Рішення № 86378038, 16.12.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2019
Номер справи
320/3999/19
Номер документу
86378038
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 грудня 2019 року справа № 320/3999/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області про визнання протиправним та скасування рішення,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області у зарахуванні в повному обсязі ОСОБА_1 роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу при обчисленні пенсії періоду роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС у Корпорації «Укртрансбуд» з 21 червня 2004 року по 10 січня 2006 року та у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік» з 12 листопада 2009 року по 2 лютого 2015 року;

- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області зарахувати ОСОБА_1 у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу період роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Корпорації «Укртрансбуд» з 21 червня 2004 року по 10 січня 2006 року та у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/ Компанії Буйг Траво Пюблік» з 12 листопада 2009 року по 2 лютого 2015 року, призначити та виплати пенсію з урахуванням зазначеного страхового стажу, з 18 квітня 2018 року.

В обгрунтування таких вимог позивач зазначив, що відмова Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області у зарахуванні в повному обсязі ОСОБА_1 роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу при обчисленні пенсії періоду роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС у Корпорації «Укртрансбуд» з 21 червня 2004 року по 10 січня 2006 року та у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік» з 12 листопада 2009 року по 2 лютого 2015 року, є протиправною, оскільки як свідчать наявні у матеріалах даної справи письмові докази (довідки форми № 122, інші первинні документи), а також документи, що містяться у пенсійній справі, зі сторони позивача виконані всі вимоги законодавчо-нормативних актів щодо переліку документів, які подаються до Пенсійного Фонду для призначення пенсії з урахуванням спеціального страхового стажу, що дає право на зниження пенсійного віку за Списком №1, за період роботи в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.07.2019 відкрито загальне позовне провадження у вказаній справі.

Заперечуючи проти позову в письмовому відзиві, Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області просило суд відмовити в його задоволенні, оскільки не вбачає в своїх діях порушення діючого Пенсійного законодавства, і вважає, що зарахування періодів роботи позивача здійснено правомірно на підставі наявних у пенсійній справі документів.

Протокольною ухвалою суду від 27.11.2019 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

судом встановлено, позивач певний час працював на різних підприємствах у зоні відчуження в особливо шкідливих умовах праці безпосередньо на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС, в тому числі у Корпорації «Укртрансбуд» та Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік», про що свідчать записи у трудовій книжці на сторінках 24-25, 34 - 37.

Відповідно до наказу № 85 від 18.06.2004 року з того ж дня позивач був прийнятий на роботу у Корпорацію «Укртрансбуд» на посаду муляра 4-го розряду на умовах строкового трудового договору (контракту), з якої був звільнений з 13 січня 2006 року за наказом № 36 від 13.01.2006 року за п. 1 ст. 36 КЗпП України за угодою сторін.

За наказом № 129 і від 13.11.2009 року позивач з 12 листопада 2009 року був прийнятий на роботу в Компанію «Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанію Буйг Траво Пюблік» на виконання проекту «Грантова угода (Чорнобильський фонд Укриття»: Новий безпечний конфаймент (Франція) в Україні на посаду бетоняра (арматурника). На цій посаді безпосередньо виконуючи роботу на об`єкті «Укриття» Чорнобильської АЕС пропрацював по 2 лютого 2015 року та був звільнений з роботи за ст. 36 п. 1 КЗпП України (угода сторін) згідно наказу № 14 і від 02.02.2015 року.

Після досягнення позивачем відповідного віку, з врахуванням загального терміну наявного у нього трудового стажу роботи на посадах та за професією в особливо шкідливих умовах праці, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку № 1, затвердженого постановами Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 p., № 461 від 24.06.2016 p., позивач у 2018 році звертався до Управління Пенсійного Фонду України у м. Славутичі Київської області з заявою про призначення пенсії за віком згідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», надаючи комплект документів, що підтверджують право на пенсію (12.04.2018 р. вх. № 694; 30.07.2018 р. вх. № 1157): копію паспорта, копію трудової книжки, копію вкладиша до трудової книжки; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах форми № 122 з КБМП «Укренергобуд»; форми № Ф-294 з АТ «Укргазбуд», форми Ф - 122 з Корпорації «Укртрансбуд»; довідки про дозу зовнішнього опромінення з ДСП «Чорнобильська АЕС»; довідку про дозу зовнішнього опромінення з ДСНВП «Чорнобильський радіоекологічний центр»; довідку про дозу зовнішнього опромінення з СП Новарка; довідку про дозу зовнішнього опромінення з ТОВ «ДІОРО».

