не виконав вимоги позивача та не сплатив вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за період з 21.02.2018 року по 15.07.2018 р. в розмірі 14 909 гривень 20 копійок. В зв`язку із чим позивач був вимушений звернутися до суду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову та надав письмовий відзив по справі, в якому зазначив, що працівниками ПАТ «Харківміськгаз» за результатами планової перевірки за його місцем проживання було складено документи з численними порушеннями, а отже не могли бути підставою для відключення домоволодіння відповідача від газопостачання. Крім того, за наслідками експертизи демонтованого лічильника газу було складено акт експертизи лічильника газу, який також містить ряд неточностей та неузгодженостей.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження, тощо) не застосовувалися.
Суд, заслухавши пояснення, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що АТ "Харківміськгаз" здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підстав Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 р. №2494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 р. за №1379/27824.
АТ «Харківміськгаз» є оператором ГРМ, та здійснює діяльність з розподілу природного газу в рамках Кодексу газорозподільних систем, отриманої ліцензії та діючого законодавства України.
Відповідно до визначення вказаного у Розділі І Глави 1 пункту 4 Кодексу газорозподільних систем - Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) є суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
29.06.2017 р. Постановою №842 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про видачу ліцензії на розподіл природного газу ПАТ «Харківміськгаз» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території, де знаходиться газорозподільна система, що перебувають у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації Публічного акціонерного товариства «Харківміськгаз» (роздрукована з офіційного сайту НКРЕКП Постанова №842 від 29.06.2017р. додається).
07.06.2019 року Постановою №999 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про внесення змін до Постанови НКРЕКП від 29 червня 2017р. №842» відповідно якої в Постанові №842 від 29.06.2017р. в назві абрівіатури «ПАТ» змінено абрівіатурою «АТ» та по тексту і додатках до Постанови внесено зміни назви з Публічного акціонерного товариства «Харківміськгаз» на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз».
Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу відповідно до п.2 Розділу VI Глави 1, п.3 Розділу VI Глави 3 Кодексу газорозподільних систем надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що є публічним та укладається за типовою формою з урахуванням статтей 633, 634, 641, 642 ЦК України.
Побутовий споживач відповідно до п.4. глави 1 розділу І Кодексу ГРМ є споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
За однією поштовою адресою згідно п.1 Розділу VI Глави 3 Кодексу газорозподільних систем укладається один договір розподілу природного газу з побутовим споживачем.
Відповідно до п. 1 Розділу VI Глави 3 Кодексу газорозподільних систем для здійснення санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання йому природного газу його постачальником споживач зобов`язаний укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Згідно Кодексу ГРМ Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом приєднання споживача до умов Договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Пунктом 1.3 Договору розподілу природного газу та згідно п.2 Глави 1 та п.7 Глави 3 Розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, що він є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов Договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір.
Отже, приєднуючись до Типового Договору розподілу природного газу, споживач погоджується на всі його типові умови, зокрема і на умову абз.3 п.5.2. про те, що у разі відсутності комерційного ВОГ у Оператора ГРМ беруться дані комерційного ВОГ споживача, а також умову абз.1 п.5.2 та п.5.4. про те, що визначення об`єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу здійснюється також з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРМ.
У відповідності до пункту 2.1 Типового Договору розподілу природного газу Оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу на об`єкті споживача, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначених у Договорі.
Розділ ІІІ Глава 2 Стаття 13 частини 2, 3 Закону України «Про ринок природного газу» (зі змінами) № 329-VIII від 09.04.2015 року передбачає права та обов`язки споживача, а саме, споживач зобов`язаний, зокрема:
1) укласти договір про постачання природного газу;
2) забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів;
3) не допускати несанкціонованого відбору природного газу;
4) забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу;
5) припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
6) у разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідач є власником будівлі за адресою: АДРЕСА_1 (особовий рахунок НОМЕР_1 ), та отримував за цією адресою послуги з розподілу та постачання газу.
Згідно п.п. 4, 5 п. 1 гл.9 розділу Х Кодексу ГРМ - суміжні суб?єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або під час експлуатації комерційного ВОГ та його складових, в тому числі у разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювання об`ємів природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог Кодексу ГРМ перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВІТ та/або несанкціонованого газопроводу; перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладення та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та наземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу об`єктів газового та газоворегулюючого обладнання.
