
Справа № 291/955/19
У К Р А Ї Н А
Ружинський районний суд Житомирської області
У Х В А Л А
29 листопада 2019 року
Ружинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Митюк О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Підгорної А.М.,
представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача — Слівінського В.О.,
розглянувши в судовому засіданні клопотання представника ПП.”Ружинський край” про розгляд справи за правилами загального позовного провадження по цивільній справі за позовом
ОСОБА_2
до Приватного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Світанок", Приватного підприємства "Ружинський край"
про розірвання договору оренди землі, витребування з чужого незаконного володіння земельних ділянок
в с т а н о в и в:
Позивачка 18.07.2019 року звернулася до суду із вказаним вище позовом, до Приватного сільськогосподарського підприємства "Агрофірма "Світанок", Приватного підприємства "Ружинський край" про розірвання договору оренди землі, витребування з чужого незаконного володіння земельних ділянок
Ухвалою суді від 19.07.2019 справу прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; позивачкою було подано клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, та відповідно ухвалено проводити розгляд в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено перше судове засідання на 15.08.2019.
Через канцелярію суду, 13.08.2019 року, представником відповідача ПП “Ружинський край” Бабічуком Д.Д., було подано клопотання про залишення вищевказаної позовної заяви без руху.Мотивуючи свою заяву тим, що позивачем заявлено чотири позовні вимоги: дві - про розірвання договору оренди землі, які являють собою позовну вимогу зобов`язально-правового характеру, дві інші позовні вимоги - про витребування майна з чужого незаконного володіння - є віндикаційним позовом, застосовується до відносин речово-правового характеру. Вимога про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння (віндикаційний позов) е одним із способів захисту права власності. У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 17 6 ЦПК України ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна. У відповідності до п. 9 ч. 1 ст.176 ЦПК України ціна позову визначається у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності - дійсною вартістю нерухомого майна, а на нерухоме майно, що належить юридичним особам, - не нижче його балансової вартості. При розрахунку ціни позову ОСОБА_2 брала за основу нормативну грошову оцінку земельних ділянок. У відповідності до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель .Отже законом встановлений вичерпний перелік коли використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. З метою визначення вартості об`єкта оцінки (земельної ділянки) проводиться експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них (ч. б ст. 5 Закону України «Про оцінку землі»). Таким чином при визначенні ціни позову необхідно використовувати експертну грошову оцінку земельних ділянок. У відповідності до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Отже в даній позовній заяві необхідно зазначити ціну позову, виходячи з вартості майна і відповідно сплатити судовий збір. Таким чином позовну заяву ОСОБА_2 подано без додержання вимог, викладених в статті 177 ЦПК України.
У відповідності до ч. 11 ст. 187 ЦПК України суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Частиною першою статті 13 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обов`язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України «Про оцінку земель»). Крім того, за змістом статті 93 ЗК України відповідач набуває право використовувати земельну ділянку та обов`язок сплачувати орендну плату не з моменту прийняття рішення компетентним органом про передачу цієї ділянки в оренду, а з моменту укладення договору оренди землі. Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати при укладенні договору оренди. Відповідно до абзацу 13 статті 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок – це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.Частиною п`ятою статті 5 цього Закону передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Згідно із частиною третьою статті 201 ЗК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що нормативна грошова оцінка – конкретна вартісна характеристика, яка містить низку етапів, передбачених чинним законодавством. Зокрема, це прийняття уповноваженим органом влади рішення щодо проведення нормативної грошової оцінки земель, розробка технічної документації грошової оцінки спеціальною установою, погодження технічної документації органами влади, прийняття відповідною радою рішення про затвердження технічної документації. В судовому засіданні представник відповідача ПП «Ружинський край» Слівінський В.О. Вищевказане клопотання підтримав з підстав викладених в ньому.
Представники позивача заперечував проти клопотання, пояснивши, що воно подано з порушенням строків встановлених ч.4 ст.277, 278 ЦПК України, крім того воно безпідставним..
Представник ПСП «Агрофірми «Світанок» в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи встановив наступне.
Ухвалою суді від 19.07.2019 справу прийнято до розгляду та відкрито провадження, у вищевказаній справі; позивачкою було подано клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, та відповідно ухвалено проводити розгляд в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено перше судове засідання на 15.08.2019. В позовній заяві позивачкою заявлено чотири позовні вимоги: дві - про розірвання договору оренди землі, які являють собою позовну вимогу зобов`язально-правового характеру, дві інші позовні вимоги - про витребування майна з чужого незаконного володіння - є віндикаційним позовом, застосовується до відносин речово-правового характеру. В позовній заяві зазначено ціну позову 183554 грн., та на підтвердження ціни позову додано копії витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, належних позивачу ОСОБА_3 , при цьому згідно квитанцій, доданих до позовної заяви позивачкою було сплочено судовий збір в сумі 1835 гривень 54 копійки.
Відповідно до п.2, 8 ч.1 ст.176 ЦПК України дані вимоги є вимогами майнового характеру.
Відповідно доп.12 Постанови від 17.10.2014 № 10, Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах»: Якщо в позовній заяві обєднано дві або більше самостійних вимог немайнового характеру, повязані між собою, судовий збір сплачується окремо з кожної із таких вимог (або загальною сумою), наприклад, за вимогами про усунення перешкод у користуванні власністю та відшкодування моральної шкоди. Якщо в позовній заяві обєднано кілька самостійних вимог майнового характеру, повязаних між собою, то, враховуючи, що обєктом справляння судового збору є позовна заява, максимальний розмір судового збору має відповідати загальній сумі всіх вимог (пункт 10 частини першої статті 80 ЦПК). При цьому судовий збір може бути сплачено окремо за кожною вимогою або загальною сумою за всіма позовними вимогами.
Відповідно до статті 1 ЗУ «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідност.18 ЗУ «Про оцінку земель» в редакція від 01.01.2019, підстава - 2498-VIIIнормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Здійснення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення здійснюється відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.05.2017 року №262.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки громадяни можуть отримати через Центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи), які утворені при місцевих державних адміністраціях та органах місцевого самоврядування.
Отже, як вбачається з вищенаведеного, нормативно грошова оцінка земельної ділянки сільськогосподарського призначення в межах району здійснюється суб`єктами, які є розробниками документації із землеустрою, відповідно до Закону України"Проземлеустрій" та може бути отримана власникои чи орендарем земельної ділянки, звернувшись до відповідного Центру надання адміністративних послуг.
Відповідно ч.2 ст.176 ЦПК України, якщо визначена позивачем ціна позову вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна або на момент пред”явлення позову встановити точну його ціну не можливо, розмір судового збору попередньо визначає суд з наступним стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при вирішенні справи.
Так як на момент відкриття позову було зазначено ціну позову і вона була попередньо прийнята судом, оскільки були надані відповідні письмові документи, крім того в процесі розгляду справи відповідачами не заявлялось клопотання про призначення експертизи для встановлення експертної грошової оцінки землі, суд відмовляє в задоволенні вищевказаного клопотання..
Керуючись ст.ст. .7,43,44,83-86,93,174-176,185, 259, ,260-261,272,274,353-355 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання представника ПП.”Ружинський край” про залишення позовної заяви без руху -відмовити.
Повний текст ухвали проголошено 04.12.2019 року.
Ухвала суду оскарженню у порядку ст. 353 ЦПК України не підлягає.
Суддя О. В. Митюк.