Рішення № 86378404, 12.12.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2019
Номер справи
1.380.2019.000385
Номер документу
86378404
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.000385

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Шуневич Т.П., представника відповідача Дутканич Н.І., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Фірма «Нафтогазбуд» (далі - ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд», позивач) 24.01.2019 звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі – ГУ ДФС у Львівській області, відповідач) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 08.11.2018 №Ю-Ю-6. Позивач не погоджується з виставленою вимогою, вказує, що така містить суму заборгованості (штрафу в розмірі 21375,49 грн. та пені в розмірі 451329,20грн.), що визначені в рішенні №0359085113 від 08.10.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яке є протиправним та скасоване постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.08.2019 у справі №1340/5163/18.

Відповідач позов не визнає, подав відзив на позовну заяву (а.с. 35-36) та просить суд відмовити в задоволенні позову ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд» в повному обсязі. Представник відповідача зазначає, що оскаржувана вимога від 08.11.2018 правомірно сформована контролюючим органом, внаслідок наявності в Спеціалізованого монтажного управління №25 ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд» заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Учасники справи в підготовчому засіданні 12.12.2019 в порядку частини сьомої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України подали спільне клопотання, просили розглянути справу по суті та завершити підготовче провадження. З огляду на викладені обставини суд 12.12.2019 на підставі статей 181,183 КАС України закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду в цей же день.

Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:

Приватне акціонерне товариство «Фірма «Нафтогазбуд» зареєстроване як юридична особа, йому присвоєно ідентифікаційний код 01293961, серед відокремлених підрозділів юридичної особи, зокрема, є Спеціалізоване монтажне управління №25 приватного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» (далі – СП №25 ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд», ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 04715641).

ГУ ДФС у Львівській області провело перевірку сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування СП №25 ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд». За результатами перевірки складено акт №2234/13-01-13-10/04715641 від 06.09.2018, відповідно до якого контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем вимог частини восьмої статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VІ та пункту 6 частини третьої розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затв. наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, а саме: несвоєчасну сплату СП №25 ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд» єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 21.01.2012 по 08.08.2018 (а.с. 6).

На підставі висновків акта перевірки №2234/13-01-13-10/04715641 від 06.09.2018 ГУ ДФС у Львівській області 08.10.2018 прийняло рішення №0359085113 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого до СП №25 ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд» застосовано штраф за період з 21.01.2012 по 08.08.2018 в розмірі 21375,49 грн. та пеню в розмірі 451329,20 грн. (0,1% суми недоїмки), всього на загальну суму 472704,69 грн. (а.с.7).

08.11.2018 ГУ ДФС у Львівській області сформувало вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-Ю-6, відповідно до якої станом на 31.10.2018 заборгованість СП №25 ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд» зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені на загальнообов`язкове державне соціальне страхування складає 472704,69 грн., з яких штраф – 21375,49 грн., пеня – 451329,20 грн. (а.с. 9).

ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд» оскаржило рішення № 0359085113 від 08.10.2018 в судовому порядку. Львівський окружний адміністративний суд прийняв рішення від 05.03.2019 у справі №1340/5163/18 (а.с. 70-73), яким відмовив повністю у задоволенні позову ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд». За результатом апеляційного оскарження цього рішення суду постановою від 13.08.2019 Восьмий апеляційний адміністративний суд скасував рішення Львівського окружного адміністративного суду №1340/5163/18 від 05.03.2019 та прийняти нову постанову, якою позов ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд» задовольнив - визнав протиправним та скасував рішення ГУ ДФС у Львівській області №0359085113 від 08.10.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (а.с. 88-91). Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду №1340/5163/18 від 17.09.2019 відмовлено у відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою ГУ ДФС у Львівській області на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.08.2019 у справі №1340/5163/18 (а.с.92).

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами та міркуваннями:

відповідно до норм статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010 (далі – Закон №2464-VI, в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2464-VI:

- єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування (пункт 2);

- недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до приписів статті 9 Закону №2464-VI:

- єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі (частина перша);

- обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (частина друга);

- обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів , бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (частина третя);

- платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (частина восьма).

