Рішення № 86350010, 09.12.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2019
Номер справи
120/2806/19-а
Номер документу
86350010
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2019 р. Справа № 120/2806/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сала П.І.,

за участю

секретаря судового засідання Михайловського М.В.,

позивачки ОСОБА_3.,

представника позивачки Гришка В.М. ,

представника відповідача Країла С.В. (в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3

до Виконавчого комітету Шаргородської міської ради Вінницької області,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 в особі його представника Базалицького Романа Валерійовича,

про визнання дій протиправними та скасування зняття з реєстрації місця проживання,

ВСТАНОВИВ:

03.09.2019 ОСОБА_3 звернулась до суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Шаргородської міської ради Вінницької області, в якій просила:

- визнати протиправними дії спеціаліста I категорії Шаргородського міськвиконкому (по роботі із відомостями Державного реєстру виборців та реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб) Беского І.С. щодо зняття 17.02.2017 з реєстрації місця проживання позивачки та її чоловіка ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_1 ;

- скасувати зняття 17.02.2017 з реєстрації місця проживання позивачки та ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_1 ;

- внести відомості до реєстру про скасування зняття 17.02.2017 з реєстрації місця проживання позивачки та ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 06.09.2019 позовну заяву ОСОБА_3 залишено без руху з наданням позивачці строку для усунення недоліків позовної заяви шляхом приведення позовних вимог у відповідність із ст.ст. 5, 245 КАС України, а також їх уточнення в контексті захисту лише порушених прав, свобод та законних інтересів позивачки, або ж шляхом надання суду документів на підтвердження повноважень позивачки як представника свого чоловіка ОСОБА_7 на дату звернення до суду з позовом.

13.09.2019 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 у новій редакції. Не змінюючи підстав позову, позивачка просить суд:

- визнати протиправними дії спеціаліста I категорії Шаргородського міськвиконкому (по роботі із відомостями Державного реєстру виборців та реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб) Беского І.С. щодо зняття 17.02.2017 з реєстрації місця проживання позивачки за адресою: АДРЕСА_1 ;

- скасувати зняття 17.02.2017 з реєстрації місця проживання позивачки за адресою: АДРЕСА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачка звернулась до відповідача з заявою щодо надання довідки про реєстрацію її місця проживання. Листом № 09-02/325 від 19.08.2019 відповідач повідомив, що в період з 17.02.1992 по 17.02.2017 позивачка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Відтак позивачка дізналася, що знята з реєстрації за вказаною адресою, про що відповідач її не повідомляв. Позивачка вважає, що відповідач безпідставно та з порушенням визначеного законодавством порядку 17.02.2017 зняв її з реєстрації місця проживання по АДРЕСА_1 .

Так, позивачка зазначає, що рішенням Шаргородського районного суду Вінницької області від 16.02.2016 у справі № 152/1222/15-ц визнано незаконним та скасовано рішення Виконавчого комітету Шаргородської міської ради № 33 від 16.02.2011 в частині оформлення за позивачкою права власності на кв. № 7 у житловому будинку АДРЕСА_2 , визнано незаконним та скасовано свідоцтво про право власності від 21.02.2011 на вказану квартиру, видане Виконавчим комітетом Шаргородської міської ради на ім`я позивачки. Відтак відповідач хоч і уповноважений на внесення відомостей щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання особи, але не може виступати ініціатором таких дій. На думку позивачки, у цьому випадку зняття з реєстрації її місця проживання за рішенням суду має здійснюватися за зверненням власника або державного виконавця під час виконання судового рішення в рамках виконавчого провадження, або ж за зверненням самої особи, яка зареєстрована у житлі. Водночас позивачка вказує на те, що рішення про зняття її з реєстрації судом не приймалося. Тому відповідач не мав права вчиняти такі дії на підставі вищезазначеного рішення Шаргородського районного суду Вінницької області у справі № 152/1222/15-ц.

Крім того, позивач зазначає, що під час зняття з реєстрації відповідач повинен скласти висновок про скасування реєстрації місця проживання особи, в якому навести підстави та аргументи прийняття такого рішення. При цьому висновок про скасування реєстрації місця проживання фіксується в Журналі реєстрації. Після прийняття рішення особі надсилається повідомлення, в якому зазначаються підстави його прийняття. Особу запрошують на прийом до органу реєстрації для внесення відповідних відомостей до документа, до якого вносяться відомості про місце проживання/перебування.

Натомість позивачка вважає, що відповідач не виконав вказаних вимог чинного законодавства, незаконно та безпідставно зняв її з реєстрації місця проживання та приховав цей факт, чим порушив її права та інтереси.

Ухвалою суду від 18.09.2019 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_3 та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження. Відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення копії ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку, визначеному статтею 162 КАС України. Підготовче засідання у справі призначено на 16.10.2019.

04.10.2019 поштою до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач позовні вимоги заперечує повністю. Відповідач зазначає, що в лютому 2017 року до спеціаліста I категорії Виконавчого комітету Шаргородського міськвиконкому Беского І.С. звернувся Базалицький Р.В. - представник власника квартири АДРЕСА_3 ОСОБА_4 з вимогою про зняття з реєстрації місця проживання позивачки та її чоловіка ОСОБА_7 за вказаною адресою. При цьому було надано засвідчені належним чином копії рішення Шаргородського районного суду Вінницької області від 16.02.2016 та ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 03.08.2016 у справі № 152/1222/15-ц про позбавлення позивачки права власності на квартиру. Також було надано копію інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 80551374 від 16.02.2017, якою підтверджувалося, що ОСОБА_4 є власником вищевказаної квартири.

Відтак відповідач зауважує, що ініціатором зняття позивачки з реєстрації місця проживання був представник власника житла, а не міськвиконком чи його службові особи. Водночас підставою для вчинення таких дій є п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та п. 26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207, згідно з якими зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі, зокрема, судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення.

Також відповідач зазначає, що висновок, на якому акцентує увагу позивачка, складається лише у разі скасування реєстрації місця проживання/зняття з реєстрації місця проживання, а не у разі зняття особи з реєстрації, що мало місце у цьому випадку.

Крім того, на думку відповідача, законодавством не передбачено обов`язкової участі особи, яка знімається з реєстрації на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення її права власності на житлове приміщення, а штамп зняття з реєстрації місця проживання особи проставляється в документі, до якого вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, у разі звернення особи.

Відповідач вважає заявлений позов безпідставним та необґрунтованим і вказує на те, що позивачка бажає створити перешкоди власнику квартири у користуванні належним йому житловим приміщенням.

На вимогу суду про витребування документів, пов`язаних із зняттям 17.02.2017 позивачки з реєстрації місця проживання, відповідач до відзиву надав засвідчені копії адресної картки та карток реєстрації ОСОБА_3 та ОСОБА_7 , паспорта Базалицького Р.В. та ОСОБА_4 , довіреності від 13.06.2016, серійний номер 15402016, про представництво Базалицьким Р.В. інтересів ОСОБА_4 , рішення Шаргородського районного суду Вінницької області від 16.02.2016 та ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 03.08.2016 у справі № 152/1222/15-ц, інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 80551374 від 16.02.2017.

Як видно з вказаних документів, квартира, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , на праві власності належить громадянину Держави Ізраїль ОСОБА_4 . Водночас згідно з виданою ним довіреністю від 13.06.2016, строк дії до 15.06.2021, останній уповноважує на представництво його інтересів на території України в усіх державних органах, в тому числі судах, громадянина України Базалицького Р.В. , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_4 .

Крім того, з наданих відповідачем документів також видно, що саме Базалицький Р.В. від імені ОСОБА_4 , як власника квартири, 17.02.2017 звернувся до відповідача щодо зняття позивачки з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Відтак ухвалою суду від 16.10.2019 на підставі положень ч. 2, 5 ст. 49 КАС України до участі у справі як третю особу без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача залучено ОСОБА_4 в особі його представника Базалицького Р.В. У зв`язку з цим підготовче засідання відкладено на 06.11.2019.

Ухвалою суду від 28.10.2019 задоволено клопотання відповідача про проведення судового засідання в режимі відеоконференції та дозволено участь представника відповідача Країла С.В. у судовому засіданні в режимі відеоконференції, забезпечення якої доручено Шаргородському районному суду Вінницької області.

