
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2019 р. Справа №480/3482/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелета С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Високос Я.С.
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Свистун Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якому просить визнати таким, що дата з якої мені призначено пенсію, не порушує підпункт 1 п. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що є протиправним, має бути скасована та переглянута; визнати протиправним та скасувати виключення з мого страхового стажу трьох років та двох місяців роботи у військовій частині 31455 з 01.05.1993 по 30.06.1996 року; визнати протиправним та скасувати виключення з мого страхового стажу частини періоду мого навчання у Харківському ордена Леніна авіаційному інституті ім. М.Є. Жуковського з 01.09.1979 по 01.03.1985; визнати протиправним та скасувати зниження "розміру пенсії за віком" з 01.10.2017 шляхом встановлення "доплати до старого розміру пенсії" таким, що порушує абзац 2 ч. 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2148-VІІІ.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при призначенні ОСОБА_1 пенсії, відповідачем невірно застосовано норми Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та призначено пенсію з моменту звернення, а не з моменту досягненням позивачем 55 річного віку - з 28.11.2016 на підставі норм п.п. 1 п. 1 ст. 45 та абз. 6 п. 3 розділу XV "Прикінцеві положення" указаного Закону.
Також позивач вказує на те, що відповідачем необґрунтовано виключено із стажу для призначення пенсії період роботи у військовій частині 31455 з 01.05.1993 по 30.06.1996, який підтверджено записами в трудовій книжці. Крім того, при призначенні пенсії було необґрунтовано зменшено період навчання в Харківському авіаційному інституті. Так, період навчання складав з 01.09.1979 по 01.03.1985, однак такий період зараховано лише по 18.02.1985.
Позивач також зазначає про те, що зменшення величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35 % до 1 % з 03.10.2017, призвело до зменшення розміру призначеної йому пенсії. За рахунок доплати до попереднього розміру пенсії, сума пенсії зберігається на рівні попередньої виплати, однак пенсійна виплата зменшилась з 4527,95 грн. до 4483,15 грн.
Представник відповідача подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Також зазначив, що до страхового стажу позивача не зараховано період роботи у військовій частині 31455 з 01.05.1993 по 30.06.1996, оскільки між датою прийняття на службу та датою наказу про прийняття більше трьох місяців.
Також, представником відповідача були подані додаткові пояснення у яких останній по суті позовних вимог зазначив, що на підставі заяви про призначення пенсії за віком як військовослужбовцю, який брав участь в антитерористичній операції в районах її проведення, позивачу була призначена пенсія з 06.02.2017.
Розмір пенсії визначено відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
На дату призначення пенсії страховий стаж позивача, зарахований по 31.01.2017, становив 28 років 04 місяці 28 днів, що із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% відповідало його коефіцієнту 0,38250 ((28 років х 12 місяців + 4 місяці)/1200 х 1,35).
Середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії, визначений за даними реєстру застрахованих осіб з 01.07.2000 по 31.01.2017 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, 3764,40 грн., при коефіцієнті 2,85940, становив 10763,93 грн. (3764,40 грн. х 2,85940).
Обчислений за вказаними показниками страхового стажу та заробітної плати основний розмір пенсії становив 4117,20 грн. (10763,93 грн. х 0,38250). Разом з підвищенням учаснику бойових дій у сумі 311,75 грн. (1247,00 грн. х 25%) та цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40,00 грн., визначному Законом України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни" від 16.03.2004 № 1603-ІV, розмір пенсії становив 4468,95 грн. (4117,20 грн. + 311,75 грн. + 40,00 грн.).
У червні 2017 року був уточнений алгоритм визначення заробітної плати для обчислення розміру пенсії, у результаті чого при коефіцієнті 2,88909 її розмір склав 10875,69 грн. (3764,40 грн. х 2,88909). Перерахунок пенсії проведений з дня її призначення, 06.02.2017, та склав 4511,70 грн., де: 4159,95 грн. - основний розмір пенсії (10875,69 грн. х 0,38250), 311,75 грн. - підвищення учаснику бойових дій, 40,00 грн. - цільова грошова допомога на прожиття учаснику бойових дій. З 01.05.2017 - 4527,95 грн. (4159,95 грн. + 328,00 грн. + 40,00 грн.).
Доплата за лютий у сумі 29,01 грн., по 42,75 грн. за березень, квітень, травень і червень 2017 року була нарахована до виплати разом з пенсією за липень 2017 року у загальній сумі 4727,96 грн. (29,01 грн. + (42,75 грн. х 4 міс.) + 4527,95 грн.).
З 01.10.2017 раніше призначені пенсії були перераховані за Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VІІІ із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, 3764,40 грн., та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%.
При цьому, абзацом другим частини 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2148-VІІІ було передбачено, що у разі, коли внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
За результатами такого перерахунку, з 01.10.2017 коефіцієнт страхового стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% склав 0,28333.
Середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії залишився у розмірі 10875,69 грн. Обчислений за вказаними показниками страхового стажу та заробітної плати основний розмір пенсії склав 3081,41 грн. (10875,69 грн. х 0,28333), підвищення учаснику бойових дій - 363,00 грн. (1452,00 грн. х 25%).
Разом з цільовою грошовою допомогою на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40,00 грн., розмір пенсії склав 3484,41 грн. Зважаючи на норми абзацу другого частини 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2148-VIII виплата пенсії була забезпечена у розмірі 4527,95 грн. шляхом встановлення доплати до попереднього розміру пенсії у сумі 1043,54 грн.
17.09.2018 до територіального управління особисто позивачем надано заяву про перерахунок пенсії у зв`язку зі звільненням з військової служби.
Згідно з частиною 4 статті 42 Закону № 1058-ІУ перерахунок пенсій проводиться у разі, якщо застрахована особа після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжувала працювати та набула страхового стажу (проводиться за наявності 24 місяців страхового стажу або не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) пенсії на підставі заяви особи).
Зважаючи на зазначені норми законодавства право на перерахунок з дорахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії, набуто позивачем з 01.02.2019. Про це позивач був ознайомлений.
З 01.12.2018 пенсія перерахована у зв`язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1497,00 грн. Розмір підвищення учаснику бойових дій зріс до 374,25 грн. (1497,00 грн. х 25%), тобто, на 11,25 грн. Однак, на суму збільшення пенсії зменшилась доплата 1043,54 грн. Відповідно розмір пенсії до виплати залишився без змін і склав 4527,95 грн.
Наступну заяву про перерахунок пенсії з дорахуванням страхового стажу позивач надав до територіального управління 11.02.2019.
За результатами перерахунку страховий стаж, врахований по 30.09.2018, збільшився до 30 років 01 місяця 26 днів, його коефіцієнт склав 0,30083, середньомісячний заробіток залишився без змін 10875,69 грн. За вказаними показниками основний розмір пенсії склав 3271,73 грн. (10875,69 грн. х 0,30083). Разом з підвищенням учаснику бойових дій 374,25 грн. та цільовою грошовою допомогою 40,00 грн. розмір пенсії склав 3685,98 грн. однак він не перевищив попередній розмір 4527,95 грн., тому встановлена доплата у сумі 841,97 грн.
Частиною 2 статті 42 Закону № 1058-ІV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку, починаючи з березня 2019 року, проводяться перерахунки раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" з 1 березня 2019 року перерахунок пенсій проведений із застосуванням коефіцієнта збільшення показника заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014 - 2016 роки (3764,40 грн.) та яка враховується для обчислення пенсії починаючи з 01.10.2017 року, 1,17. Збільшений показник з 01.03.2019 року складає 4404,35 грн. (3764,40 грн. х 1,17).
За його результатами середньомісячний заробіток, з якого обчислюється розмір пенсії позивача, склав 12724,56 грн. (4404,35 грн. х 2,88909). Основний розмір пенсії склав 3827,93 грн. (12724,56 грн. х 0,30083). Разом з підвищенням учаснику бойових дій у сумі 374,25 грн. та цільовою грошовою допомогою 40,00 грн. розмір пенсії склав 4242,18 грн. Проте, він знов не перевищив попередній розмір пенсії 4527,95 грн., тому була встановлена доплата у сумі 285,77 грн.
Ухвалою суду від 20.09.2019 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 24.10.2019 по справі призначено судове засідання.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечував.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що 10.02.2017 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії за віком як учаснику бойових дій (а.с. 98).
Протоколом від 08.05.2017 позивачу призначена пенсія за віком як ветерану війни з 10.02.2017 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 99).
Загальний страховий стаж позивача склав 28 років 4 місяці 28 днів.
Звернувшись до суду із позовом позивач вважає, що оскільки віку 55 років він досяг 27.11.1961 то пенсія йому, як учаснику бойових дій, мала бути призначена саме з цієї дати. Натомість пенсія була призначена ОСОБА_1 з 10.02.2017 тобто з моменту звернення, що не відповідає положенням п.п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Суд вважає такі доводи позивача необґрунтованими з огляду на наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Як встановлено судом, ОСОБА_1 є ветераном війни - учасником бойових дій, що підтверджується копією довідки від 05.11.2017 № 476 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції (а.с. 14) та копією посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 виданого 02.02.2017 (а.с. 15).
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції" від 18.10.2016 № 1683-VIII абзац 6 п. 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" викладено в такій редакції: "військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, інваліда війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, інваліда війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок".
На підставі зазначених положень Закону позивачу була призначена пенсія.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (на яку посилається позивач) пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
На обґрунтування своїх вимоги позивач зазначає, що право на пенсію він набув 27.11.2016, а за її призначенням він звернувся у тримісячний строк - 10.02.2017, тобто пенсія йому має бути призначена з 28.11.2016.
Суд вважає такі твердження позивача необґрунтованими, оскільки Закон від 18.10.2016 № 1683-VIII, на підставі якого ОСОБА_1 призначена пенсія, набув чинності 06.02.2017, тобто на момент досягнення 55 років вказаний закон не діяв.
Крім того, листом від 20.05.2019 № 11005/05-20 Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило позивача про те, що дата призначення його пенсії була переглянута, пенсія призначена не з 10.02.2017 - з дати подання заяви, а з 06.02.2017 - з дати набрання чинності Законом від 18.10.2016 № 1683-VIII. Доплата за вказаний період виплачена разом із пенсією в червні 2019 (а.с. 118).
В подальшому Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" доповнено розділом XIV-1 згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017.
Також, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII розділ XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" доповнено наступними пунктами:
пунктом 4-3. Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
пунктом 4-4. З 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
пунктом 4-5. Збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року.
У 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У своєму позові ОСОБА_1 вказує на те, що після внесення змін до абз. 5 ч. 1 ст. 25 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та зменшення величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35 % до 1 %, розмір його пенсії було зменшено на 342,35 грн. ніж при призначенні пенсії.
Так, при призначенні пенсії позивача її розмір було визначено із врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 % у зв`язку із чим коефіцієнт стажу склав 0.38250, а розмір пенсії відповідно 4117,20 грн. Разом із доплатою відповідно до Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни" від 16.03.2004 № 1603-ІV загальний розмір пенсії склав 4157,20 грн. (а.с. 130). В подальшому ОСОБА_1 сума пенсії визначалась із урахуванням підвищення як учаснику бойових дій.
Так, з 01.10.2017 пенсія позивача була перерахована із застосуванням середньої заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % (п. 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування").
У зв`язку із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % коефіцієнт стажу склав 0,28333, а розмір пенсії відповідно 3049,74 грн. (а.с. 132).
При цьому, абз. 2 ч. 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2148-VІІІ передбачено, що у разі, коли внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
У зв`язку із цим, з 01.10.2017, разом із цільовою грошовою допомогою на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40,00 грн., позивачу встановлена доплата до попереднього розміру пенсії, призначеної з 06.02.2019, та її розмір склав 4485,20 грн. (а.с. 132).
Таким чином, при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 та у зв`язку із зменшенням її розміру за рахунок зменшення величини оцінки одного року страхового стажу та відповідно коефіцієнту страхового стажу, розмір пенсії, призначеної позивачу з 06.02.2017 збережено в попередньому розмірі за рахунок встановленої доплати.
Таким чином вимоги позивача щодо протиправності зниження розміру його пенсії за віком є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Також, як встановлено судом при призначенні пенсії до розрахунку страхового стажу позивача включено період навчання у Харківському ордена Леніна авіаційного інституту ім. М.Є. Жуковського з 01.09.1979 по 18.02.1985 року (а.с. 35).
Відповідно до абз. 36 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Як уже зазначено судом, до розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 включено період навчання з 01.09.1979 по 18.02.1985 року. Однак, як вбачається із копії довідки Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут" від 14.03.2017 № 65/13-26, у документах архівного фонду ОСОБА_1 значиться студентом денного навчання Харківського ордена Леніна авіаційного інституту ім. М.Є. Жуковського з 01.09.1979 по 01.03.1985 року. Рішенням Державної екзаменаційної комісії від 18.02.1985 позивачу присвоєна кваліфікація інженера-електромеханіка (а.с. 54).
Жодних зауважень щодо достовірності довідки та указаного в ній періоду відповідачем надано не було.
Таким чином органом Пенсійного фонду із розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 неправомірно виключено період навчання з 18.02.1985 по 01.03.1985 року. Враховуючи викладене, вимоги в частині визнання протиправними дій щодо виключення із страхового стажу частини періоду навчання з 01.09.1979 по 01.03.1985 року суд визнає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
При цьому до трудового стажу позивача не було враховано також період роботи у військовій частині 31455 з 01.05.1993 по 30.06.1996, який підтверджено записами в трудовій книжці.
Суд зазначає, що до 01.01.2004 страховий стаж обчислюється відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Так, статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. п. 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Із копії трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що з 01.05.1993 його прийнято на роботу у військову частину № 31455 (запис № 9, а.с. 94). 01.02.1994 позивача переведено на посаду "старшего инженера" (запис 10).
Наступні записи про зміну назви в/ч 31455 на в/ч А 1528 та запис № 11 від 15.02.1995 про переведення на посаду інженера (начальника) відділу програмного управління.
Запис № 12 від 30.06.1996 про звільнення з посади у зв`язку з ліквідацією підприємства (запис № 12).
Листом від 21.08.2019 № 17836/02.14-09 позивача повідомлено про те, що зазначений період роботи буде зараховано до страхового стажу після отримання документів, підтверджуючих достовірність прийому та дати наказу про прийом на роботу (а.с. 113).
При цьому в ході розгляду даної справи судом не встановлено, а відповідачем не доведено та не підтверджено належними та допустимими доказами того факту, що записи № № 9-12 в трудовій книжці ОСОБА_1 НОМЕР_3 не підтверджують періоду роботи у військовій частині 31455 (в подальшому А 1528), містять виправлення, у зв`язку із чим суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача включити зазначений період роботи до страхового стажу позивача, що забезпечить належний захист прав позивача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) з 06.02.2017 включити до стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,і.к. НОМЕР_4 ) період навчання в Харківського ордена Леніна авіаційному інституті ім..М.Є.Жуковського з 01.09.1979 по 01.03.1985, а також період роботи у військових частинах з 01.05.1993 по 30.06.1996.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 16.12.2019.
Суддя С.М. Гелета