
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 грудня 2019 року № 640/24762/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., при секретарі судового засідання Патук А.С.,,
За участі: від заявника - Мельника А.А. , Приймака В.В . , Сердюка А.А., від відповідача - Чехонадського А.О., Фоміна А.А.,
розглянувши за правилами ст. 283 КАС України адміністративну справу
за заявоюГоловного управління ДПС у м. КиєвідоТовариства з обмеженою відповідальністю «Альвар»прозупинення видаткових операцій на рахунках,-В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва 12.12.2019 р. о 16 год. 21 хв. звернулося Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДР 43141267; адрес: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) із заявою, в якій просить суд прийняти рішення про зупинення видаткових операцій на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю «Альвар» (код ЄДР 38916558; адрес: 01103, м. Київ, Залізничне шосе, 57).
Позиція заявника.
Заявник зазначає, що відповідно до рішення ОАС м. Києва від 09.12.2019 у справі № 640/23483/19 підтверджено обґрунтованість застосування до ТОВ «Альвар» умовного адміністративного арешту майна.
З метою виконання рішення суду, наказом ГУ ДПС у м. Києві від 11.12.2019 № 4453 призначено виконавців рішення про адміністративний арешт майна ТОВ «Альвар».
Заявник зазначає, що 11.12.2019 уповноваженими на виконання умовного адміністративного арешту здійснено вихід за адресом реєстрації відповідача згідно даних ЄДР для проведення опису майна ТОВ «Альвар», однак, здійснити опис майна не вдалося, у зв`язку з не допуском посадових осіб до обстеження території та приміщень за адресом реєстрації товариства та відсутністю посадових осіб за вказаним адресом, про що о 17:00 год. складено акти, що фактично є нічим іншим, як з однієї сторони - ухилянням від виконання податкового обов`язку, а з іншої - не допуском посадової особи контролюючого органу для здійснення опису, не наданням документів та перешкоджанням у виконанні його обов`язку.
Відтак, посилаючись на положення ст. 94, п/п. 20.1.31 ПК України заявник просить задовольнити подану заяву.
Позиція відповідача.
Відповідач вважає заявлені вимоги безпідставними та необґрунтованими.
Звертає увагу, що у даному випадку товариству не було відомо про прибуття працівників ДПС для опису майна, водночас товариство не створювало будь-яких перешкод у виконанні функцій контролюючого органу, не відмовлялось від проведення опису майна, про ці події щодо опису майна дізналися лише 13.12.2019, при цьому офіс товариства знаходиться за адресом м. Київ, вул. Саксаганського, 70-А.
Звертає увагу, що відповідно до наказу від 27.09.2013 № 3-од «Про встановлення режиму робочого часу» початок роботи у робочі дні з понеділка по п`ятницю включено - з 08:00 год., закінчення робочого дня - о 16:45 год.
Позивач вважає, що вказаний перебіг подій не є відмовою від проведення опису майна та підставою для зупинення видаткових операцій.
Відтак, представники товариства просять відмовити у задоволенні заяви.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Враховуючи особливості розгляду даної категорії справ, визначені ст. 283 КАС України, ухвалою судді від 12.12.2019 заяву залишено без руху та надано строк до 13:00 год. 13.12.2019 для усунення недоліків - сплати судового збору та конкретизації рахунків, відносно яких заявник просить прийняти рішення суду.
13.12.2019 о 11:56 заявником подано заяву про усунення недоліків та додані у зв`язку з цим документи на усунення недоліків.
Враховуючи те, що зазначені суддею недоліки були усунуті, ухвалою від 13.12.2019 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи на 16.12.2019. Відповідачу запропоновано надати відзив на заяву до 15:00 14.12.2019 та витребувані судом матеріали. Заявнику також до вказаного часу запропоновано надати витребувані судом відомості. Представників учасників справи повідомлено про постановлення ухвали про відкриття провадження у справі в порядку ст. 268 КАС України - шляхом передачі телефонограми та вручення копії ухвали.
Встановлені судом обставини.
Рішенням ГУ ДПС у м. Києві № 53713 від 28.11.2019 до ТОВ «АЛЬВАР» застосовано умовний адміністративний арешт майна платника податків - ТОВ «Альвар».
Вирішено надіслати це рішення товариству з вимогою про тимчасове зупинення відчуження майна
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.12.2019 у справі № 640/23483/19 підтверджено обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Альвар», застосованого на підставі рішення в.о. начальника Головного управління ДПС у м. Києві Нонною Багмет № 53713 від 28.11.2019.
