Рішення № 86379549, 10.12.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2019
Номер справи
500/2050/19
Номер документу
86379549
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2050/19

10 грудня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Іврус" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

ВСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр України (надалі позивач) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Іврус" (надалі, відповідач, ТОВ "Іврус"), в якому просила припинити право користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №5823 від 29.07.2013 наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Іврус".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідача з моменту отримання спеціального дозволу, як у надрокористувача, виникли права та обов`язки, встановлені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615. Зокрема, відповідач зобов`язаний використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України. Оскільки у встановлений строк відповідач не усунув усі порушення, зазначені у приписі, та припис не оскаржувався, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 01.10.2019 о 10:00 год. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив що ТОВ "Іврус" просило продовжити термін усунення порушень, вказаних у приписі №753-18/02 від 23.10.2018 до 31.10.2018. Вважає, що Державна служба геології та надр України порушила та не виконала вимоги Угоди, при цьому, відповідач лише 03.09.2019 отримав повідомлення про реєстрацію робіт під номером У-19-373/1, хоча у приписі відводилось лише 30 календарних днів для усунення даного порушення. Тобто, вважає, що таке порушення відбулось не з вини відповідача. Таким чином, просив відмовити у задоволенні даного позову.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 розгляд даної справи відкладено до 23.10.2019 о 10:00 год.

23.10.2019 у відкритому судовому засіданні розгляд справи відкладено до 14.11.2019 о 10:00 год.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.11.2019 розгляд справи відкладено до 10.12.2019 о 11:15 год.

Представник позивача в судове засідання не прибув, в письмовій позовній заяві просив справу розглядати в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав до суду письмове клопотання, в якому просив дану справу розглядати в порядку письмового провадження, в задоволенні позову просив відмовити повністю.

Враховуючи положення частини третьої ст.194, частини дев`ятої ст.205 та частини четвертої ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5823 від 29.07.2013 року (надалі - Дозвіл), з метою видобування суглинків, строком на 17 років. Як додаток до спеціального дозволу укладено Угоду про умови користування надрами №5823 від 29.07.2013 та складено Програму робіт з видобування суглинків Староолексинецького родовища №5823 від 29.07.2013.

Наказом Державної служби геології та надр України №523 від 28.11.2017, затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 рік, відповідно до якого перевірку ТОВ "Іврус" призначено на 22.10.2018.

У відповідності до Наказу Державної служби геології та надр України №290 від 23.08.2018 "Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у жовтні 2018 року", яким Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів, зокрема щодо відповідача.

В подальшому, відповідачу було направлено повідомлення про проведення планової перевірки від 27.08.2018, яке отримане відповідачем 10.09.2018.

28.09.2018 Департаментом державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України видано направлення №669-18/02 на проведення перевірки ТОВ "Іврус".

За результатами проведеної перевірки 23.10.2018 складено Акт №02-02/07/2018-30/п-174 яким було встановлено порушення законодавства у сфері надрокористування.

На підставі зазначеного акту перевірки складено припис від 23.10.2018 №753-18/02 щодо усунення порушень, зазначених в акті в строк до 23.11.2018.

Після цього, 30.11.2018 Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України на адресу Департаменту державного геологічного контролю направлено подання №898-18/02 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5823 від 29.07.2013.

Наказом Державної служби геології та надр України №507 від 22.12.2018 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №5823 від 29.07.2013, наданого ТОВ "Іврус" з метою видобування суглинку родовища Староолексинецьке, у зв`язку із не усуненням порушень, виявлених під час проведення перевірки Західним міжрегіональним відділом Держгеокнадр.

02.01.2019 Держгеонадра направлено відповідачу лист №33/03/14-19, яким надрокористувачу надано 30 календарних днів для усунення порушень, яку необхідно надати до Західного міжрегіонального відділу Держгеонадр. При цьому зазначено, що у разі ненадання інформації у визначений термін буде розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами у встановленому законодавством порядку.

Після цього, 26.02.2019 Західним міжрегіональним відділом Департаменту геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено подання № 128-19/02 на анулювання спеціального дозволу на користування надрами

Крім того Держгеонадра направило лист 8972/03/14-19 від 15.05.2019 на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Іврус" з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушення вимог передбачених спеціальними дозволами.

У відповідь відповідачем 06.06.2019 направлено лист №10, в якому зазначено, що у зв`язку з великим обсягом роботи та із незалежних від товариства обставин, ТОВ "Іврус" листом №9 від 06.06.2019 просить продовжити термін усунення порушень, вказаних у приписі №753-18/02 від 23.10.2018 про виявлені порушення законодавства під час державного геологічного контролю до 31.10.2019.

Вважаючи, що відповідачем не були усунені порушення у сфері законодавства про надра, зазначені у приписі, позивач звернувся до суду з даним позовом щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до пункту 8 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

Пунктом 11 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб`єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Згідно статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян належить до завдань Кодексу України про надра.

Положеннями статті 13 цього Кодексу встановлено, що користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Частиною першою статті 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Відповідно до ст.26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року за №1174 (далі Положення №1174).

Пунктом 4 №1174 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України (підпункт 12 пункту Положення №1174),

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі - Порядок №615). Пунктом 10 Порядку 615 встановлено, що невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням ділянки надр.

Відповідно до пункту 22 Порядку №615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: - порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; - виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення; - невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до п.23 Порядку №615, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.

Аналіз вказаних вище норм свідчить про те, що позивач наділений повноваженнями щодо переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення, проте у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 статті 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів право користування надрами припиняється у судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до відповідача з листом про надання згоди /незгоди на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами № 5823 від 29.07.2013, у відповідь на що відповідачем було повідомлено про необхідність продовження терміну усунення порушень вказаних у приписі №753-18/02 від 23.10.2018.

Представником відповідача направлено лист №92 від 15.11.2019 "Про усунення порушень повністю" на припис №753-18/02, з якого вбачається, що станом на 24.10.2019 порушення у вказаному приписі виконані повністю. На підтвердження вказаної інформації до суду подано Протокол №4940 засідання колегії Державної комісії України про запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 24.10.2019.

При цьому, суд вважає, що Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин за своїми ознаками є адміністративним договором, однією із сторін якого є суб`єкт владних повноважень, що кореспондує обов`язок такого суб`єкта виконувати передбачені Угодою обов`язки, зокрема, зокрема своєчасно розглядати звернення надрокористувача та інші документи.

З наведеного мотиву, суд приймає до уваги твердження сторони відповідача, що ним не отримано інформації щодо поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами, хоча вимоги припису усунуті.

Суд зазначає, що відповідно до п.22 Порядку №615 та п.6.5 Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №5823 від 29.07.2013, дія дозволу поновлюється після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Частина 1 статті 77 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16 м. Київ, код ЄДРПОУ 37536031) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Іврус" ( Тернопільська область, Кременецький район, село Старий Олексинець, вул. Видумка, 44, код ЄДРПОУ 37521780) про припинення права користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами № 5823 від 29.07.2013, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Іврус" - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 10 грудня 2019 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.