
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3616/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
26 вересня 2019 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання протиправним та скасування п. 23 таблиці "Про затвердження переліку земельних ділянок для продажу або продажу права оренди на них на земельних торгах у місті Кременчуці Полтавської області", що є додатком до п. 27 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 "Про внесення та відмову у внесенні змін до рішень органів місцевого самоврядування в м. Кременчуці".
В обґрунтування позову зазначав, що 03 вересня 2019 року на пленарному засіданні Кременчуцької міської ради Полтавської області було прийнято рішення «Про внесення змін до рішень органів місцевого самоврядування», згідно якого доповнено перелік земельних ділянок для продажу, права оренди на них на земельних торгах у місті Кременчуці Полтавської області, а саме п. 23 таблиці № 2 - АДРЕСА_1. Частина даної земельної ділянки прощею 1590 кв.м., фактично використовується ФО-П ОСОБА_1 згідно договору оренди №463 від 10.07.2000 р. для експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки по АДРЕСА_1, котрий наразі припинив свою дію. Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 19.02.2018 року забезпечено позов в адміністративній справі №524/8552/17 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Кременчуцької міської ради Полтавської області про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії, а саме до набрання чинності рішення по справі № 524/8552/17 заборонено Кременчуцькій міській раді Полтавської області вчиняти будь-яких заходів гцодо відчуження (продаж, передача в оренду) земельної ділянки площею 1590 кв.м., переданої ФО-П ОСОБА_1 в оренду згідно Договору № 463 від 10.07.2000 року для будівництва, експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки по АДРЕСА_1. Вказував, що за приписами ст. 129-1 Конституції України, судові рішення на території України є обов`язковими до виконання, натомість, Кременчуцькою міською радою не виконано ухвалу суду про забезпечення позову та розпочато процедуру продажу права оренди на дану земельну ділянку.
Ухвалою суду від 30 вересня 2019 року позовну заяву залишено без руху у зв`язку з ненаданням документа про сплату судового збору.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Відповідач, Кременчуцька міська рада, з поданим позовом не погодився, надав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що територіальна громада м. Кременчука в особі Кременчуцької міської ради Полтавської області є власником земель комунальної власності, розташованих в межах м. Кременчука Полтавської області. Так як, земельна ділянка площею 3218 кв.м., що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 не підпадає під жодну з ознак перелічених в ч. 2 ст. 134 ЗК України, тому набути право оренди на неї можливо виключно в порядку проведення земельних торгів. Вказував на те, що первинним етапом проведення земельних аукціонів законодавець визначає саме добір земельних ділянок комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, порядок яких регламентовано ст. 136 ЗК України. За приписами даної норми організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, ч. 3 ст. 136 ЗК України. На думку відповідача, оскаржуване рішення Кременчуцької міської ради від 03.09.2019 року «Про внесення змін до рішень органів місцевого самоврядування», а саме п. 23 таблиці № 2 - АДРЕСА_1 площею 3218 кв.м. для будівництва багатоповерхового житлового будинку є лише первинним етапом при подальшій передачі даної земельної ділянки в оренду майбутньому переможцю аукціону, а тому Кременчуцька міська рада під час прийняття оскаржуваного рішення діяла виключно в межах і в спосіб визначений чинним законодавством України.
Ухвалою від 25 листопада 2019 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні 11 грудня 2019 року.
Учасники справи в судове засідання не з`явилися, будучи належно повідомленими про дату, час та місце його проведення. Представником позивача надано до суду заяву про розгляд справи без участі позивача та його представника в порядку письмового провадження.
Відповідно до приписів частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Враховуючи положення частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішив розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 24.04.2000 ПП ОСОБА_1 дозволено проектування тимчасової відкритої автостоянки по АДРЕСА_1.
05 травня 2000 року Управлінням містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Полтавської області видано архітектурно- планувальне завдання № 70 від 05.05.2000 року на проектування тимчасової відкритої автостоянки на 50 машиномісць по АДРЕСА_1.
