
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2019 р. справа № 480/3359/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Міняйло С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/3359/19 за позовом ОСОБА_1 до тимчасово виконуючого обов`язки Верхньосироватського сільського голови Верхньосироватської сільської ради VII скликання Сумського району Сумської області Старинського Олександра Петровича про визнання протиправним та скасування розпорядження,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до тимчасово виконуючого обов`язки Верхньосироватського сільського голови Верхньосироватської сільської ради VII скликання Сумського району Сумської області Старинського Олександра Петровича про визнання протиправним та скасування розпорядження від 23.08.2019 №88-ОД "Про проведення службового розслідування". Свої вимоги мотивує тим, що оскаржуваним розпорядженням було вирішено провести службове розслідування щодо перевірки фактів неналежного виконання посадових обов`язків ОСОБА_1 . Позивач вважає, що вказане розпорядження є протиправним, порушує її права та має бути скасоване, оскільки прийнято з перевищенням службових повноважень, перешкоджає належному виконанню посадових обов`язків позивача. Крім того, на думку позивача, т.в.о. сільського голови були відсутні підстави для проведення службового розслідування.
16.09.2019 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Вказує, що на підставі доповідної записки працівників відділу освіти, культури, молоді та спорту Верхньосироватської сільської ради від 23.08.2019 щодо фахової некомпетентності ОСОБА_1 , для повного та всебічного з`ясування обставин справи та усунення можливих негативних наслідків, т.в.о. сільського голови Старинським О.П. було видано розпорядження від 23.08.2019 №88-ОД "Про проведення службового розслідування". Враховуючи зазначене, відповідач діяв правомірно, а оскаржуване розпорядження є законним та не підлягає скасуванню.
23.09.2019 позивачем подана відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 зазначила, що позиція відповідача, викладена у відзиві на позов є необґрунтованою, тому наполягала на своїх вимогах (а.с.46-48).
07.10.2019 до суду надійшло заперечення на відповідь на відзив, в якому відповідач зазначив, що службове розслідування було проведено для повного та всебічного з`ясування всіх обставин справи та усунення можливих негативних наслідків і недопущення в подальшому вчинення посадовими особами дій по дискредитації органів місцевого самоврядування та держави (а.с.59-63).
Ухвалою від 29.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
З огляду на обставини, викладені у відзиві на позов, ухвалою суду від 18.09.2019 призначено справу в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 02.10.2019.
Ухвалою суду від 02.10.2019 у зв`язку з неявкою сторін в судове засідання, розгляд справи відкладено на 16.10.2019.
Згідно з ухвалою від 16.10.2019 суд зупинив провадження в адміністративній справі №480/3359/19 до перегляду в порядку апеляційного провадження ухвали від 29.08.2019 в частині відкриття провадження з порушенням правил територіальної підсудності
В подальшому, враховуючи, що обставини, на підставі яких було зупинено провадження були усунені, ухвалою суду від 25.11.2019 провадження у справі поновлено та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 09.12.2019.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.
Представник відповідача Міняйло С.М. в судовому засіданні визнала позов та пояснила, що у відповідача не було законних підстав для проведення перевірки.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 розпорядженням Верхньосироватського сільського голови від 22.02.2019 №88-ОС за результатом проходження конкурсу призначена на посаду начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області.
Згідно розпорядження т.в.о. сільського голови Верхньосироватської сільської ради від 23.08.2019 №88-ОД призначено службове розслідування щодо перевірки фактів неналежного виконання посадових обов`язків ОСОБА_1 . Цим же розпорядженням відсторонено ОСОБА_1 від виконання своїх посадових обов`язків на час проведення службового розслідування, зобов`язано перебувати на своєму робочому місці і сприяти діяльності комісії (а.с.22).
Підставою проведення службового розслідування стала доповідна записка працівників відділу освіти, культури, молоді та спорту Верхньосироватської сільської ради щодо перевірки фактів неналежного виконання посадових обов`язків ОСОБА_1 .
