Рішення № 86351867, 09.12.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2019
Номер справи
440/3139/19
Номер документу
86351867
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3139/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Протас О.М.,

представника позивача - Волкова Д.В.,

представників відповідача - Марченко І.Ю., Максимішиної І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Комунального підприємства "Джерело" Новосанжарської селищної ради до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису, -

В С Т А Н О В И В:

20 серпня 2019 року (згідно відбитку поштового штампу на конверті) Комунальне підприємство "Джерело" Новосанжарської селищної ради звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування припису від 30.05.2019 №016 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області в частині.

В обґрунтування позовних вимог КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради зазначило, що не порушувало вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, визначених чинним законодавством, на послуги з централізованого водопостачання холодної води (тарифів на послуги з централізованого водопостачання), а тому не визнає порушень, зазначених управлінням в мотивувальній частині спірного припису.

Ухвалою суду від 27.08.2019 позовну заяву залишено без руху, у зв`язку з її невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

10.09.2019 від позивача до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог шляхом їх викладення у наступній редакції: "Визнати протиправним та скасувати припис від 06.06.2019 №017 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області в частині", чим фактично усунуто недоліки позовної заяви, визначені в ухвалі суду від 27.08.2019.

З огляду на це, ухвалою суду від 16.09.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №440/3139/19, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 10:00 09.10.2019, в якому оголошувалися перерви спочатку до 15:00 17.10.2019 та, у подальшому, до 10:00 22.11.2019, 14:30 28.11.2019.

08.10.2019 від ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому останнє заперечило проти задоволення позовних вимог комунального підприємства /том 1 а.с. 64-69/. Зазначило, що до управління надійшло колективне звернення гр. ОСОБА_1 та інших громадян щодо порушення КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради їх законних прав. 21.05.2019 Міністерством економічного розвитку і торгівлі надано погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду щодо КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради. В ході перевірки з наданих документів встановлено порушення підприємством статей 16, 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення", статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", пунктів 18, 22, 23, 24 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 в редакції постанови від 05.09.2018 №712, пункту 3.1.5 Генеральної галузевої угоди. Вказані порушення вимог чинного законодавства описані в акті перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 03.06.2019 №019. На підставі висновків акту перевірки управління 06.06.2019 винесло припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №017. Таким чином, відповідач вважає, що спірний припис винесений правомірно, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, неупереджено, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямований припис, з урахуванням права позивача на участь у процесі прийняття рішення та своєчасно.

Позивачем 17.10.2019 до суду надано відповідь на відзив /том 2 а.с. 63-73/, у якій, зокрема, зазначено про хибність висновків управління стосовно того, що розраховані комунальним підприємством та встановлені рішенням виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради від 16.04.2019 №63 тарифи на послуги з централізованого водопостачання завищені та економічно необґрунтовані, розраховані з порушенням чинного законодавства. Водночас, підприємством зауважено, що вказана у приписі вимога в місячний термін останньому провести розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та надати їх для встановлення Новосанжарській селищній раді суперечить вимогам законодавства, оскільки повноваження погоджувати тарифи на послуги відповідно до статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" належить Виконавчому комітету Новосанжарської селищної ради.

28.11.2019 від позивача до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог шляхом їх викладення у наступній редакції: "Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 06.06.2019 №017 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області", яка прийнята судом.

Ухвалою суду від 28.11.2019 підготовче провадження у даній справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду на 14:30 09.12.2019.

В судовому засіданні 09.12.2019 представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні 09.12.2019 заперечували проти задоволення позовних вимог, з огляду на їх безпідставність.

Заслухавши доводи представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради (код ЄДРПОУ 40842653) є юридичною особою, зареєстрованою в установленому законом порядку 19.09.2016 за №1 574 102 0000 000831, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань /том 1 а.с. 14-16/. До видів діяльності підприємства за КВЕД, зокрема, відноситься - 36.00 збір, очищення та постачання води.

Згідно з підпунктом 10 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 04.08.2017 №647, відповідач здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін /том 1 а.с. 71-91/.

До управління надійшло колективне звернення гр. ОСОБА_1 та інших громадян щодо порушення КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради їх законних прав /том 1 а.с. 92/.

Листом від 21.05.2019 №3805-05/21241-03 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України надало погодження на проведення позапланової перевірки КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради з питань дотримання останнім вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води на підставі колективного звернення фізичних осіб /том 1 а.с. 93/.

