Постанова № 86375053, 31.05.2017, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
31.05.2017
Номер справи
405/589/17
Номер документу
86375053
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 405/589/17

Провадження №2-а/405/20/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2017 року Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:

головуючого судді Іванової Л.А.

при секретарі Береді Я.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кропивницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кропивницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними дій суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Кропивницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, в якому просив визнати неправомірними дії останнього щодо відмови здійснити йому (позивачу) перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ) на підставі довідки військової прокуратури Південного регіону України № 18-171 вих-16 від 21.09.2016 року про посадовий оклад та з урахуванням інших виплат, сум надбавок, доплат, премій, допомог, індексацій, визначених у наявній в пенсійній справі довідці, виданій військовою прокуратурою Кіровоградського гарнізону від 14 грудня 2010 року за вихідним № 1983, із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку 90%, без обмеження граничного розміру пенсії та скасувати рішення № 159960 від 31.01.2017 року про відмову у перерахунку пенсії; зобов`язати відповідача Кропивницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести йому (позивачу) перерахунок пенсії з 01 вересня 2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки військової прокуратури Південного регіону України № 18-171 вих-16 від 21.09.2016 року із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку 90%, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії .

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 01.08.2008 року він перебуває на обліку в Кропивницькому об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за вислугою в розмірі 90% від суми заробітку відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року «Про прокуратуру» та за матеріалами пенсійної справи його загальний страховий стаж становить 22 роки 8 місяців 24 дні, з них 22 роки 8 місяців 24 дні, - на посаді прокурора.

Відповідно до ч.17 ст.50-1 зазначеного Закону, в редакції, чинній на момент призначення пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Зазначив, що на сьогоднішній день посадові оклади військовослужбовців військових прокуратур встановлені згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників прокуратури» зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2015 року № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505» та Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.2016 року № 488 «Про внесення змін до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013». Зокрема, з 03.08.2016 року посадовий оклад військового прокурора Кіровоградського гарнізону, згідно вищевказаних постанов Кабінету Міністрів України, становить 3 393,00 гривень.

Також зазначив, що 21.09.2016 року ним була отримана довідка № 18-171 вих.-16 для перерахунку пенсії, яка була видана військовою прокуратурою Південного регіону України, у зв`язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2016 року № 488 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013».

30 січня 2017 року він (позивач) звернувся до Кропивницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії за вислугою років за правилами частини 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ, згідно довідки, виданої військовою прокуратурою Південного регіону України від 21.09.2016 року № 18-171 вих.-16 про посадовий оклад військового прокурора Кіровоградського гарнізону. Зокрема, в зазначеній заяві просив відповідача здійснити йому перерахунок пенсії з 01 вересня 2016 року згідно довідки військової прокуратури Південного регіону України від 21.09.2016 року № 18-171 вих.-16 та з урахуванням інших виплат, сум надбавок, доплат, премій, допомог, індексацій, визначених у наявній в пенсійній справі довідці, виданої військовою прокуратурою Кіровоградського гарнізону від 14 грудня 2010 року за вихідним № 1983, із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку 90%, без обмеження граничного розміру пенсії.

Рішенням від 31 січня 2017 року № 159960 йому (позивачу) було відмовлено в перерахунку пенсії за вислугою років, на підставі того, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв`язку з чим, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами не призначаються. Крім того, ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-18 передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час в Україні така постанова відсутня, тому відповідач зазначив, що законодавчі підстави проведення перерахунку відсутні.

З огляду на викладене вище, позивач вважає такі дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, - неправомірними, оскільки вони порушують вимоги Конституції України, чинного законодавства України про пенсійне забезпечення за загальнообов`язкове пенсійне страхування, Закону України «Про прокуратуру», що стало підставою для його звернення з позовом до суду.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, повідомлявся судом про дату, час та місце судового розгляду справи належним чином, надав заяву за вх. № 12124 від 29.05.2017 року, в якій просив розглянути справу без його участі та участі його представника, позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позові, просив задовольнити.

Представник відповідача Кропивницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, повідомлявся судом про дату, час та місце судового розгляду справи в порядку ч.3 ст. 33 КАС України, надав на адресу суду письмові заперечення на адміністративний позов за вх. № 4659 від 01 березня 2017 року, за якими позовні вимоги не визнав, вважаючи їх безпідставними, просив відмовити в задоволенні позову. На обґрунтування заперечень зазначив, що позивач отримує пенсію, яка призначена на підставі Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 1991 року з змінами та доповненнями. В свою чергу, норми ст.50-1 зазначеного Закону №1789 від 1991 року не діють, за винятком ч.ч.3, 4, 6 та 11, які після набрання чинності Законом України «Про прокуратуру» №1697 від 16.07.2015 року не регулюють питання проведення перерахунку пенсії прокурорам. Крім того, чинною нормою ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697 визначено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій визначається Кабінетом Міністрів України. Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у т.ч. спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний Банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тобто, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, - не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, тим самим, правові підстави для перерахунку пенсії відсутні. Крім того, в поданому на адресу суду клопотанні від 26 квітня 2017 року за вх.№9538, представник відповідача просив здійснити розгляд справи за відсутності представника Управління за наявними матеріалами справи.

Зваживши доводи, викладені в позові на обґрунтування позовних вимог, дослідивши матеріали справи, враховуючи письмові заперечення проти позову, подані представником відповідача, дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушено її права, свободи та інтереси.

Положення ст.6 КАС України є реалізацією ч.1 ст.55 Конституції України, визначає, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, у разі, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 з 01.08.2008 року перебуває на обліку в Кропивницькому об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області і отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до положень Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року.

31 травня 2012 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», згідно з якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та в зв`язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та є підставою для чергового перерахунку раніше призначеної пенсії.

Зокрема, з 03.08.2016 року посадовий оклад військового прокурора Кіровоградського гарнізону згідно вищевказаних постанов Кабінет Міністрів становить 3 393, 00 грн.

Судом також встановлено, що 30.01.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку розміру пенсії за вислугою років та відповідну доплату згідно підвищених розмірів посадового окладу військових прокурорів на підставі довідки № 18-171 від 21.09.2016 року військової прокуратури Південного регіону України про посадовий оклад військового прокурора Кіровоградського гарнізону.

Зокрема, в своїй заяві позивач просив здійснити йому з 01 вересня 2016 року перерахунок пенсії згідно довідки військової прокуратури Південного регіону України від 21.09.2016 року № 18-171 вих.-16 та з урахуванням інших виплат, сум надбавок, доплат, премій, допомог, індексацій, що визначені у наявній в його пенсійній справі Довідці виданої військовою прокуратурою Кіровоградського гарнізону від 14 грудня 2010 року за вихідним № 1983, із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку - 90%, без обмеження граничного розміру пенсії.

При цьому, зазначена довідка № 18-171 вих.-16 від 21.09.2016 для перерахунку пенсії, була видана позивачу в зв`язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2016р. №488 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013».

Рішенням №159960 від 31.01.2017 року відповідач Кропивницьке об`єднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області відмовив позивачу у перерахунку пенсії за вислугою років, посилаючись на відсутність законних підстав для перерахунку пенсії, та посилаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, за яким, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, в т.ч. спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний Банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тим самим, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-18 передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, який, в свою чергу, відповідних рішень не приймав, а ст.50-1 Закону втратила чинність з 16.07.2015 року.

Правомірність дій, які полягають у відмові відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачу, виходячи з розміру 90% відсотків від суми заробітної плати на підставі документів пенсійної справи та довідки військової прокуратури Південного регіону України про заробіток для перерахунку пенсії №18-171 вих.-16 від 21.09.2016 року оскаржуються позивачем.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Окрім того, відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово наголошував на тому, що принцип правової визначеності вимагає ясності й однозначності правової норми й забезпечення того, щоб ситуації та правовідносини залишалися передбачуваними (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).

Відповідно до пункту 3.2 рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року, утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до частини другої статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 68 Конституції України вони є загальнообов`язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов`язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави.

Згідно вимог пункту 4 рішення від 11 жовтня 2005 року у справі № 1-21/2005 Конституційний Суд України вказав, що в Україні як соціальній, правовій державі політика спрямовується на створення умов, які забезпечують достатній життєвий рівень, вільний і всебічний розвиток людини як найвищої соціальної цінності, її життя і здоров`я, честь і гідність. Утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов`язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовних органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства прямої дії норм Конституції України, а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів. Зазначені конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають за змістом статей 1, 3, 6 (частина друга), 8, 19 (частина друга), 22, 23, 24 (частина перша) Основного Закону України правові гарантії, правову визначеність і пов`язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб`єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Крім того у абзаці 14 пункту 5 рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року у справі № 1-21/2005 також вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов`язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-pn/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004,від1грудня 2004 року № 20-рп/2004).

При цьому, судом відзначається наступне.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Крім того, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам визначались частиною 12 статті 50-1 Закону, відповідно до якої обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини 1 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв`язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються частинами 13, 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

З огляду на викладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, в зв`язку з чим, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ та Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VII від 28 грудня 2014 року зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв`язку із прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №76-VII не зазнали.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (№21-348а13) та від 06 жовтня 2015 року (№21-2432/15).

Крім того, з 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII.

Так, частиною 20 статті 86 Закону №1697-VII, які діють та діяли на час звернення позивача до відповідача за перерахунком пенсії 30 січня 2017 року, передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Судом також встановлено, що на час звернення позивача з заявою про перерахунок призначеної пенсії умови і порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури прокуратури, який мав бути визначений Кабінетом Міністрів України, останнім не визначено, що і стало підставою для відмови відповідачем в проведенні перерахунку позивачу пенсії.

Разом з тим, судом відзначається, що на час звернення позивача з заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії чинним Законом України «Про прокуратуру», зокрема, ст.86 Закону, передбачена можливість перерахунку призначених раніше пенсій, на підставі чого позивач, який отримує раніше призначену йому відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» пенсію за вислугу років, має право на її (пенсію) перерахунок за певних умов та в порядку, які на час звернення позивача до відповідача Кабінетом Міністрів України, - не визначені.