Ухвалою суду від 06.11.2019 вирішено відкласти підготовче засідання на 21.11.2019, повторивши виклик представника третьої особи Базалицького Р.В. поштою за новою адресою, а також за допомогою інших засобів зв`язку (телефоном та через електронну пошту), що стали відомі суду із загальнодоступних джерел: відомостей з мережі інтернет та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Ухвалою суду від 21.11.2019 задоволено клопотання позивачки про поновлення строку звернення до адміністративного суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 21.11.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 09.12.2019.

В судовому засіданні позивачка та її представник заявлені позовні вимоги підтримали та надали пояснення згідно з обґрунтуваннями, наведеними у позовній заяві. Додатково зазначили, що реєстрація місця проживання позивачки була здійснена не на підставі набуття спірної квартири у власність, тобто на підставі свідоцтва про право на власність 2011 року, а ще 17.02.1992. Тому рішення Шаргородського районного суду Вінницької області від 16.02.2016 у справі № 152/1222/15-ц не могло бути самостійною підставою для зняття з реєстрації місця проживання позивачки. Вважають, що у цьому випадку належним рішенням, яке б давало такі підстави, має бути рішення суду саме про зняття позивачки з реєстрації місця проживання. Однак з таким позовом ОСОБА_4 до суду не звертався. Також зауважують, що серед наданих відповідачем документів відсутня заява Базалицього Р.В. і це свідчить про те, що він звернувся до спеціаліста Виконавчого комітету Шаргородської міської ради Беского І.С. в приватному порядку, без дотримання вимог чинного законодавства. При цьому позивачка та її представник зазначають, що така заява мала бути обов`язково, а її відсутність є доказом незаконності дій відповідача. Також звертають увагу суду на відсутність письмового висновку про зняття позивачки з реєстрації місця проживання та квитанції про сплату адміністративного збору за надані послуги. Просять суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача взяв участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції та заперечив позов з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Наголошує на тому, що судове рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення особи права власності на житлове приміщення є окремою підставою для зняття особи з реєстрації місця проживання. Такі дії вчиняються працівником органу реєстрації у день звернення власника або його представника. При цьому чинним законодавством не передбачено подання письмової заяви. Заява встановленої форми подається тільки тоді, коли зняття з реєстрації місця проживання здійснюється за зверненням самої особи, яка зареєстрована в житлі. Представник відповідача вважає, що зняття з реєстрації місця проживання позивачки є правомірним, відбулося на виконання остаточного рішення суду та на вимогу законного власника квартири. Відтак просить відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи Базалицький Р.В. на виклик суду не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується документально.

Частиною першою статті 205 КАС України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Крім того, відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України у разі неявки без поважних причин або без повідомлення причин неявки в судове засідання учасника справи, який був належним чином повідомлений про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи.

З огляду на викладене та враховуючи достатніх наявних у справі доказів суд вважає можливим розглянути справу за відсутності третьої особи.

Заслухавши пояснення сторін, оцінивши наведені ними доводи та зібрані у справі докази в їх сукупності, суд встановив таке.

Рішенням Шаргородського районного суду Вінницької області від 16.02.2016 у справі № 152/1222/15-ц задоволено позов ОСОБА_4 та вирішено:

- визнати незаконним та скасувати рішення Виконавчого комітету Шаргородської міської ради № 33 від 16.02.2011 в частині оформлення за ОСОБА_3 права власності на квартиру АДРЕСА_3 ;

- визнати незаконним та скасувати свідоцтво про право власності від 21.02.2011 на квартиру АДРЕСА_3 , видане Виконавчим комітетом Шаргородської міської ради на ім`я ОСОБА_3 ;

- скасувати рішення від 23.02.2011 про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно на квартиру АДРЕСА_3 за ОСОБА_3 .

Вказане рішення залишено без змін ухвалою Апеляційного суду Вінницької області від 12.05.2016 та ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 03.08.2016.

30.09.2016 державним реєстратором комунального підприємства "Вінницьке міське бюро технічної інвентаризації" за ОСОБА_4. зареєстровано право власності на квартиру АДРЕСА_3 , що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 80551374 від 16.02.2017.