За результатом проведеного службового розслідування 29.08.2019 складений акт, в якому зазначено, що ОСОБА_1 не забезпечила ефективну діяльність відділу освіти, культури, молоді та спорту Верхньосироватської сільської ради Сумського району, чим допустила ситуацію, яка може зашкодити інтересам органу місцевого самоврядування та несумлінно поставилася до виконання своїх службових обов`язків. Тому комісія прийшла висновку про те, що ОСОБА_1 не відповідає займаній посаді та рекомендовано т.в.о. сільського голови Верхньосироватської сільської ради Старинському О.П. звільнити ОСОБА_1 за п. 2 ст. 40 КЗпП - невідповідність займаній посаді чи виконуваній роботі (а.с.35-40).
Не погодившись з винесеним розпорядженням, позивач звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 3 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування, визначаються Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом (ст. 1 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування").
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", вказаним та іншими законами України.
Як передбачено приписами статті 8 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" до основних обов`язки посадових осіб місцевого самоврядування відноситься саме додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування, а також додержання прав та свобод людини і громадянина.
Вимогами ст. 23 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" визначено, що особи, винні у порушенні законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, притягуються до цивільної, адміністративної або кримінальної відповідальності згідно із законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року № 950 затверджено Порядок проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок № 950).
Згідно пункту 1 Порядку № 950, відповідно до цього Порядку стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може бути проведено службове розслідування, зокрема у разі невиконання або неналежного виконання ними службових обов`язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або заподіяло значну матеріальну чи моральну шкоду громадянинові, державі, підприємству, установі, організації чи об`єднанню громадян; у разі недодержання посадовими особами місцевого самоврядування законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, антикорупційного законодавства.
У відповідності до пункту 8 Порядку № 950 за результатами службового розслідування члени комісії складають акт, у якому зазначаються:
- факти, які стали підставою для проведення службового розслідування, посада, прізвище, ім`я та по батькові, рік народження, освіта, строк перебування на займаній посаді особи, стосовно якої проведено службове розслідування;
- заяви, клопотання, пояснення та зауваження особи, стосовно якої проведено службове розслідування;
- висновки службового розслідування, обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, причини та умови, що призвели до порушення, вжиті або запропоновані заходи для їх усунення чи обставини, що знімають з особи, стосовно якої проведено службове розслідування, безпідставні звинувачення або підозру;
- обґрунтовані пропозиції щодо усунення виявлених порушень та притягнення у разі потреби винних осіб до відповідальності згідно із законодавством.
У разі прийняття рішення щодо притягнення особи, стосовно якої проведено службове розслідування, до відповідальності комісія пропонує вид дисциплінарного стягнення, передбаченого законодавством.
Отже звільненню за невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі може передувати службове розслідування, яке регулюється Порядком і висновки якого є передумовою звільнення чи застосування дисциплінарного стягнення.
З матеріалів справи вбачається, що 23 серпня 2019 року до Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області надійшла доповідна записка працівників відділу освіти, культури, молоді та спорту Верхньосироватської сільської ради щодо фахової некомпетентності ОСОБА_1 , неналежного виконання нею своїх службових обов`язків, перевищення своїх повноважень, безпідставних звинуваченнях працівників відділу освіти у вчиненні правопорушень, шантажуванні працівників скороченням та звільненням, забороною преміювати працівників відділу, що призводить до суперечок, втрати робочого часу та створення негативної атмосфери в колективі.
Доповідну записку склали та підписали 6 працівників відділу освіти (а.с.25).
Крім того, 23 серпня 2019 року на адресу т.в.о. Верхньосироватського сільського голови надійшло звернення 5-ти керівників шкільних та дошкільних учбових закладів про неналежне виконання своїх службових обов`язків ОСОБА_1 , що може призвести до неналежної підготовки навчального року в учбових закладах та неналежної підготовки до опалювального сезону (а.с.26).
