
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
17 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1565/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання Лохвицької міської ради Лохвицького району Полтавської області про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Лохвицької міської ради Лохвицького району Полтавської області, третя особа - Фермерське господарство "Еко-Край", про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Лохвицької міської ради Лохвицького району Полтавської області, третя особа - Фермерське господарство "Еко-Край", про:
- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 5322681500:00:002:1232 у власність площею 2,0000 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Лохвицької міської ради за межами населеного пункту;
- зобов`язання відповідача погодити затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку кадастровий номер 5322681500:00:002:1232 площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства на території адміністративного підпорядкування Лохвицької міської ради.
13.11.2019 від Лохвицької міської ради до суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі від 11.11.2019 №03-01/1346, яке обґрунтоване тим, що даний спір не носить публічно-правового характеру і не підпадає під юрисдикцію адміністративних судів, а вимоги позивача мають розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Учасники справи в судове засідання 22.11.2019 не з`явилися, 21.10.2019 до суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі у порядку письмового провадження /а.с. 188/. Представник відповідача в судове засідання 24.10.2019 також подав заяву про розгляд даної справи за його відсутності у порядку письмового провадження /а.с. 204/.
Враховуючи положення частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішив здійснювати розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Вирішуючи у порядку письмового провадження клопотання відповідача про закриття провадження у справі №440/1565/19, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи (пункти 1, 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Вжитий у Кодексі адміністративного судочинства України термін "суб`єкт владних повноважень" означає: орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
З аналізу наведених процесуальних норм слідує, що до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників - суб`єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції у цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Відповідно до підпункту 9 пункту б частини 1 статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема, організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.
За змістом положень статті 122 Земельного кодексу України вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або в користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Зокрема, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або в користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно із частинами 6, 7 статті 118 Земельного кодексу України передача безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства здійснюється на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частина 10 статті 118 Земельного кодексу України).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у своєму позові порушує питання про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень - Лохвицької міської ради щодо нерозгляду його клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки.
У клопотанні про закриття провадження у справі від 11.11.2019 №03-01/1346 Лохвицька міська рада наполягає на тому, що рішення суб`єкта владних повноважень у сфері земельних відносин, яке має ознаки ненормативного акта та вичерпує свою дію після його реалізації, може оспорюватися з точки зору його законності, а вимоги про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. Оскільки позивач просить скасувати рішення Лохвицької міської ради від 18.04.2019 №25 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок комунальної владності для ведення особистого селянського господарства на території Лохвицької міської ради", то спірні правовідносини пов`язані із захистом порушеного, на думку позивача, права володіння земельною ділянкою, що випливає із земельних відносин, це спір не є публічно-правовим і має вирішуватися судами за правилами ЦПК України.
З цього приводу суд вважає за доцільне зазначити, що ухвалою від 14.06.2019 у даній справі суд вже закривав провадження з мотивів, що даний спір не носить публічно-правового характеру і не підпадає під юрисдикцію адміністративних судів, а вимоги позивача мають розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Разом з тим, постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі №440/1565/19 ухвалу від 14.06.2019 було скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
За висновками суду апеляційної інстанції, з якими не можливо не погодитися, позивач в позовній заяві не порушує питання щодо визнання за ним права власності на земельну ділянку, а заявляє вимоги про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень, яка перешкоджає йому в реалізації законодавчо закріпленого права на безоплатне отримання земельної ділянки у власність. Приватний інтерес позивача на час звернення до суду з цим адміністративним позовом відсутній і може виникнути лише після реалізації його права на безоплатне отримання земельної ділянки.
Слід відмітити ту обставину, що у спірному випадку ОСОБА_1 не набув права власності на спірну земельну ділянку, оскільки рішення за його клопотанням про затвердження проекту землеустрою на запитувану земельну ділянку відповідачем прийнято не було. Як наслідок, позовні вимоги ОСОБА_1 виклав саме шляхом визнання протиправною бездіяльності міської ради щодо нерозгляду його заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 5322681500:00:002:1232 та зобов`язання міську раду погодити затвердження документації із землеустрою щодо вказаної земельної ділянки та передати її у приватну власність ОСОБА_1 .
При цьому, жодних вимог про скасувати рішення Лохвицької міської ради від 18.04.2019 №25 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок комунальної владності для ведення особистого селянського господарства на території Лохвицької міської ради", як на те вказує відповідач у клопотанні про закриття провадження у справі, дана позовна заява ОСОБА_1 не містить.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що виникнення спірних правовідносин обумовлене саме бездіяльністю міської ради при вирішенні питання, яке в силу законодавчих приписів належить до його виключної компетенції, а тому законність такої бездіяльності підлягає перевірці адміністративним судом.
Саме такий правовий висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 22.01.2019 у справі №371/957/16-а, від 06.02.2019 у справі №346/2888/16-а.
Відтак, клопотання відповідача про закриття провадження у справі задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 5, 19, 238, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання Лохвицької міської ради Лохвицького району Полтавської області про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Лохвицької міської ради Лохвицького району Полтавської області, третя особа - Фермерське господарство "Еко-Край", про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.В. Гіглава