Рішення № 86318087, 05.12.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2019
Номер справи
620/2580/19
Номер документу
86318087
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2019 року Чернігів Справа № 620/2580/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Лобана Д.В.,

за участю секретаря - Вершняк Л.Л.,

представника позивача - Клименко С.М.

представників відповідача - Труби А.В.,

- Авраменко В.В.,

- Сандул Н.В.,

представника ТОВ “Ліки України” - Назаренка І.В.,

представників Управління комунального

майна Чернігівської обласної ради - Буніна А.Ю.,

- Свиридова С.С.,

розглянувши за правилами загального провадження у судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом комунального підприємства "Ліки України" Чернігівської обласної ради до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, треті особи - товариство з обмеженою відповідальністю ''Ліки України'' Чернігівської обласної ради, Управління комунального майна Чернігівської обласної ради про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,,

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство "Ліки України" Чернігівської обласної ради (далі – КП "Ліки України", позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 03.06.2019 № 00001721400 та № 00001731400.

Позов обґрунтовано тим, що висновки відповідача щодо порушення позивачем податкового законодавства, по суті є необ`єктивні, всебічно та повно необґрунтовані, базуються лише на суб`єктивних припущеннях та перекручених, а не фактичних даних, із застосуванням вибіркових норм, без врахування всіх прав та обов`язків підприємства. Перевірка проведена упереджено, без взяття до уваги установлених законодавством вимог щодо оренди цілісного майнового комплексу, документів та доказів, які були надані під час перевірки. Такі дії податкового органу є неприпустимими, порушують інтереси комунального підприємства «Ліки України» та ТОВ «Ліки України», як правонаступника, негативно впливають на ділову активність та розвиток підприємства. Більше того, податкова служба не наділена повноваженням щодо надання оцінки законності реорганізації підприємства.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.09.2019 у справі відкрито провадження та призначено слухання справи за правилами загального провадження у відкритому підготовчому засіданні в приміщенні Чернігівського окружного адміністративного суду під головуванням судді Лобана Д.В. на 24 вересня 2019 року об 15:00 год.

Протягом встановленого ухвалою суду строку представником відповідача подано відзив на позов, у якому відповідач позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні та пояснив, що в у оскаржувані податкові повідомлення – рішення були прийняті в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

19.09.2019 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримано, позивач наполягає на їх задоволенні з підстав, викладених у позові, з наданням додаткових пояснень.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.09.2019 без видалення до нарадчої кімнати залучено в якості третьої особи - товариство з обмеженою відповідальністю ''Ліки України'' Чернігівської обласної ради та оголошено перерву у підготовчому засіданні до 01.10.2019.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 без видалення до нарадчої кімнати залучено в якості третьої особи - Управління комунального майна Чернігівської обласної ради та відкладене підготовче засідання до 22.10.2019.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.10.2019 без видалення до нарадчої кімнати задоволено клопотання представникам третьої особи та відкладене підготовче засідання до 29.10.2019.

29.10.2019 до суду надійшли письмові пояснення третьої особи - Управління комунального майна Чернігівської обласної ради, у яких підтримано позицію позивача.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.10.2019 без видалення до нарадчої кімнати задоволено клопотання представникам відповідача, продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання до 19.11.2019.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.11.2019 без видалення до нарадчої кімнати закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляд по суті на 05.12.2019.

У судовому засіданні 05.12.2019 представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позові, та просив суд їх задовольнити.

Представники відповідача позовні вимоги не визнали, просив у їх задоволенні відмовити в повному обсязі, з підстав, викладених у відзиві на позов, та зазначили, що оскаржувані податкові повідомлення – рішення прийняті в межах його повноважень та на підставі чинного законодавства та додатково звернули увагу на незаконність самої процедури реорганізації підприємства, яка, на думку відповідача, повинна була початися лише після внесення про це відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Представники третіх осіб позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити в повному обсязі, та зазначили, що оскаржувані податкові повідомлення – рішення прийняті не об`єктивно, всебічно та повно необґрунтовані, базуються лише на суб`єктивних припущеннях та перекручених, а не фактичних даних.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третіх осіб, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

08 жовтня 2018 року видано наказ № 159 «Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу комунального підприємства «Ліки України».

16 жовтня 2018 року на підставі наказу № 168 «Про оцінку майна цілісного майнового комплексу комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради» створено комісію з оцінки для визначення вартості цілісного майнового комплексу комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради з метою передачі в оренду.