Між тим, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови позивачу,якому пенсія вже була призначена раніше, у перерахунку пенсії.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії на підставі статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, який є чинним на сьогодні, як мав відповідне право і раніше, з моменту призначення йому пенсії на підставі статті 50-1 Закону №1789-ХІІ.

Відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до пунктів 1.5, 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Враховуючи викладене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є заява про перерахунок пенсії та документи, подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90 відсотків від заробітної плати.

Таким чином, суд вважає, що відмовляючи позивачеві у перерахунку пенсії за вислугу років, відповідач порушив соціальні права і свободи позивача, а саме гарантоване йому та наявне у нього право на перерахунок пенсії, тим самим, діяв протиправно, в зв`язку з чим рішення відповідача №159960 від 31 січня 2017 року про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років з 01.09.2016 року слід скасувати.

Крім того, вирішуючи заявлені позивачем позовні вимоги щодо проведення перерахунку пенсії з 01.09.2016 року, суд виходить з того, що згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників прокуратури» зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2015 року № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505» та Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.2016 року № 488 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013», були підвищені розміри посадових окладів працівників органів прокуратури України, зокрема, з 03.08.2016 року посадовий оклад військового прокурора Кіровоградського гарнізону становить 3 393, 00 гривень. Право на перерахунок пенсії позивач має з 01.09.2016 року за тих підстав, що перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Тобто, враховуючи вищенаведені норми діючого законодавства, позивач набув право на перерахунок раніше призначеної йому пенсії, у зв`язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.2016 року № 488 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013», так як перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а обставини настали - 03.08.2016 року, відповідно, з урахуванням звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок 30.01.2017 року, перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідачем має бути проведено саме з 01.09.2016 року, тим самим, не більше, як за 12 місяців з дати звернення на підставі наявної у його пенсійній справі довідки №1983 від 14.12.2010 року, виданої військовою прокуратурою Кіровоградського гарнізону для нарахування пенсії , а також додатково поданої заяви від 30 січня 2017 року та довідки військової прокуратури Південного регіону України № 18-171 вих-16 від 21.09.2016 року про новий посадовий оклад, із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку в розмірі 90%, без обмеження граничного розміру пенсії.

Також судом відзначається, що відповідач не спростував правомірності вимог позивача, а також тверджень останнього про протиправність його (відповідача) дій щодо проведення перерахунку пенсії позивачу, зокрема, відмовляючи позивачеві у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідач вказав, що на сьогодні пенсійне забезпечення працівників прокуратури регулюється частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII, яка набрала чинності з 15.07.2015 року, де зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України, який на час звернення позивача до відповідача, - не прийнято.

Разом з тим, відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", чинної на час виникнення між сторонами спірних правовідносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, на підставі чого вказані зміни до законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок раніше призначеної йому пенсії, яке йому було гарантоване статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ при призначенні пенсії, та зазначене право, визначене ст.86 Закону України «Про прокуратуру» він (позивач) має і на момент виникнення спірних правовідносин 01.09.2016 року.

За таких обставин відповідачем при прийнятті рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачеві не було дотримано вимог чинного пенсійного законодавства, у зв`язку з чим порушено права позивача, які підлягають судовому захисту.

З огляду на положення ст.71 КАС України, суд вважає, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності своїх дій, які стосуються спірних правовідносин, тим самим, виходячи з наведених рішень Конституційного Суду України та судів вищого рівня розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, на підставі чого суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.

Відповідно до ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, на підставі чого з відповідача Кропивницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області слід стягнути на користь позивача ОСОБА_1 понесені ним та документально підтверджені судові витрати, які складаються з судового збору в розмірі 640 грн. 00 коп.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2, 6, 11, 69, 71, 94, 158-163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративниий позов ОСОБА_1 до Кропивницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними дій суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Кропивницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ) на підставі довідки військової прокуратури Південного регіону України №18-171 вих-16 від 21.09.2016 року про посадовий оклад та з урахуванням інших виплат, сум надбавок, доплат, премій, допомог, індексацій, визначених в наявній в пенсійній справі довідці, виданої військовою прокуратурою Кіровоградського гарнізону від 14 грудня 2010 року за вих.№1983, із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку в розмірі 90% без обмеження граничного розміру пенсії.

Рішення Кропивницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області №159960 від 31 січня 2017 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , - скасувати.

Зобов`язати Кропивницьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки військової прокуратури Південного регіону України №18-171 вих-16 від 21.09.2016 року про посадовий оклад та з урахуванням інших виплат, сум надбавок, доплат, премій, допомог, індексацій, визначених в наявній в пенсійній справі довідці, виданої військовою прокуратурою Кіровоградського гарнізону від 14 грудня 2010 року за вих.№1983, із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку в розмірі 90% без обмеження граничного розміру пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01 вересня 2016 року.

Присудити ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Кіровоградського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, понесені судові витрати - судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м.Кіровограда шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги, у разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Лілія Андріївна Іванова