Рішення № 86369040, 16.12.2019, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
16.12.2019
Номер справи
521/16581/19
Номер документу
86369040
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №521/16581/19

Провадження №2/521/4585/19

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2019 року Малиновський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді – Мурзенко М.В.,

при секретарі – Корнієнко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди завданої навколишньому середовищу, –

В С Т А Н О В И В:

Представник Державної екологічної інспекції в Одеській області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення шкоди завданої навколишньому середовищу, в якому просить суд стягнути з відповідача суму шкоди, заподіяної навколишньому природньому середовищу у вигляді збитків, нанесених державу Україна у розмірі 6500 гривень, та судові витрати. В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 28 січня 2017 року здійснив самовільний знос дерева породи «Софора», діаметром 87 см, за адресою м. Одеса, Старобазарний сквер, що є порушенням ст. ст. 25, 27 Закону України «Про рослинний світ», п. З Порядку видалення дерев, кущів, газонів та квітників у населених пунктах. Державною екологічною інспекцією в Одеській області, Відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності по статті 153 Кодексу про адміністративні правопорушення України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 07.02.2017 року №001257, ОСОБА_1 здійснив адміністративне правопорушення за ст. 153 КУпАП. А таким чином, Відповідач вчинив правопорушення шляхом незаконного видалення об`єктів рослинного світу - дерево породи Софора у кількості однієї штуки. За змістом Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 10.04.2006 № 105, озеленені території - це ділянки землі, на яких розміщена рослинність природного чи штучного походження. При цьому, територія, на якій розташовані зелені насадження, за змістом Закону «Про благоустрій населених пунктів», є саме об`єктом благоустрою. Відповідно до пункту 14 Правил утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах ведеться облік зелених насаджень та складається їхній реєстр за видовими складом та віком. Отже, Відповідач, є винним у скоєнні правопорушення. Пунктом 6 розділу II Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.09.2017 р. за № 652 встановлено, що Держекоінспекція має право розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства. Постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 1999 року №559 затверджено «Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктах». Розмір шкоди, нанесений Відповідачем державі, розрахований державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області відповідно до Додатку 1 «Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктах». Відповідно до Розрахунку збитків заподіяних внаслідок пошкодження зелених насаджень, який здійснено державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області, розмір заподіяної шкоди становить 6 тис. 500 грн. (шість тисяч п`ятсот гривень). Позивач звертався до Відповідача з претензією №22 від 10.02.2017 року про необхідність добровільно відшкодувати суму збитків нанесених державі які утворились внаслідок здійснення Відповідачем правопорушення передбаченого ст. ст. 10, 40 ЗУ «Про рослинний світ», п. З Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 р. № 1045. На дату подачі позову сума збитків у розмірі 6 500 грн. Відповідачем не сплачена. Отже, виникла необхідність вирішення даного спору у судовому порядку.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, разом із позовною заявою надав клопотання, я в якому просив розгляд справи проводити у його відсутність, а також вказав, що не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач в судові засідання не з`явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, шляхом надсилання судових ухвал та повісток на останню відому адресу проживання, та відповідно до ч. 11 ст. 128 ЦПК України.

У зв`язку з неявкою відповідача та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання, в порядку статті 280 ЦПК України, зі згоди представника позивача, суд вважає можливим провести розгляд справи у відсутності відповідача та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст.223 ЦПК України.

Згідно ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення шкоди завданої навколишньому середовищу, підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 40 Закону України «Про рослинний світ» порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Аналогічні норми містяться в ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відносно порушень законодавства України про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до статей 6, 25, 36, Закону України «Про рослинний світ» Державна екологічна інспекція України здійснює державне управління у сфері охорони та контролю використання та відтворення рослинного світу.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», яка встановлює об`єкти правової охорони навколишнього природного середовища, зазначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовуванні в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до постанови Інспекції № 000442 від 09 лютого 2017 року відповідач ОСОБА_1 (а.с.11), винесеної на підставні протоколу № 001257 віл 07.02.2019 року (а.с.10) визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 153 КУпАП, яке полягало в тому, що ОСОБА_1 28 січня 2017 року здійснив незаконне видалення дерева «Сафора» діаметр пня 87 см, за адресою: м.Одеса, Старобазарний сквер, без дозвільних документів. Постанова відповідачем не оскаржена.

Пунктом 6 підпункту 12 Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11 серпня 2017 року № 312 (надалі - Положення) встановлено, що Інспекція має право розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 1999 року №559 затверджено «Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктах». Розмір шкоди, нанесений Відповідачем державі, розрахований державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області відповідно до Додатку 1 «Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктах».

Розмір шкоди, нанесений ОСОБА_1 державі, розрахований завідувачем сектору екологічного контролю природно-заповідного фонду, рослинного і тваринного світу становить 6500 грн. 00 коп. (а.с.9)

Частиною 1 ст.167 ЦК України встановлено, що Держава діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.

Статтею 170 ЦК України передбачено, що Держава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Відповідно до пункту 1 частини 2 Положення, Інспекція входить до органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Отже, Інспекція є уповноваженим Державою органом, який виступає від імені Держави з метою захисту інтересів Держави у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.1 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Пунктом 3 ч.2 ст.11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.

Відповідно до ч.2 ст.509 ЦК України, зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі, особою, яка її завдала.

Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

На адресу ОСОБА_1 позивачем була направлена претензія №22 від 10.02.2017 року про необхідність добровільно відшкодувати суму збитків нанесених державі які утворились внаслідок здійснення Відповідачем правопорушення передбаченого ст. ст. 10, 40 ЗУ «Про рослинний світ», п. З Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 р. № 1045. (а.с.8) Позивачем сума збитків у розмірі 6 500 грн. не відшкодована.

Таким чином, ОСОБА_1 , як особа, яка неправомірними діями наніс шкоду державній власності, зобов`язаний сплатити суму шкоди нанесеної Державі.

Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.

Згідно ч. 1 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921,00 гривні підлягають стягненню з відповідача на користь позивача – Державної екологічної інспекції в Одеській області.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.13 Конституції України, ст.ст.6, 25, 36, 40 Закону України «Про рослинний світ», ст.ст.68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.11, 167, 170, 509, 1166 ЦК України, ст.ст.4, 11-13, 76-82, 141, 259, 263-265, 268, 280 ЦПК України, суд –

В И Р І Ш И В:

Позов Державної екологічної інспекції в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди завданої навколишньому середовищу – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; остання відома адреса проживання: АДРЕСА_1 ) на користь держави Україна (р/р НОМЕР_1 фонду охорони навколишнього природного середовища Приморського району м.Одеси, МФО 899998, код за ЄДРПОУ 38016923, банк - Казначейство України (ЕАП) суму шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків, нанесених Державі Україна у розмірі 6500 (шість тисяч п`ятсот гривень) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; остання відома адреса проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Державної екологічної інспекції в Одеській області судові витрати на р/р 35214089081168 в ДКСУ м. Київ код ЄДРПОУ 38017120, МФО 820172.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його оголошення.

Позивачем рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду в загальному порядку в тридцятиденний термін.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільно-процесуальним Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Головуючий: