Рішення № 86353138, 04.12.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2019
Номер справи
520/3411/19
Номер документу
86353138
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

04 грудня 2019 р. справа №520/3411/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар`єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Говтві Д.В.,

за участю: представника позивача - Костіна К.В.,

представника відповідача - Цимбалістого В.А.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮГРАН" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮГРАН", в якому просив суд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, експлуатацію будівель Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮГРАН", за адресою: Харківська область, Ізюмський район, с. Липчанівка, вул. Миру, буд. 1-Ж, зупинити повністю шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв`язку з чим зобов`язати керівництво Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮГРАН" негайно припинити використання цих будівель з метою проведення будь - якої діяльності, не пов`язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами позапланової перевірки виконання вимог припису про усунення порушень у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на території та у будівлях ТОВ "ЮГРАН" за адресою: Харківська область, Ізюмський район, с. Липчанівка. вул. Миру, буд.1-Ж, було встановлено, що будівля експлуатується з порушеннями вимог законодавства в сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Від представника позивача - Цимбалістого В.А. через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відсутні підстави для застосування заходів реагування щодо державного нагляду.

Представник позивача - Костін К.В. в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та письмових поясненнях.

Представник відповідача - Цимбалістий В.А. у судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини наведені у письмовому відзиві на позов, а також посилався на те, що фактично виявлені порушення відповідачем усунено, окрім порушень п. 2.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮГРАН" зареєстрована як юридична особа (далі - ТОВ "ЮГРАН").

Як вбачається з Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, на підставі договору купівлі - продажу від 21.11.2006 №7098, у власності ТОВ "ЮГРАН" перебуває нежитлова будівля, автогараж, що розташований за адресою: Харківська область, Ізюмський район, с. Липчанська, вул. Мира, буд.1 "Ж" .

На виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Закону України "Про особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності щодо фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності", довіреності від 02.01.2019 №010/120/15 та з метою перевірки виконання приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки винесено наказ від 07.03.2019 №42 (а.с.15) щодо перевірки, зокрема, ТОВ "ЮГРАН".

На виконання вказаного наказу, посвідчення про проведення заходу державного нагляду (контролю) від 15.03.2019 №79 (а.с.19), фахівцями Ізюмського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у будівлях ТОВ "ЮГРАН" за адресою: Харківська область, Ізюмський район, с. Липчанівка. вул. Миру, буд.1-Ж.

Результати проведеної перевірки оформлені актом перевірки дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 18.03.2019 №67 (а.с.20-28).

Даним актом було відображено низку порушень в сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей при експлуатації будівлі Харківська область, Ізюмський район, с. Липчанівка. вул. Миру, буд.1-Ж за адресою: Харківська область, Ізюмський район, с. Липчанівка. вул. Миру, буд.1-Ж, зокрема:

- не проведено вогнезахисну обробку дерев`яних елементів покриття гаражу;

- приміщення гаражу та складів підприємства не обладнані системами протипожежного захисту (установками пожежної сигналізації) відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту»;

- захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку не виконано відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-56:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд».

На підставі виявлених порушень контролюючим органом складено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 18.03.2019 №66.

У зв`язку з неусунення виявлених порушень ГУ ДС України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулась до суду з даним позовом.

По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Статтею 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно ч. 7 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” - на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб`єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Згідно п.12 ч.1 ст.67, ч.2 ст.68, ч.1, ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України – посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежнобезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

Щодо виявлених порушень відповідачем в сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей при експлуатації будівлі, суд зазначає наступне.

Пункт 2.31 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей.

Згідно п. 1.2 глава 1, розділ V Правил пожежної безпеки в Україні, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5- 56:2014 «Системи протипожежного захисту».

Відповідно до п. 3.9. глава 3, розділ V Правил пожежної безпеки в Україні, вибирання типу та визначення необхідної кількості вогнегасників повинні здійснюватись відповідно до типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом МВС України від 15.01.2018 року №25 «Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників».

Згідно п. 3.17 розділ 5, глава. 3 Правил пожежної безпеки в Україні, технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року № 152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за № 555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги».

Відповідно до п. 1.8 розділ IV глава. 1 Правил пожежної безпеки в Україні, улаштування та експлуатація тимчасових електромереж забороняються. Винятком можуть бути тимчасові електромережі, які живлять ілюмінаційні установки, а також електропроводки в місцях проведення будівельних, тимчасових ремонтно- монтажних та аварійних робіт.

Згідно п. 1.20 розділ IV, глава 1 Правил пожежної безпеки в Україні, замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені ПТЕ.

Пунктом 2.5 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні визначено, що у разі необхідності встановлення на вікнах приміщень, де перебувають люди, ґрат останні повинні розкриватися, розсуватися або зніматися. Під час перебування в цих приміщеннях людей ґрати мають бути відчинені (зняті).

Пунктом 2.16 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні передбачено, що установлювати глухі ґрати дозволяється у квартирах, банках, касах, складах, коморах, кімнатах для зберігання зброї і боєприпасів, а також на інших приміщеннях, розрахованих на одночасне перебування до 50 осіб (крім навчальних закладів), та в інших випадках, передбачених нормами і правилами, затвердженими в установленому порядку. У будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності. Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев`яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків.

Згідно п. 2.27 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні , двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень).

Абзацами 2 та 3, п. 2.37 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні визначено, що не допускається: захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами; забивати, заварювати, замикати на замки, болтові з`єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, двері на шляхах евакуації та евакуаційних виходах;

Відповідно до п. 1.17 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати повинні встановлюватися на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0.01 метра,

Згідно абз. 9, пункт 1.18 глави 2 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, забороняється: складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами.

Суд зазначає, що в ході судового розгляду відповідачем надано докази (акт приймання виконаних робіт з вогнезахисного оброблення від 12.07.2019, акт приймання виконання будівельних робіт, паспорт заземлювачів блискавкозахистного пристрою, тощо) на підтвердження усунення порушень, що виявлені під час позапланового заходу в сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей при експлуатації будівлі, в частині проведення вогнезахисної обробки дерев`яних елементів покриття гаражу, а також щодо захисту будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів.

При цьому, відповідачем не надано до суду належних та достатніх доказів на підтвердження усунення порушень, що виявленні під час позапланового заходу в сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей при експлуатації будівлі - гаражу, а саме не обладнання гаражу системами протипожежного захисту (установками пожежної сигналізації) відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту».

Таким чином, враховуючи, що у власності позивача перебуває нежитлова будівля, автогараж, що розташований за адресою: Харківська область, Ізюмський район, с. Липчанська, вул. Мира, буд.1 "Ж", щодо якого наявні правові підстави вважати, що захід реагування, про застосування якого позивач просив суд, є актуальним на момент розгляду справи.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частина 1 ст. 77 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, оскільки наявні підстави для застосування судом заходів реагування у вигляді зупинення експлуатацію нежитлової будівлі, автогаража Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮГРАН", за адресою: Харківська область, Ізюмський район, с. Липчанівка, вул. Миру, буд. 1-Ж шляхом знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, до усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме не обладнання системою протипожежного захисту (установками пожежної сигналізації), у зв`язку з чим належить зобов`язати керівництво ТОВ "ЮГРАН" припинити використання цих будівель з метою проведення будь якої діяльності, не пов`язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Відповідно, позовні вимог в частині зупинення повністю шляхом знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, щодо порушень визначених п.1 та п.3 , які містяться у приписі про усунення порушень від 18.03.2019, та які усунуті відповідачем, належить відмовити.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮГРАН" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити частково.

Зупинити експлуатацію нежитлової будівлі, автогаража Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮГРАН", за адресою: Харківська область, Ізюмський район, с. Липчанівка, вул. Миру, буд. 1-Ж шляхом знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, до усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме не обладнання системою протипожежного захисту (установками пожежної сигналізації), у зв`язку з чим зобов`язати керівництво Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮГРАН" припинити використання цих будівель з метою проведення будь якої діяльності, не пов`язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення складено 16 грудня 2019 року.

Суддя Л.М. Мар`єнко