
Справа № 420/6416/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Завальнюка І.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Кам`янської сільської ради про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Кам`янської сільської ради шляхом зобов`язання зупинити експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В (трансформаторної підстанції КТП № 572 потужністю трансформатора 400 кВа 10/0,4 кв) за адресою: вул. Миру (50 Років Жовтня), 5, с. Кам`янка, Ізмаїльський район, Одеська область; зупинити роботи в діючих електроустановках напругою до та понад 1000 В; зупинити роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метри; зупинити експлуатацію авіа підйомника ТВГ д/н 1238 ОДТ; зупинити виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухонебезпечних зонах; зупинити експлуатацію обладнання, машин та механізмів підвищеної небезпеки, а саме: систем газопостачання природним газом суб`єкта господарювання, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВт (2 котли КОЛВІ 350) за адресою: вул. Димитрова, 46-а, с. Кам`янка, Ізмаїльський район, Одеська області, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення планової перевірки Кам`янської сільської ради було виявлено всього 75 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 12 створюють загрозу життю та здоров`ю людей. Для усунення 12 порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, сільраді надано строк до 18.11.2019, однак порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, не усунені. Подальша експлуатація устаткування з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров`ю людей, що зумовило позивача звернутися до суду із даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 11.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відзив від відповідача не надійшов.
Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 18.09.2019 № 1711 у період з 07.10.2019 по 16.10.2019 посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку Кам`янської сільської ради (68643, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Кам`янка, вул. Суворова, 4-Г) дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт № 15/14.6/02-1178 від 16.10.2019.
Під час проведення планової перевірки було виявлено всього 75 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 12 створюють загрозу життю та здоров`ю людей, зокрема:
не отримано дозвіл від органів Держпраці на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки відповідно до додатку 3 до Порядку. Постанови КМУ від 26.10.201 1 г. № 1 107 (в редакції постанови КМУ від 07 лютого 2018 р. № 48), а саме: -устаткування напругою понад 1000 В (трансформаторна підстанція потужністю 400 кВА 10/0.4 кВ КТГ1-№572), чим порушено ст. 21 Закону України № 2694;
встановленим порядком не складена декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки відповідно до додатків 6, 7 Постанови КМУ від 26.10.2011 № 1107, а саме: 1) роботи в діючих електроустановках напругою до та понад 1000 В; 2) роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, чим порушено ст. 13 Закону України № 2694;
не проводиться поточний ремонт трансформатора КТП-№ 572 потужністю 400 кВА 10/0,4 кВ (з внутрішнім роз`єднувачем) залежно від умов їх експлуатації, чим порушено п. 1.3.1. ПБЕЕС (НПАОП 40.1 -1.21 -98), ст. 13 Закону України № 2694;
КТП № 572 потужністю трансформатора 400 кВА 10/0,4 кВ не проведено виміри атестованою електротехнічною лабораторією – Трансформатора, чим порушено п. 1.3.1. «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» НПАОП 40.1-1.21 – 98 ТП № 572 потужністю трансформатора 400 кВА 10/0,4 кВ не проведено виміри атестованою електротехнічною лабораторією - Роз`єднувача РЛНД, чим порушено п. 1.3.1 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» НПАОП 40.1-1.21-98, ст. 13 Закону України № 2694;
проводилось обслуговування (експлуатація) електроустановок електротехнічними працівниками без випробуваних захисних засобів згідно нормам комплектації, проведених атестованою електролабораторією: діелектричні рукавиці - 2 од.; - покажчики напруги до та понад 1000 В-2од.; діелектричні боти-1 од. чим порушено п.1.3.1. та п. 8.1-8.7 ПБЕЕС (НПАОП 40.1-1.21- 98) та п. 4.2.9 «Правил експлуатації електрозахисних засобів» (далі ПЕЕЗ) НПАОП 40.1-1.07-01, ст. 13 Закону України № 2694;
здійснюється експлуатація електрообладнання без проведення вимірів заземлювальних пристроїв атестованою електротехнічною лабораторією, а саме: Дитячий садок «Родничок»; Палац Спорту ім. Н.Г. Миндру, Будинок культури, чим порушено вимоги п.1.3.1 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» НПАОП 40.1-1.21-98, ст. 13 Закону України № 2694;
Палац Спорту ім. Н.Г. Миндру в толочній котельні не проводиться періодичне очищування від пилі та павутиння обладнання РЩ№1, а саме: розподільчого пристрою напругою 0,4 кВ; чим порушено п. 1.3.1. «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» НПАОП 40.1-1.21-98, ст. 13 Закону України «Про охорону праці» (далі - Закон № 2694);
не проведено виміри опору ізоляції проводів та кабелів електротехнічною лабораторією, чим порушено п. 1.3.1. «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» НПАОП 40.1-1.21-98, ст. 13 Закону України № 2694;
не проведено виміри опору «петлі фаза-нуль» електротехнічною лабораторією, чим порушено п. 1.3.1. «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» НПАОП 40.1-1.21-98, ст. 13 Закону України № 2694;
не отримано дозвіл від органів Держпраці на експлуатацію машин, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до додатку 3 Постанови КМУ від 26.10.201 1 г. № 1 107 із змінами внесеними Постановою КМУ від 07.02.2018 № 48 а саме: Автопідйомник ТВГ державний номер 1238 ОДТ, чим порушено ст. 21 Закону України № 2694;
не отримано дозвіл органів Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки на території Кам`янського НВК, а саме: газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах, (відповідно до п. 6 Додатку 2 Порядку); на експлуатацію обладнання, машин та механізмів підвищеної небезпеки, а саме: систем газопостачання природним газом суб`єкта господарювання, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВт (2 котли КОЛВІ 350) (відповідно до п. 2 Додатку 3 Порядку), чим порушено ст. 21 Закону України № 2694.