27.05.2019 за підписом начальника ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І. Пікуль видано наказ про проведення позапланової перевірки №1565-ОД, яким наказано головним спеціалістам відділу контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Тагільцевій Т.І., Климко О.М., Валявській Ю.Г. у період з 31.05.2019 по 03.06.2019 провести позапланову перевірку КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води (тарифів на послуги з централізованого водопостачання) в межах компетенції ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області /том 1 а.с. 94-95/.

27.05.2019 за номером №019 начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Г.І. Пікуль оформлено направлення на проведення позапланової перевірки /том 1 а.с. 96/.

У період з 31.05.2019 по 03.06.2019 головними спеціалістами відділу контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Тагільцевою Т.І., Климко О.М., Валявською Ю.Г. проведено позапланову перевірку дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради.

За результатами перевірки складено акт перевірки №019 дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради, від підпису якого в.о. начальника підприємства Борт С.М. відмовився, про що свідчить відповідна відмітка на акті перевірки /том 1 а.с. 168-180/.

За змістом вказаного акту в ході перевірки з наданих документів встановлено наступне:

"Рішенням Новосанжарської селищної ради від 16.04.2019 №63 встановлено тарифи на послуги з централізованого постачання води: для населення за наявності обліку води - 18,50 грн за 1 м3; без засобів обліку води за нормами споживання: для громадян, які беруть воду з водорозбірних вуличних колонок - 27,75 грн із однієї особи в місяць; для громадян, які беруть воду з дворових колонок - 46,25 грн із однієї особи в місяць; для громадян які проживають в житлових будинках із водопроводом і каналізацією без наявності ванн - 75,85 грн із однієї особи в місяць; для громадян які проживають в житлових будинках із водопроводом і каналізацією обладнані ваннами - 109, 15 грн із однієї особи в місяць. Для бюджетних установ - 18,90 грн за 1 м3. Для інших споживачів - 43,00 грн за 1 м3.

Колективним договором КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради, затвердженим протоколом від 17.08.2018 №1, зареєстрованим рішенням Виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради від 24.09.2018 №182, та змінами до колективного договору КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради, затвердженого протоколом від 03.05.2019 №1, зареєстрованого рішенням виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради від 24.05.2019 №85, передбачено, що сторони визнають цей колективний договір нормативним актом, на підставі якого здійснюватиметься регулювання усіх соціально-економічних, виробничих і трудових відносин на підприємстві протягом усього періоду його дії. Колективний договір укладений згідно з чинним законодавством, Генеральною галузевою угодою, регіональними угодами. Відповідно до пункту 2 Генеральної галузевої угоди сторони, які уклали Галузеву угоду діють відповідно до Конституції України та Законів України "Про соціальний діалог в Україні", "Про колективні договори і угоди" та нормативно-правових актів України, норм міжнародного права, своїх положень та статутів. З наданої для перевірки таблиці Коефіцієнтів співвідношень за видами роботи та окремими професіями по КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради мінімальна тарифна ставка працівника 1 розряду складає 3074 грн. Розрахунок даної тарифної ставки колективним договором та змінами до колективного договору не передбачено. В таблиці для професії "Майстер водопроводу" застосовано коефіцієнт співвідношень 2,7. В пункті 3.1.5 Галузевої угоди (з урахуванням змін і доповнень до Галузевої угоди (ЖКГ) на 2017-2018 роки (лютий 2018) для посади "Майстри" в пункті 1 передбачено коефіцієнти співвідношень в межах 1,8-2,1. Підприємством застосовано 2,7. З цього випливає, що місячний оклад майстра водопроводу складає 6455 грн (2,1*3074 грн), а місячний фонд оплати праці даного працівника, з урахуванням надбавки 10% за високі досягнення у праці дорівнює 7100 грн. Місячний фонд робітників структурного підрозділу "Водопостачання", з урахуванням вищевикладеного, складає 73606 грн проти 75636 грн.

В розрахунках витрат на послугу з централізованого водопостачання, загальновиробничих витрат, адміністративних витрат, по статті "Заробітна плата" підприємство застосовує коефіцієнт росту заробітної плати в розмірі 1,03, що не передбачено Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 (далі Порядок).