Відповідно до п. 2 гл. 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного субєкта природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам оператора ГРМ (іншого субєкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
21.08.2018 року представниками позивача було проведено перевірку газового обладнання, контрольний огляд лічильника газу та перевірку дотримання відповідачем вимог Кодексу газорозподільних систем за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами перевірки 21.08.2018 року представниками позивача було встановлено порушення Розділу ХІ Глави 2 п.1 п.п.3 Кодексу ГРМ, а саме несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) та у зв`язку із чим, було складено в присутності позивача: Акт про порушення №02.5.1/174 від 21.08.2018 року;- Акт про виявлені порушення №2235 від 21.08.2018 р.; Акт обстеження системи газопостачання житлового будинку (квартири) від 21.08.2018 року; Акт інвентаризації розміру опалювальної площі, встановлених додаткових газових приладів і пристроїв та кількості осіб, яким надаються послуги з газопостачання від 21.08.2018 р.
Відповідно до Розділу І Глави 1 пункту 4 Кодексу ГРМ визначенням вказано, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
21.08.2018 року на підставі виявлених порушень представниками позивача за адресою: АДРЕСА_1 , було демонтовано лічильник газу, що стояв у відповідача на момент проведення перевірки та демонтований лічильник газу було направлено на проведення експертизи до Сервісного центру з ремонту та повірки газових лічильників ПАТ «Харківміськгаз», про що зазначено в Протоколі про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи №2235 від 21.08.2018 р.
Для захисту від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представники позивача додатково опломбували вхідний і вихідний патрубки лічильника газу, а також пакет пломбами газопостачальної організації.
Відповідно до Розділу ХІ Глави 5 п.1 Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у Главі 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ, на місці їх виявлення представником позивача (Оператора ГРМ) складається акт про порушення.
Згідно пункту 4 Розділу ХІ Глави 5 Кодексу ГРМ акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного представника позивача (Оператора ГРМ).
Акт про порушення №02.5.1/174 від 21.08.2018 року було складено двома представниками позивача/Оператора ГРМ, та він вважається дійсний в розумінні пункту 4 Розділу ХІ Глави 5 Кодексу ГРМ, а тому не підлягає оскарженню передбаченому чинним законодавством, як спосіб захисту порушених прав, такий же висновок дійшли Верховний суд України у Постанові від 12.09.2011 року по справі № 6-25цс11 та Велика Палата Верховного Суду України у Постанові від 06.02.2019р. у справі №522/12901/17-ц провадження №14-503цс18, Дніпровський апеляційний суд у Постанові від 05 листопада 2019 року по справі №177/1638/19, провадження 22-ц/803/8082/19, Харківський апеляційний суд у Постанові від 09.07.2019р. по справі №643/18466/18-ц, провадження №22/ц818/2698/19.
Отже, Акт про порушення №02.5.1/174 від 21.08.2018 року, Акт про виявлені порушення №2235 від 21.08.2018 р., Протокол про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи №2235 від 21.08.2019р., Акт обстеження системи газопостачання житлового будинку (квартири) від 21.08.2018 року, Акт інвентаризації розміру опалювальної площі, встановлених додаткових газових приладів і пристроїв та кількості осіб, яким надаються послуги з газопостачання від 21.08.2018р. були складені двома представниками позивача в присутності відповідача, особисто підписані відповідачем, та останній був ознайомлений з датою, часом, місцем проведення експертизи ЗВТ.
Доказів зворотного суду не надано відповідачем, хоча в судовому засіданні він оспорював, що підписував акти.
Пункт 1 Глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ передбачає, що якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Пунктом 2 Глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Позивач вказав як сторона, яка ініціювала експертизу відповідно до пункту 2 Глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ, що експертиза буде проведена комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб Оператора ГРМ, про що і зазначив у Протоколі про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи №2235 від 21.08.2018р.
Пунктом 3 Глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Як видно зі складу комісії (вказаного в Акті експертизи лічильника газу №2254Е від 28.08.2018р.) експертизу ЗВТ та/або пломби проводила комісія відповідно до пункту 3 Глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ у складі (додаються копія наказу №02.5Но-181-0618 від 01.06.2018 р. та копія Договору №32АKm824-17 від 20.03.2017 року «про створення контрольно-повірочного пункту ДП «Укрметртестстандарт») не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юриста, а також на постійній основі у складі комісії один уповноважений представник від метрологічної організації:
-Начальник відділу лабораторних вимірів - Бур ?ян Д.С.
