
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29 листопада 2019 року Справа № 280/2650/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши у порядку письмового, за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Бердянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії державного службовця на підставі пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII;
зобов`язати відповідача перевести з 10.01.2019 позивача з пенсії за віком, призначеної на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 15.08.2018 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 10.01.2019 позивач звернулася до Бердянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу». Відповідач відмовив у призначенні пенсії за цим законом у зв`язку із відсутністю необхідного стажу державної служби. ОСОБА_1 вважає такі дії протиправними, вказує про наявність стажу державної служби понад 20 років, що підтверджується записами у трудовій книжці, та просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач позов не визнав, у поданому до матеріалів справи відзиві зазначає, що основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу. Згідно даних трудової книжки позивача до стажу державної служби можна віднести період з 03.02.1994 (дата зайняття посади, на якій присвоєно ранг), а в разі надання довідки про категорію посад державної служби, до якої віднесено посаду заступника голови комітету по справам молоді з 05.12.1991 по 15.02.1995 та з 14.04.1999 по 04.07.2001 (дата набуття чинності Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», що складає відповідно 3 р. 3 міс. 3 дн. та 5 р. 3 міс. 1 дн., та не дає право на призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу». Крім того, ОСОБА_1 не дотримано процедури звернення із належно оформленою заявою про призначення пенсії та надання пенсійному органу документів. У задоволенні позову просить відмовити.
Ухвалою суду від 29.11.2019 замінено відповідача на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області).
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 15.08.2018 перебуває на обліку в Бердянському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду в Запорізькій області, як отримувач пенсії за віком, призначеної на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
В трудовій книжці ОСОБА_1 містяться, серед іншого, такі записи:
06.02.1986 - Бердянський ГК ЛКСМ України, затверджена секретарем комітету комсомолу машинобудівного технікуму;
06.12.1986 - звільнена від обов`язків секретаря комітету комсомолу машинобудівного технікуму у зв`язку із обранням секретарем - завідуючим відділом молоді, яка навчається, Бердянського горкому ЛКСМ України;
06.12.1986 - обрана секретарем - завідуючим відділом молоді, яка навчається, Бердянського горкому ЛКСМ України;
04.12.1991 - звільнена з займаної посади у зв`язку із переведенням;
05.12.1991 - Бердянський міськвиконком - прийнята на посаду заступника голови комітету у справах молоді за переведенням;
03.02.1994 - інспектор, головний спеціаліст комітету у справах молоді;
01.03.1994 - присвоєно 11 ранг державного службовця; прийняла присягу державного службовця - 19.05.1994;
15.02.1995 - звільнена з займаної посади;
14.04.1999 - Бердянський міськвиконком - призначено на посаду головного спеціаліста загального відділу;
01.08.2001 - прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування;
12.09.2001 - присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування;
17.07.2006 - призначена на посаду начальника загального відділу департаменту організаційної, кадрової роботи та зв`язків з громадськістю;
17.07.2006 - присвоєно 10 ранг посадової особи місцевого самоврядування;
17.07.2008 - присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування;
15.09.2009 - Департамент організаційної, кадрової роботи та зв`язків з громадськістю перейменовано в управління організаційної, кадрової роботи та зв`язків з громадськістю;
05.03.2010 - призначена на посаду заступника начальника управління, начальника загального відділу управління організаційної, кадрової роботи та зв`язків з громадськістю;
15.03.2011 - переведена на посаду начальника загального відділу управління організаційної, кадрової роботи та зв`язків з громадськістю;
01.10.2013 - переведена на посаду начальника відділу діловодства та документування.
10.01.2019 позивач звернулася до Бердянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій просила розглянути питання щодо зміни виду пенсії, а саме з пенсії на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», а у випадку задоволення заяви - провести перерахунок пенсії автоматичним способом.
Листом від 17.01.2019 №5/С-4 відповідач повідомив про недостатність у позивача стажу державної служби та відмовив у задоволенні заяви.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).
Відповідно до п. 2 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон №3723-XII) встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
За правилами частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.
Відмовляючи позивачу у переведенні на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», відповідач зазначає про відсутність у ОСОБА_1 необхідного стажу державної служби.
Разом із тим, відповідно до пункту 4 частини другої статті 46 Закону № 889-VIII до стажу державної служби зараховуються: час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Аналогічні приписи містить і пункт 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, який визначає механізм обчислення стажу державної служби.
При цьому, згідно статті 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є:
виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;
виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;
посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Крім того, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством (пункт 8 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII).
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 N 283 (втратив чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 N 229, проте був чинним на час перебування позивача на посадах в органах місцевого самоврядування) до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
У відповідності до пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби, документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка, копія послужного списку, військовий квиток та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, тощо).
Стаж роботи позивача в органах місцевого самоврядування з 05.12.1991 по 15.02.1995 та з 14.04.1999 по 01.05.2016 підтверджується як записами у трудовій книжці позивача, так і довідкою від 23.05.2019 №06-1308/40-1, виданою виконавчим комітетом Бердянської міської ради, в якій також зазначено, що загальний стаж ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування станом на 01.05.2016 становить 20 р. 02 міс. 29 дн.
Посилання відповідача на відсутність відповідних рангів на посадах, які обіймала позивач, суд не приймає, оскільки вказане спростовується записами у трудовій книжці та вищенаведеними приписами законодавства.
Суд також не приймає посилання відповідача на недотримання процедури звернення із належно оформленою заявою про призначення пенсії та надання пенсійному органу документів, оскільки за приписами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Відмовляючи позивачу у переведенні на інший вид пенсії, відповідач не посилався на недотримання останнім форми заяви або ненадання будь-яких документів, що вбачається з листа від 17.01.2019 №5/С-4, а тому на стадії судового розгляду такі посилання не приймаються.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 має стаж на посаді державної служби понад 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, досягла встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку, суд доходить висновку, що позивач має право на призначення пенсії державного службовця на підставі пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, а тому відповідно наявні правові підстави для задоволення позову.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Бердянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Консульська, буд. 23-Л; код ЄДРПОУ 37963785) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у призначенні пенсії державного службовця на підставі пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) перевести з 10.01.2019 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з пенсії за віком, призначеної на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII.
4. Судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення виготовлено та підписано 29.11.2019.
Суддя Ю.П. Бойченко