Підприємством порушено пункт 22 Порядку, відповідно до якого прямі витрати на оплату праці (заробітна плата та інші виплати працівникам, безпосередньо залученим до технологічного процесу централізованого водопостачання та водовідведення) відповідно до Закону України "Про оплату праці":

- основна заробітна плата виробничого персоналу відповідно до встановлених норм праці (норм часу, виробітку, обслуговування), тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для керівників, фахівців, технічних службовців;

- додаткова заробітна плата за працю понад установлені норми, трудові досягнення, особливі умови праці у вигляді доплат і надбавок до тарифних ставок і окладів (за роботу у важких та шкідливих умовах, надурочний час, святкові, неробочі та вихідні дні, нічний час, класність, керівництво бригадами, інші виплати, встановлені законодавством), премій, пов`язаних з виконанням виробничих завдань і функцій, та компенсаційних виплат (за невідпрацьований час, включаючи основні та додаткові відпустки, виконання державних і громадських обов`язків, інші виплати, встановлені законодавством);

- інші заохочувальні та компенсаційні виплати виробничому персоналу (винагороди за підсумками роботи за рік, вислугу років у галузі, інші виплати, встановлені законодавством). Планування витрат на оплату праці для включення до тарифів здійснюється в установленому порядку із забезпеченням мінімальної заробітної плати та інших гарантій з оплати праці, передбачених законодавством.

З урахуванням вищевикладеного, згідно з даними Планового штатного розкладу, який враховується при формуванні тарифів на комунальні послуги в 2019 році, до витрат на послуги з централізованого водопостачання витрати по заробітній платі працівників структурного підрозділу "Водопостачання" складуть: 73606 грн * 12 міс = 883272 грн, водій автокрана (працює за договором ЦПХ) 95 год на рік * 25,13 грн = 2387,35 грн, всього 885659 грн проти 937320,00 грн.

Відповідно змінюються нарахування на заробітну плату єдиного соціального внеску в розмірі 22%, вони складуть 194845 грн, проти 206210 грн.

В загальновиробничих витратах витрати по статті "Заробітна плата" складуть: 36961 грн * 12 міс. = 443532 грн проти 456838 грн.

Відповідно змінюються нарахування на заробітну плату єдиного соціального внеску в розмірі 22%, вони складуть 97577 грн проти 100504 грн.

В адміністративних витратах витрати по статті "Заробітна плата" складуть 50721 грн * 12 міс. = 608652 грн проти 626912 грн.

Відповідно змінюються нарахування на заробітну плату єдиного соціального внеску в розмірі 22%, вони складуть 133903 грн проти 137921 грн.

В витратах на збут витрати по статті "Заробітна плата" складуть 30371 грн * 12 міс. = 364452 грн проти 375386 грн.

Відповідно змінюються нарахування на заробітну плату єдиного соціального внеску в розмірі 22%, вони складуть 80179 грн проти 82585 грн.

Плановий штатний розклад, який враховується при формуванні тарифів на комунальні послуги в 2019 році, затверджений та введений в дію на підставі наказу від 06.05.2019 №15-ОД, але не погоджений Новосанжарською селищною радою, що передбачено пунктом 7.6 статті 7 Статуту підприємства.

Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" від 01.06.2011 №869 в редакції постанови від 05.09.2018 №712 (далі Порядок) не передбачено формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання по групам споживачів: населення, бюджетних установ та інших споживачів.

На запит вх.№110 від 03.06.2019 перевіряючих про надання інформації про інвестиційну програму підприємства, надано відповідь, довідка від 03.06.2019 №173 з інформацією про відсутність інвестиційної програми підприємства на 2019 рік.

Відповідно до пункту 18 Порядку плановий прибуток визначається як сума коштів, що перевищує суму повної планової собівартості і спрямовується на здійснення необхідних інвестицій, погашення основної суми запозичень та/або інвестування за рахунок власного капіталу в необоротні матеріальні та нематеріальні активи для провадження ліцензованої діяльності, забезпечення необхідного рівня прибутковості капіталу власників (нарахування дивідендів), відрахування до резервного капіталу та нарахування податку на прибуток. Планування складової частини зазначеного прибутку, що передбачається для здійснення необхідних інвестицій для провадження ліцензованої діяльності, провадиться відповідно до інвестиційної програми ліцензіата, затвердженої згідно з його установчими документами і погодженої в установленому уповноваженими органами порядку.

Підприємством в розрахунок тарифу на централізоване водопостачання закладено плановий прибуток: для населення 0,11 грн (собівартість 15,3l грн), бюджетних установ 0,44 грн (собівартість 15,31 грн) та інших споживачів 20,52 грн (собівартість 15,31 грн).

З документів встановлено, що при розрахунку тарифу на централізоване водопостачання, при визначенні планових витрат на послугу з централізованого водопостачання, загальновиробничих витрат, адміністративних витрат та витрат на збут, розмір витрат на електроенергію, матеріали та паливно-мастильні матеріали підприємство закладає з урахуванням планового рівня інфляції на 2019 рік в розмірі 7,4%.

З урахуванням вищевикладеного, при розрахунку витрат на послугу з централізованого водопостачання витрати на електроенергію складуть 806754,73 грн проти 866455,00 грн, витрати на придбання запчастин, ПММ та матеріалів для проведення ремонтних робіт складуть 416969,11 грн проти 447825 грн. При розрахунку загальновиробничих витрат витрати на електроенергію складуть 24597,94 грн проти 26418 грн, витрати на придбання ПММ складуть 12895 грн проти 13849 грн. При розрахунку адміністративних витрат витрати на опалення приміщення (дрова) 26742,50 грн проти 28721 грн, на електроенергію складуть 21334,45 грн проти 22913 грн, витрати на придбання ПММ складуть 92970 грн проти 99849,78 грн.

Підприємство має ліцензію від 02.11.2016 №505 видану Полтавською обласною державною адміністрацією на здійснення виду діяльності - централізоване водопостачання.

В розрахунку планових витрат на послугу з централізованого водопостачання для населення, бюджетних установ та інших споживачів в статтю витрат "Інші витрати" в витрати з плати за користування надрами закладено коефіцієнт рентабельності в розмірі 0,33. Протягом 2018 року застосовувався для застосування користувачами надр. Відповідно до листа від 28.03.2019 №402/02 Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України для родовищ твердих корисних копалин та підземних вод усереднений коефіцієнт рентабельності промислу у 2019 році становить 0,185. З урахування вищевикладеного плата за користування надрами дорівнює 792721,11 грн * 5%(ставка податку) - 1,185 = 46968,73 грн проти 56617 грн. В розрахунку плати за користування надрами підприємство заклало суму витрат на електроенергію в розмірі 851382,47 з урахуванням планового рівня інфляції 7,4 % (792721,l l * 7,4 = 851382,47).

На письмовий запит від 03.06.2019 №109 отримано довідку від 03.06.2019 №174 з інформацією про відсутність наказу про облікову політику підприємства, з наданих документів встановлено, що підприємство за базу розподілу загальновиробничих витрат, адміністративних витрат та витрат на збут взято доходи від реалізації послуг по видам діяльності. Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів У країни від 01.06.2011 №869 в редакції постанови від 05.09.2018 №712 передбачено, що загальновиробничі витрати розподіляються між видами діяльності пропорційно прямим витратам, адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні розподіляються між видами діяльності пропорційно виробничій собівартості.

З метою встановлення обґрунтованості тарифів з централізованого водопостачання для населення, бюджетних установ та інших споживачів з`ясовано, що КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради надаються послуги водопостачання відповідно дозволу на спеціальне водокористування від 14.12.2016 №0875/Пол, виданого Департаментом екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації. В пункті "д" частини 5 дозволу зазначається, що облік водоспоживання повинен вестися за допомогою лічильників WPK-UА 65 та журналів обліку води. Дана вимога також регламентована статтею 17 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення".

В свою чергу, по факту, підприємством під час проведення позапланового заходу була надана довідка від 31.05.2019 №166, в якій повідомляється, що на балансі підприємства перебуває 11 артезіанських свердловин, на яких прилади обліку відсутні, що суперечить одній з умов дозволу на спеціальне водокористування.

Згідно вимог статті 11 Закону України "Про основні заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Частиною 1 статті 8 Закону України "Про основні заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Пунктами 1, 2, 3 частини 1 статті 18 "Про ціни і ціноутворення" передбачено, що уповноважені органи мають право:

проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов`язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;

одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;

одержувати безоплатно від суб`єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб`єктами господарювання на їх вимогу.

Разом з тим, на усні та письмові запити посадових осіб Головного управління суб`єктом господарювання не було надано інформації стосовно втрат води, що унеможливило опрацювання цієї інформації у повному обсязі.

У відповідності до пунктів 9, 11, 12 Порядку розроблення та затвердження технологічних нормативів використання питної води підприємствами, які надають послу централізованого водопостачання та/або водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.06.2014 №179, розрахунок індивідуальних поточних технологічних нормативів використання та витрат питної води здійснюється підприємствами самостійно або на підставі договорів з іншими суб`єктами господарювання, укладених відповідно до законодавства та погоджуються структурним підрозділом органу виконавчої влади після чого встановлюються уповноваженим органом відповідно до законодавства строком на п`ять років.

Під час перевірки, комунальним підприємством не було надано журналів обліку піднятої води та погодженого розрахунку необлікованих втрат води, що свідчить про невиконання вимог даного порядку щодо розрахунку норм використання і втрат води з централізованого водопостачання.

Встановлені рішенням Новосанжарської селищної ради від 16.04.2019 №63 тарифи на послуги з централізованого постачання води; для населення за наявності обліку води - 18,50 грн за 1 м3; без засобів обліку води за нормами споживання: для громадян, які беруть воду з водорозбірних вуличних колонок - 27,75 грн із однієї особи в місяць; для громадян, які беруть воду з дворових колонок - 46,25 грн із однієї особи в місяць; для громадян, які проживають в житлових будинках із водопроводом і каналізацією без наявності ванн - 75,85 грн із однієї особи в місяць; для громадян які проживають в житлових будинках із водопроводом і каналізацією обладнані ваннами - 109,15 грн із однієї особи в місяць; для бюджетних установ - 18,90 грн за 1 м3; для інших споживачів - 43,00 грн за 1 м3 завищені та економічно необґрунтовані, розраховані з порушенням чинного законодавства, а саме Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про забезпечення єдиного відходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" від 01.06.2011 №869 в редакції постанови від 05.09.2018 №712."

На підставі вказаних висновків акту перевірки управлінням відносно КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради складено припис від 06.06.2019 №017 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін /том 1 а.с. 181-185/.

За змістом даного припису від КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради вимагалося:

- в місячний термін провести розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання холодної води (тарифів на послуги з централізованого водопостачання) та надати їх на встановлення до Новосанжарської селищної ради;

- в триденний термін з моменту виконання припису повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про вжиті заходи.

Позивач не погоджується з прийнятим приписом від 06.06.2019 №017 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, в зв`язку з чим оскаржив його до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).

За приписами статті 6 Закону №877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу. У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом.

Частини 7, 8 статті 7 Закону №877-V визначають, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

У спірному випадку підставою для винесення управлінням оскаржуваного припису від 06.06.2019 №017 слугували висновки про економічну необґрунтованість розрахованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання холодної води (тарифів на послуги з централізованого водопостачання).

Водночас, в якості основного доводу в спростування підстав правомірності винесення припису від 06.06.2019 №017 позивач вказав не на фактичне недопущення ним порушень вимог статей 16, 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення", статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", пунктів 18, 22, 23, 24 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 в редакції постанови від 05.09.2018 №712, пункту 3.1.5 Генеральної галузевої угоди, а на складення управлінням спірного припису з порушенням положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Досліджуючи вказаний довід суд зазначає, що відповідно до положень статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Тобто, виходячи з приписів вказаної норми, саме Виконавчий комітет Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області уповноважений встановлювати в порядку і межах, визначених законодавством, тарифи на побутові, комунальні, транспортні та інші послуги, з урахуванням певних виключень, а саме, тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Разом з тим, у спірному приписі від 06.06.2019 №017 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін відповідач встановив вимогу до позивача в місячний термін провести розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання холодної води (тарифів на послуги з централізованого водопостачання) та надати їх на встановлення не до належного органу - Виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області, а до Новосанжарської селищної ради, яка згідно зі статтею 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не уповноважена встановлювати вказані тарифи.

При цьому, тверджень Головного управління стосовно того, що Закон України "Про житлово-комунальні послуги" відносить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги до повноважень органів місцевого самоврядування, суд не спростовує та зауважує, що як Новосанжарська селищна рада, так і Виконавчий комітет Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області являються органами місцевого самоврядування. Водночас, саме Виконавчий комітет Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області, як орган місцевого самоврядування, відповідно до статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" уповноважений встановлювати тарифи на послуги з централізованого водопостачання холодної води (тарифів на послуги з централізованого водопостачання).

Таким чином, оскільки викладені в приписі від 06.06.2019 №017 вимоги суперечать положенням Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", суд доходить висновку про протиправність та скасування припису ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 06.06.2019 №017 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Відтак, позов КП "Джерело" Новосанжарської селищної ради слід задовольнити повністю.

Інші доводи учасників справи не впливають на висновки суду у даній справі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Комунального підприємства "Джерело" Новосанжарської селищної ради (пров. Пролетарський, 1/2, смт Нові Санжари, Новосанжарський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 40842653) до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, Полтавська область, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) про визнання протиправним та скасування припису задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №017 від 06 червня 2019 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40358617) на користь Комунального підприємства "Джерело" Новосанжарської селищної ради (код ЄДРПОУ 40842653) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня нуль копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 16 грудня 2019 року.

Суддя О.В. Гіглава