
Справа № 583/4520/19
2/583/1108/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2019 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого – судді Сидоренка Р.В.,
за участю секретаря Шаміладзе В.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №5 у м. Охтирці справу за позовом Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру отриманих коштів у вигляді житлової субсидії,
встановив:
23 жовтня 2019 року управління соціального захисту населення Охтирської міської ради звернулося до суду із вищевказаним позовом в якому просять стягнути із ОСОБА_2 на свою користь надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 17275,94 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Охтирської міської ради (далі – Управління) як отримувач субсидії. 22.05.2015 відповідач звернувся до Управління із заявою про призначення субсидії за адресою житла: АДРЕСА_1 . В бланку заяви на призначення субсидії відповідач власним підписом підтвердив, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерела доходу, переліку отриманих житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тисяч гривень) зобов`язується повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення. У зв`язку з цим відповідачу було призначено субсидію на відшкодування витрат з оплати житлово-комунальних послуг з травня 2015 року по квітень 2016 року. На наступний період з травня 2016 року по квітень 2017 року та з травня 2017 року по квітень 2018 року субсидію ОСОБА_2 було призначено без звернення останнього, оскільки ним не повідомлено про будь-які зміни обставин, що впливають на призначення субсидій. На підставі заяви відповідача, поданої 19.10.2018, йому призначено субсидію на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року. Подаючи таку заяву відповідач власним підписом підтвердив, що усвідомлює наслідки подання неповних або недостовірних відомостей про доходи та майновий стан, у такому разі зобов`язувався повернути надміру отримані кошти субсидії. Однак, в результаті проведення у 2019 році вибіркової перевірки даних про доходи отримувачів житлових субсидій встановлено, що ОСОБА_2 24.12.2016 придбав автомобіль марки SUBARU LEGASI OUTBACK, 2006 року випуску вартістю 149 тисяч гривень, про що не повідомив позивача протягом місяця. 05.05.2018 відповідач перереєстрував вказаний автомобіль на нового власника та отримав дохід в розмірі 49000 гривень, який не був ним задекларований при зверненні за субсидією в жовтні 2018 року. Зазначене призвело до незаконного отримання відповідачем субсидії за період з 01.10.2017 по 31.04.2018 та з 01.10.2018 по 30.04.2019 в розмірі 17275,94 грн.
Представник позивача Сенченко Н.М. в судовому засіданні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві, просила позов задовольнити.
Відповідач в судове в судове засідання повторно не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений в установленому законом порядку, заяв про відкладення розгляду справи не надавав.
Приймаючи до уваги згоду позивача, суд проводить заочний розгляд справи на підставі доказів, наявних у справі, відповідно до положень ч. 4 ст. 223 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку представника позивача суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі в тексті - Положення).
Відповідно до п. 6 Положення (в редакції, яка діяла на час призначення відповідачу субсидії) субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг (далі - орендар).
Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу (п. 7 Положення).
Згідно п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.
Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Судом встановлено, що 20.05.2015 ОСОБА_2 звернувсь із заявою до управління соціального захисту населення Охтирської міської ради про призначення житлової субсидії (а.с. 4).
При цьому у заяві відповідач власноруч зазначив, що він ознайомлений з порядком призначення соціальної допомоги та повідомлений про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Разом із заявою про призначення житлової субсидії ОСОБА_2 подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, де в розділі ІІ декларації зазначив про відсутність доходів за період з 01.01.2014 по 31.12.2014 (а.с. 5)
За результатами розгляду звернень відповідачу було призначено та виплачено субсидію на відшкодування витрат з оплати житлово-комунальних послуг з травня 2015 року по квітень 2016 року.
В подальшому, 17.10.2018 ОСОБА_2 знову звернувся до управління соціального захисту населення Охтирської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії разом з декларацією про доходи і витрати, в яких власним підписом засвідчив про ознайомлення з порядком призначення соціальної допомоги та повідомлений про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, а також у разі подання неповних або недостовірних відомостей у декларації про доходи і витрати повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії (а.с.6,7)
На підставі поданих відповідачем документів йому призначено субсидію на відшкодування витрат з оплати житлово-комунальних послуг за період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року щомісячно в сумі 489,17 грн та на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року в сумі 737,42 грн. на місяць (а.с.8,9).
Відповідно до пункту 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
Управлінням соціального захисту населення Охтирської міської ради проведено перевірку правильності та повноти інформації, наданої на призначення субсидії заявником ОСОБА_2 та виявлено, що згідно листа територіального сервісного центру №5943 МВС в Сумській області №31/18/5943-802 від 29.05.2019 за ОСОБА_2 24.12.2016 був зареєстрований автомобіль марки SUBARU LEGASI OUTBACK, 2006 року випуску, загальна вартість якого становить 149 000 гривень та 05.05.2018 вказаний автомобіль перереєстрований на нового власника, вартість автомобіля скала 49 000 гривень (а.с.10).
Таким чином, при зверненні до управління соціального захисту населення Охтирської міської ради із заявою про призначення субсидії ОСОБА_2 подав недостовірні дані про власний дохід, що відповідно до п. 20 Положення, вплинуло на встановлення права на призначення субсидії.
Відповідно до розрахунку коштів субсидії, що підлягає поверненню за період з 01.01.2017 по 30.04.2019 загальна сума коштів до повернення становить 17275,94 грн. (а.с.11).
12.08.2019 за вих.№ 5307 ОСОБА_2 було направлено повідомлення за № 45 про повернення житлової субсидії (а.с. 12), однак на даний час кошти позивачу не повернуто.
Відповідно до пункту 22 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії. У такому випадку, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
За нормами ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню, зокрема, безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; а також інше майно, якщо це встановлено законом.
Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Розглядаючи справу, суд забезпечив сторонам рівні можливості щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Відповідач не скористався своїм правом на подачу відзиву, до судового засідання не з`явився.
Таким чином, судом з достовірністю встановлено, що відповідач подаючи заяву на отримання житлових субсидій та декларацію про доходи і витрати не зазначив про отриманий ним дохід від продажу транспортного засобу, отже приховав інформацію, яка могла б вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими та з відповідача підлягає стягненню надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 17 275 гривень 94 копійки.
На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1921 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, ст. ст. 10, 11, 13, 133, 141, 258-259, 263-265, 267-268, 279, 280-284, 289, 354, ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (код ЄДРПОУ: 23294808, вул. Перемоги, 1, м. Охтирка, Сумська область) надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 17275,94 гривень та судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1921 гривні, а всього – 19196 (дев`ятнадцять тисяч сто дев`яносто шість) гривень 94 копійки.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Охтирського міськрайсуду
Сумської області Р.В.Сидоренко