Відповідно до законодавства проведено інвентаризацію майна комунального підприємства та його оцінку. Щодо правильності проведення інвентаризації та переоцінку майна отримано аудиторські висновки.

За результатами проведеної оцінки складено Звіт про оцінку майна цілісного майнового комплексу, який відрецензовано (рецензія від 02.01.2019) та був направлений до комунального підприємства для проведення переоцінки активів підприємства.

У подальшому підприємством складено передавальний баланс та надано Управлінню для проведення стандартизованої оцінки ЦМК підприємства (акт оцінки затверджений 11.01.2019 та відрецензований 14.01.2019).

Після проведеної підготовчої роботи укладено договір оренди № 224 від 11 лютого 2019 року цілісного майнового комплексу та договір купівлі-продажу оборотних матеріальних активів.

14 лютого 2019 року на підставі наказу Управління від 11 лютого 2019 року № 24 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відомості про припинення КП «Ліки України».

Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Головним управлінням ДФС у Чернігівській області за результатами перевірки був складений акт документальної позапланової виїзної перевірки податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 03.04.2019, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2014 по 03.04.2019, від 03.05.2019 за № 336/14/01980762 (т. 1 а.с. 28- 92), яким, на думку контролюючого органу, були установлені порушення п.п.14.1.191 п.14.1 ст.14, п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України, в результаті чого занижений податок на додану вартість всього у сумі 5103948 грн, в т.ч. за лютий 2019 року на суму 5103948 грн, та порушення п.201.1, п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, в частині не реєстрації податкових накладних на загальну суму ПДВ 5136088,96 грн, в тому числі за лютий 2019 року на суму ПДВ 5103948 грн.

Згідно з висновками акта перевірки позивачу направлені податкові повідомлення-рішення: № 00001721400 від 03.06.2019 (т. 1 а.с. 26), яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на суму 6379935 грн, у тому числі 5103948 грн - основний платіж та 1275987 грн - штрафна санкція; № 00001731400 від 03.06.2019 (т. 1 а.с. 23), яким донараховано штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість (за порушення граничних строків реєстрації та відсутність реєстрації податкових накладних) на суму 2568044,48 грн.

КП «Ліки України» оскаржило в адміністративному порядку вищевказані податкові повідомлення-рішення, оскільки зазначені порушення не відповідають фактичним обставинам та спростовуються відповідними документами і поясненнями, надані відповідачу під час перевірки та при подачі заперечень.

Рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 19.08.2019 № 39895/6/99-99-11-011-01-25 скарги позивача залишені без задоволення, податкові повідомлення – рішення – без змін (а.с. т. 1 а.с. 181-189).

Вважаючи вказані оскаржувані податкові повідомлення-рішення такими, що суперечить законодавству з питань оподаткування, підлягають визнанню протиправними та скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 196.1.7 ст. 196 ПК України не є об`єктом оподаткування операції з реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення та перетворення) юридичних осіб.

При здійсненні спільної (сумісної діяльності) передача товарів (робіт, послуг) на окремий баланс платника податку, уповноваженого договором вести облік результатів такої спільної діяльності, вважається постачанням таких товарів (робіт, послуг);

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Організаційні відносини, пов`язані з передачею в оренду майна, що перебуває у комунальній власності, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває у комунальній власності, врегульовані Законом України «Про оренду державного та комунального майна», який є спеціальним нормативно-правовим актом у сфері регулювання порядку та механізму укладення договорів державного та комунального майна.

Крім того, у індивідуальній податковій консультації (надалі ІПК) № 2958/5/99-99-15- 03-02-16/ІПК від 04.07.2018 ДФС України зазначає, що організаційні відносини, пов`язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, що перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності регулюються Законом України від 10 квітня 1992 року № 2269-ХІІ «Про оренду державного та комунального майна» (далі - Закон № 2269).

Так, судом встановлено, що реорганізація комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради шляхом приєднання до товариства з обмеженою відповідальністю «Ліки України» проводиться у зв`язку з передачею цілісного майнового комплексу комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «Ліки України».

За зверненням ТОВ «Ліки України», створеного членами трудового колективу комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради (розмір часток яких складає 58% статутного капіталу Товариства), 11 лютого 2019 року з управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради, як органом управління комунального підприємства, у відповідності до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» укладено договір оренди № 224 цілісного майнового комплексу та договір купівлі- продажу оборотних матеріальних активів комунального підприємства «Ліки України» (т. 1 а.с. 193-202, 203-210).