За рішенням УПФУ у м. Славутичі Київської області № 16/05 від 20.04.2018 р. та № 3172/03 від 25.07.2018 р. позивачу було відмовлено у призначенні пенсії та надано роз`яснення, що згідно поданих документів позивач набуде право на пенсію по досягненню 56 років, потім - по досягненню 53 років.

Після отримання позивачем додаткових документів, а саме: довідки (уточнюючої) з Коорпорації «Укртрансбуд» від 25.01.2019 р. вих. № 77/01 від 25.01.2019 року; довідки (уточнюючої) від 04.02.2019 р. № 108/02 за формою № 122; розрахункових листів по заробітній платі та табелів обліку робочого часу за 2004 - 2005 роки, позивач знову звернувся до УПФУ у м. Славутичі Київської області з питання призначення пенсії на пільгових умовах.

Після вивчення поданих документів позивачу знову було відмовлено у призначені пенсії з посиланням на те, що період роботи у Корпорації «Укртрансбуд» може бути зарахований до спеціального страхового стажу, що дає право на зниження пенсійного віку за виключенням трьох місяців: березень, липень та жовтень 2005 року, оскільки в розрахункових листах відсутні дані про нарахування і виплату у ці місяці доплати (кратності) за роботу зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

На підтвердження наявного у позивача спеціального страхового стажу, що дає право на зниження пенсійного віку за Списком № 1 за період роботи у Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік» з 12 листопада 2009 року по 2 лютого 2015 року позивачем у лютому місяці 2019 року було подано до УПФУ у м. Славутичі Київської області довідку з даного підприємства за № 125 від 28.08.2018 р.; довідку форми № 122 за вихідним № 67 від 01 лютого 2019 року; та копії розрахункових листів за період з травня 2009 року по лютий 2015 року, завірених печаткою підприємства, в яких зазначено розмір оплати праці під час роботи у зоні відчуження ЧАЕС. Оскільки ці документи відповідачем прийняті не були, позивач подав їх разом з заявою від 20.06.2019 року.

Незважаючи на подані позивачем письмові докази, що підтверджують роботу у вищевказаний період часу в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1.. у зоні відчуження ЧАЕС у Корпорації «Укртансбуд» з 21 червня 2004 року по 10 січня 2006 року та Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік» з 12 листопада 2009 року по 2 лютого 2015 року, що дає право на зниження пенсійного віку, 24 червня 2019 року УПФУ у м. Славутичі Київської області було прийнято рішення за № 2152/03 про відмову у призначенні пенсії з посиланням на те, що відповідно до 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач набуде право на пенсію по досягненню 53 років.

На обгрунтвання прийняття такого рішення відповідач послався на те, що у позивача відсутнє право на пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на 9 років, оскільки відсутній пільговий стаж необхідної тривалості - 10 років. За підрахунками спеціалістів фонду пільговий стаж з кратністю 1,5 складає 7 років 10 місяців 12 днів. Як зазначено у відповіді з УПФУ у м. Славутичі Київської області період роботи позивача в Корпорації «Укртрансбуд» згідно довідки № 108/02 від 04.02.2019 року не може бути зарахований до пільгового стажу, оскільки дані в довідці суперечать даним, викладеним в Акті зустрічно перевірки, який знаходиться в архівній пенсійній справі № 2906.

Суд зазначає, що будь-яке обгрунтування причин та підстав відмови у зарахуванні до спеціального страхового стажу, що дає право на зниження пенсійного віку, періоду роботи позивача у Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік» з 12 листопада 2009 року по 2 лютого 2015 року у даному рішенні відсутнє.

Вважаючи, що вказані відмови є протиправними, прийнятими відповідачем всупереч вимог діючого законодавства, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та норми законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п. 2 Розділу XV. Перехідні положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

Пунктом 4 постанови ЦК КПРС, Ради міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 року № 1497-378 було встановлено, що у період 1988-1990 років час роботи працівників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.

Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 року № 250, від 30.06.1998 року № 982, від 07.02.2000 року № 223, від 29.01.2003 року № 137, від 27.04.2006 року № 571, від 10.09.2008 року № 831 (з наступними змінами) було встановлено, зокрема, що особам, які і постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36).

Вищенаведене дає всі підстави стверджувати, що дія даної постанови поширюється на осіб, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, в тому числі, а не виключно, на осіб, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку № 1.

Відповідно ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За приписами ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс : 100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

Тобто, сума місяців страхового стажу є одним з чинників, від якого залежить розмір пенсії.

Згідно положень ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.

