Ухвала суду № 86352505, 16.12.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2019
Номер справи
480/3096/19
Номер документу
86352505
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

16 грудня 2019 р. Справа № 480/3096/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3096/19 за позовом Сумської товарної біржі "Сумиагропромбіржа" до Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області, третя особа: Сумська регіональна філія Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Сумська товарна біржа "Сумиагропромбіржа" звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області, третя особа: Сумська регіональна філія Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", і просить суд визнати протиправним та скасувати рішення №25/7 Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області від 10.07.2019 «Про затвердження Протоколу №4 від 04.07.2019 року конкурсної комісії з добору земельних ділянок та/або прав на них, які виставляються окремими лотами, виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавців земельних торгів на конкурентних засадах» двадцять п`ятої сесії сьомого скликання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що конкурс з відбору виконавців земельних торгів з продажу земельних ділянок (або прав оренди на них) був проведений без дотримання процедури, визначеної Тимчасовим положенням Вільшанської сільської ради "Про комісію добору земельних ділянок та/або прав на них, які виставляються окремими лотами, виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавців земельних торгів на конкурентних засадах" та з порушенням вимог Закону України "Про захист економічної конкуренції" і Закону України "Про запобігання і протидію корупції".

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання.

Ухвалою суду від 03.09.2019 продовжено строк розгляду справи № 480/3096/19 у підготовчому провадженні на 30 днів.

У судовому засіданні 26.11.2019 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити у їх задоволенні.

Ухвалою суду від 26.11.2019 закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 11.12.2019.

У судовому засіданні 11.12.2019 суд з власної ініціативи поставив на обговорення питання про закриття провадження у даній справі, оскільки за результатами проведених торгів відповідач уклав з переможцем конкурсу договори від 02.08.2019 про підготовку лота для продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення на земельному аукціоні та надання послуг з проведення земельних торгів: №123 (а.с.163-165), №134 (а.с.168-170), №133 (а.с. 173-175), №124 (а.с.178-180), №125 (а.с.183-185), №126 (а.с.188-190), №127 (а.с. 193-195), №128 (а.с. 198-200), №132 (а.с. 203-205), №129 (а.с. 208-210), №131 (а.с. 213-215), №130 (а.с. 218-220), а отже дана справа має розглядатися в порядку господарського судочинства.

Представник відповідача з приводу даного питання поклався на розсуд суду, представник позивача заявив клопотання про оголошення перерви та просив зобов`язати відповідача надати позивачу належним чином завірені копії укладених договорів.

Суд задовольнив заявлене представником позивача клопотання та оголосив перерву у судовому засіданні до 16.12.2019 для надання представником відповідача належним чином завірених копій договорів представнику позивача.

Представники сторін у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду даної справи повідомлені належним чином (а.с.224).

16.12.2019 на адресу суду від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представників відповідача.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Враховуючи неявку учасників справи, які повідомлені про дату, час та місце розгляду справи належним чином, суд вважає за можливе проводити розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про закриття провадження у даній справі, виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що Вільшанська сільська рада Недригайлівського району Сумської області розмістила оголошення на офіційному сайті про проведення конкурсу «з відбору виконавців земельних торгів з продажу земельних ділянок (або прав оренди на них)», який відбудеться 04.07.2019 на території Вільшанської ОТГ. Строк подачі конкурсної документації, відповідно до оголошення, був встановлений до 02.07.2019 (включно).

Сумська товарна біржа «Сумиагропромбіржа» підготувала та направила на адресу конкурсної комісії: 42127, Сумська область, Недригайлівський район, с. Вільшана, вул.Київський шлях, 6. конверт з відповідними документами та конкурсною пропозицію, у строки та в порядку визначеному в оголошенні.

04.07.2019 Протоколом №4 засідання конкурсної комісії з добору земельних ділянок та/або прав на них, які виставляються окремими лотами, виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавців земельних торгів на конкурсних засадах визначено переможцем конкурсного відбору - ДП "Центр державного земельного кадастру" Сумська регіональна філія (а.с.16-18).

На засіданні двадцять п`ятої сесії сьомого скликання Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області прийнято рішення №25/7 від 10.07.2019 «Про затвердження Протоколу №4 від 04.07.2019 конкурсної комісії з добору земельних ділянок та/або прав на них, які виставляються окремими лотами, виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавців земельних торгів на конкурентних засадах» (а.с.19).