Згідно ст. 14 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» припинення діяльності підприємства або його структурного підрозділу здійснюється шляхом його реорганізації через приєднання до орендаря з дати видання про це відповідного наказу органу, уповноваженого управляти майном.

Отже доводи відповідача про те, що дія п. 196.1.7 ст. 196 ПКУ розповсюджується на позивача лише з моменту внесення відомостей про реорганізацію до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є безпідставними, оскільки реорганізація почалась з дати видання про це наказу.

В свою чергу, як зазначалось вище, не є об`єктом оподаткування операції з реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення та перетворення) юридичних осіб.

Приєднання підприємства або його структурного підрозділу до орендаря здійснюється за відповідним рішенням органу управління орендаря.

Відповідно до ст. 15 цього Закону орендар стає правонаступником прав та обов`язків підприємства відповідно до договору оренди.

За умовами договору № 224 цілісного майнового комплексу орендар приєднує до свого майна Підприємство в установленому порядку і згідно п.1.5 Договору оренди, орендар виступає правонаступником усіх прав та обов`язків реорганізованого підприємства.

На виконання вимог Закону України «Про оренду державного та комунального майна» начальником Управління комунального майна видано наказ від 11 лютого 2019 року № 24 «Про реорганізацію комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради, відповідно до якого 12.02.2019 припинено діяльність комунального підприємства «Ліки України» шляхом його реорганізації через приєднання до орендаря, яким є товариство з обмеженою відповідальністю «Ліки України» (т. 1 а.с. 191-192).

Закон України «Про оренду державного та комунального майна» має спеціальний (пріоритетний у застосуванні) характер по відношенню до загальних норм ст.ст.104, 107 ЦК України, яким врегульовано особливий порядок передачі в оренду цілісного майнового комплексу комунального підприємства. Даним законом закріплено момент припинення діяльності підприємства, яке реорганізовується і щодо правонаступництва іншого підприємства, якому передано в оренду ЦМК, і можливість запровадження винятків чи обмежень щодо цього законодавством не передбачено.

Враховуючи викладене, відповідачем безпідставно зроблені висновки, що при передачі оборотних активів комунального підприємства «Ліки України» під час реорганізації ТОВ «Ліки України» не застосовуються норми пункту 196.1.7 статті 196 ПК України, при цьому проігноровано, що у платника, що реорганізовується шляхом приєднання до іншого платника податку на додану вартість, не відбувається нарахування податку на додану вартість та коригування податкового кредиту.

Щодо тверджень відповідача та висновків акту перевірки, що КП «Ліки України» здійснена безоплатна передача оборотних матеріальних активів ТОВ «Ліки України» без нарахування податкових зобов`язань з ПДВ, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, передача оборотних матеріальних активів ТОВ «Ліки України» не є звичайною операцією купівлі-продажу товарів, яка оформлена згідно ЦК України та ГК України, а є операцією викупу оборотних активів в межах оренди ЦМК, як складова частина майна ЦМК, при цьому операція з оренди ЦМК здійснена не сама по собі, а при проведенні реорганізації КП «Ліки України» шляхом передачі майна цього комунального підприємства, в тому числі і оборотних активів, як складової частини майна до правонаступника - ТОВ «Ліки України».

Тобто і передача оборотних активів здійснена також не сама по собі в процесі викупу оборотних активів, а здійснена в межах реорганізації підприємства, договір купівлі-продажу матеріальних активів є невід`ємною складовою частиною договору оренди цілісного майнового комплексу.

Податковий кодекс України містить спеціальну норму - пункт 196.1.7 статті 196 «Операції, які не є об`єктом оподаткування» ПДВ, якою встановлено, що не є об`єктом оподаткування операції з реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення та перетворення) юридичних осіб.

При цьому пункт 196.1.7 не встановлює жодних обмежень чи особливостей щодо: організаційно-правової форми реорганізованого підприємства і правонаступника; виду майна (оборотні чи необоротні активи).

Що стосується твердження фіскального органу про те, що передача товарів від КП «Ліки України» до ТОВ «Ліки України» є операцією з безоплатної передачі оборотних матеріальних активів, то це спростовується фактичними даними.

Відповідно до п.14.1.13 ПК України безоплатно наданими товарами вважаються товари, що надаються згідно з договорами, за якими не передбачається грошова чи інша компенсація.

