
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/2819/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Міністерство оборони України (03168, м. Київ-168, Повітрянофлотський проспект, 6, код ЄДРПОУ 00034022)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Кіровоградський обласний військовий комісаріат (25006, м. Кропивницький, вул. Кавалерійська, 17/19, код ЄДРПОУ 07827576)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що у період з 10.11.1980 року по 23.10.1982 року він проходив військову службу в Збройних Силах, в тому числі приймав участь в бойових діях у Республіці Афганістан, у зв`язку з чим отримав статус учасника бойових дій. З липня 2013 року позивачу встановлено третю групу інвалідності, внаслідок поранення (контузії) та захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії. У грудні 2018 року позивач звернувся до Кіровоградського обласного військового комісаріату, через Кіровоградський міський військовий комісаріат, із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", як особі з інвалідністю третьої групи. З листа Кіровоградського обласного військового комісаріату №1611 від 06.05.2019 року позивачу стало відомо про те, що протокольним рішенням засідання комісії Міністерства оборони України №37 від 22.03.2019 року йому відмовлено у призначенні такої одноразової допомоги. Позивач, не погоджуючись з таким рішенням відповідача та посилаючись на норми Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб", правову позицію Верховного Суду України, висловлену у постановах від 18.11.2014 року (справа №21-446а14) та від 21.04.2015 року (справа №21-135а15), просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову в призначенні йому одноразової грошової допомоги, оформлене пунктом 47 протоколу №37 від 22.03.2019 року;
- зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити йому одноразову грошову допомогу як особі, якій після звільнення з військової служби встановлено третю групу інвалідності внаслідок множинного вогнепального осколкового поранення, ЗЧМТ - контузії головного мозку, пов`язаних з виконанням ним обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Ухвалою судді від 11.11.2019 року відкрито провадження у справі та прийнято рішення здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою до участі у справі залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Кіровоградський обласний військовий комісаріат.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки йому встановлено третю групу інвалідності вперше 17.07.2013 року, а повторно - 11.08.2015 року, тобто більше ніж через 2 роки. Крім того, представник відповідача зазначив, що норми Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у редакції, чинній на момент встановлення позивачу інвалідності у липні 2013 році, передбачали, що для отримання одноразової грошової допомоги інвалідність повинна бути встановлена не пізніше ніж через три місяці після звільнення особи зі служби. Наполягав на тому, що позивачем не додано до заяви про призначення одноразової грошової допомоги документ, що підтверджує причини та обставини поранення (травми, каліцтва). Доводячи правомірність спірного рішення, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.
Третя особа подала пояснення щодо позову із запереченнями проти нього, мотивованими відсутністю у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", в редакції, чинній на момент встановлення позивачу інвалідності.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в лавах Збройних Сил СРСР з 10.11.1980 року по 23.10.1982 року. (а.с. 12 - 13) Під час проходження служби у період з 01.06.1981 року по 23.10.1982 року приймав участь в бойових діях на території Афганістану, має статус ветерана війни - інваліда війни. (а.с. 16 - 17)
У витязі з протоколу №1432 від 10.06.2013 року засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця зазначено, що множинні вогнепальні осколкові поранення голови, шиї, правої руки (контузія головного мозку - 1982 року), сержанта у відставці ОСОБА_1 пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії. (а.с. 15)
За результатами первинного огляду МСЕК з 01.07.2013 року позивачу встановлено третю групу інвалідності внаслідок поранення, контузії та захворювання, пов`язаних із виконанням обов`язків військової служби, що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК до довідки серії 1-МСЕ №100704 від 17.07.2013 року (а.с. 19). За результатами повторного огляду МСЕК 01.08.2015 року позивачу підтверджено третю групу інвалідності та її причину, інвалідність встановлено безтерміново. (а.с. 18)
Позивач у грудні 2018 року звернувся за місцем свого проживання до Кропивницького міського військового комісаріату із заявою про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням інвалідності внаслідок поранення, контузії та захворювання, пов`язаних із виконанням обов`язків військової служби в Демократичній Республіці Афганістан. (а.с. 45)
Отримавши вказану заяву, Кропивницький міський військовий комісаріат у грудні 2018 року направив її разом з додатками за належністю до Кіровоградського обласного військового комісаріату. (а.с. 62)
Кіровоградський обласний військовий комісаріат склав висновок щодо можливості виплати позивачу одноразової грошової допомоги, як такому, що має право на її отримання у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, про що зазначив у листі №6538 від 27.12.2018 року. Вказаний лист разом із документами позивача направлено до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для розгляду. (а.с. 44)
На засіданні комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, 22.03.2019 року розглянуто питання про призначенням і виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності внаслідок поранення, контузії та захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби, та прийнято рішення про відмову у її призначенні. Це рішення мотивовано тим, що ОСОБА_1 не має права на одержання такої допомоги, оскільки згідно з пунктом 6 статті 16 Закону України "Про-соціальний і правовий захист військовослужбовців-та членів їх сімей", у редакції, яка діяла на час встановлення інвалідності в 2013 році, а також підпунктом 4 пунктом 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року, було передбачено, що одноразова грошова допомога призначається особам, звільненим із строкової військової служби, у разі якщо інвалідність внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мало місце в період проходження служби, настала не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби. Заявнику інвалідність встановлено понад тримісячний термін. Крім того, зазначено, що заявником не додано документ, що свідчить про причини та обставини поранення (травми, каліцтва), передбачений пунктом 3 вищевказаного Порядку. (п.47 протоколу №37 від 22.03.2019 року). (а.с. 22)
Про рішення, прийняте комісією Міністерства оборони України, позивача повідомив Кропивницький міський військовий комісаріат листом №6/1916 від 17.05.2019 року. (а.с. 20)
Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Частиною 1 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою про призначення одноразової грошової допомоги) передбачено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з пунктом 9 статті 16-3 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року, прийнятою відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (надалі - Порядок №975).