У зв`язку із виявленням вищезазначених порушень, які відображені в акті перевірки за №№ 1, 2, 3, 4, 5, 11, 12, 13, 14, 15, 19, 41, Кам`янську сільську раду попереджено про необхідність негайного зупинення робіт: експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В (трансформаторної підстанції КТП № 572 потужністю трансформатора 400 кВа 10/0,4 кв) за адресою: вул. Миру (50 Років Жовтня), 5, с. Кам`янка, Ізмаїльський район, Одеська область; зупинити роботи в діючих електроустановках напругою до та понад 1000 В; зупинити роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метри; зупинити експлуатацію авіа підйомника ТВГ д/н 1238 ОДТ; зупинити виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухонебезпечних зонах; зупинити експлуатацію обладнання, машин та механізмів підвищеної небезпеки, а саме: систем газопостачання природним газом суб`єкта господарювання, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВт (2 котли КОЛВІ 350) за адресою: вул. Димитрова, 46-а, с. Кам`янка, Ізмаїльський район, Одеська області, у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.
За результатами контрольного заходу ГУ Держпраці в Одеській області складено припис від 16.10.2019 № 15/14.6/02-1178-1832, згідно якого вищезазначені 12 порушень належить усунути в строк до 18.11.2019. Підпис отримано 16.10.2019 безпосередньо головою Кам`янської сільської ради Лефтеровим І.О., про що останнім проставлено власноручний підпис.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв`язку з наступним.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Згідно зі статтею 259 Кодексу законів про працю України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про охорону праці" умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
За змістом статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Статтею 39 Закону України "Про охорону праці" обумовлено, що посадовим особам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, надано право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Відповідно до частини п`ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Зміст спірних правовідносин, що склались у цій справі зводиться до питання наявності чи відсутності обставин правових підстав для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду, заявлених позивачем.
Виявлені в ході планової перевірки порушення полягають у недотриманні Кам`янською сільською радою вимог ст. 13 Закону України «Про охорону праці», відповідно до якої роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці з цією метою забезпечує функціонування системи управління охороною праці, також ст. 21 Закону України «Про охорону праці», відповідно до якої роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Крім того, перевіркою встановлено недотримання Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107.
Вирішуючи спір, суд враховує, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а відповідачем їх наявність не спростована, рівно як і не надано доказів виконання всіх вимог припису 16.10.2019 № 15/14.6/02-1178-1832. При цьому метою адміністративного позову є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.
Тобто експлуатація машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки без отримання відповідного дозволу прямо заборонена законодавством. Більш того, в силу ст. 21 Закону України «Про охорону праці», у разі коли роботодавець не одержав зазначеного дозволу, місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, вживає заходів до скасування державної реєстрації цього підприємства у встановленому законом порядку за умови, якщо протягом місяця від часу виявлення вказаних недоліків роботодавець не провів належних заходів з їх усунення.
При цьому відповідачем до суду не надано відзиву на адміністративний позов, що в силу ч. 4 ст. 159 КАС України, кваліфіковано судом як визнання позову, рівно як і доказів виконання вимог припису щодо усунення виявлених ризиків та загроз працівникам, які задіяні в експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Однією із головних засад (принципу) адміністративного судочинства, відповідно до ст. 2 КАС України є принцип верховенства права. Відповідно до ст. 3 Конституції України та ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.
В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов`язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.
З урахування вищевикладеного та беручи до уваги загрозу життю та/або здоров`ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги Головного управління Держпраці в Одеській області та застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Кам`янської сільської ради до повного усунення порушень, зважаючи на наявну загрозу життю та здоров`ю людей.
Судові витрати розподілити за правилами ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області (проспект Шевченка, буд. 2, Одеса, Одеська область, 65044; код ЄДРПОУ 39781624) до Кам`янської сільської ради (68643, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Кам`янка, вул. Суворова, 4-Г; код ЄДРПОУ 04378511) про застосування заходів реагування задовольнити.
Застосувати заходи реагування до Кам`янської сільської ради у вигляді зупинення експлуатації устаткування напругою понад 1000 В (трансформаторної підстанції КТП № 572 потужністю трансформатора 400 кВа 10/0,4 кв) за адресою: вул. Миру (50 Років Жовтня), 5, с. Кам`янка, Ізмаїльський район, Одеська область; зупинення робіт в діючих електроустановках напругою до та понад 1000 В; зупинення робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метри; зупинення експлуатації авіа підйомника ТВГ д/н 1238 ОДТ; зупинення виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухонебезпечних зонах; зупинення експлуатації обладнання, машин та механізмів підвищеної небезпеки, а саме: систем газопостачання природним газом суб`єкта господарювання, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВт (2 котли КОЛВІ 350) за адресою: вул. Димитрова, 46-а, с. Кам`янка, Ізмаїльський район, Одеська області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк