
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16 грудня 2019 р. № 520/10598/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "САН ОЙЛ" (вул. Ромена Роллана, буд. 12, м. Харків,61058, код ЄДРПОУ 39197130) до Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків,61003, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання протиправним та скасування припису,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "САН ОЙЛ", звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати припис №6/146 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові від 24.09.2019, підписаний старшим інспектором сектору діловодства та контролю за виконанням документів відділу реклами Департаменту контролю Харківської міської ради Христоєвим Олегом Олександровичем;
- стягнути з Харківської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ТОРГОВИЙ ДІМ “САН ОЙЛ” всі судові витрати по справі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 р. відкрито спрощене позовне провадження.
Запропоновано відповідачу подати до суду протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали відзив на позов та докази на обґрунтування відзиву, а також докази направлення відзиву позивачу.
Витребувано від Харківської міської ради завірені належним чином копії всіх рішень, наказів, розпоряджень, які прямо або опосередковано мають відношення до предмету спору.
Відповідач ухвалу суду отримав 21.10.2019 р., правом надання відзиву, у термін, що встановлений судом, не скористався.
Доказів на виконання ухвали суду не надав.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Аналогічного змісту положення зазначені у ч. 2 ст. 175 КАС України.
Згідно ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ «САН ОЙЛ" (код ЄДРПОУ 39197130) зареєстроване як юридична особа 28.04.2014 р., про що в Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців міститься запис 1 266 102 0000 053661.
До видів діяльності товариства віднесено: код КВЕД 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; код КВЕД 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; код КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; код КВЕД 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; код КВЕД 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах; код КВЕД 47.30 Роздрібна торгівля пальним (основний); код КВЕД 55.10 Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування; код КВЕД 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування.
З матеріалів справи встановлено, що на автозаправні станції позивача, що розташовані за адресами: м. Харків, вул. Ньютона, 130 та м. Харків, просп. Льва Ландау, 22 прибув представник Харківської міської ради, а саме: старший інспектор сектору діловодства та контролю за виконанням документів відділу реклами Департаменту контролю Харківської міської ради Христоєв Олег Олександрович та здійснив перевірку дотримання порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові.
За результатом перевірки складено припис № 6/146 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові від 24.09.2019, яким встановлено відсутність дозволу на розміщення зовнішньої реклами (частина 1 статті 16 Закону України «Про рекламу») та запропоновано у п`ятиденний строк усунути порушення шляхом демонтажу рекламних конструкції.
Вказаний припис отриманий позивачем 30 вересня 2019 року.
Не погоджуючись з вказаним рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "САН ОЙЛ" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України Органи державної влади та орган місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межа повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповіді територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноважені місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Як вбачається з припису, відповідач здійснював перевірку дотримання порядку розміщення зовнішньої реклами та встановив порушення Закону України «Про рекламу».
Засади рекламної діяльності в Україні, відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами встановлює Закон України «Про рекламу».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про рекламу» зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень:
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами;
Антимонопольний комітет України - щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції;
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику - щодо реклами державних цінних паперів;
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами на фондовому ринку;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах будівництва, архітектури - щодо спорудження житлового будинку;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення, - щодо реклами про вакансії (прийом на роботу).
Таким чином, Законом визначено вичерпний перелік органів, яким надано право здійснювати контроль за дотриманням законодавства про рекламу.
У відповідності до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.
Пунктом 13 (а) ст. 30 Закону України «Про рекламу» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.
Вказаною нормою Закону передбачено повноваження органу місцевого самоврядування на надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами, однак надання дозволу не є тотожним поняттю контроль чи перевірка.
Виданий відповідачем припис не містить відомостей про те, на підставі якого Закону України був здійснений контроль/перевірка.
При цьому судом враховані Правила розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові, що затверджені рішенням Харківської міської ради, з урахуванням внесених змін, за змістом яких контроль за додержанням цих Правил здійснюють відділ реклами Департаменту контролю Харківської міської ради (робочий орган), спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань захисту прав споживачів та інші органи відповідно до чинного законодавства України.
Контроль за додержанням зазначених у дозволі умов на право виконання робіт зі встановлення фундаменту, монтажу, експлуатації та демонтажу спеціальних конструкцій, якості виконання робіт із відновлення порушеного покриття (асфальтового покриття, тротуарної плитки, трав`яного покриття тощо) та приведенням місця проведення робіт у відповідність до правил благоустрою здійснює відповідний уповноважений орган Харківської міської ради.
Відповідальність за технічний стан та зовнішній вигляд спеціальних конструкцій, розміщені на них інформаційні та рекламні сюжети, порушення вимог техніки безпеки під час розташування (монтажу), експлуатації та демонтажу рекламних засобів, стан благоустрою місць їх розміщення несе розповсюджувач зовнішньої реклами згідно з чинним законодавством України. Розповсюджувач зовнішньої реклами повинен за свій рахунок усувати всі дефекти та недоліки, що виникають у процесі експлуатації спеціальних конструкцій.
На вимогу органів, наведених у пп.11.1 цих Правил, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі зовнішньої реклами зобов`язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Розповсюджувач зовнішньої реклами повинен здійснити демонтаж спеціальної конструкції у таких випадках:
- анулювання дозволу;
- закінчення строку дії дозволу;
- розміщення спеціальної конструкції без отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами;
- отримання припису робочого органу з вимогою усунення порушень цих Правил шляхом демонтажу спеціальної конструкції;
- у разі коли стан спеціальної конструкції створює загрозу життю або здоров`ю людей та/або заподіяння шкоди;
- встановлення під час перевірки технічного стану спеціальної конструкції неможливості її подальшої експлуатації.
У разі порушення порядку розміщення зовнішньої реклами, робочий орган звертається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою про усунення порушень у визначений строк.
Згідно ст. 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
З огляду на те, що прийняте відповідачем рішення впливає на права та обов`язки, в даному випадку товариства, вказане рішення має бути прийняте з посиланням на норми законодавства, якими керувався орган влади при здійсненні відповідних дій.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про рекламу» дія цього Закону не поширюється на відносини, пов`язані з розповсюдженням інформації, обов`язковість розміщення та оприлюднення якої визначено іншими законами України.
Таким чином, якщо обов`язок розміщення інформації передбачений будь-яким іншим законом, то така інформація не є рекламою.
Як зазначено вище, відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» Розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1.3 Правил розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові дія Правил поширюється на всі підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, а також фізичних осіб - підприємців, які здійснюють діяльність у сфері зовнішньої реклами у місті Харкові.
Таким чином Правила розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові можуть бути застосовані виключно у випадках, якщо на такі конструкції поширюються вимоги Закону України «Про рекламу».
Відповідно до припису на території позивача знаходиться наступна реклама:
щит стаціонарний (1,20x8,00x2) - SANOIL
щит об`ємні літери на фасаді (6,00x0.7x1) - SANOIL
щит (банер) на фасаді (7x3,80x1) - SANOIL бензин
щит стаціонарний (1,20x5,00x1) - SANOIL
щит об`ємні літери на фасаді (3.5x0,6x1) - SANOIL- 2 одиниці.
При цьому, жодних додатків до припису, які є носієм інформації, не надано.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботі (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» Інформація передбачена частиною першою цієї статті, доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі визначеним відповідними нормативно-правовими актами, у тому числі технічним регламентами, або, прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування.
Таким чином, Закон України «Про захист прав споживачів» зобов`язує продавця дотримуватись технічних регламентів або, нормативно-правових актів, прийнятих для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20,12.1997 № 1442 затверджені Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами (надалі за текстом - Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами). Згідно п.8 Правил, відомості про роздрібні ціни, марки та види нафтопродуктів, що продаються на АЗС, повинні бути зазначені на інформаційному табло, яке встановлюється на в`їзді та біля оператора АЗС.
Отже, відомості, розміщені на табло, є необхідною для споживача інформацією та необхідною умовою для власника АЗС в силу вимог Закону України «Про захист прав споживачів».
Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України «Про захист прав споживачів» Продавець (виконавець) зобов`язаний надати споживачеві достовірну і доступну інформацію про найменування, належність та режим роботи свого підприємства.
Відповідно до ч. 7 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами на фасаді АЗС і торгівельного приміщення повинна бути вивіска із зазначенням найменування суб`єкта господарювання та власника або уповноваженого ним органу. На видному місці розміщуються інформація про режим роботи і копія свідоцтва про державну реєстрацію, а також табличка із зазначенням прізвища, імені та по батькові чергового оператора, що відпускає нафтопродукти, і інформація про місце розташування найближчих АЗС.
Як і зазначено в приписі, саме на фасадах АЗС містяться найменування суб`єкта господарювання, а саме позивача.
Таким чином, всі спеціальні конструкції, про які зазначив відповідач у приписі - розміщені на виконання вимог Закону України «Про захист прав споживачів» та Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, тому в силу вимог ст. 2 Закону України «Про рекламу», всі положення вказаного закону на них не поширюються, так само як і вимоги, що встановлені Правилами розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові.
Оскільки на конструкції, зазначені у приписі, не розповсюджується дія Закону України «Про рекламу», тому позивач не міг порушити ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу», а отже відсутні підстави для усунення позивачем таких порушень.
З огляду на встановлені судом обставини та враховуючи, що відповідачем в силу вимог ст. 77 КАС України, не доведено правомірність свого рішення, припис №6/146 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові від 24.09.2019 підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "САН ОЙЛ" (вул. Ромена Роллана, буд. 12, м. Харків,61058, код ЄДРПОУ 39197130) до Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання протиправним та скасування припису – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис №6/146 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові від 24.09.2019 року, що виданий Товариству з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "САН ОЙЛ".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "САН ОЙЛ" (вул. Ромена Роллана, буд. 12, м. Харків,61058, код ЄДРПОУ 39197130) суму сплаченого судового збору у розмірі 1921,0 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 16 грудня 2019 р.
Суддя Сагайдак В.В.