
Справа № 755/20166/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" грудня 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Яровенко Н.О.
при секретарі Локотковій І.С.,
за участі сторін
представника позивача Лазар О.О.,
відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовною заявою Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в місті Києві та Київській області до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 про примусове видворення та затримання для забезпечення видворення за межі України,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення та затримання для забезпечення видворення за межі України. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 13.12.2019 у ході проведення заходів з перевірки законності перебування іноземних громадян працівниками поліції було виявлено громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 та доставлено до службового приміщення ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області. Відповідач порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме: проживав без документів, які б надавали право законного перебування на території України на визначений строк та не виконав рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни. В ході перевірки встановлено, що відповідач прибув 03.03.2016 року з метою працевлаштування. Кордон України перетнув через КПП «Конотоп». Після закінчення дозвільного строку перебування в Україні своєчасно не виїхав та ухилявся від виїзду з України. Документи на отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні або дозволу на імміграцію в Україну не оформлював. Для продовження строку перебування в Україні, а також із заявою для отримання статусу біженця в органи міграційної служби не звертався. Приймаючої сторони, близьких родичів та власного житла в Україні не має. За порушення правил перебування іноземних громадян на території України 28.05.2019 року стосовно відповідача було складеного протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 203 КУпАП та винесено постанову про накладення стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5100 грн., який він не сплатив. 28.05.2019 року стосовно відповідача було прийнято рішення про його примусове повернення до країни походження або третьої країни, зобов`язано залишити територію України не пізніше 07.06.2019 року та заборонено в`їзд в Україну строком на три роки до 28.05.2022 року. Вказане рішення відповідачем не виконано, оскільки, як пояснив відповідач, в нього відсутні кошти на авіаквиток.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просить суд задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позову.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.05.2019 відносно громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було складено протокол про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 203 КУпАП (ПР ЦМУ № 003391) та винесено постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 5100 грн.
28.05.2019 Громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримав копію постанови про накладення адміністративного стягнення, але штраф не сплатив.
28.05.2019 прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якого зобов`язано останнього виїхати з України до 07.06.2019.
Рішення про примусове повернення до суду не оскаржувалось.
Судом встановлено, що громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , статус біженця йому не надано, в процедурі отримання статусу біженця або особи яка потребує додаткового захисту в Україні не перебуває, тобто відсутні підстави за яких примусове видворення не застосовується.
Відповідно до ч.1 ст. 288 КАС України, позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні. Адміністративні справи, визначені цією статтею, розглядаються судом за обов`язкової участі сторін у десятиденний строк з дня подання позовної заяви.
Згідно із ст. 2 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», правовий статус іноземців та осіб без громадянства визначається Конституцією України, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», в`їзд в Україну та виїзд іноземців та осіб без громадянства з України здійснюється за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в`їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України. За правилами ч. ч. 1, 2 ст. 16 цього Закону, реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в`їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону. Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.
Відповідно до частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VI, іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більше як вісімнадцять місяців.
Частиною 1 статті 289 КАСУ визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.
Частиною 11 статті 289 КАС України, встановлено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Умовами, за яких неможливо забезпечити примусове видворення є: відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Основним законодавчим документом, що регулює спірні правовідносини, є Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». На виконання вимог вказаного Закону 23.04.2012 року спільним наказом № 353/271/150 Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби Безпеки України було затверджено Інструкцію про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства. Вказана Інструкція визначає порядок дій посадових осіб територіальних органів, територіальних підрозділів Державної міграційної служби України, органів охорони державного кордону та органів Служби безпеки України під час прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до положень ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Частиною 1 статті 295 КАС України, передбачено, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
З урахуванням вищенаведеного суд допускає по даній справі негайне виконання судового рішення.
За таких обставин, суд приходить до висновку про підставність та обґрунтованість адміністративного позову та задоволення вимог позивача у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2-3,5-10,72-77, 90, 245-246, 288, 289, 295, 297 КАС України, ст. ст. 2, 15-16 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд,
у х в а л и в:
Позовну заяву Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України в місті Києві та Київській області (Код ЄДРПОУ 42552598, адреса: 02152, м. Київ, вул. Березняківська, 4-А) до громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса знаходження: АДРЕСА_1 ) про примусове видворення та затримання для забезпечення видворення за межі України задовольнити.
Примусово видворити з України громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Затримати громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України строком на шість місяців.
Рішення звернути до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення складено 16 грудня 2019 року.
Суддя Н.О.Яровенко