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 30.06.2000 №1251 "Про відведення земельної ділянки приватному підприємцю ОСОБА_1 в тимчасове довгострокове користування, строком на 5 років (на умовах оренди) земельної ділянки для будівництва, експлуатації і обслуговування тимчасової відкритої автостоянки по АДРЕСА_1" затверджено проект відведення земельної ділянки ПП ОСОБА_1 (тимчасова відкрита автостоянка по АДРЕСА_1) та надано ПП ОСОБА_1 в тимчасове довгострокове користування, строком на 5 років (на умовах оренди) земельну ділянку загальною площею 1590 кв.м. для будівництва, експлуатації і обслуговування тимчасової відкритої автостоянки по АДРЕСА_1 з орендною платою у розмірі 3% від грошової оцінки щорічно.
10 липня 2000 року на підставі рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 1251 від 30.06.2000 між ПП ОСОБА_1 та Кременчуцькою міською радою Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, укладено Договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) № 463.
Даний договір зареєстровано в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 23 травня 2001 року за номером 463.
Пунктом 4 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 13 жовтня 2017 року «Про надання дозволу та відмову в наданні дозволу на розроблення технічних документів із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) юридичним та фізичним особам в м. Кременчуці» відмовлено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі, площею 1590 кв.м. для експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки по АДРЕСА_1.
Не погодившись з таким рішенням, позивачем до Автозаводського районного суду м. Кременчука було подано адміністративний позов до Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення міськради від 13.10.2017 р. «Про надання дозволу та відмову в наданні дозволу на розроблення технічних документів із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) юридичним та фізичним особам в м. Кременчуці».
Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 19.02.2018 по справі №524/8552/17 до набрання чинності рішення по справі №524/8552/17 заборонено Кременчуцькій міській раді Полтавської області вчиняти будь-яких заходів щодо відчуження (продаж, передача в оренду) земельної ділянки площею 1590 кв.м., переданої ОСОБА_1 в оренду згідно Договору № 463 від 10.07.2000 року для будівництва, експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки по АДРЕСА_1.
17 липня 2019 року на адресу виконавчого комітету Кременчуцької міської ради надійшла заява № 17-07/19 на добір земельної ділянки комунальної власності, право на яку встановлюється на земельних торгах від ПП БФ «Каріатида».
До даної заяви було додано графічні матеріали із позначенням бажаного місця розташування земельної ділянки площею 3218 кв.м., що знаходиться за адресою АДРЕСА_1.
Як вбачається з відзиву на позовну заяву, за інформацією управління земельних ресурсів виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, вищезгадана земельна ділянка накладається на земельну ділянку, що раніше надавалася позивачу на підставі рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 1251 від 30.06.2000 та Договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) № 463.
За наслідками розгляду заяви ПП БФ «Каріатида» на добір земельної ділянки комунальної власності, право на яку встановлюється на земельних торгах було підготовлено проект рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про внесення та відмову у внесенні змін до рішень органів місцевого самоврядування в м. Кременчуці» та п. 29 проекту рішення запропоновано доповнити перелік земельних ділянок для продажу права оренди на них на земельних торгах у місті Кременчуці Полтавської області, а саме п. 23 таблиці № 2 - АДРЕСА_1 площею 3218 кв.м. для будівництва багатоповерхового житлового будинку.
Під час голосування було змінено нумерацію в проекті «Про внесення та відмову у внесенні змін до рішень органів місцевого самоврядування в м. Кременчуці» відповідно п. 29 проекту рішення став п. 27 прийнятого рішення від 03.09.2019 «Про внесення та відмову у внесенні змін до рішень органів місцевого самоврядування в м. Кременчуці».
Пунктом 27 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 "Про внесення та відмову у внесенні змін до рішень органів місцевого самоврядування в м. Кременчуці" доповнено додаток 2 до рішення "Перелік земельних ділянок для продажу права оренди на них на земельних торгах у місті Кременчуці Полтавської області" пунктом 23, яким доповнено перелік земельних ділянок для продажу права оренди на них на земельних торгах у АДРЕСА_1.