17.02.2017 уповноважений представник ОСОБА_4 - Базалицький Р .В., звернувся до відповідача, як органу реєстрації, щодо зняття з реєстрації місця проживання позивачки за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення позивачки права власності на це житлове приміщення. При цьому відповідачу було надано такі документи: належним чином засвідчені копії рішення Шаргородського районного суду Вінницької області від 16.02.2016 (з відміткою про набрання ним законної сили 12.05.2016) та ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 03.08.2016 у справі № 152/1222/15-ц, копії паспорта Базалицького Р.В. та ОСОБА_4., довіреності від 13.06.2016 (серійний номер 15402016) про представництво Базалицьким Р.В. інтересів ОСОБА_4 (з апостилем) та копію інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за № 80551374 від 16.02.2017.

17.02.2017 спеціаліст I категорії Шаргородського міськвиконкому (по роботі з відомостями Державного реєстру виборців та реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб) Беский І.С. зняв позивачку з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , про що до картки реєстрації особи та адресної картки було внесено відповідні відомості.

19.08.2019 позивачка звернулась до відповідача з заявою щодо надання довідки про реєстрацію місця проживання. Того ж дня позивачці видано довідку про реєстрацію місця проживання особи № 09-02/325 від 19.08.2019, згідно з якою позивачка була зареєстрована за вищевказаною адресою з 17.02.1992 до 17.02.2017.

Крім того, на заяву позивачки від 19.08.2019 щодо підстав зняття з реєстрації її місця проживання відповідач листом за № 09-15/426 від 21.08.2019 повідомив, що такою підставою стало рішення Шаргородського районного суду Вінницької області від 16.02.2016 у справі № 152/1222/15-ц, що відповідає статті 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та пункту 26 постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру", згідно з якими зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі, зокрема, судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням.

Не погодившись з правомірністю дій відповідача щодо зняття з реєстрації місця проживання, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні регулює Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11 лютого 2003 року № 1382-IV (далі - Закон № 1382-IV), дія якого поширюється на громадян України, а також на іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, відповідно до їх прав та свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Відповідно до ст. 2 Закону № 1382-IV громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

У статті 3 Закону № 1382-IV наведено визначення окремих термінів, зокрема:

місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;

орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради;

зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Статтею 7 Закону № 1382-IV встановлено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:

заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;

судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

свідоцтва про смерть;

паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.

Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону.

Відповідно до ст. 9-1 Закону № 1382-IV орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо:

особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;

у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;

для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.

Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Отже, законом визначено чіткі підстави для зняття з реєстрації місця проживання особи. Однією з таких підстав є судове рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення. При цьому зняття з реєстрації, в тому числі з цієї підстави, здійснюється в день звернення особи, а орган реєстрації може відмовити у цьому лише з наведених вище підстав, перелік яких є вичерпним.

Водночас механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також форми необхідних для цього документів визначаються Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 (далі - Правила).

Згідно з п. 3 Правил реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Відповідно до п. 9 Правил відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.

Порядок зняття з реєстрації місця проживання особи врегульовано окремим розділом Правил, а саме розділом "Зняття з реєстрації місця проживання" (пункти 26-27).

Так, пунктом 26 Правил визначено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:

заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11;

рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

свідоцтва про смерть;

повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні); підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту); підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).

Разом із заявою особа подає:

документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження;

квитанцію про сплату адміністративного збору;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:

документ, що посвідчує особу представника;

документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).

Відповідно до п. 27 Правил працівник органу реєстрації у день звернення особи (її представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку:

приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи;

вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання;

формує і вносить дані про зняття з реєстрації місця проживання особи до реєстру територіальної громади тощо.

Якщо зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі документів, зазначених в абзацах третьому, сьомому-дев`ятому пункту 26 цих Правил, без надання документа, до якого вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, штамп зняття з реєстрації місця проживання особи проставляється в такому документі у разі звернення особи.