Як підтверджено доказами, доданими до позову, передача товарів КП «Ліки України» відображена в бухгалтерському обліку підприємства бухгалтерським проведенням: дебет рахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами», а саме розрахунки з ТОВ «Ліки України»; кредит рахунку 28 «Товари» та рахунків 203 «Паливо», 205 «Будівельні матеріали», 209 «Інші матеріали».

Відображення вказаних операцій по дебету рахунку 377 «Розрахунки з ТОВ Ліки України» спростовує їх безоплатну передачу, так як цією операцією відображено взаємну заборгованість між ТОВ «Ліки України» та КП «Ліки України», яка повинна бути погашена ТОВ «Ліки України» шляхом приєднання кредиторської заборгованості та здійснення викупу активів. Тобто рахунок 377 для КП «Ліки України» є активом підприємства.

Таким чином, операція з передачі оборотних матеріальних активів ТОВ «Ліки України» передбачає грошову чи іншу компенсацію, тому відповідно до п. 14.1.13 ПК України передані оборотні матеріальні активи не вважаються безоплатно наданими КП «Ліки України».

Якщо б така передача була безоплатною передачею для КП «Ліки України», то вона повинна була б бути відображеною на рахунку витрат КП «Ліки України».

Більш того, факт відображення операції з передачі товарів та ТМЦ саме з віднесенням на рахунок 377 «Розрахунку з ТОВ «Ліки України» підтверджено фіскальним органом і в акті перевірки (стор.17-18 акту перевірки).

В свою чергу, якщо платник ПДВ, який реорганізується, передає товари правонаступнику, то такий платник не здійснює ні нарахування податкових зобов`язань на товари, суми податку по яких були віднесені до складу податкового кредиту, ні зменшення податкового кредиту по операціях з їх придбання.

При цьому у разі, якщо в результаті реорганізації усі майнові права та обов`язки одного платника ПДВ переходять у повному обсязі до іншого новоствореного підприємства - платника ПДВ, який набуває прав і обов`язків цього реорганізованого підприємства, то така операція не є об`єктом оподаткування ПДВ.

З урахуванням вищенаведеного, операція з передачі оборотних матеріальних активів в межах реорганізації від реорганізованого підприємства (КП «Ліки України») правонаступнику (ТОВ «Ліки України») підпадає під дію п. 196.1.7 ПК України, тобто не є об`єктом оподаткування ПДВ.

Крім того, згідно договору купівлі-продажу оборотних матеріальних активів від 11.02.2019 (т. 1 а.с. 203-210) однією стороною договору є орган уповноважений власником управляти комунальним майном - Управління комунального майна Чернігівської обласної ради, інша сторона договору - товариство з обмеженою відповідальністю «Ліки України». Підставою укладення цього договору є викуп оборотних активів, які входять до складу цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» , який за рішенням органу управління був переданий у оренду ТОВ «Ліки України». Оплата за викуплені активи згідно договору купівлі-продажу оборотних матеріальних активів здійснюється шляхом безготівкового перерахування коштів до обласного бюджету.

Оборотні матеріальні активи цілісного майнового комплексу КП «Ліки України» були передані по акту приймання-передачі від 11.02.2019 (т. 1 а.с. 206-210), за яким фактично відбулося передання активів комунального підприємства та складено передавальний акт.

Передача оборотних активів товариству з обмеженою відповідальністю «Ліки України» здійснена як операція з передачі матеріальних оборотних активів в межах реорганізації КП «Ліки України», яка оформлена шляхом викупу оборотних активів відповідно до спеціального законодавством, зокрема Законом України «Про оренду державного і комунального майна» та Постановою Кабінету міністрів України від 10.08.1995 № 629.

Вартість об`єкту оренди була визначена відповідно до акту оцінки, протоколу про результати інвентаризації та передавального балансу, складених станом на 31.10.2018, в якому була визначена і вартість оборотних активів в сумі 62995959 грн (т. 1 а.с. 215-216).

Вказане вище має визначальне значення для застосування до вказаної операції пункту 196.1.7 ПК України, так як підтверджує факт передачі матеріальних оборотних активів по процедурі приєднання майна реорганізованого підприємства до правонаступника в процесі реорганізації.

Крім того, викуп оборотних матеріальних активів згідно договору купівлі-продажу від 11.02.2019 здійснений відповідно до ст.4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та постанови КМ України від 10.08.1995 №629 з урахуванням кредиторської заборгованості, яка була передана від КП «Ліки України» до ТОВ «Ліки України» по передавальному акту.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що оскільки комунальне підприємство «Ліки України» Чернігівської обласної ради як юридична особа - платник податку не здійснював продажу активів з метою отримання доходу від діяльності передбаченої Статутом чи іншим чином не передавало і не відчужувало матеріальні активи комунального підприємства, передача активів ТОВ «Ліки України» здійснена на виконання договору укладеного органом управління комунального підприємства, тому ця господарська операція не може кваліфікуватися як отримання доходу платника податку, бути безоплатною передачею чи іншим чином визнаватися як об`єкт оподаткування.