З метою реагування на доповідну записку, а також для повного та всебічного з`ясування всіх обставин справи та усунення можливих негативних наслідків і недопущення в подальшому вчинення посадовими особами дій по дискредитації органів місцевого самоврядування та держави, відповідно до Постанови КМУ від 13 червня 2000 року № 950 "Про затвердження Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування" тимчасово виконуючим обов`язки сільського голови Старинським О.П. видано розпорядження від 23.08.2019 № 88-ОД "Про проведення службового розслідування" (а.с.22).
Вказаним розпорядженням ОСОБА_1 було відсторонено від виконання посадових обов`язків на час проведення службового розслідування.
23.08.2019 позивач була ознайомлена з оскаржуваним розпорядженням, що підтверджується її особистим підписом.
В ході проведення службового розслідування до комісії надійшли пояснювальні записки, які також підтверджували обґрунтованість та необхідність проведення службового розслідування.
Так, згідно звернення керівника Опорного закладу Верхньосироватська спеціалізована школа І - III ступенів Нечипоренко З .О. щодо незабезпечення саме ОСОБА_1 підготовки до нового 2019/2020 навчального року та до нового опалювального періоду, не спланована методична робота на новий навчальний рік, що стало перешкодою в подальшому плануванні освітньої діяльності закладу, не розроблені методичні рекомендації з навчальних предметів, не проведені предметні секційні заняття, не ведеться підготовка до серпневої конференції. ОСОБА_1 не оперує жодною інформацією щодо кількісного та якісного складу працівників закладу, контингенту учнів, зайнятості дітей, не може надати жодної відповіді на питання під час наради в Департаменті освіти і науки Сумської області, не розуміється на проведенні щорічної тарифікації педагогічних працівників, зовсім не ознайомлена з методом поділу педагогічного навантаження і безпосередньо проведенням тарифікації.
Відповідно до пояснювальної записки головного бухгалтера відділу освіти, культури, молоді та спорту Верхньосироватської сільської ради Дудко І.М. щодо не вирішення ОСОБА_1 питань з підготовки навчальних закладів до нового навчального року та осінньої - зимового періоду, нею не укладаються договори з постачальниками, не вирішуються питання про погашення заборгованості за надання послуг газопостачання з ТОВ "Сумигаз Збут" (згідно рішення суду).
Враховуючи встановленні службовим розслідуванням порушення позивачем чинного законодавства та посадових обов`язків, комісія прийшла висновку, що ОСОБА_1 не відповідає займаній посаді.
Таким чином суд вважає, що у т.в.о. Верхньосироватського сільського голови були законні підстави для прийняття розпорядження про проведення службового розслідування.
Крім того, необхідно зазначити, що розпорядження від 23.08.2019 №88-ОД "Про проведення службового розслідування" є актом індивідуальної дії.
Згідно оскаржуваного розпорядження було проведено службове розслідування, за результатом якого складений відповідний акт.
На підставі вказаного акту, відповідачем винесено розпорядження від 29.08.2019 №127-ОС про звільнення ОСОБА_1 з посади.
Отже, оскаржуване розпорядження від 23.08.2019 №88-ОД вичерпало свою дію, а відтак підстави для його скасування відсутні.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до тимчасово виконуючого обов`язки Верхньосироватського сільського голови Верхньосироватської сільської ради VII скликання Сумського району Сумської області Старинського Олександра Петровича про визнання протиправним та скасування розпорядження від 23.08.2019 №88-ОД "Про проведення службового розслідування".
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до тимчасово виконуючого обов`язки Верхньосироватського сільського голови Верхньосироватської сільської ради VII скликання Сумського району Сумської області Старинського Олександра Петровича про визнання протиправним та скасування розпорядження від 23.08.2019 №88-ОД "Про проведення службового розслідування" - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення складений 16.12.2019.