Рішення № 86329204, 11.12.2019, Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
11.12.2019
Номер справи
709/2007/19
Номер документу
86329204
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 709/2007/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 грудня 2019 року смт. Чорнобай

Чорнобаївський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді - Левченка В.В.,

за участі секретаря судового засідання - Нікітенко В.Г.,

прокурора - Ковдій І.С.,

відповідача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області цивільну справу за позовом заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури Чумаченка О.Ю. в інтересах держави в особі управління Державної служби України з безпеки на транспорті до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом на суму 18364,83 грн., -

в с т а н о в и в:

Заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури (далі - позивач) в інтересах держави в особі управління Державної служби України з безпеки на транспорті звернувся до Чорнобаївського районного суду Черкаської області з цивільним позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом на суму 18364,83 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що до Золотоніської місцевої прокуратури надійшли матеріали перевірки управління Укртрансбезпеки у Полтавській області за фактом перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України. Згідно з матеріалами перевірки посадовими особами управління Укртрансбезпеки в Полтавській області 18 липня 2019 року у пункті габаритно-вагового контролю а/д Р-60 км. 171 + 884 здійснено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки «МАN ТGХ 18440, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить відповідачу та причіп GЕNERAL TRAILERS, реєстраційний номер НОМЕР_2 , який відповідно до свідоцтва про реєстрацію належить ОСОБА_2 . За результатами проведеного габаритно-вагового контролю 18 липня 2019 року складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт

№ 0015487 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. При цьому перевезення здійснювалося без оформлення дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами України, чим порушено вимоги ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». До вказаного акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 633,27 євро. За даними управління Укртрансбезпеки у Полтавській області у термін протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати, ОСОБА_1 добровільно не сплатив вказану суму, що станом на 18 липня 2019 року еквівалентна 18364,83 грн.

У судовому засіданні представник позивача прокурор Ковдій І.С. позов підтримала, просила задовольнити з підстав викладених в позові.

Відповідач в судовому засіданні позов визнав, не заперечував проти задоволення.

Державна служба України з безпеки на транспорті у судове засідання не з"явилася, у направленому до суду клопотанні позов підтримала, просила розгляд справи проводити без участі їх представника.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи та визначив відповідні до них правовідносини.

18 липня 2019 року посадовими особами управління Укртрансбезпеки в Полтавській області у пункті габаритно-вагового контролю а/д Р-60 км. 171 + 884 здійснено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки «МАN ТGХ 18440, реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом GЕNERAL TRAILERS, реєстраційний номер НОМЕР_2 . За результатами проведеного габаритно-вагового контролю складено акт № 0015487 про порушення вимог

ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: перевезення вантажів з перевищенням транспортним засобом нормативних вагових параметрів без оформлення відповідного дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами України. Так, фактична повна маса транспортного засобу становить 44,94 т при допустимій - 40 т; нормативно допустиме осьове навантаження становить 11, 11, 22 т, а фактичне 6,44, 17,74, 8,3, 8,7, 8,76 т (а.с. 28).

На підставі викладеного управлінням Укртрансбезпеки в Полтавській області нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 633,27 євро (а.с. 29-30).

Законність проведення рейдової перевірки транспортних засобів на дотримання Закону України «Про автомобільний транспорт» та Правил надання послуг пасажирським і вантажним автомобільним транспортом в межах Полтавської області з 15 по 21 липня 2019 року підтверджується направленням на рейдову перевірку № 008028 від 15 липня 2019 року, виданим управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області на підставі наказу Державної служби України з безпеки на транспорті № 320103115-18 від 05 травня 2018 року (а.с. 20-23).

Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року № 198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно з п.п. 3, 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у п. 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м здійснюється за спеціальними правилами.

Згідно з п. 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 (далі - Порядок № 879), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється управлінням Укртрансбезпеки, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Пунктом 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567), встановлено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Відповідно до п. 4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

У п. 28 Порядку № 879 зазначено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до п. 31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається, виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Пунктом 26 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Таким чином плата за проїзд, несплачена перевізником - власником транспортного засобу у встановлені чинним законодавством строки, набуває статусу заборгованості перед Державним бюджетом України.

У п. 27 Порядку № 879 зазначено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України станом на 18 липня 2019 року, курс гривні до євро складав 2900,00 грн. Таким чином сума 633,27 євро еквівалентна 18364,83 грн.

Згідно з п. 31-1 Порядку № 879 перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки. За даними управління Укртрансбезпеки у Полтавській області у визначений вище строк ОСОБА_1 добровільно не сплатив суму 633,27 євро.

Відповідно до п. 41 Порядку № 879 бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене ст.ст. 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та ч. 3 ст. 56 ЦПК України.

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, беручи до уваги визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційного розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Враховуючи, що до розгляду справи по суті відповідач позовні вимоги визнав, позивачу підлягає до повернення з державного бюджету судовий збір, а з відповідача на користь держави підлягає до стягнення 50% судового збору у розмірі 960,50 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 141, 142, 259,263-265 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

Позов заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі управління Державної служби України з безпеки на транспорті до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , на користь держави в дохід Державного бюджету України 633,27 євро, що еквівалентно 18364,83 (вісімнадцять тисяч триста шістдесят чотири гривні 83 копійки) гривень.

Зобов`язати управління Державної казначейської служби України у Чорнобаївському районі Черкаської області повернути позивачу - прокуратурі Черкаської області (код ЄДРПОУ 02911119, р/р НОМЕР_4 в Державній казначейській службі України у м. Київ, МФО 820172), сплачений ними судовий збір у розмірі 1921 гривня (квитанція від 16 жовтня 2019 року на суму 1921,00 грн., проведено Головним управлінням Державної казначейської служби України в Черкаській області).

Оригінал квитанції знаходиться в матеріалах цивільної справи № 709/2007/19.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795) судовий збір у розмірі 960,50 (дев"ятсот шістдесят гривень 50 копійок) гривень.

Платіжні реквізити для сплати судового збору: стягувач - Державна судова адміністрація України; отримувач коштів - ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106; код ЄДРПОУ - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача UA798999980000031211256026001; код класифікації доходів бюджету - 22030106.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасником справи до або через відповідний суд.

Суддя В.В.Левченко