Із заяви ГУ ДПС у м. Києві у вказаній справі вбачається, що застосування адміністративного арешту активів товариства було пов`язано із наміром заявника провести фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ «Альвар» за адресом: м. Київ, вул. Академіка Вернадського, 79.
Наказом від 11.12.2019 № 4453, з метою реалізації наказу від 28.11.2019 № 53713 призначено виконавців рішення про застосування адміністративного арешту майна ТОВ «АЛЬВАР» - головних державних ревізорів-інспекторів Приймака Віталія та Сердюка Анатолія.
11.12.2019 о 17:00 вказаними особами складено Акт № 110/26-15-05-09-01/38916558 «Про відмову допуску до опису майна платника податків» про те, що ТОВ «Альвар» відмовилось від опису майна, відносно якого застосовано умовний адміністративний арешт майна рішенням ГУ ДПС у м. Києві від 28.11.2019 № 53713, обґрунтованість якого підтверджена рішенням ОАСК від 09.12.2019 № 640/23483/19.
В Акті відсутній адрес за яким, за твердженням інспекторів, їм відмовлено в описі майна.
Одночасно, о 17:00 11.12.2019 складено ще Акт № 109/26-15-05-09-12 про неможливість проведення опису майна у зв`язку з відсутністю платника податків (посадових осіб) за місцезнаходженням - м. Київ, Залізничне шосе, 57.
Під час розгляду заяви ДПС встановлено, що будівля за останньою зазначеною адресою належить ТОВ «Київський впроваджувальний завод інноваційних засобів та автоматизації».
Вирішуючи подану заяву по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 94.5. ПК України арешт майна може бути повним або умовним.
Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов`язковому попередньому отриманні дозволу керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном.
Відповідно до п. 94.14. ПК України функції виконавця рішення про арешт майна платника податків покладаються на податкового керуючого або іншого працівника контролюючого органу, призначеного його керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу.
У даному випадку, як встановлено судом, виконавцем рішення про арешт майна не є податковий керуючий, а є інспектори ДПС.
Відповідно до вказаної вище норми, виконавець рішення про арешт:
94.14.1. ПК України надсилає рішення про арешт майна відповідно до пункту 94.6 цієї статті;
94.14.2. організовує опис майна платника податків.
Відповідно до п. 94.15. ПК України опис майна платника податків проводиться у присутності його посадових осіб чи їх представників, а також понятих.
У разі відсутності посадових осіб платника податків або їх представників опис його майна здійснюється у присутності понятих.
Для проведення опису майна у разі потреби залучається оцінювач.
Представникам платника податків, майно якого підлягає адміністративному арешту, роз`яснюються їх права та обов`язки.
Відповідно до п. 94.16. ПК України під час опису майна платника податків особи, які його проводять, зобов`язані пред`явити посадовим особам такого платника податків або їх представникам відповідне рішення про накладення адміністративного арешту, а також документи, які засвідчують їх повноваження на проведення такого опису. За результатами проведення опису майна платника податків складається протокол, який містить опис та перелік майна, що арештовується, із зазначенням назви, кількості, мір ваги та індивідуальних ознак та за умови присутності оцінювача, вартості, визначеної таким оцінювачем.
Усе майно, що підлягає опису, пред`являється посадовим особам платника податків або їх представникам і понятим, а за відсутності посадових осіб або їх представників - понятим, для огляду.
Таким чином, по-перше, за відсутності посадових осіб платника податків, опис проводиться у присутності понятих, а відтак, навіть в разі відсутності посадових (уповноважених) осіб підприємства виконавці умовного адміністративного арешту майна не були позбавлені права виконувати цей арешт за участі та у присутності понятих.
Під час розгляду справи не надано доказів залучення понятих, що вказує на відсутність у заявника наміру проводити опис майна за відсутності платника податків та, відповідно, здійснювати функції щодо виконання умовного адміністративного арешту по встановленій законом процедурі та послідовності дій контролюючого органу.
По-друге, аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що відсутність платника податків за місцезнаходженням не прирівнюється законом (ПК України) до відмови платника податків від опису майна.
У даному випадку слід додати, що акт про не допуск до проведення опису та про відсутність товариства за зареєстрованою адресою складені о 17:00 год, після закінчення робочого дня товариства, що природно зумовлювало відсутність працівників товариства за його місцезнаходженням.
Наведене дає підстави для висновку про відсутність факту відмови посадових осіб платника податків від допуску виконавців умовного арешту майна та, відповідно, підстав для застосування судом таких санкцій як зупинення видаткових операцій по рахункам товариства.
Суд акцентує увагу на тому, що положення ст. 94 ПК України взагалі не визначають таких наслідків, як зупинення податкових операцій у зв`язку з певними діями чи бездіяльністю платника податків в аспекті реалізації рішення контролюючого органу та не надають останньому прав ініціювати це питання.
Слід додати, що правовою підставою позову по суті визначено положення ПК України відносно (п/п. 20.1.31) яким передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов`язань платника податків, погашення податкового боргу), у тому числі при недопущенні посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій та приміщень.
У свою чергу, даному праву кореспондується обов`язок платника податків, визначений п/п. 16.1.13 ПК України, допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов`язані з утриманням об`єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.
З останнього вбачається, що відповідальність у вигляді зупинення видаткових операцій по рахункам може настати у випадку, якщо під час перевірки платник податків не допускає посадових осіб контролюючого органу до обстеження приміщень, територій.
Однак, у даному випадку 11.12.2019 представники позивача прибули не для проведення перевірки, що взагалі виключало виконання ними функцій з обстеження приміщень та територій, а відтак, виключає зупинення видаткових операцій на підставі п/п. 20.1.31. ПК України.
Більш того, під час розгляду справи не надано жодних пояснень відносно не проведення заходів по опису майна за місцем знаходження господарської одиниці ТОВ «Альвар» за адресом: м. Київ, вул. Академіка Вернадського, 79, у зв`язку з чим вбачається, що контролюючим органом по суті створювались штучні передумови для ініціювання питання щодо зупинення видаткових операцій по рахункам товариства.
Враховуючи наведене у сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви ГУ ДПС у м. Києві та зупинення видаткових операцій по рахункам ТОВ «Альвар».
Повідомлені заявником обставини щодо прибуття працівників ДПС до будівлі місцезнаходження ТОВ «АЛЬТАР», де знаходяться і інші компанії (пояснення від 14.12.2019), та виклику працівників поліції у зв`язку із відсутністю можливості дістатися до приміщення ТОВ «АЛЬТАР», не спростовують наведених вище висновків суду та не доводять зворотного.
Що стосується рукописного акту від 11.12.2019 про відсутність ТОВ «АЛЬВАР», слід зазначити, що особа (додаток до пояснень від 14.12.2019), яка представилася представником власника будівлі, зазначила про не підтвердження таких відомостей.
Що стосується доводів представника заявника відносно того, що особами, які 11.12.2019 представлялися представниками власника та перешкоджали опису майна, є особи, що представляють відповідача, які прибули у засідання, слід зазначити, що вказані особи наполягали на тому, що 11.12.2019 у відносинах з представниками контролюючого органу вони виконували функції з представництва інтересів власника будівлі (заводу).
Нездатність представників податкової служби реалізувати свої функції не є визначеною законом підставою для зупинення податкових операцій по рахунку товариства.
Що стосується доводів представників відповідача відносно наявності спору про право, суд, враховуючи те, що у жодній із справ відносно оскарження рішень контролюючого органу не відкрито провадження у справі, у двох з них позови залишені без руху, а за третім не прийнято ще жодного процесуального рішення, на час розгляду справи не вбачає підстав для висновку щодо наявності спору про право.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, § 2 («Розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ») Глави 11 («Особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ»), ст. 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні заяви Головного управління ДПС у м. Києві від 12.12.2019 про зупинення видаткових операцій по рахункам товариства з обмеженою відповідальністю «Альвар» (код ЄДР 38916558; адрес: 01103, м. Київ, Залізничне шосе, 57), - відмовити у повному обсязі.
Відповідно до ч. 8 ст. 283 КАС України рішення суду у справах, визначених пунктами 1 - 4 частини першої цієї статті (п. 1 - «зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків»), підлягає негайному виконанню. Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані сторонами протягом десяти днів з дня їх проголошення. Подання апеляційної скарги на рішення суду у справах, визначених пунктами 1 - 4 частини першої цієї статті, не перешкоджає його виконанню.
Суддя О.А. Кармазін