Рішення № 86380136, 17.12.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2019
Номер справи
520/12602/19
Номер документу
86380136
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2019 р. Справа № 520/12602/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

при секретарі - Куриленко Н.В.,

за участі представника відповідача - Татоян А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа: управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області звернутися до територіального підрозділу Державної казначейської служби України із поданням про повернення безпідставно сплачених коштів у розмірі 3 252,60 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 06.09.2019 року між ОСОБА_2 , ОСОБА_1 (Покупці) та ОСОБА_3 (Продавець) укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом Харківського районного нотаріального округу та зареєстровано в реєстрі за № 1338, згідно якого Покупці придбали квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 у рівних частках, тобто по 1/2 частки кожному, вартістю 650 520,00 грн., що становить еквівалент 26 000,00 тис. доларів США. Згідно квитанції № 0001480 від 06 вересня 2019 року позивач сплатила збір у розмірі 1% вартості об`єкта купівлі - продажу 3 252,60 грн. Посилаючись на п. 9 ст. 1 Закону України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування” вказує, що платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. 15.10.2019 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про повернення йому безпідставно сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна. Проте, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №5742/Ш-14 від 11.11.2019 року фактично відмовлено позивачу в повернення сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна та повідомлено, що повернення сплаченого збору можливе лише за наявності позитивного рішення суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Призначено справу до судового розгляду та запропоновано відповідачу надати до суду відзив на позов.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що згідно квитанції від 06 вересня 2019 року № 0001480 Позивач перерахувала суму 3252,60 грн. на рахунок УДКС України у Шевченківському районі м. Харкові. Із наданих позивачем доказів вбачається, що обов`язок щодо сплати збору в розмірі 3252,60 грн. для позивача встановив нотаріус при посвідченні договору, а не орган Пенсійного фонду. Стаття 49 Закону України "Про нотаріат" встановлює, що однією з підстав для відмови у вчиненні нотаріальної дії є невнесення встановлених законодавством платежів, пов`язаних з її вчиненням, особою, яка звернулась з проханням про вчинення нотаріальної дії. Також зазначено, що спір про право на повернення коштів особі яка придбала нерухомість вирішується в судовому порядку при наявності відповідних доказів, оскільки управління не має змоги самостійно встановити чи дійсно позивач придбала нерухомість вперше.

Ухвалою суду від 27.11.2019 року залучено в адміністративній справі в якості третьої особи - управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова. Запропоновано третій особі надати пояснення по справі.

Представник третьої особи правом на надання пояснень не скористався.

В судовому засіданні представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність.

Представники позивача та третьої особи у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином у відповідності до вимог ст. 126 КАС України.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Як свідчать матеріали справи, 06.09.2019 року між ОСОБА_2 , ОСОБА_1 (Покупці) та ОСОБА_3 (Продавець) укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом Харківського районного нотаріального округу та зареєстровано в реєстрі за № 1338, згідно якого Покупці придбали квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 у рівних частках, тобто по 1/2 частки кожному, вартістю 650 520,00 грн., що становить еквівалент 26 000,00 тис. доларів США (а.с. 9 - 12).

Згідно квитанції № 0001480 від 06 вересня 2019 року позивач сплатила збір у розмірі 1% вартості об`єкта купівлі - продажу 3 252,60 грн. (а.с. 8).

15.10.2019 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про повернення йому безпідставно сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна (а.с. 16).

Проте, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №5742/Ш-14 від 11.11.2019 року фактично відмовлено позивачу в повернення сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна та повідомлено, що повернення сплаченого збору можливе лише за наявності позитивного рішення суду (а.с. 17 - 18).

Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю ПФУ, за захистом своїх прав звернувся до суду з даним позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями (далі – Закон № 400/97-ВР).

Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону № 400/97-ВР, платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Пунктом 8 частини першої статті 2 цього ж Закону передбачено, що об`єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740 (далі - Порядок № 1740).

Згідно з пунктом 15-1 Порядку № 1740, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до пункту 15-3 вказаного Порядку № 1740, нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

З аналізу наведених норм вбачається, що із загального правила про обов`язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Факт придбання позивачем квартири у власність підтверджується договором купівлі-продажу квартири від 06.09.2019 року, посвідченого приватним нотаріусом Харківського районного нотаріального округу та зареєстровано в реєстрі за № 1338.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 184725531 від 15.10.2019 року наявна інформація, що за позивачем зареєстровано право спільної часткової власності лише на один об`єкт нерухомого майна - квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (розмір частки права власності 1/2), яку набуто на підставі договору купівлі-продажу квартири від 06.09.2019 року (а.с. 14 - 15).

Інших відомостей, зокрема, про наявність у власності позивача іншого нерухомого майна чи про придбання ним такого майна, немає.

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787 (далі - Порядок № 787).

Пунктом 5 Порядку № 787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Таким чином, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на Управління ПФУ покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним садового будинку вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.

Отже, враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позивач дійсно 06.09.2019 року вперше придбав квартиру за договором купівлі - продажу квартири та при оформленні документів безпідставно сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в розмірі 3 252,60 грн. згідно квитанції № 0001480 від 06 вересня 2019 року на вказану суму, який підлягає поверненню.

Відсутність механізму перевірки органами ПФУ інформації про те, чи вперше особа придбала житло, не може бути підставою для відмови у поверненні їй помилково сплачених коштів у вигляді збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна.

Аналогічна правова позиція вже висловлювалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 30 січня 2018 року (справа №819/1498/17), від 31 січня 2018 року (справа №819/1667/17), 20 березня 2018 року (справа №819/1249/17), від 19 червня 2018 року (справа №607/14722/16-а), від 28 листопада 2018 року (справа № 813/1126/17).

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість та задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% з операції купівлі - продажу нерухомого майна згідно квитанції № 0001480 від 06 вересня 2019 року у розмірі 3252,60 грн.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255-262, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022), третя особа: управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 37999654, адреса: 61166, м. Харків, вул. Бакуліна, буд. 18) про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% з операції купівлі - продажу нерухомого майна згідно квитанції № 0001480 від 06 вересня 2019 року у розмірі 3252 (три тисячі двісті п`ятдесят дві) грн. 60 коп.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення виготовлено 17 грудня 2019 року.

Суддя Шевченко О.В.