Рішення № 86352737, 11.12.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2019
Номер справи
520/11945/19
Номер документу
86352737
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

11 грудня 2019 р. № 520/11945/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бадюков Ю.В.,

при секретарі судового засідання - Андрущенко Д.В.,

за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_1.,

відповідача - Соіч Ю.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу

за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 )

до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61027, код ЄДРПОУ 43143704)

про визнання протиправними та скасування рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДПС у Харківській області), в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати Рішення про застосування фінансових санкцій № 0004224001 від 27.08.2019 р. Головного управління ДФС у Харківській області (нова назва - ГУ ДПС у Харківській області) про застосування до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру;

- визнати протиправними та скасувати Рішення про застосування фінансових санкцій № 0004244001 від 27.08.2019 р., Головного управління ДФС у Харківській області (нова назва - ГУ ДПС у Харківській області) про застосування до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансової санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за зберігання тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що зареєстрований як фізична особа-підприємець в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 19.01.2015 р. за № запису 2 447 000 0000 005259, що підтверджується випискою з ЄДРЮО, ФОП та ГФ від 21.01.2015 р. Основним видом діяльності за КВЕД є - 47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, що також зазначено у виписці з ЄДР ЮО, ФОП та ГФ.

З моменту реєстрації та до 01.01.2019 р. позивач перебував на загальній системі оподаткування, у зв`язку із здійсненням основного виду господарської діяльності із реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на підставі відповідних ліцензій, що ним отримувались.

З 01.01.2019 р. перейшов на спрощену систему оподаткування та обліковується на 2 групі за ставкою 10 %, що підтверджується інформацією з Реєстру платників єдиного податку.

Зазначає, що Постановою Балаклійського районного суду Харківської області від 02.05.2019 р. також було встановлено, що 16.03.2019 р. о 10.10 год. у павільйоні, здійснювався продаж алкогольних напоїв (вино «Лідія» об`ємом 1л, вином «Тамянка» об`ємом 1л, вином «Кадарка» об`ємом 1л, шампанським «SHABO» об`ємом 0,75л) та тютюновими виробами (сигаретами «Pull deluxe» сірого кольору - 10 пачок, «Pull deluxe» червоного кольору - 10 пачок) без відповідної ліцензії.

Даний факт позивачем визнано та належно сплачено штраф за рішенням суду.

Надалі позивачем отримано від відповідача наступні рішення про застосування фінансових санкцій:

№ 0004214001 від 27.08.2019 р., яким застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 гри. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії;

№ 0004224001 від 27.08.2019 р., яким застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру;

№ 0004234001 від 27.08.2019 р., яким застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності відповідної ліцензії;

№ 0004244001 від 27.08.2019 р., яким застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за зберігання тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру.

Позивач не погоджуючись з подвійним накладанням штрафів та подвійною відповідальністю, 27.09.2019 р. звернувся до ГУ ДПС у Харківській області з листом щодо роз`яснення застосування таких санкцій та вимогою їх скасувати.

Листом ГУ ДПС у Харківській області позивачу відмовлено у скасуванні вищевказаних рішень про застосування штрафних санкцій та повідомлено право на оскарження таких рішень у судовому порядку.

Зазначає, що ним у добровільному порядку виконані наступні рішення та сплачені штрафні санкції по ним: № 0004214001 від 27.002019 р. яким застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії та № 0004234001 від 27.08.2019 р., яким застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності відповідної ліцензії.

Проте рішення № 0004224001 від 27.08.2019 р., яким застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру та рішення № 0004244001 від 27.08.2019 р., яким застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за зберігання тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру позивач вважає протиправними у зв`язку з чим просив їх скасувати.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справ.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити. Згідно наданого до суду відзиву пояснив, що рішення є правомірним та прийнятим з дотриманням вимог законодавства, оскільки ФОП ОСОБА_1 не має ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, а місце зберігання зазначених напоїв та виробів не внесено до Єдиного реєстру.

Відповідно до абз. 15 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень.

Приписами ст. 15 Закону №481/95-ВР встановлено загальний обов`язок суб`єктів господарювання зберігати алкогольні напої та тютюнові вироби в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб`єкта господарювання таке місце було внесено до Єдиного реєстру.

При цьому, відповідно до ч. 40 ст. 15 Закону №481/95-ВР, суб`єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.

Таким чином, у відповідності до вимог ч. 37 ст. 15 Закону №481/95-ВР, суб`єкти господарювання, що отримали ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, мають право зберігати алкогольні напої та тютюнові вироби на місці реалізації, зазначеної у ліцензії.

