
Справа № 676/6561/19
Номер провадження 2/676/2529/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2019 року м. Кам`янець - Подільський
Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючого-судді Бондаря О.О.
за участю секретаря судового засідання Маневич І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Національного центру управління та випробувань космічних засобів
про визнання протиправним та скасування рішення про зняття з квартирного обліку та поновлення на квартирному обліку для отримання житла, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Регіонального центру спеціального контролю про визнання протиправним та скасування рішення про зняття з квартирного обліку та поновлення на квартирному обліку для отримання житла.
Позовні вимоги обґрунтовує тими обставинами, що проходив військову службу за контрактом особами офіцерського складу на посаді начальника групи аналітичного відділу застосування засобів виявлення в Регіональному центрі спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів до 11 вересня 2019 року. Позивач, його дружина та дочка перебували на квартирному обліку в Регіональному центрі спеціального контролю на отримання житла під номером 6. Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2019 року №456, наказу Голови Державного космічного агенства України від 16 серпня 2019 року №28-оф, позивача звільнено з військової служби у запас у зв`язку із закінченням контракту. Наказом начальника Регіонального центру спеціального контролю від 11.09.2019 року №66-ос позивача виключено зі списків особового складу центру та 26 вересня 2019 року знято з квартирного обліку РЦСК. Просить визнати недійсним протокол №17/2019 засідання житлової комісії Регіонального центру спеціального контролю від 23 вересня 2019 в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , зобов`язати житлову комісію Регіонального центру спеціального контролю поновити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на квартирному обліку при Регіональному центрі спеціального контролю на місце в черзі, яке займали до зняття з квартирного обліку.
В судовому засіданні позивач та представник позивача - ОСОБА_4 позов підтримали і пояснили, що позивач протягом 25 років проходив військову службу в Збройних Силах України , однак по закінченню контракту на підставі якого позивач проходив службу в Регіональному центрі спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів позивача було звільнено з військової служби і знято з квартирного обліку .
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про день слухання справи повідомлений.
Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи в повному об`ємі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом як особа офіцерського складу на посаді начальника групи аналітичного відділу застосування засобів виявлення в Регіональному центрі спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів до 11 вересня 2019 року.
З копії витягу із наказу Державного космічного агентства України від 16.08.2019 року за №28-оф вбачається, що підполковника ОСОБА_1 начальника групи аналітичного відділу застосування засобів виявлення в Регіональному центрі спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів звільнено від займаної посади. Підстава - наказ Міністра оборони України від 14.08.2019 №456. Вислуга років у Збройних Силах України - 25 років, 11 місяців. Підлягає направленню на військовий облік до Кам`янець-Подільського ОМВК Хмельницької області.
З копії витягу із наказу Регіонального центру спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів від 11.09.2019 року №66-ОС по особовому складу вбачається, що підполковника ОСОБА_1 начальника групи аналітичного відділу застосування засобів виявлення в Регіональному центрі спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів звільнено від займаної посади на підставі наказу Міністра оборони України від 14.08.2019 №456, у запас за підпунктом «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту) відповідно до пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» наказом Голови ДКА України від 16 серпня 2019 року №28-оф, наказано вважати таким, що здав справи і посаду, з 22 вересня 2019 року виключити із списку особового складу Регіонального центру спеціального контролю, всіх видів забезпечення і направити до Кам`янець-Подільського ОМВК Хмельницької області для постановки на військовий облік.
З копії витягу із протоколу №17/2019 засідання житлової комісії Регіонального центру спеціального контролю від 23 вересня 2019 року вбачається, що комісія вирішила, керуючись п.11 розділу ІІ «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, відряджених до Державного космічного агентства України, та членів їх сімей житловими приміщеннями», затвердженої наказом ДКАУ від 24.10.2016 року №196 зняти з квартирного обліку РЦСК підполковника запасу ОСОБА_1 ..
Відповідно до пункту 11 розділу ІІ «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, відряджених до Державного космічного агентства України, та членів їх сімей житловими приміщеннями», затвердженої наказом ДКАУ від 24.10.2016 року №196 залишаються на квартирному обліку до одержання житла з державного житлового фонду:
військовослужбовці при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі користуються правом позачергового одержання житла;
члени сімей військовослужбовців, що загинули, померли, пропали безвісти під час проходження військової служби в Державному космічному агентстві України, які перебували на квартирному обліку як такі, що потребують поліпшення житлових умов.
При ліквідації, реорганізації установ ДКА особи, зазначені в абзацах другому, третьому цього пункту, зараховуються на квартирний облік в Державному космічному агентстві України з урахуванням вимог, визначених у пункті 9 цього розділу.
З копії листа Регіонального центру спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів від 26.09.2019 року за №499/2 вбачається, що ОСОБА_1 повідомлено про зняття з квартирного обліку Регіонального центру спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів.
З копії довідки Регіонального центру спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів від 28.02.2017 року №53 вбачається, що підполковник ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку в Регіональному центрі спеціального контролю на отримання житла в черзі під №6 протокол №58 з 14.04.2014 року.
З копії довідки Регіонального центру спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів від 09.03.2017 року за №56 вбачається, що в склад сім`ї підполковника ОСОБА_1 входять: дружина - ОСОБА_2 , 1981 року народження та донька ОСОБА_3 , 2001 року народження.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.
З довідки № 443 від 10 квітня 2017 року Департаменту соціального захисту населення Кам`янець - Подільської міської ради вбачається, що позивач - ОСОБА_5 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа і до цього проходив військову службу в АР Крим.
