Рішення № 86377845, 11.12.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2019
Номер справи
280/4578/18
Номер документу
86377845
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2019 року Справа № 280/4578/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

31 жовтня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі – відповідач, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому просить суд скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №0026071305 від 03.09.2018 та рішення від 03.09.2018 №0026081305 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.

05.11.2018 ухвалою суду відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання на 28.11.2018.

Ухвалою суду від 28.11.2018 відкладено підготовче засідання на 18.12.2018

Ухвалою суду від 18.12.2018 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням у справі №280/4980/18.

Ухвалою суду від 11.12.2019 провадження у справі поновлено. Крім того, ухвалою суду від закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач за результатами проведеної перевірки дійшов хибних висновків про заниження позивачем оподаткованого доходу і відповідно нарахування єдиного внеску, у зв`язку з чим не правомірно прийняв оскаржувані вимогу та рішення про застосування штрафних санкцій. Просить задовольнити позовні вимоги, а адміністративну справу розглядати в порядку письмового провадження.

Відповідач проти позову заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що перевіркою правильності визначення суми чистого оподатковуваного доходу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 відображеного в податкових деклараціях про майновий стан і доходи за 2016 та 2017 рік в загальній сумі 331406,02 грн., в т.ч. за 2016 рік – 155593,17 грн., та 2017 рік 175812,85 грн. встановлено розбіжності з даними перевірки на загальну суму 10 107 767,20 грн., в т.ч. 2016 у сумі 7 057 347,70 грн. та за 2017 у сумі 3 050 328,50 грн., у зв`язку з порушеннями викладеними у пункті 2.1 акту перевірки. Зазначені вище порушення призвели до заниження суми податку на доходи фізичних осіб, який необхідно сплатити до бюджету за 2016-2017 роки на загальну суму 1 767 203,17 грн., у тому числі 2016 рік у сумі 1 249 790,35 грн., за 2017 рік у сумі 517412,82 грн. Враховуючі встановлені порушення контролюючий орган дійшов обґрунтованих висновків про заниження позивачем єдиного внеску, у зв`язку з чим правомірно прийняв спірні рішення.

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, всебічно та повно встановивши обставини справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що у період з 01.08.2018 по 07.08.2018 співробітниками ГУ ДФС у Запорізькій області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску за загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в межах обставин, зазначених ФОП ОСОБА_1 в запереченнях до акту документальної планової виїзної перевірки від 05.06.2018 №428/08-01-13-05/2834509235, за результатами якої складено Акт перевірки від 14.08.2018 №799/08-01-13-05/2834509235.

В Акті перевірки від 14.08.2018 №799/08-01-13-05/2834509235 контролюючий орган дійшов висновку про порушення ФОП ОСОБА_1 , серед іншого:

п.177.2, п.177.4 ст.177 ПК України, в результаті чого занижено чистий оподатковуваний дохід який підлягає оподаткуванню, та відповідно занижено суму податку на доходи фізичних осіб, який підлягає сплаті на загальну суму 1 767 203,17 грн., в т.ч. за 2016 р. у сумі 1 249 790,35 грн., та за 2017 р. у сумі 517412,82 грн.;

п.1 ч.2 ст.6, п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», в результаті чого занижено суму єдиного соціального внеску у періоді, що перевірявся, на загальну суму 133142,67 грн., у тому числі за 2016 рік в сумі 60710,51 грн., за 2017 рік в сумі 72432,16 грн.

На підставі висновків Акту перевірки від 05.06.2018 №428/08-01-13-05/2834509235, контролюючим органом прийнято:

вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 03.09.2018 №Ф-0026071305, якою позивача зобов`язано сплатити недоїмку зі сплати єдиного внеску в розмірі 133142,67 грн.;

рішення від 03.09.2018 №0026081305 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 19385,34 грн.

Позивач, не погодившись з правомірністю прийняття контролюючим органом оскаржуваних рішень, звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку (далі – Закон №2464).

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно п.4 ч.1 ст.4 Закону №2464, платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464, платник єдиного внеску зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно п.2 ч.1 ст.7 Закону №2464, єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

Отже, для ФОП єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.

Відповідно до ч.11 ст.25 Закону №2464, Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум; за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Так, судом встановлено, що за результатами проведеної перевірки та на підставі висновків Акту перевірки від 14.08.2018 №799/08-01-13-05/2834509235 контролюючим органом було встановлено заниженням позивачем чистого оподатковуваного доходу який підлягає оподаткуванню, та відповідно занижено суму податку на доходи фізичних осіб, який підлягає сплаті на загальну суму 1 767 203,17 грн., в т.ч. за 2016 р. у сумі 1 249 790,35 грн., та за 2017 р. у сумі 517412,82 грн.

Зазначене, в свою чергу, слугувало підставою для висновків контролюючого органу про заниження суми єдиного соціального внеску у періоді, що перевірявся, на загальну суму 133142,67 грн., у тому числі за 2016 рік в сумі 60710,51 грн., за 2017 рік в сумі 72432,16 грн.

Разом з тим, судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 не погодився з правомірністю прийняття контролюючим органом податкових повідомлень – рішень, на підставі висновків від 14.08.2018 №799/08-01-13-05/2834509235, від 03 вересня 2018 року №0026031305 про донарахування податкових зобов`язань за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачені фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 2 658 004,76 грн, в тому числі податок 1 767 203,17 грн штраф 883 601,59 грн.; №0026041305 про донарахування податкових зобов`язань за платежем «військовий збір» в сумі 184 083,66 грн, в тому числі податок 147266,93 грн, штраф 36 816,73 грн., та оскаржив їх в адміністративному порядку до Запорізького окружного адміністративного суду.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.05.2019 у справі №280/4980/18 позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 задоволено у повному обсязі, а саме:

визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення – рішення форми «Р» від 03.09.2018 №0026031305, яким до Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 нараховані податкові зобов`язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачені фізичною особою в результаті річного декларування в сумі 2568004,76 грн, в тому числі податок 1767203,17 грн штраф 883601,59 грн.;

визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення – рішення форми «Р» від 03.09.2018 №0026041305, яким до Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 нараховані податкові зобов`язання за платежем «військовий збір» в сумі 184083,66 грн, в тому числі податок 147266,93 грн, штраф 36816,73 грн.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.05.2019 у справі №280/4980/18 набрало законної сили 24.09.2019.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За таких обставин, оскільки рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.05.2019 у справі №280/4980/18, яке набрало законної сили, встановлено протиправність висновків контролюючого органу про заниження ФОП ОСОБА_1 доходу, то відповідно твердження контролюючого органу про заниження єдиного внеску є також протиправним, а спірні рішення такими, що підлягають скасуванню, оскільки питання донарахування єдиного внеску нерозривно пов`язано із встановленням заниження платником чистого оподатковуваного доходу який підлягає оподаткуванню.

Разом з тим, як встановлено під час розгляду справи позивачем не допускалось заниження оподатковуваного доходу, а відтак і не відбулось заниження єдиного внеску.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що при прийнятті оскаржуваних рішень відповідач діяв необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішень, у зв`язку з чим такі рішення підлягають скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправними та скасування рішень – задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) №0026071305 від 03.09.2018.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області про застосування штрафних санкцій за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0026081305 від 03.09.2018.

Стягнути на користь Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1525,28 грн. (одна тисяча п`ятсот двадцять п`ять гривень 28 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Новікова