Оскільки ФОП ОСОБА_1 не отримував ліцензії, то і не набув права користуватися даною преференцією, а відтак, в силу приписів вказаної норми, був зобов`язаний зберігати алкогольні напої та тютюнові вироби лише в тих місцях, що внесені до Єдиного реєстру, незалежно від того - чи є вони місцями торгівлі чи місцями зберігання, відокремленими від них.

При цьому, законодавець розмежовує місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, поділяючи їх на місце зберігання, нерозривно пов`язане з місцем торгівлі, яким є торгівельний заклад (магазин), та місце зберігання, відокремлене від місця торгівлі, тобто місце поза межами торгівельного закладу. Таким чином, ототожнює місце торгівлі з місцем зберігання, оскільки реалізація товару неможлива без його попереднього зберігання. Законодавець надає можливість не вносити до Єдиного реєстру місця зберігання, поєднане з місцем торгівлі, за умови наявності ліцензії на право торгівлі в цьому місці.

Відповідно, якщо суб`єкт господарювання не одержав ліцензію, він має право здійснювати зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у приміщенні (місці зберігання) незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб`єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Тобто, магазин позивача, розташований за адресою: АДРЕСА_1, на торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами у якому позивач ліцензію не отримав, не може вважатися «місцем здійснення торгівлі» у розумінні ст. 15 Закону №481/95 - ВР, оскільки ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами на дане місце торгівлі позивачем не отримана.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями строком дії з 17.07.2016 р. по 17.07.2017 р. (а.с.16).

Також здійснював роздрібну торгівлю тютюновими виробами на підставі ліцензії Серії АЕ № 699216 строком дії з 04.07.2015 р. по 04.07.2016 р. (а.с.15).

Постановою Балаклійського районного суд Харківської області від 02 травня 2019 року по справі № 610/1122/19 встановлено, що 16 березня 2019 року о 10 годині 10 хвилин у павільйоні, розташованому по АДРЕСА_3 Харківської області, приватний підприємець ОСОБА_1 всупереч вимогам ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» здійснював торгівлю алкогольними напоями (вином «Лідія» об`ємом 1л, вином «Тамянка» об`ємом 1л, вином «Кадарка» об`ємом 1л, шампанським «SHABO» об`ємом 0,75л) та тютюновими виробами (сигаретами «Pull deluxe» сірого кольору - 10 пачок, «Pull deluxe» червоного кольору - 10 пачок) без відповідної ліцензії.

У судовому засіданні ОСОБА_1 . визнав вину у вчиненні правопорушення (а.с.17).

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На підставі матеріалів правоохоронних органів, а саме: протоколу про адміністративне правопорушення (з додатками) серії ГР № 149302 від 16.03.2019р., складеного працівниками Балаклійського ВП ГУНП в Харківській області до позивача застосовано штрафні санкції за наступними рішеннями:

№ 0004214001 від 27.08.2019 р., яким застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 гри. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії (а.с.18);

№ 0004224001 від 27.08.2019 р., яким застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру (а.с.19);

№ 0004234001 від 27.08.2019 р., яким застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності відповідної ліцензії (а.с.20);

№ 0004244001 від 27.08.2019 р., яким застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за зберігання тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру (а.с.21).

Позивач звернувся до Головного управління ДФС у Харківській області з заявою про скасування вказаних рішень.

Листом ГУ ДФС у Харківській області позивачу роз`яснено право на оскарження вказаних рішень до Державної податкової служби України (а.с.22-23).

Суд зазначає, що функції контролюючих органів передбачені ст. 19-1 Податкового кодексу України, якими, серед іншого є здійснення контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів.

Притягнення суб`єкта господарювання до відповідальності шляхом накладення відповідним рішенням штрафу - є одним із способів здійснення контролюючим органом заходів, спрямованих на запобігання порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Підпунктом 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи уповноважено застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на них.

Суд зазначає, що тимчасовий порядок видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.1996 № 493 (далі - Порядок № 493) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктами 23, 25 Порядку № 493 роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами може провадитися суб`єктами підприємницької діяльності незалежно від форм власності, в тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Форма ліцензії затверджується Мінекономрозвитку. Бланки ліцензій виготовляються друкарським способом, повинні мати номер і бути захищені від підробки та несанкціонованого тиражування. У ліцензії зазначається:

- на лицьовому боці: найменування органу, що її видав; вид товарів (алкогольні напої чи тютюнові вироби), на право реалізації яких видано ліцензію; для юридичних осіб - найменування та місцезнаходження, номер телефону, факс (за їх наявності); для фізичних осіб - прізвище, ім`я та по батькові, паспортні дані (серія, номер, ким і коли виданий, місце проживання), номер телефону (за його наявності); ідентифікаційний код суб`єкта підприємницької діяльності; місце торгівлі; адреси відокремлених від роздрібної мережі місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; реєстраційний номер ліцензії, дата реєстрації; термін дії; дата видачі ліцензії; посада, прізвище, ім`я, по батькові уповноваженої особи, яка підписала ліцензію;

- на зворотному боці: відмітки про поточне (щоквартальне) внесення плати за ліцензію; відмітка про реєстрацію ліцензії в державній податковій інспекції, а в сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта підприємницької діяльності.

Отже, терміни дії ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами були особисто встановлені повноважним органом шляхом визначення конкретного календарного дня її початку та закінчення.

Таким чином, враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку, що 16.03.2019 р. ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а також ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами в магазині за адресою: АДРЕСА_2 були відсутні, що не заперечувалось сторонами по справі.

Основним нормативним документом, який визначає засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптово-роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 № 481/95-ВР.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Частиною 1 статті 17 Закону № 481/95-ВР передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абз. 5 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Отже, враховуючи наявність порушення норм діючого законодавства з боку позивача, штрафні санкції за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями у розмірі 17000,00 грн. та тютюновими напоями у розмірі 17000,00 грн. нараховані відповідачем правомірно.

Позивачем добровільно сплачено частину штрафу у розмірі 34000,00 грн., що підтверджено копією квитанції № 0.0.1516509375.1 від 08.11.2019 року (а.с.25).

Щодо зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, суд зазначає наступне.

Згідно частини тридцятої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб`єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), місце зберігання - це місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання; Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - це перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання затверджений наказом ДПА України від 28.05.2002 № 251 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру", відповідно до пункту 2.1 якого (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до Єдиного реєстру вносяться, зокрема, місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Виходячи з аналізу наведених норм, підставою для внесення місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного реєстру є саме встановлення факту зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів в приміщенні, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Вимоги до місця зберігання алкогольних напоїв визначені у пункті 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 № 854 "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями", в якому (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, що алкогольні напої зберігаються у спеціальних приміщеннях, відомості про місцезнаходження яких заносяться до Єдиного державного реєстру місць зберігання. Приміщення для зберігання алкогольних напоїв повинні добре вентилюватися, не мати стороннього запаху, бути непроникними для прямих променів світла, обладнані охоронною сигналізацією. Пункт 17 вказаних Правил містить вимоги про те, що закорковані пляшки з алкогольними напоями зберігають у горизонтальному положенні з метою запобігання висиханню корку, а пляшки з іншою укупоркою - у вертикальному положенні. Пунктом 18 Правил передбачені вимоги щодо температурного режиму при зберігання алкогольних напоїв, зокрема, горілки та горілки особливої - від -5° С до +25° С, лікеро-горілчаних виробів - від +10° С до +20° С і відносній вологості повітря не більш як 85 відсотків, вино - від +8° С до +16° С (напівсолодке, напівсухе - від -2° С до +8° С), коньяку - не менш як +5° С.

Вимоги до місця зберігання тютюнових виробів встановлені в Правилах роздрібної торгівлі тютюновими виробами, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 № 218, у пункті 15 яких (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, що приміщення для зберігання тютюнових виробів повинні бути сухими, чистими, з відносною вологістю повітря 60 (±10) відсотків. Ящики з тютюновими виробами повинні розміщуватися на піддонах, брусках або інших конструкціях (пристроях) на висоті не менше ніж 10 см від підлоги з проміжками для циркуляції повітря в штабелях висотою, що унеможливлює деформацію нижнього ящика. Відстань від штабеля до джерела тепла та стін повинна бути не менше 1 м.

При цьому, Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" під роздрібною торгівлею розуміє діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб`єктах господарювання громадського харчування; а місцем торгівлі визначає місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

За змістом ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:

- оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень;

- зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень.

Враховуючи вищевказане, встановлені обставини справи свідчать про здійснення в магазині ФОП ОСОБА_1 реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами та за відсутності відповідної довідки про внесення місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного реєстру.

З огляду на викладене, документальними доказами , які містяться в матеріалах справи об`єктивно підтверджується факт зберігання позивачем алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання не внесених до Єдиного реєстру відповідно ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», що є підставою для застосування до суб`єкта господарювання фінансових санкції у вигляді штрафів.

Судом враховано відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України правову позицію викладену в постанові Верховного суду від 21.08.2018 по справі №820/5526/16.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши усі подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61027, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправними та скасування рішень - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 16 грудня 2019 року.

Суддя Бадюков Ю.В.