
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2019 року м. Житомир справа № 240/10750/19
категорія 108060200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Панкеєвої В.А.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо виключення позивача з 13.07.2017 року з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та скасування нарахування пільг з оплати житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 ;
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, викладене в Протоколі розбіжностей від 06.06.2019, складеного Управлінням соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, щодо закриття позивачу з 13.07.2017 пільг з оплати житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати відповідача включити позивача, з моменту виключення (13.07.2017) до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, та провести всі необхідні дії щодо нарахування з 13 липня 2017 року пільг з оплати житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позову вказано, що позивач має статус учасника бойових дій та користується пільгами, передбаченими ст.12 Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", зокрема 75% знижкою на оплату житлово-комунальних послуг. З 10.09.2008 по 12.07.2017 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а з 13.07.2017 вирішив змінити своє місце реєстрації та зареєстрував своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 Проте фактично мешкає в АДРЕСА_1 , і місця проживання не змінював. Випадково дізнався, що відповідач з 13.07.2017 виключив його з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та скасував нарахування пільг з оплати житлово-комунальних послуг без повідомлення позивача про прийняття відповідного рішення. Позивач посилається на відсутність у відповідача правових підстав для зняття його з обліку як пільговика та виключення його з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, а тому просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи та зобов`язано відповідача надати суду засвідчену копію рішення щодо виключення ОСОБА_1 з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
16 жовтня 2019 року до відділу документального забезпечення суду у строк та в порядку, визначеному частиною першою статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) надійшов відзив на позовну заяву. Витребуваних доказів відповідачем не надано. Відповідач посилається на те, що надання такого рішення не передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги".
Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 КАС України.
У відповідності до частини 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій з 31.07.2015, про, що свідчить копія посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.8). До 13.07.2017 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
З 13.07.2017 позивач змінив реєстрацію свого місця проживання на адресу: АДРЕСА_2 (а.с.9-10).
Як видно з матеріалів справи, позивач 19.07.2019 звертався до начальника Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради з листом, про те, що до квітня 2019 року включно позивач отримував пільги, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині надання 75-відсоткової знижки плати за користування житлом та комунальними послугами. Згідно рішення управління соціального захисту Богунського району йому було призупинено надання вищевказаних пільг протягом травня і червня 2019 року. Позивач просив провести розрахунки у відповідність та враховувати в подальшому його пільги, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (а.с.12).
Відповіддю від 15.08.2019 П-462 позивачу повідомлено, що п.7 положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги: у разі зміни місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує уповноважений орган, пільговик або його законний представник повинен повідомити його про це письмово. У разі зміни зареєстрованого місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в уповноваженому органі за попереднім зареєстрованим місцем проживання та стає на облік за новим зареєстрованим місцем проживання. У зв`язку з тим, що позивач знятий з реєстрації в Богунському районі та зареєстрований в Корольовському районі м.Житомира надання пільг за адресою: АДРЕСА_1 було призупинено до з`ясування обставин. Для подальшого отримання пільг за фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 позивачу необхідно терміново звернутися до управління із заявою на ім`я голови міської комісії по призначенню субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, призначення (відновлення) соціальних виплат, пенсій, надання пільг внутрішньо переміщеним та іншим особам та надати пакет належних документів (а.с.15-16).
Листом від 02.09.2019 позивач просив направити йому копію рішення про призупинення надання йому пільг (а.с.13).
Листом від 13.09.2019 №-537 Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради повідомило, що листом від 15.08.2019 позивачу надано роз`яснення щодо надання пільг (а.с.17).
Не погоджуючись з таким рішенням та діями відповідача позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Приписами ч.3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до вимог ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій надаються такі пільги:
75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю);
75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання;
75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.
Механізм включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр) інформації про пільговика визначений Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року №117 (далі - Положення ).
Відповідно до п.3 Положення доручено Міністерству соціальної політики забезпечити включення до Реєстру інформації про осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, зокрема відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Згідно п.1 Положення реєстр - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України.
За приписами п.2 Положення до Реєстру включається така інформація: загальні відомості про пільговика (прізвище, ім`я та по батькові, число, місяць, рік народження, ідентифікаційний номер у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів; адреса зареєстрованого місця проживання (або за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до п.4 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року N848; адреса фактичного місця проживання; склад сім`ї; характеристика житла; реквізити паспорта та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами він реально користується.
Пунктом 3 Положення встановлено, що управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної у п.2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга", в якій використовується індивідуальний ідентифікаційний номер пільговика у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів; вносять до Реєстру відповідні уточнення у разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Пунктом 4 цього Положення передбачено, що уповноважені органи з дотриманням вимог Закону України "Про інформацію" мають право: отримувати від пільговика документи, що підтверджують їх право на пільгу, проводити перевірку достовірності поданих документів, отримувати відомості від пільговиків, використовувати під час наповнення Реєстру інформацією з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку осіб, які мають право на пільги, надавати інформацію, яка міститься в Реєстрі, підприємствам та організаціям, що надають послуги, на запити та в межах їх компетенції.