Вважаючи, що п. 23 таблиці "Про затвердження переліку земельних ділянок для продажу або продажу права оренди на них на земельних торгах у місті Кременчуці Полтавської області", що є додатком до п. 27 спірного рішення є протиправним та підлягає скасуванню, позивач звернувся в суд з вказаним адміністративним позовом.
Оцінюючи наведені доводи учасників справи у їх сукупності з фактичними обставинами справи, суд виходить з такого.
За змістом статті 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно з ч.1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно- правовими актами.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень на підставі ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України.
Згідно з ч.1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема розпорядження землями територіальних громад.
Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради відповідно до закону вирішуються питання регулювання земельних відносин (п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Згідно зі ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
До виняткових повноважень місцевих рад відноситься вирішення у відповідності до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України, землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до ч.2 ст.123 Земельного Кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Частиною четвертою статті 122 ЗК передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до частини першої статті 134 ЗК земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частиною другою вказаної статті передбачено земельні ділянки, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
Статтею 136 ЗК визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах.
Організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Тобто, законодавцем обумовлено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Земельна ділянка, площею 3218 кв.м. по АДРЕСА_1, включена в перелік земельних ділянок для продажу права оренди на них на земельних торгах у місті Кременчуці Полтавської області згідно рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 "Про внесення та відмову у внесенні змін до рішень органів місцевого самоврядування в м. Кременчуці".
Як вбачається з відзиву на позовну заяву, за інформацією управління земельних ресурсів виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, вищезгадана земельна ділянка накладається на земельну ділянку, що раніше надавалася позивачу на підставі рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради № 1251 від 30.06.2000 та Договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) № 463.
При цьому, на момент прийняття спірного рішення та розгляду справи, ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 19.02.2018 по справі №524/8552/17 до набрання чинності рішення по справі №524/8552/17 заборонено Кременчуцькій міській раді Полтавської області вчиняти будь-які заходи щодо відчуження (продаж, передача в оренду) земельної ділянки площею 1590 кв.м., переданої ОСОБА_1 в оренду згідно Договору № 463 від 10.07.2000 для будівництва, експлуатації та обслуговування тимчасової відкритої автостоянки по АДРЕСА_1.
Отже, наявність ухвали Автозаводського районного суду м. Кременчука від 19.02.2018 у справі №524/8552/17 унеможливлює вчинення будь-яких дій стосовно продажу, передачі в оренду земельної ділянки площею 1590 кв.м., переданої ОСОБА_1 в оренду згідно Договору № 463 від 10.07.2000.
Крім того, відповідачем не надано суду та матеріали справи не містять доказів скасування заборони щодо відчуження (продаж, передача в оренду) земельної ділянки за ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 19.02.2018.
Отже, враховуючи наявність ухвали суду про заборону, яка є обов`язковою до виконання, вчинення дій по включенню даної земельної ділянки до переліку земельних ділянок для продажу, як одного з етапів процедури одержання її у власність чи користування, є незаконним.
Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на зазначене, керуючись приписами наведених норм, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для виходу за межі позовних вимог ФОП ОСОБА_1 та їх задоволення шляхом визнання протиправним та скасування пункту 27 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 "Про внесення та відмову у внесенні змін до рішень органів місцевого самоврядування в м. Кременчуці" в частині доповнення додатку 2 до рішення "Перелік земельних ділянок для продажу права оренди на них на земельних торгах у місті Кременчуці Полтавської області" пунктом 23.
Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджено квитанцією від 21.10.2019 №18. Вказану суму судового збору зараховано до спеціального фонду Державного бюджету.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на ухвалення судом рішення про задоволення позовних вимог, судові витрати позивача зі сплати судового збору належить стягнути з Кременчуцької міської ради Полтавської області.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Кременчуцької міської ради Полтавської області (пл. Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 24388300) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 27 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 03.09.2019 "Про внесення та відмову у внесенні змін до рішень органів місцевого самоврядування в м. Кременчуці" в частині доповнення додатку 2 до рішення "Перелік земельних ділянок для продажу права оренди на них на земельних торгах у місті Кременчуці Полтавської області" пунктом 23.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцької міської ради Полтавської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва