
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.004557
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючого-судді Ланкевича А.З.,
секретар судового засідання Тур Т.О.,
за участі представників:
позивача Чорненької Х.Я.,
відповідача Єрофєєва С.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Княжий 1» до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про визнання протиправним і скасування припису, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати припис №529 від 30.08.2019 року, складений інспектором відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, старшим лейтенантом поліції Кастраном Романом Йосиповичем.
Посилається на те, що 30.08.2019 року інспектором відділу безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, старшим лейтенантом поліції Кастраном Р.Й. складено припис із вимогами протягом десяти діб: 1) усунути перешкоду в дорожньому русі у вигляді дерев`яних конструкцій (піддонів) за адресою: м.Львів, пл.Кн.Святослава, 5, згідно Акта обстеження від 29.08.2019 року, що додається; 2) розробити та узгодити з уповноваженим підрозділом Національної поліції схему організації дорожнього (руху) на території ОСББ «Княжий 1» за вищевказаною адресою. Крім того, зобов`язано до 10.09.2019 року письмово сповістити про виконання вимог припису відділ БДР УПП у Львівській області ДПП. Позивач з вказаним приписом не погоджується та вважає його протиправним, оскільки встановлення зазначених конструкцій відбулось з ініціативи мешканців для обмеження транзитного руху транспорту через дворовий проїзд поруч з дитячим майданчиком, розміщеним з південної сторони 1-го під`їзду житлового будинку №5 на пл.Кн.Святослава у м.Львові. Водночас звернула увагу, що земельна ділянка, на якій встановлені піддони, є частиною прибудинкової території та перебуває на балансі ОСББ «Княжий 1». Однак відповідач цього не врахував та помилково, на думку позивача, ототожнив даний дворовий проїзд через прибудинкову територію житлового будинку №5 на пл.Кн.Святослава, м.Львів, з ділянкою дороги (вулиці), а також прийшов до передчасного висновку про існування небезпеки дорожнього руху. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених в обґрунтуваннях позовної заяви та відповіді на відзив, просить позов задовольнити в повному обсязі.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що встановлення позивачем дерев`яних конструкцій (піддонів) в дворовому проїзді поруч з дитячим майданчиком, розміщеним з південної сторони 1-го під`їзду житлового будинку №5 на пл.Кн.Святослава, м.Львів, відбулось без погодженого з уповноваженим підрозділом Національної поліції ордеру. У зв`язку із цим, на підставі ст.ст.27, 523 Закону України «Про дорожній рух», з метою забезпечення безпеки дорожнього руху відповідно до Закону України «Про дорожній рух», п.1.5 Правил дорожнього руху, ДСТУ 3587-97, відповідач склав оскаржуваний припис. Покликаючись на його правомірність, вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та наданих суду поясненнях.
Ухвалою судді від 03.10.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою судді від 27.11.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Княжий 1» (місцезнаходження: площа Князя Святослава, 5, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 39327219) зареєстроване як юридична особа 30.07.2014 року. Основним видом економічної діяльності вказаного товариства є комплексне обслуговування об`єктів, а його керівником являється ОСОБА_1 .
29.08.2019 року інспектором взводу 2 роти 2 батальйону управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, лейтенантом поліції Гриценко С.А., за участю свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , складено Акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі за адресою: АДРЕСА_1 . Під час обстеження встановлено: 1) забезпечення безпечного експлуатаційного стану ділянки дороги (вулиці) покладено на керівника ОСББ Чорненьку Христину Ярославівну; 2) наявність дерев`яних конструкцій на проїзній частині; 3) відсутність будь-яких дорожніх знаків, що попереджають про небезпеку; 4) проведення дорожніх робіт без погодження з уповноваженим підрозділом Національної поліції, наявність сторонніх предметів на проїзній частині. За результатами обстеження ділянку визнано аварійно-небезпечною.
30.08.2019 року інспектором відділу безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, старшим лейтенантом поліції Кастраном Р.Й. складено припис, згідно якого з метою забезпечення безпеки дорожнього руху відповідно до Закону України «Про дорожній рух», п.1.5 Правил дорожнього руху, ДСТУ 3587-97, зобов`язано позивача: 1) усунути перешкоду в дорожньому русі у вигляді дерев`яних конструкцій (піддонів) за адресою: м.Львів, пл.Кн.Святослава, 5, згідно Акта обстеження від 29.08.2019 року, що додається; 2) розробити та узгодити з уповноваженим підрозділом Національної поліції схему організації дорожнього (руху) на території ОСББ «Княжий 1» за вищевказаною адресою. Термін виконання – 10 діб, р.3 ДСТУ 3587-97.