За змістом зазначеного Положення особа, яка віднесена до кола осіб, які мають право на пільги, що підтверджується належним документом, повинна бути внесена до вказаного Реєстру за відсутності будь-яких застережень і відповідний орган, до якого така особа звернулась, має вжити заходів щодо включення цієї особи до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Згідно п.7 Положення у разі зміни місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує уповноважений орган, пільговик або його законний представник повинен повідомити його про це письмово. У разі зміни місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в уповноваженому органі за попереднім місцем проживання та стає на облік за новим місцем проживання. Уповноважені органи за попереднім місцем проживання пільговика закривають його персональну облікову картку та видають пільговику довідку про зняття з обліку, а за новим місцем проживання відкривають нову облікову картку з дати реєстрації пільговика.
Відповідно до положень зазначеного нормативно-правового акту особа, яка бажає користуватися пільгами, встановленими законодавством має подати уповноваженому органу довідку про склад сім`ї, копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім`ї на пільги (з пред`явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів, пред`являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
Аналізуючи норми викладеного законодавства, суд приходить, до висновку, що позивач має право на пільги або за адресою зареєстрованого місця проживання, або за адресою фактичного місця проживання.
В свою чергу органи соціального захисту населення здійснюють відшкодування пільг, отриманих особами з оплати за комунальні послуги, лише за зареєстрованим місцем проживання або за адресою фактичного місця проживання.
Статтею 29 ЦК України визначено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 13.07.2017 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2
В межах міста Житомира існує два адміністративних райони: Богунський і Корольовський.
З метою забезпечення реалізації державної соціальної політики та виконання заходів Комплексної міської Програми соціального захисту населення в кожному районі міста утворено управління соціального захисту населення.
Отже, до відання управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради віднесено населення, яке зареєстровано на території Богунського адміністративного району та відповідно населення Корольовського адміністративного району - до управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради.
Позивач до 13.07.2017 був зареєстрований на території Богунського адміністративного району та отримував пільги з оплати житлово-комунальних послуг призначені Управлінням соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради.
Тоді як, з 13.07.2017 відбулась перереєстрація місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , що віднесено до Корольовського району.
Доказів попередження ОСОБА_1 Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про зміну адреси реєстрації (юридичної адреси) без зміни фактичного місця проживання суду не надано.
З метою підтвердження фактичного місця проживання позивачем до матеріалів справи надано копії актів від 15.11.2018 та від 26.06.2019 представника ОСББ, що свідчить про фактичне проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.21, 26). Підтвердженням фактичного проживання позивача не за місцем реєстрації, а за адресою: АДРЕСА_1 також є довідка про фактичне місце проживання №20 від 27.06.2019 та заяви сусідів (а.с.22-25).
З огляду на наведене, наявними в матеріалах справи доказами підтверджується та обставина, що, змінивши місце реєстрації, ОСОБА_1 фактично не змінив місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Суд погоджується з доводами позивача, що зміна місця фактичного проживання є підставою для зняття пільговика з обліку в уповноваженому органі та відмови у наданні дозволу на отримання пільги, а не зміна місця реєстрації проживання.
Проте вказані документи надані позивачем до матеріалів справи, однак доказів того, що вказані документи були надані позивачем відповідачу у 2017 році (під час зміни адреси реєстрації) суду не надано.
Отже, позивач змінив місце реєстрації поза межами адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує відповідач, та не повідомив про це орган соціального захисту населення, що є порушенням вимог п.п.2, 7, 8 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги".
З огляду на наведене, наявними в матеріалах справи доказами підтверджується та обставина, що, змінивши місце реєстрації, ОСОБА_1 фактично не змінив місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , однак відповідач не був повідомлений про наявність таких обставин, а тому мав всі законні підстави для призупинення надання пільг позивачу.
Крім того, доказів прийняття відповідачем рішення про виключення позивача ОСОБА_1 з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та відсутності ОСОБА_1 за місцем реєстрації на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстру осіб, які мають право на пільги та користування пільгами суду не надано.
Вимога позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, викладене в Протоколі розбіжностей від 06.06.2019 року є безпідставною, виходячи з наступного.
Доказів наявності рішення контролюючого органу щодо зняття пільг ОСОБА_1 суду не надано.
При цьому вказаним Положенням не передбачено можливості виключення з Реєстру інформації про пільговиків.
У разі зміни місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в уповноваженому органі за попереднім місцем проживання та стає на облік за новим місцем проживання.
Право на захист - це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.
Завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Рішення, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин 1, 2 статті 55 Конституції України, статей 2, 5 КАС України.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З метою відновлення пільг з оплати житлово-комунальних послуг за адресою: м. Житомир по АДРЕСА_1 позивачу необхідно було звернутись до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради з пакетом документів на підтвердження обставин зміни місця реєстрації адреси проживання за відсутності фактичної зміни місця проживання.
Отже, фактично позивачем самостійно не реалізовано право на продовження отримання вищевказаних пільг, а тому вимога щодо зобов`язання відповідача відновити нарахування пільг з 13.07.2017 також визнається судом безпідставною.
Частинами 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, судом не встановлено обставин порушення прав позивача, Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради діяло в межах чинного на момент існування правовідносин законодавства, а тому у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити в повному обсязі.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , інд. код НОМЕР_2 ) відмовити за безпідставністю..
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Панкеєва