Частинами одинадцятою та дванадцятою статті 9 Закону №2464-VI визначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника; у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Відповідно до частини десятої статті 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (пункт 2) частини одинадцятої статті 25 Закону №2464-VI).

Міністерство фінансів України на підставі статей 4, 6, 7, 8, 10, 12, 25, пунктів 9-2- 95розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» №2464-VI прийняло наказ №449 від 20.04.2015, яким затвердило Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – Інструкція №449).

Інструкція №449 визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками, визначеними №2464-VI, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.

Відповідно до пункту 1 розділу VII «Фінансові санкції» Інструкції №449 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Приписами пункту 2 розділу VII Інструкції №449 передбачено, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску складається за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

Відповідно до пункту 10 розділу VII Інструкції №449 рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та/або застосування штрафів є виконавчим документом.

Згідно з пунктом 12 розділу VII Інструкції №449 суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату боргу (недоїмки), якщо їх застосування пов`язано з виникненням та сплатою недоїмки.

Відповідно до пункту 3 розділу VI Інструкції №449 органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: - дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; - платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; - платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення. Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом. Аналогічні положення містить частина четверта статті 25 Закону №2464-VI.

Оцінюючи оскаржувану вимогу на відповідність критеріям правомірного рішення суб`єкта владних повноважень, що визначені частиною другою статті 2 КАС України, суд враховує таке:

контролюючий орган в оскарженій вимозі ствердив наявність в СП №25 ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд» станом на 31.10.2018 заборгованості зі сплати єдиного внеску в розмірі 472794,69 грн. (штраф в розмірі 21375,49 грн. та пеню в розмірі 451329,20 грн.).

Рішення №0359085113 від 08.10.2018 про застосування до СП №25 ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд» штрафу у розмірі 21375,49 грн. та нарахування пені в розмірі 451329,20 грн. скасоване в судовому порядку за позовом платником ЄСВ.

Суд оголошував у судовому засіданні перерву та надавав сторонам час для врегулювання спору в позасудовому порядку. Після перерви представник позивача повідомив суд, що оскаржена вимога перебуває на примусовому виконанні в органах ДВС, а представник відповідача повідомив, що підстав для відкликання цієї вимоги з примусового виконання не встановлено.

Оскільки рішенням суду, що набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано рішення про нарахування штрафу в сумі 21375,49 грн. та пені в розмірі 451329,20 грн., то включені в оскаржену вимогу від 08.11.2018 № Ю-Ю-6 суми мають статус неузгоджених та, відповідно, не можуть вважатися недоїмкою (заборгованістю) платника ЄСВ.

Суд враховує, що контролюючий орган не скористався наданою можливістю відкликати вимогу від 08.11.2018 № Ю-Ю-6 з примусового виконання, тому ефективне відновлення прав платника ЄСВ можливе лише у спосіб скасування цієї вимоги. З огляду на встановлені судом фактичні обставини та оцінку аргументів сторін суд дійшов висновку, що позовні вимоги ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд» є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України та враховуючи задоволення позовних вимог ПрАТ «Фірма «Нафтогазбуд», суд стягує на користь позивача суму сплаченого ним судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДФС у Львівській області від 08.11.2018 №Ю-Ю-6 про сплату спеціалізованим монтажним управлінням №25 приватного акціонерного товариства «Фірма «Нафтогазбуд» заборгованості зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені, що станом на 31.10.2018 становить 472704 (чотириста сімдесят дві тисячі сімсот чотири) гривні 69 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (79003, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35, ідентифікаційний код 39462700) на користь приватного акціонерного товариства “Фірма «Нафтогазбуд» (79026, Львівська область, місто Львів, вул. Стрийська, буд. 144; ідентифікаційний код 01293961) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 7090 (сім тисяч дев`яносто) гривень 57 коп.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 17.12.2019.

Суддя Москаль Р.М.