-Інженер з метрології - Сипачевський Д.П.
-Старший інженер з метрології - Шаманов С.О.
-Адвокат АО «Правовий Альянс» - Пертиченко І.О.
-Фахівець відділу безпеки - Карпюк С.Е
-Представник ДП «Укрметртестстандарт» Скоморохов О.Є.
Експертиза лічильника газу МКМ G6 заводський номер №9150431 проводилася 28.08.2018 р. із залученням представника ДП «Укрметртестстандарт» Скоморохов О.Є., що відображено в Акті №2254Е експертизи лічильника газу.
Отже комісія ПАТ «Харківміськгаз» спільно з ДП «Укрметртестстандарт» зазначеного засобу вимірювальної техніки відповідно до Глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ мала всі повноваження на проведення експертизи лічильника газу оскільки має їх відповідно до Кодексу ГРМ та «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», що затверджена наказом №619 від 27.12.2005р. Міністерством палива та енергетики України, такої ж думки притримався Харківський апеляційний суд в Постанові №639/5563/18 від 29.10.2019 року та така ж позиція викладена в Постанові Верховного суду від 17.04.2019 року по справі №311/2414/16.
Відповідно до пункту 4 Глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ у разі неприбуття споживача та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
28.08.2018 року відбулася експертиза знятого лічильника газу та за її результатами складено Акт №2254Е експертизи лічильника газу від 28.08.2018 року, в якому вказано порушення лічильника «Втручання в газовий лічильник» «Пломба - заглушка невідповідає зразку заводу виробника. Механічні пошкодження корпусу відлікового пристрою в місці встановлення пломби-заглушки. При відкритті виявлені механічні пошкодження шлиця гвинта кріплення відлікового пристрою, механічні пошкодження відлікового пристрою в місці встановлення пломби-заглушки з середини».
Відповідно до пункту 8 Глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в Акті експертизи. У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.
В акті споживач окрему думку не виклав, і як зазначено в акті - від пидпису відмовився.
Згідно пункту 10 Глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408.
Згідно Розділу ІІ п.2 «Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів» (надалі - Порядку), що затверджений Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №193 від 08.02.2016р. (надалі - Наказ № 193 Міністерства економічного розвитку і торгівлі України) повірку ЗВТ проводить персонал виконавців, який відповідає вимогам, установленим у Критеріях, яким повинні відповідати наукові метрологічні центри, державні підприємства, які належать до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та проводять метрологічну діяльність, та повірочні лабораторії, які уповноважуються або уповноважені на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, затверджених наказом Мінекономрозвитку від 23.09.2015р. №1192.
Результати вимірювання та інші дані, отримані під час проведення повірки відповідно до п.1 та п.2-п.3 Розділу IV Порядку, що затверджений наказом № 193 Міністерства економічного розвитку і торгівлі України - повинні бути задокументовані відповідно до методики повірки. Оформлення результатів періодичної, позачергової повірок та повірки після ремонту здійснюється таким чином:
-позитивні результати періодичної, позачергової повірок та повірки після ремонту ЗВТ засвідчують відбитком повірочного тавра на ЗВТ чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та оформлюють Свідоцтво про повірку ЗВТ за формою згідно з додатком №2 до Порядку;
-негативні результати для ЗВТ, які визнані за результатами повірки такими, що не відповідають установленим вимогам відповідно до пп.18 п.3 Розділу IV Порядку, що затверджений наказом № 193 Міністерства економічного розвитку і торгівлі України - оформлюють довідку про непридатність ЗВТ за формою згідно з додатком 4 до Порядку.
28 серпня 2018 року Державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» проведено повірку знятого лічильника газу та видано Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-4/4706 ЦСБ 2254 Е від 28.08.2018р.
В Довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-4/4706 ЦСБ 2254 Е від 28.08.2018 р. зазначено, що Лічильник газу мембранний МКМ G6 заводський №9159431 за результатами повірки не відповідає вимогам: «п.п. 6.4 Р50-071-98 «ЛІЧИЛЬНИКА ГАЗУ ПОБУТОВІ. Методи та засоби повірки». Підстави для визнання ЗВТ непридатним: «Невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лічильника. Наявні ознаки пошкодження відлікового пристрою лічильника».
Відповідно до пункту 16 наказу № 193 від 08.02.2016 року Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про затвердження Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів» - у разі якщо за результатами повірки ЗВТ визнають таким, що не відповідає встановленим вимогам, персонал, який виконував роботи з повірки, анулює свідоцтво про повірку ЗВТ та (або) гасить попередній відбиток повірочного тавра протягом одного робочого дня.
Відповідно до пункту 4 Глави 6 Розділу Х Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ/ЗВТ (лічильник газу) та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.
Отже, позивач при проведенні експертизи знятого у відповідача лічильника газу виконав умови Глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ, та пункт 11 Глави 10 Розділу Х Кодексу ГРМ, які передбачають, що відповідно до висновків експертизи проводяться відповідні подальші заходи, передбачені Кодексом ГРМ.
За результатами розгляду Акту про порушення на засіданні комісії Оператора ГРМ може бути прийнято рішення про його задоволення відповідно до п.11 Розділу ХІ Глави 5 Кодексу ГРМ. При задоволенні комісією Акту про порушення складається Акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
24.10.2018 року відбулися засідання комісії позивача в присутності відповідача з розгляду Акта про порушення № 02.5.1/174 від 21.08.2018р. до відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , та було прийнято рішення задовольнити Акт про порушення з приводу виявленого порушення несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу.
Згідно Розділу ХІ Глави 2 п.1 п.п.3 Кодексу ГРМ один із видів порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування являються порушення споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу), внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, до яких належить наявність несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, лічильника газу.
Відповідач своїми діями порушив норми Розділу ХІ Глави 2 п.1 п.п.3 Кодексу ГРМ (наявність несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, лічильника газу за адресою АДРЕСА_1 ), внаслідок яких здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу.
В Протоколі комісії позивача від 24.10.2018 р. була зазначена вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ «Харківміськгаз» протягом періоду не облікового періоду газу складає 14 909,20 грн.
24.10.2010 р. відповідно до вимог пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, при задоволені комісією позивача Акту про порушення № 02.5.1/174 від 21.08.2018 р., позивачем було складено Акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ «Харківміськгаз», за період з 21.02.2018 р. по 15.07.2018 р., що складає 14 909,20грн.
Порядок визначення необлікованих об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування побутовому споживачу (фізичній особі) здійснюється за п. 1 Розділу 3 Глави XI Кодексу ГРМ: у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача. Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими, але не більше 12 місяців.
Як вбачається з Регламенту від 24.10.2018 р. та Протоколу засідання комісії позивача від 24.10.2018 р. відповідач був проінформований, що йому необхідно оплатити рахунок на суму в розмірі 14909,20грн.
Відповідач на сьогоднішній день не виконав вимоги Кодексу газорозподільних систем, Цивільного кодексу України та не сплатив позивачу вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за період з 21.02.2018 року по 15.07.2018р. в розмірі 14 909 гривень 20 копійок.
Згідно з частиною другою статті 509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є не лише договори й інші правочини, а й завдання майнової (матеріальної) і моральної шкоди іншій особі та інші юридичні факти.
Особи, які порушили права і законні інтереси інших осіб згідно частини 2 статті 16 Цивільного процесуального кодексу України зобов`язані поновити їх, не чекаючи претензії чи позову.
Відповідно до вимог ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання за вимогою кредитора, повинен сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлено договором або законом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає позов обгрунтованим та тким, що підлягає задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12,13, 81, 141, 264, 265 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Харківміськгаз» вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за період з 21.02.2018 р. по 15.07.2018 р. у розмірі 14 909,20 грн., 3% річних у розмірі 123,77 грн., інфляційні нарахування у розмірі 329,67 грн., а всього у розмірі 15 362 грн (п`ятнадцять тисяч триста шістдесят дві ) 64 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Харківміськгаз» судовий збір у розмірі 1921 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: Акціонерне товариство "Харківміськгаз", ЄДРПОУ 03359552, адреса: 61004, м. Харків, вул. Москалівська, 57/59, п/р № НОМЕР_2 , АБ «Кліринговий дім», м. Київ, МФО 300647.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , паспорт серія НОМЕР_4 , адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 .
Суддя: Я.М. Горбунова