При цьому законність набуття права користування цілісним майновим комплексом комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради, переданого в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «Ліки України», у т.ч. і оборотними засобами (товарно-матеріальними цінностями) на підставі договору оренди № 224 від 11.02.2019, та договору купівлі-продажу оборотних матеріальних активів від 11.02.2019, який є невід`ємною складовою частиною договору оренди не є предметом цього спору, а тому доводи відповідача у цій частині є безпідставними.

З урахуванням вищенаведеного, передача оборотних матеріальних активів при реорганізації від реорганізованого підприємства (КП «Ліки України») правонаступнику (ТОВ «Ліки України») підпадає під дію п. 196.1.7 ПК України, тобто не є об`єктом оподаткування ПДВ.

Щодо тверджень відповідача та висновків акту перевірки про нарахування податкових зобов`язань з ПДВ на вартість поліпшень орендованих основних засобів, суд зазначає наступне.

Відповідно до укладених з різними орендодавцями договорів оперативної оренди основних засобів, КП «Ліки України» здійснювало ремонти та інші поліпшення орендованих основних засобів, відповідно до договорів оренди.

Згідно «Інструкції про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку», затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999р. № 291, (а не п. 8 П(С)БО № 14 «Оренда», як це вказано в акті перевірки) вартість поліпшень обліковувалась на бухгалтерському рахунку № 117 «Інші необоротні активи».

Вартість поліпшень об`єктів оренди амортизувалась, як встановлено нормами бухгалтерського та податкового обліку і на дату фактичної передачі основних засобів при реорганізації КП «Ліки України» на баланс правонаступника - ТОВ «Ліки України», на балансі КП «Ліки України» враховується залишкова вартість поліпшень в сумі 1626885 грн, що також підтверджується актом перевірки (стор. 22-24).

Правильно відобразивши вказаний факт в акті перевірки, відповідач робить необгрунтований висновок щодо необхідності нарахування податкових зобов`язань з ПДВ на вартість неамортизованих поліпшень орендованих основних засобів, посилаючись при цьому на події та документи, яких не було в дійсності.

Суд критично сприймає твердження відповідача про те, що наявність додаткової угоди, згідно якої орендаря - КП «Ліки України» замінено на орендаря ТОВ «Ліки України», свідчить про те, що вказані поліпшення орендованих приміщень повернулись до орендодавців безоплатно, тому вартість цих поліпшень підлягає оподаткуванню ПДВ.

Вказане не відповідає дійсності, ні по суті, ні по фактичному оформленню, так як немає жодного акта (чи іншого документа) на повернення орендованих приміщень (включаючи вартість їх поліпшень) від орендаря КП «Ліки України» до орендодавців, тобто висновок фіскального органу щодо повернення об`єктів, тим більше безоплатного повернення, є безпідставним, його відображення в акті перевірки в такій інтерпретації свідчить про порушення фіскальним органом п. 2) розділу III Порядку № 727 (в частині відображення в акті перевірки порушень з посиланням на документи.

Відповідно до чинного законодавства та п. 1.5 Договору оренди (т. 1 а.с. 193-202) ЦМК ТОВ «Ліки України» є правонаступником всіх прав та обов`язків КП «Ліки України», в тому числі і стосовно об`єктів оперативної оренди основних засобів, які були укладені реорганізованим підприємством КП «Ліки України», і права і обов`язки по яких переходять правонаступнику - ТОВ «Ліки України».

Вартість поліпшень орендованих основних засобів є складовою частиною вартості необоротних активів КП «Ліки України», яка була належним чином, як і інші основні засоби, оцінена станом на 31.10.2018, включена до вартості необоротних активів (основних засобів), які передаються в оренду в складі ЦМК, і їх вартість включена до вартості майна, з якої визначена орендна плата за оренду цілісного майнового комплексу.

Таким чином, висновок відповідача про безоплатність передачі поліпшень орендованих основних засобів від КП «Ліки України» орендодавцем є безпідставним та необґрунтованим, так як немає такого факту в дійсності, натомість є відповідні документальні підтвердження того, що вказані поліпшення основних засобів передані в складі інших основних засобів ЦМК в оренду ТОВ «Ліки України».

