Рішення № 86353594, 04.12.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2019
Номер справи
580/2662/19
Номер документу
86353594
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2019 року справа № 580/2662/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді: Тимошенко В.П.,

за участю секретаря судового засідання: Остроушко Л.І.,

представників позивача – Аполонова О.В. (згідно з ордером),

представника відповідачів – Ятченко Л.М. (згідно з довіреностями),

розглянувши за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Богданівське” до Головного управління ДФС у Черкаській області, Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

23 серпня 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Богданівське» (19710, Черкаська область, Золотоніський район, с. Богдани, вул. Леніна, 5, код ЄДРПОУ 03793082) до Головного управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про застосування до позивача штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат (авансових платежів), на які нараховується єдиний внесок в розмірі 41212,03 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем здійснено документальну виїзду перевірку наслідком якої став акт від 12.04.2019 №184/23-00-13-0412-03793082, проте зміст акту перевірки не відповідає фактичним обставинам, а тому позивач подав заперечення на акт перевірки, проте висновок за результатами розгляду заперечень відповідачем в силу п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України не приймався. Крім того, за наслідками розгляду заперечення позивача, відповідач не приймав рішень, а здійснив виїзну позапланову документальну перевірку та прийняв спірне рішення в один день з актом позапланової перевірки без урахування висновків за результатами заперечень, порушуючи п. 86.8 ст. 87 Податкового кодексу України.

Позивач стверджує, що відповідно до даних електронного кабінету за 2017-2018 роки наявна переплата по єдиному внеску у сумі 96121 грн. 46 коп., однак в порушення абз. 2 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» вказані суми не враховувались у сплату єдиного внеску за датами вказаними в перевірці, а саме 07.12.2017 відповідачем не враховано у сплату зобов`язань із ЄСВ у сумі 2860 грн. 31 коп. переплату у розмірі 96121 грн 46 коп., суму сплаченого ЄСВ у розмірі 38000 грн., при цьому аналогічні розбіжності містяться за 21.12.2017,05.01.2018, 16.01.2018, 25.01.2018, 06.02.2018, 16.02.2018, 05.03.2018, 19.03.2018, 18.04.2018, 19.04.2018, 24.04.2018, 26.04.2018, 05.05.2018, 10.05.2018, 17.05.2018, 24.05.2018, 07.06.2018, 08.06.2018, 19.06.2018, 27.06.2018, 06.07.2018, 17.07.2018, 18.07.2018, 23.07.2018, 25.07.2018.

Крім того вказав, що визначені суми авансів не відповідають даним первинним документів, а тому в наслідок недостовірності проведених розрахунків про нарахування і сплату єдиного внеску, відсутні підстави для визнання фактів несвоєчасної сплати єдиного внеску.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 28.08.2019 відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд в порядку спрощеного позовного провадження.

16 вересня 2019 ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду залучено до участі у справі в якості другого відповідача – Головне управління ДПС у Черкаській області.

Відповідач, 18.09.2019 подав відзив на адміністративний позов, в якому просив у задоволенні позову відмовити повністю, аргументуючи свою позицію тим, що контролюючий орган під час проведення перевірки та винесенні оскаржуваного рішення діяв правомірно та в межах своїх повноважень.

Відповідач зазначив, що позивачем порушено норми п. 1 ч. 2 ст. 6 та абз. 2 п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», що призвело до несплати єдиного внеску одночасно з видачею сум, на як нараховується єдиний внесок, на загальну суму 412120 грн. 39 коп.

Ухвалою від 07.10.2019 постановлено розгляд адміністративної справи за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Богданівське” до Головного управління ДФС у Черкаській області, Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Заслухавши представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Богданівське» зареєстроване, як юридична особа 27.10.1999, код ЄДРПОУ 03793082.

У період з 18 березня 2019 року по 05 квітня 2019 року Головним управлінням ДФС у Черкаській області проведено документальну планову виїзну перевірку СТОВ «Богданівське» з питань дотримання податкового законодавства в частині нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 та єдиного соціального внеску за період з 01.01.2011 по 31.12.2018.

За результатами проведеної перевірки складено акт від 12.04.2019 №184/23-00-13-0412/03793082, в якому встановлено порушення п. 1 ч. 2 ст. 6 та абз. 2 п. 8 ст. Закону №2464, що призвело до несплати єдиного внеску одночасно з видачею сум, на які нараховується єдиний внесок на загальну суму412120,39 грн (а.с.16-33).

Не погоджуючись з вищезазначеним актом перевірки СТОВ «Богданівське» в порядку ст. 86 Податкового кодексу України подало заперечення №54 від 25.04.2019 (а.с.34-39).

За результатами розгляду заперечень до акту планової перевірки Головне управління ДФС у Черкаській області прийняло наказ від 08.05.2019 № 901 «Про проведення документальної позапланової перевірки СТОВ «Богданівське» (а.с.58).

На підставі зазначеного вище наказу, у період з 27 травня по 31 травня 2019 року Головним управлінням ДФС у Черкаській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку СТОВ «Богданівське» з питань, які зазначені в запереченнях від 25.04.2019 №54, за результатами якої складено акт від 07.06.2019 №298/23-00-13-0214/03793082, в якому встановлено порушення п. 1 ч. 2 ст. 6 та абз. 2 п. 8 ст. 9 Закону №2464, що призвело до несплати єдиного внеску одночасно з видачею сум, на які нараховується єдиний внесок на загальну суму412120,39 грн (а.с.59-69).

18.06.2019 СТОВ «Богданівське» отримало лист Головного управління ДФС у Черкаській області від 12.06.2019 №18041/23-00-13-00-0408, про прийняття на підставі акта планової перевірки від 12.04.2019 №184/23-00-13-0412/03793082, зокрема рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 12.06.2019 №0006621304 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат (авансових) платежів, на які нараховується єдиний внесок в розмірі 41212,03 грн.

Не погоджуючись з даним рішенням позивач звернувся з позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає про таке.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI (далі - Закон України №2464-VI), єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 цього Закону, платник єдиного внеску зобов`язаний, серед іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно ч. ч. 8, 11 ст. 9 Закону України №2464-VI, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

За правилами ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України №2464-VI, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема :за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів, визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449 (далі - Інструкція №449).

Згідно п.1 розділу VII Інструкції №449, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Положеннями підп.2 п.2 розділу VII Інструкції №449 визначено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону України №2464-VI до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

Відповідно до п.7 розділу VII Інструкції №449, рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає посадова особа органу доходів і зборів. За результатами розгляду акта документальної перевірки рішення про нарахування пені та застосування штрафів приймається протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

З аналізу викладених правових норм слідує висновок, що умовою для застосування до платника штрафних санкцій та нарахування пені є несвоєчасна сплата останнім єдиного внеску.

З актів перевірки вбачається, що СТОВ «Богданівське» порушено норми п. 1 ч. 2 ст. 6 та абз. 2 п. 8 ст. 9 Закону №2464, що призвело до несплати єдиного внеску одночасно з видачею сум, на які нараховується єдиний внесок на загальну суму412120,39 грн, в тому числі: за грудень 2017 року в сумі 17285,34 грн, за січень 2018 року в сумі 61433,04 грн, за лютий 2018 року в сумі 54200,00 грн, за березень 2018 року в сумі 43792,01 грн, за квітень 2018 року в сумі 49952,02 грн, за травень 2018 року в сумі 65681,64 грн, за червень 2018 року в сумі 66737,21 грн та за липень 2018 року в сумі 53035,24 грн. Узагальнена інформація про суми єдиного внеску (авансові платежі), які не сплачено (не перераховано) одночасно з видачею сум авансу по заробітній платі викладена у формі таблиці на арк. 31-33 акту перевірки від 12.04.2019 №184/23-00-13-0412/03793082 (а.с. 30-31).

Так, перевіряючими встановлено, що станом на 31.12.2018 в інтегрованій картці платника СТОВ «Богданівське» рахується переплата з єдиного внеску в сумі 111086,09 грн.

Суд звертає увагу, що відповідачем в порушення абз. 2 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 суми переплати не враховувались у сплату єдиного внеску за датами вказаними у акті перевірки.

Зокрема, 07.12.2017 контролюючим органом не враховано у сплату зобов?язань із ЄСВ у сумі 2860,31 грн, ні суму переплати, ні суми сплаченого ЄСВ у цей день в розмірі 38000 грн.

Суд зазначає, що у зв?язку із допущеними порушеннями недостовірними є всі наступні розрахунки щодо несвоєчасно сплаченого ЄСВ.

В акті перевірки зазначено, що 07.12.2017 сума належного до сплати ЄСВ становить 2860,31 грн, далі підтверджується сплата ЄСВ у розмірі 38000 грн, проте ревізорами зазначено про несплату даного платежу в нарахованій сумі.

Аналогічні розбіжності містяться в акті перевірки за 21.12.2017, 05.01.2018, 16.01.2018, 25.01.2018, 06.02.2018,16.02.2018, 05.03.2018, 19.03.2018, 18.04.2018, 19.04.2018, 24.04.2018, 26.04.2018, 05.05.2018, 10.05.2018, 15.05.2018, 24.05.2018, 07.06.2018, 08.06.2018, 19.06.2018, 27.06.2018, 06.07.2018, 17.07.2018, 18.07.2018, 23.07.2018, 25.07.2018.

Суд звертає увагу, що відповідно до п.п.4, 5 розділу II Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 №727 (далі Порядок), в акті документальної перевірки викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об`єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб`єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову Інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Відповідно пп.2 п.4 розділу III Порядку у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті документальної перевірки фактом порушення необхідно:

- викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів (міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування), що порушені платником податків, зазначити період (календарний день, місяць, квартал, півріччя, три квартали, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків та господарську операцію, при здійсненні якої вчинено це порушення;

- викласти зміст порушень (у разі їх встановлення), в тому числі щодо правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з бухгалтерським обліком відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, виконання законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

- зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку. навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи пов`язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення.

Суд зазначає, що відповідачами не надано суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували, що позивачем допущено порушення законодавства щодо несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, зокрема первинних документів, які б підтверджували встановленні порушення.

Враховуючи не доведеність відповідачами порушення з боку позивача встановлених Законом строків сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, оскаржуване рішення не ґрунтується на нормах податкового законодавства, визнається судом протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень чч. 1 та 2 статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Частинами 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача підлягають задоволенню.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, які належить задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, судові витрати позивача по сплаті судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 14, 77, 90, 139, 205, 242-246, 255, 294, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Богданівське” задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Черкаській області про застосування до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Богданівське” штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат (авансових платежів), на які нараховується єдиний внесок в розмірі 41212,03 грн.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 43142920) на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Богданівське” (19710, Черкаська область, Золотоніський район, с. Богдани, вул. Леніна, 5, код ЄДРПОУ 03793082) судовий збір у розмірі 1921 (одну тисячу дев?ятсот двадцять одну) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 16.12.2019.

Суддя В.П. Тимошенко