У подальшому, 02.08.2019 за результатами проведених торгів відповідач уклав з переможцем конкурсу договори про підготовку лота для продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення на земельному аукціоні та надання послуг з проведення земельних торгів: №123 (а.с.163-165), №134 (а.с.168-170), №133 (а.с. 173-175), №124 (а.с.178-180), №125 (а.с.183-185), №126 (а.с.188-190), №127 (а.с. 193-195), №128 (а.с. 198-200), №132 (а.с. 203-205), №129 (а.с. 208-210), №131 (а.с. 213-215), №130 (а.с. 218-220).

Позивач вважає рішення двадцять п`ятої сесії сьомого скликання Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області №25/7 від 10.07.2019 «Про затвердження Протоколу №4 від 04.07.2019 конкурсної комісії з добору земельних ділянок та/або прав на них, які виставляються окремими лотами, виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавців земельних торгів на конкурентних засадах» протиправним, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єкта владних повноважень.

За приписами ст. 4 КАС України встановлено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Згідно ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, де суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 цього Кодексу).

Отже, до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників є суб`єктом владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, у цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.

Разом з тим, визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб`єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням наявного приватного права певного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб`єкта владних повноважень.

Помилковим є застосування ст. 19 КАС України та поширення юрисдикції адміністративних судів на всі спори, стороною яких є суб`єкт владних повноважень, оскільки під час вирішення питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і господарських справ недостатньо застосовувати виключно формальний критерій - визначення суб`єктного складу спірних правовідносин (участь у них суб`єкта владних повноважень), тоді як визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

З матеріалів справи суд вбачає, що предметом спору у цій справі є незгода позивача з рішенням, прийнятого відповідачем у рамках конкурсу щодо визначення виконавців земельних торгів, які були задокументовані протоколом №4 засідання конкурсної комісії з добору земельних ділянок та/або прав на них, які виставляються окремими лотами, виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавців земельних торгів на конкурсних засадах, яким визначено переможцем конкурсного відбору - ДП "Центр державного земельного кадастру" Сумська регіональна філія.

Суд зазначає, що орган виконавчої влади або місцевого самоврядування у відносинах щодо організації та порядку проведення конкурсу (тендеру) є суб`єктом владних повноважень і спори щодо оскарження рішень чи бездіяльності цих органів до виникнення договірних правовідносин між організатором та переможцем цього тендеру відносяться до юрисдикції адміністративних судів. Проте, після укладення договору між організатором конкурсу та його переможцем спір щодо правомірності рішення конкурсної комісії підлягає розгляду в порядку цивільного (господарського) судочинства, оскільки фактично зачіпає майнові інтереси переможця торгів.

Даний висновок суду узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеній в постанові від 29 січня 2019 року у справі №819/829/17 (провадження №11-757апп18), який згідно ч. 4,5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та ч. 5 ст. 242 КАС України є обов`язковим для всіх суб`єктів владних повноважень та враховується іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Судом встановлено, що за результатами конкурсу з відбору виконавців земельних торгів, 02.08.2019 Вільшанська сільська рада Недригайлівського району Сумської області уклала з ДП "Центр державного земельного кадастру" договори про підготовку лота для продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення на земельному аукціоні та надання послуг з проведення земельних торгів: №123 (а.с.163-165), №134 (а.с.168-170), №133 (а.с. 173-175), №124 (а.с.178-180), №125 (а.с.183-185), №126 (а.с.188-190), №127 (а.с. 193-195), №128 (а.с. 198-200), №132 (а.с. 203-205), №129 (а.с. 208-210), №131 (а.с. 213-215), №130 (а.с. 218-220), а тому на момент подання 08.08.2019 позивачем до суду позовної заяви вже існував спір про право, що виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.

За таких обставин, суд зазначає, що вказаний спір не є публічно-правовим спором в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, а підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Згідно ч. 2 ст. 238 КАС України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.

Враховуючи те, що даний спір не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, суд приходить висновку про закриття провадження у справі № 480/3096/19.

Керуючись статтями 2, 77, 238, 248, 256 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Провадження по справі №480/3096/19 за позовом Сумської товарної біржі "Сумиагропромбіржа" до Вільшанської сільської ради Недригайлівського району Сумської області, третя особа: Сумська регіональна філія Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про визнання протиправним та скасування рішення - закрити.

Повернути Сумській товарній біржі "Сумиагропромбіржа" (40004, Сумська область, м. Суми, вул. Супруна, 3/1, код ЄДРПОУ 23820266) з Державного бюджету судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн, що сплачено згідно платіжного доручення від 07.08.2019 №1062.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Суддя Н.В. Савицька