Системний аналіз наведених вище правових норм дає змогу зробити такі висновки:

1) відповідач вважається органом реєстрації в розумінні вимог чинного законодавства;

2) рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення особи права власності на житлове приміщення є самостійною підставою для зняття з реєстрації місця проживання такої особи у відповідному житлі;

3) подання окремої письмової заяви встановленої форми передбачено лише у випадку зняття з реєстрації місця проживання особи за зверненням самої особи або її представника; у цьому разі також сплачується адміністративний збір, квитанція про сплату якого додається до заяви;

4) зняття з реєстрації місця проживання на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення здійснюється у день звернення заінтересованої особи (власника) або її уповноваженого представника; при цьому не передбачено виклик або повідомлення особи, щодо якої приймається рішення про зняття з реєстрації;

5) якщо зняття з реєстрації місця проживання здійснюється на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення, то документ, до якого вносяться відомості про реєстрацію місця проживання (паспорт громадянина України, посвідка на постійне місце проживання тощо) не надається; в цьому випадку штамп зняття з реєстрації місця проживання особи проставляється у відповідному документі у разі звернення особи.

Судом встановлено, що позивачку ОСОБА_3 було знято з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 за зверненням Базалицького Р.В. як уповноваженого представника власника цієї нерухомості ОСОБА_4 у зв`язку з набранням законної сили рішення Шаргородського районного суду Вінницької області від 16.02.2016 у справі № 152/1222/15-ц.

Відтак підставою для прийняття відповідачем рішення про зняття позивачки з реєстрації місця проживання стали абзац 3 частини першої статті 7 Закону № 1382-IV та абзац 3 пункту 26 Правил, а саме судове рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення позивачки права власності на житлове приміщення.

Водночас суд зауважує, що підстави, з яких особа була зареєстрована у житлі, а також тривалість реєстрації жодним чином не впливають на можливість застосування вищевказаної підстави для зняття з реєстрації місця проживання, оскільки визначальним є позбавлення особи за рішенням суду права власності на це житлове приміщення, що і має місце у спірному випадку.

Крім того, суд вважає, що надані відповідачу документи були належними і достатніми для прийняття рішення про зняття з реєстрації місця проживання позивачки.

Також судом не встановлено передбачених законом підстав, з яких відповідач міг би прийняти рішення про відмову у знятті з реєстрації місця проживання позивачки за зверненням уповноваженого представника власника квартири.

Позивачка зазначає, що під час зняття її з реєстрації відповідач повинен був скласти письмовий висновок, в якому навести підстави та аргументи прийняття такого рішення, а також надіслати позивачці повідомлення із зазначенням підстави прийняття рішення та запросити її для внесення відповідних відомостей до документа, до якого вносяться відомості про місце проживання особи.

Проте суд вказані доводи вважає помилковими, оскільки відповідна процедура стосується скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи та врегульована окремим розділом Правил (пункти 28-29).

Таким чином, встановлені обставини справи та проаналізовані норми чинного законодавства, що регулюють підстави та порядок зняття з реєстрації місця проживання особи, вказують на те, що при вчиненні дій щодо зняття з реєстрації місця проживання позивачки відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом, а тому позовні вимоги щодо визнання таких протиправними не можуть бути задоволені.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 77 КАС України), а в силу положень ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані стороною позивача, суд приходить до переконання про відсутність підстав для задоволення позову.

З урахуванням положень статті 139 КАС України позивачка не має права на відшкодування понесених у цій справі судових витрат.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Інформація про учасників справи:

1) позивач: ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса для листування: АДРЕСА_5 );

2) представник позивачки: адвокат Гришко Володимир Михайлович (адреса для листування: АДРЕСА_5 );

3) відповідач: Виконавчий комітет Шаргородської міської ради Вінницької області (код ЄДРПОУ 04326253, місцезнаходження: вул. Поштова, 13, м. Шаргород, Вінницька область, 23500);

4) третя особа: ОСОБА_4 в особі його представника Базалицького Романа Валерійовича (поштова адреса: АДРЕСА_6 , інші відомі суду засоби зв`язку: 2) тел.: НОМЕР_2

Повне судове рішення складено та підписано суддею 16.12.2019.

Суддя Сало Павло Ігорович