Як встановлено судом, ГУ ПФУ у Київській області було подано до суду відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

На обгрунтування своєї позиції відповідач послався на те, що згідно поданих позивачем документів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» стаж становить 35 років 9 місяців 25 днів, з них пільгового стажу (з урахуванням 1,5 - ї кратності) - 7 років 10 місяців 12 днів. Посилаючись на дані обставини відповідач вважає, що у позивача на даний час відсутнє право на призначення пенсії, оскільки на момент звернення з зазначеного питання позивачу виповнилося тільки 51 рік, а згідно наданих документів для зниження пенсійного віку на 10 років відсутній пільговий стаж необхідної тривалості.

Розкриваючи більш детально підстави «обгрунтованості» відмови у зарахуванні періоду роботи позивача у Корпорації «Укртрансбуд» з 21 червня 2004 року по 10 січня 2006 року та у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/ Компанії Буйг Траво Пюблік» з 12 листопада 2009 року по 2 лютого 2015 року в особливо шкідливих умовах праці у 30-ти кілометровій зоні відчуження Чорнобильської АЕС, відповідач послався на ті самі обставини, що були зазначені у рішенні УПФУ у м. Славутичі Київської області № 16/05 від 20.04.2018 р. та № 3172/03 від 25.07.2018 р., за № 2152/03 від 24.06. 2019 року, а саме:

1. Корпорація «Уктрансбуд»:

- період роботи позивача на даному підприємстві може бути зарахований до спеціального страхового стажу, що дає право на зниження пенсійного віку, тільки за даними довідки Ф-122 від 12.07.2018 р. № 876/07 за виключенням трьох місяців: березень, липень та жовтень 2005 року, оскільки в розрахункових листах відсутні дані про нарахування і виплату в ці місяці доплати (кратності) за роботу зоні відчуження Чорнобильської АЕС;

- уточнююча довідка Ф-122 від 04.02.2019 р. № 108/02, згідно якої зазначений період роботи в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1 у зоні відчуження з 21 червня 2004 року по 10 січня 2006 року не може бути використана для призначення пенсії, оскільки дані про пільговий період роботи, які зазначені у ній, суперечать даним, викладеним в акті зустрічної перевірки достовірності та обгрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії від 12.07.2018 р. № 1817.

2. Компанія «Вінсі Конструксьон Гран Проже/ Компанії Буйг Траво Пюблік»:

- для зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періоду з 01.01.2010 року по 02.02.2015 року відсутні підстави, оскільки на підприємстві не була проведена атестація робочих місць, яка з 01 січня 2010 року є обов`язковою з урахуванням позиції « 22.1-1 г працівники, зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується МНС за погодженням з Мінпраці та МОЗ», якою був доповнений Список № 1 , затверджений постановою КМ України від 16.01.2003 р. № 36, у відповідності до постанови КМ України від 24.10.2010 р. № 173.

Суд вважає доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, необгрунтованами та такими, що повністю суперечить як наявним у справі письмовим доказам, які є належними, достатніми, достовірними і допустимими, та при ретельному аналізі яких у сукупності у органів Пенсійного Фонду України є можливість з достовірністю встановити фактичний період роботи позивача в особливо шкідливих умовах праці на посадах, визначених Списком №1 у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, що дає право на зарахування до спеціального трудового стажу та зниження пенсійного віку, з огляду на таке.

За період роботи у Корпорації «Уктрансбуд» позивачем у 2019 році до УПФУ у м. Славутичі Київськрї області були подані додаткові документи, а саме: довідка (уточнююча) з Коорпорації «Укртрансбуд» від 25.01.2019 р. вих. № 77/01 від 25.01.2019 року; довідка (уточнююча) від 04.02.2019 р. № 108/02 за формою № 122; розрахункові листи по заробітній платі та табелі обліку робочого часу за 2004 - 2005 роки.

Дані документи у сукупності з раніше поданими до відповідача свідчать про наявність у позивача достатніх підстав вимагати від ГУ ПФУ у Київській області зарахування у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу період роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Корпорації «Укртрансбуд» з 21 червня 2004 року по 10 січня 2006 року.

Суд зазначає, що повну відповідальність за правильність та достовірність даних, викладених у даних довідках, несуть посадові особи підприємства, які засвідчили своїм підписом та печаткою ці документи. Дані обставини, які є істотними для правильного вирішення справи, не були враховані а ні УПФУ у м. Славутиі Київської області при прийнятті рішення за заявою позивача, а ні при наданні відзиву на позов.