Пунктом 2 вказаної Постанови установлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги:
- допомога, що була призначена, виплачується відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. №499 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 39, ст. 1298), Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися у 2006 році, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007 р. № 284 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 14, ст. 532), і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності співробітників кадрового складу розвідувальних органів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 р. № 1331 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 89, ст. 3255);
- допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Відповідно до пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Отже, на час подання позивачем заяви про виплату одноразової грошової допомоги у грудні 2018 року було визначено, що моментом виникнення права є дата встановлення інвалідності, а тому застосуванню до спірних правовідносин підлягає законодавство, яке діяло на момент первинного встановлення позивачу третьої групи інвалідності у липні 2013 року.
Так, пунктами 2 та 6 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб" №328-V від 03.11.2006 року, яка діяла з 01.01.2007 року до 01.01.2014 року, було передбачено: 2) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов`язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п`ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України; 6) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби під час проходження військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, що визначається у відсотках від загальної суми допомоги на випадок загибелі (смерті), встановленої пунктом 5 цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України №499 від 28.05.2008 року затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 цього Порядку військовослужбовцям строкової служби у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) без встановлення групи інвалідності, заподіяного їм під час проходження військової служби, чи в разі настання інвалідності під час проходження військової служби та особам, звільненим із строкової військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, залежно від ступеня втрати працездатності - у розмірі, що визначається у відсотках десятирічного грошового забезпечення.
Згідно з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 26.06.2018 року (справа №750/5074/17), пунктом 6 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній з 01.01.2007 року до 01.01.2014 року) для військовослужбовців строкової військової служби встановлено окремий порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до яких обмежено проміжок часу у який, у разі настання інвалідності, виникає право військовослужбовців строкової військової служби на отримання одноразової грошової допомоги і такий проміжок часу визначений періодом проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби. У разі встановлення інвалідності в період дії зазначеної редакції статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" після спливу трьох місяців від дня звільнення зі служби, права на отримання вказаної одноразової грошової допомоги у військовослужбовця строкової військової служби не виникає.
Таку ж позицію Верховний Суд висловив у постановах від 31.01.2019 року (справа №678/370/17), від 17.04.2019 року (справа №803/1093/16), від 26.06.2019 року (справа №641/8966/16-а), від 04.07.2019 року (справа №761/15106/16-а), від 17.07.2019 року (справа №806/5360/15), від 03.09.2019 року (справа №2540/3070/18).
Як свідчать матеріали справи, позивачу встановлена третя група інвалідності з 01.07.2013 року, що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК до довідки серії 1-МСЕ №100704 від 17.07.2013 року.
Оскільки позивачу вперше встановлена інвалідність більше ніж через 20 років після звільнення зі строкової військової служби, тому право на отримання одноразової грошової допомоги за статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у позивача відсутнє, тож відповідач правомірно відмовив позивачу у її призначенні.
Посилання позивача на правову позицію Верховного Суду України, висловлену у постановах від 18.11.2014 року (справа №21-446а14) та від 21.04.2015 року (справа №21-135а15) суд відхиляє, оскільки ці постанови ухвалені за інших фактичних обставин.
Спірне рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене протоколом №37 від 22.03.2019 року про відмову у призначенні ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги є законним, підстав для його скасування не встановлено. Відтак у задоволенні позову слід відмовити.
Судові витрати сторонами у справі не понесені.
Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) відмовити.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш