
справа № 399/48/19
провадження № 2-о/399/9/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.12.19 Онуфріївський районний суд Кіровоградської області у складі головуючого судді Шуліка О.О., за участю секретаря судового засідання Бобрик І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у сел. Онуфріївка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Онуфріївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
встановив:
Заявник звернулася до суду з заявою, у якій просить встановити факт смерті її чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території за адресою: АДРЕСА_1 .
Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що 1 жовтня 2018 року на тимчасово окупованій території за адресою: АДРЕСА_1 ., помер її чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєструвати його смерть у встановленому законом порядку вона не може, оскільки свідоцтво про смерть видано на тимчасово окупованій території від імені Донецької народної республіки. Після вимушеного переїзду до с.Куцеволівка, Онуфріївського району Кіровоградської області, вона звернулась до Онуфріївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області для того, щоб належним чином зареєструвати смерть чоловіка, але отримала відмову у проведенні державної реєстрації смерті, оскільки представлені нею документи не відповідають переліку документів, які є підставою для державної реєстрації смерті на території України. У зв`язку з цим вона не може зареєструвати смерть чоловіка та реалізувати спадкові права. Нею проведені всі заходи відносно поховання її чоловіка, що підтверджується відповідними документами. Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1085-р від 7 листопада 2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м.Донецьк відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Тому, вона змушена звернутися, до суду для встановлення факту смерті чоловіка.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явилася, але завчасно надіслала клопотання про розгляд справи без її участі, свої вимоги підтримує та прохає їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Онуфріївського районного відділу ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області в судове засідання не з`явилася, надіслала до суду заяву, відповідно до якої прохала розглянути справу без її участі, тому суд розглядав справу у її відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи та надані докази в їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 27.06.1970 року встановлено, що заявниця ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2 .
Згідно паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно висновку не насильницької смерті чоловіка за місцем проживання від 1.10.2018 року виданого інспектором Куйбишевського РВ Донецького ГУ МВС ОСОБА_3 , встановлено, що ОСОБА_2 помер за місцем проживання АДРЕСА_1 .
Згідно довідки про смерть № 104, виданого лікарем ОСОБА_4 , встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 виданого 2.10.2018 року фактично діючим на території Куйбишевським відділом реєстрації актів цивільного стану м.Донецька ДРМ Міністерства юстиції ДНР ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьк. Куйбишевського району.
Згідно листа Онуфріївського ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області від 23.01.2019 року №11-14.20-05/05-11, заявниці було відмовлено у здійсненні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , який померл ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку з невідповідністю поданих документів, які необхідні для проведення реєстрації смерті.
Згідно з ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особою, створеними, обраними чи призначеними у порядку, не передбаченому Конституцією України та Законами України, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнані тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року, №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Донецьк входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Пунктом 5 частини 2 статті 293 ЦПК України встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд встановлює факт смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті факту смерті.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Пунктом 1 частини 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті, зокрема є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024.
Територія м. Донецька, де помер ОСОБА_2 , на даний час є тимчасово окупованою територією, тому заявник не може через органи ДРАЦС здійснити державну реєстрацію смерті свого чоловіка та отримати свідоцтво про смерть встановленого зразка.
Факт родинних стосунків заявника із її померлим чоловіком підтверджується зазначеним вище свідоцтвом про укладення шлюбу.
Факт смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території м.Донецька підтверджується заявленими вимогами заявника. Також суд, як виняток, враховує зазначені вище довідку про смерть та свідоцтво про смерть.
Оцінюючи довідку і свідоцтво про смерть, суд виходить з того, що з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, "Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia") документи, видані органами та установами, зокрема, лікарняними закладами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
При цьому суд враховує, що відомості, зазначені в свідоцтві про смерть, довідці про смерть, які виходячи з наданих суду доказів немає підстав ставити під сумнів.
Враховуючи викладене, суд вважає факт смерті ОСОБА_2 встановленим.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 заявнику необхідно для отримання свідоцтва про смерть для подальшого його використання в цивільно-правових відносинах згідно з законодавством України, а також оформлення спадщини.
Беручи до уваги, що від встановлення даного факту залежить виникнення особистих майнових прав заявника, а законом не визначено іншого порядку їх встановлення, а також той факт, що заявник має на меті встановити факт смерті ОСОБА_2 для отримання свідоцтва про смерть та для подальшого його використання в цивільно-правових відносинах згідно з законодавством України, а також оформлення спадщини,суд вважає, що вимоги заявника підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 та п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Частиною 7 статті 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення у справі окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 258-259, 264-265, 268, 293-294, 315-317,430 ЦПК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»,суд
УХВАЛИВ:
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився м.Донецьк, та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території за адресою: АДРЕСА_1 .
Допустити негайне виконання судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду Кіровоградської області через Онуфріївський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи,якому повне рішення небуло вручене у день його проголошення або складення, має правона поновлення пропущеного строкуна апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 а
Заінтересована особа: Онуфріївський районний відділ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області, код ЄДРПОУ 26504873, юридична адреса: Кіровоградська область, Онуфріївський район, сел. Онуфріївка, вул. Центральна,18.
Суддя О.О. Шуліка