Крім того, зобов`язано до 10.09.2019 року письмово сповістити про виконання вимог цього припису відділ БДР УПП у Львівській області ДПП.
Підставою для складання припису зазначено ст.ст.27, 523 Закону України «Про дорожній рух» та п.1.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач не погоджується з законністю даного припису, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку, визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 року №2866-III (далі – Закон №2866-ІІІ).
Згідно визначення термінів, наведених у ст.1 цього Закону, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Цей Закон, серед іншого, регулює відносини суб`єктів права власності щодо користування та розпорядження спільним майном співвласників у об`єднанні (ст.2).
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.4 Закону №2866-ІІІ, об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно ч.2 ст.42 Земельного Кодексу України, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У судовому засіданні представник позивача, голова ОСББ «Княжий 1» - Чорненька Х.Я., пояснила, що на балансі ОСББ «Княжий 1» знаходиться багатоквартирний житловий будинок (житловий комплекс) за адресою: пл.Кн.Святослава, 5, м. Львів, на підтвердження чого додано Акт приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 28.12.2017 року (далі - Акт передачі ЖК на баланс), складений комісією у складі представників ТОВ «Експлуатаційна компанія «Ріел-Сервіс» та ОСББ «Княжий 1». Згідно з цим Актом, ТОВ «Експлуатаційна компанія «Ріел-Сервіс» передало зі свого балансу, а ОСББ «Княжий 1» прийняло на свій баланс та в управління, активи житлового комплексу за адресою: м.Львів, пл.Кн.Святослава, 5. Відповідно до п.5 Акта передачі ЖК на баланс, на баланс ОСББ «Княжий 1» було передано активи житлового комплексу за адресою: м.Львів, пл.Кн.Святослава, 5, разом з прибудинковою територією та наступним благоустроєм: площа газонів та квітників - 1525,02 кв.м., площа асфальтових покриттів - 7535,5 кв.м., площа прибудинкової території - 9060,52 кв.м., два дитячі майданчики з елементами дитячого вуличного ігрового обладнання (1 - площею 5x5 м, розміщений біля 1-2 під`їздів; 2 - площею 20x20 м, розміщений з південної сторони 1-го під`їзду).
В серпні 2019 року в дворовому проїзді поруч з дитячим майданчиком площею 20x20 м, розміщеним з південної сторони 1-го під`їзду житлового будинку №5 на пл..Кн.Святослава, м.Львів, з ініціативи мешканців цього житлового будинку, встановлено дерев`яні конструкції (піддони), які фактично перекрили рух транзитного транспорту через дворовий проїзд, що проходить уздовж даного дитячого майданчика.
Причиною таких дій, як пояснила представник позивача, є те, що, в цьому дворовому проїзді кожного дня зі швидкістю рухаються автомобілі, які створюють загрозу життю дітей та осіб похилого віку. Такий інтенсивний рух автомобільного транспорту по дворовому проїзду відбувався протягом тривалого часу. Будинок №5 розміщений паралельно вул.Яр.Мудрого, а тому, уникаючи дорожніх корок, водії автотранспорту здійснювали транзитний рух по дворовому проїзду будинку №5.
Також, додала, що на сьогодні не існує жодних обмежень для руху спеціального транспорту (пожежних машин чи швидкої допомоги) подвір`ям будинку №5. Дерев`яні конструкції перешкоджають тільки транзитному проїзду автомобілів, а тому не створюють загрозу безпеці дорожнього руху.
Як вже зазначалось судом вище, підставою для складання припису від 30.08.2019 року №529 відповідач зазначив ст.ст.27, 523 Закону України «Про дорожній рух» та п.1.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306.
Регулювання суспільних відносин у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначення прав, обов`язків і відповідальності суб`єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об`єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об`єднань), є завданням Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 року №3353-XII (далі – Закон № 3353-ХІІ).
Згідно ч.ч.1, 3, 4 ст.27 цього Закону, організація дорожнього руху на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах здійснюється із застосуванням технічних засобів інформаційно-телекомунікаційних та автоматизованих систем керування та нагляду за дорожнім рухом відповідно до правил і стандартів, а також на основі проектів і схем організації дорожнього руху, погоджених із відповідними підрозділами Національної поліції.
Зміни в організації дорожнього руху з метою підвищення інтенсивності руху транспортних засобів за рахунок зниження рівня безпеки дорожнього руху не допускаються.
У разі виникнення загрози безпеці дорожнього руху, перешкод у русі транспортних засобів і пішоходів відповідні посадові особи Національної поліції, дорожніх і комунальних служб мають право вносити оперативні зміни в організацію дорожнього руху і вживати необхідних заходів щодо усунення перешкод.
За приписами ст.523 Закону №3353-ХІІ, до повноважень Національної поліції у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху належать, зокрема: участь у реалізації в межах своїх повноважень державної політики у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечення безпеки дорожнього руху; організація супроводження і забезпечення безпечного руху транспортних засобів спеціального призначення.
Відповідно до п.1.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров`ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Між тим, згідно ст.1 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 року №2862-IV, автомобільна дорога - лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безперервного, безпечного та зручного руху транспортних засобів; вулиця - автомобільна дорога, призначена для руху транспорту і пішоходів, прокладання наземних і підземних інженерних мереж у межах населених пунктів.
Аналіз вищенаведених положень дає підстави для висновку, що дворовий проїзд поруч з дитячим майданчиком, розміщеним з південної сторони 1-го під`їзду житлового будинку №5 на пл.Кн.Святослава, м.Львів, не є автомобільною дорогою чи вулицею у розумінні норм Закону № 3353-ХІІ, а тому встановлення обмежень руху у вигляді дерев`яних конструкцій (піддонів) не створює загрозу безпеці дорожнього руху.
Крім того, в матеріалах справи міститься довідка №276 від 08.11.2019 року, видана ТОВ «Експлуатаційна компанія «Ріел-Сервіс», згідно якої «за Актом приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 28.12.2017 року ТОВ «Експлуатаційна компанія «Ріел-Сервіс» не передавало на баланс ОСББ «Княжий 1 жодних автомобільних доріг чи вулиць (ділянок доріг чи вулиць) за адресою: пл.Кн.Святослава, 5, м.Львів».
Щодо перешкод у русі транспортних засобів, то із наданих позивачем фотокопій та викопіювання графічної частини прибудинкової території житлового будинку №5 на пл.Кн.Святослава, м.Львів, суд встановив, що дворовий проїзд біля будинку №5 розміщений безпосередньо біля дитячого майданчику та не має перешкод щодо руху транспорту вздовж будинку. Транзитному руху перешкоджають дерев`яні конструкції (піддони), розміщені на виїзді із двору.
Більше того, відповідно до підп.«а» п.26.2 Правил дорожнього руху, у житловій зоні забороняється транзитний рух транспортних засобів.
Втім, відповідач вказаних обставин не врахував та помилково ототожнив спірний дворовий проїзд частиною вулиці міста.
Також, суд приймає до уваги і те, що акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 29.08.2019 року, так само як і оскаржуваний припис, складені без виклику та без участі представника ОСББ «Княжий 1».
В контексті конкретних обставин цієї справи та зумовленого ними нормативного регулювання правовідносин, що склалися між їх суб`єктами, суд вважає, що в даному випадку позивач не порушував вимог законодавства, які стали підставою для прийняття спірного рішення.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, відповідно до ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі досліджених в судовому засіданні доказів та встановлених на їх підставі обставин, що передували прийняттю оскаржуваного припису від 30.08.2019 року №529, суд прийшов висновку, що такий не відповідає критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, визначеним у ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, адже прийнятий необґрунтовано (тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення) та непропорційно (зокрема, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів ОСББ «Княжий 1» і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення). При цьому, позивач довів обґрунтованість позовних вимог належними, достатніми та допустимими доказами.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо судових витрат, то згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, підп.15 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати припис Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції №529 від 30.08.2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції (місцезнаходження: вул.Перфецького, 19, м.Львів, 79053) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Княжий 1» (місцезнаходження: площа Князя Святослава, 5, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 39327219) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення суду буде складено до 16.12.2019 року.
Суддя Ланкевич А.З.
Оригінал повного тексту судового рішення складено в одному примірнику 16.12.2019 року.