Відповідно до п. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці, які перебувають на обліку, під час звільнення з військової служби в запас або відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку з реформуванням ЗС України, зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів за неможливості використання на військовій службі, залишаються (за їх бажанням) на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду за останнім місцем проходження служби, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і КЕВ (КЕЧ) району та користуються правом позачергового одержання житла.
Тобто, у разі звільнення з військової служби військовослужбовців за підставами, не зазначеними в Законі, в тому числі у зв`язку з закінченням терміну дії контракту, не передбачено залишення їх на квартирному обліку у військових частинах.
Відповідно до п. 10 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці, які проходили військову службу на територіях Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, Донецької та Луганської областей, що визнані тимчасово окупованими, та продовжують службу у військових формуваннях України, а також члени їх сімей, які проживають разом із ними, отримали статус внутрішньо переміщених осіб і відповідно до вимог цієї статті забезпечені службовими жилими приміщеннями або їм надано жилі приміщення для постійного проживання на таких територіях, або які мають у приватній власності жилі приміщення, розташовані на таких територіях, якщо право власності на них набуте відповідно до законів України, та які прибули на іншу територію України, забезпечуються жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення за письмовою згодою зазначених осіб та повнолітніх членів їх сімей, посвідченою нотаріально. Відмова від права власності на жиле приміщення, розташоване на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, Донецької та Луганської областей, що перебуває у приватній власності таких категорій осіб, здійснюється в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Особи, зазначені в абзаці першому цього пункту, які на дату початку тимчасової окупації вказаних територій, визначену законодавством, перебували на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, забезпечуються жилими приміщеннями з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Право власності на жиле приміщення, розташоване на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, Донецької та Луганської областей, що перебуває у приватній власності осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, набуває орган, до повноважень якого належить поліпшення житлових умов таких категорій осіб на іншій території України, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 10 ЦПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Елементом верховенства права є принцип правової визначеності, який, зокрема, передбачає, що закон, як і будь-який інший акт держави, повинен характеризуватися якістю, щоб виключити ризик свавілля.
У своїй практиці ЄСПЛ неодноразово зазначав, що формулювання законів не завжди чіткі. Тому їх тлумачення та застосування залежить від практики. І роль розгляду справ у судах полягає саме у тому, щоби позбутися таких інтерпретаційних сумнівів з урахуванням змін у повсякденній практиці (пункти 31-32 рішення від 11 листопада 1996 року у справі «Кантоні проти Франції» («Cantoni v. France»), заява №17862/91; пункт 65 рішення від 11 квітня 2013 року у справі «Вєренцов проти України», заява «№ 20372/11).
Вимоги до якості закону ЄСПЛ, зокрема зазначив у справі «Корецький та інші проти України». У п.п. 46-47 рішення ЄСПЛ дійшов такого висновку: навіть припускаючи, що положення закону було правильно розтлумачене судами та втручання базувалося на формальній підставі, закріпленій у національному законодавстві, Суд нагадує, що вислів «передбачений законом» у п. 2 ст. 11 Конвенції не тільки вимагає, аби дія, яка оскаржується, була передбачена національним законодавством, а й також містить вимогу щодо якості закону.
Відповідно до позиції ЄСПЛ закон має бути доступний для конкретної особи і сформульований достатньо чітко для того, щоб вона могла передбачити в розумних межах, виходячи з обставин справи, ті наслідки, які може спричинити дія. Щоб положення національного закону відповідали цим вимогам, він має гарантувати засіб юридичного захисту від свавільного втручання органів державної влади у права, гарантовані Конвенцією. У питаннях, які стосуються основоположних прав, надання правової дискреції органам виконавчої влади у вигляді необмежених повноважень було б несумісним з принципом верховенства права - одним з основних принципів демократичного суспільства, гарантованих Конвенцією.
Тобто відсутність необхідної передбачуваності та чіткості національного законодавства з забезпечення військовослужбовців, які направленні для проходження військової служби до Національного центру управління та випробувань космічних засобів порушує вимоги Конвенції щодо якості закону.
Ступінь необхідної чіткості національного законодавства (котре, безумовно, не може передбачити всі можливі випадки) значною мірою залежить від того, яке саме питання розглядається, від сфери, яку це законодавство регулює, та від кількості й статусу осіб, котрих воно стосується.
При задоволенні позову суд враховує, що п. 1 та п. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» суперечать один одному і позивач , який має 25 календарних років вислуги в складі Збройних Сил України на думку суду має право на забезпечення житлом.
Крім того при знятті його з квартирного обліку відповідачем не було враховано , що позивач є внутрішньо переміщеною особою, яка відповідно до п. 10 п. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» теж підлягає забезпеченню житлом.
Відповідно ст.141 ЦПК України, з Національного центру управління та випробувань космічних засобів на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 768 гривень 40 коп..
На підставі викладеного, керуючись ст.. 258 - 260, 263 - 265 ЦПК України , суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати недійсним протокол №17/2019 засідання житлової комісії Регіонального центру спеціального контролю від 23 вересня 2019 року в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , зобов`язати житлову комісію Регіонального центру спеціального контролю поновити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на квартирному обліку при Регіональному центрі спеціального контролю на місце в черзі, яке займали до зняття з квартирного обліку.
Стягнути з Національного центру управління та випробувань космічних засобів на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 768 гривень 40 коп..
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Рішення набирає законної сили в порядку , передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Позивач : ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків : НОМЕР_1 )
Відповідач - Національний центр управління та випробувань космічних засобів (01010, м.Київ, вул.. Московська, 8 , код ЄДРПОУ : 24507442).
Повне рішення складено 13 грудня 2019 року
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О