На підтвердження наявного у позивача спеціального страхового стажу, що дає право на зниження пенсійного віку за Списком №1 за період роботи у Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік» з 12 листопада 2009 року по 2 лютого 2015 року позивачем у лютому місяці 2019 року було подано до УПФУ у м. Славутичі Київської області довідку з даного підприємства за № 125 від 28.08.2018 р.; довідку форми № 122 за вихідним № 67 від 01 лютого 2019 року; та копії розрахункових листів за період з травня 2009 року по лютий 2015 року, завірених печаткою підприємства, в яких зазначено розмір оплати праці під час роботи у зоні відчуження ЧАЕС.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає доводи відповідача щодо правильності рішення УПФУ у м. Славутичі Київської області про відмову у зарахуванні страхового стажу за наданими позивачем довідками форми № 122 з Корпорації «Укртрансбуд» та Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік », які відповідають законодавчо встановленій формі, іншими первинними документами (розрахунковими листами, табелями обліку робочого часу, довідками про отриману дозу зовнішнього опромінювання за період роботи в особливо шкідливих умовах праці безпосередньо на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС, об`єкті «Укриття»), є безпідставними, неаргументованими та такими, що суперечить вимогам ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 та Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», п. 2.1 розділу 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Суд звертає увагу, що Відповідно п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 року № 58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

За приписами п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

Перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, який не є виключним та вичерпним, наведено у п.п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання і роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як свідчать наявні у матеріалах даної справи письмові докази (довідки форми № 122, інші первинні документи), а також документи, що містяться у пенсійній справі, зі сторони позивача виконані всі вимоги законодавства щодо переліку документів, які подаються до Пенсійного Фонду для призначення пенсії з урахуванням спеціального страхового стажу, що дає право на зниження пенсійного віку за Списком № 1 за період роботи в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

За приписами п. 2 Розділу XV. Перехідні положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

Як зазначено у ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за N 1058-ІУ від 09.07.2003 року право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Надаючи оцінку вищевказаним нормам закону у питаннях спірних правовідносин за даною справою, треба враховувати також і вимоги спеціального закону - Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та прийнятих на його виконання підзаконних актів - постанов уряду України.

Пунктом 4 постанови ЦК КПРС, Ради міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 року № 1497-378 було встановлено, що у період 1988-1990 років час роботи працівників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.

Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 року № 250, від 30.06.1998 року № 982, від 07.02.2000 року № 223, від 29.01.2003 року № 137, від року № 571, від 10.09.2008 року № 831 (з наступними змінами) було встановлено, зокрема, що особам, які і постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36).

Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження», яка встановлює правила пільгового обчислення стажу роботи в зоні відчуження, так само як і раніше діючі з цього питання постанови уряду, є самостійною правовою підставою для обчислення стажу роботи в зоні відчуження, який враховується при обчисленні коефіцієнту страхового стажу при визначенні розміру пенсії, незалежно від наявності підстав для застосування Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах.

Вищенаведене дає всі підстави стверджувати, що дія вищевказаних постанов уряду поширюється на осіб, які постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, в тому числі, а не виключно, на осіб, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку № 1, що дає всі законні підстави органам Пенсійного Фонду України для зарахування до спеціального трудового стажу позивача, що дає право на зниження пенсійного віку, у пільговому обчисленні у полуторному розмірі період роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Корпорації «Укртрансбуд» з 21 червня 2004 року по 10 січня 2006 року та у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/ Компанії Буйг Траво Пюблік» з 12 листопада 2009 року по 2 лютого 2015 року, призначити та виплати позивачу пенсію з урахуванням зазначеного страхового стажу, з 18 квітня 2018 року.

Згідно ч.2 ст. 74 Кодексу адміністративного судочинства України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності своїх рішень.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 768,40 грн., отже такі понесені витрати підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області у зарахуванні в повному обсязі ОСОБА_1 роботи з особливо шкідливими умовами праці у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу при обчисленні пенсії періоду роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС у Корпорації «Укртрансбуд» з 21 червня 2004 року по 10 січня 2006 року та у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік» з 12 листопада 2009 року по 2 лютого 2015 року.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області зарахувати ОСОБА_1 у пільговому обчисленні у полуторному розмірі до страхового стажу період роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Корпорації «Укртрансбуд» з 21 червня 2004 року по 10 січня 2006 року та у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже/ Компанії Буйг Траво Пюблік» з 12 листопада 2009 року по 2 лютого 2015 року, призначити та виплати пенсію з урахуванням зазначеного страхового стажу, з 18 квітня 2018 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) сплачений ним судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області (код ЄДРПОУ 22203152).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.