Також безпідставним є твердження відповідача про списання поліпшень основних засобів з балансу КП «Ліки України» (в акті перевірки на стор. 23 вказано, що залишкова вартість поліпшень орендованих основних засобів рахунку 117 станом на 28.02.2019 складає - 0).

З урахуванням вищенаведеного, нарахування податкових зобов`язань з ПДВ на вартість поліпшень орендованих основних засобів є необґрунтованими та безпідставним.

За таких обставин висновок щодо відсутності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі ЄРПН), є також безпідставний, так як спірні операції, на які, на думку відповідача, повинні бути оформлені податкові накладні, є операціями, що не є об`єктом оподаткування ПДВ.

Об`єктом оподаткування ПДВ, відповідно до ст. 185 ПКУ, є операції платника податку з постачання товарів (робіт, послуг).

Визначення терміну «операція» ПК України не містить, а відповідно до статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства та згідно зі статтею 9 цього закону будь-яка господарська операція повинна бути оформлена первинним бухгалтерським документом.

Податкова накладна, згідно зі статтею 201 ПК України, складається на дату виникнення податкових зобов`язань на підставі первинних документів та повинна мати відповідні обов`язкові реквізити, у т.ч. числі: дата складання ПН; опис (номенклатура) товарів (робіт, послуг) та їх кількість та обсяг; ціна постачання та інші.

Згідно з п. 2 розділу III «Зміст акта (довідки) документальної перевірки» Порядку №727, при виявленні порушень податкового законодавства фіскальний орган повинен вказати в акті перевірки первинні документи, на підставі яких вчинено записи в податковому та бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій..., що підтверджують наявність факту порушення.

В акті перевірки відсутня така інформація, тобто фіскальний орган не підтвердив в акті перевірки наявність порушення щодо нескладання податкової накладної, та не навів посилання на бухгалтерські первинні документи, які можуть бути підставою для оформлення (складання) податкової накладної з відображенням в цій податковій накладній всіх обов`язкових реквізитів податкової накладної.

Таким чином, висновки ГУ ДФС у Чернігівській області щодо порушення підприємством норм податкового законодавства в частині не реєстрації податкових накладних, є необґрунтованими, так як немає і не може бути первинних документів, які можуть бути підставою для складання податкової накладної, так як нема і події, яка згідно пункту 187.1 ПК України, вимагає складання податкової накладної.

Щодо тверджень відповідача про порушення підприємством податкового законодавства щодо несвоєчасності реєстрації податкових накладних, суд зазначає наступне.

Зокрема, КП «Ліки України» облік доходів та витрат, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування вівся на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, згідно ст. 44.1 ПК України.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, в установлений законодавством термін підприємством, на всю суму податкових зобов`язань, за травень 2017 року (4190 податкових накладних на загальну суму 3170594 грн) і грудень 2018 року (3194 податкові накладні на загальну суму 4087078 грн), складені податкові накладні та відправлені на реєстрацію в ЄДРПН відповідно з вимогами абз. 1 ст. 201.10 ПК України.

По податковим накладним № 2575 від 23.05.2017, № 3171, 3191, 3247, 3282, 3284 від 27.05.2017, та № 2878, 2879, 2907, 2921, 2940, 2964, 2981, 3105 від 31.12.2018, які були відправлені на реєстрацію в ЄДРПН 13.06.2017, 15.06.2017 та 15.01.2019 позивачем не отримано квитанції № 1 про реєстрацію (податкові накладні залишилися в статусі «в дорозі»), підприємство визнало ці податкові накладні зареєстрованими згідно абз. 13 ст.201.10 ПК України.

Аналогічна правова позиція висвітлена у постанові Верховного Суду від 12.07.2019 у справі № 0940/1600/18.

При цьому, податковим кредитом ніхто не користувався, оскільки зазначені податкові накладні були складені на неплатника податку на додану вартість. При цьому Державному бюджету також не завдано жодної шкоди. Своєчасність зазначених операцій документально підтверджено програмним забезпеченням ME.DOC, що підтверджується копіями листів ТОВ «СВІТ IT Технологій» (т. 2 а.с. 25, 26).

Також , як вбачається з матеріалів справи, 15.01.2019 позивач здійснював реєстрацію інших податкових накладних. Для отримання інформації про суму ліміту на рахунку РСЕА підприємство відправило запит через систему ME.DOC по формі ИЗО 1206, але витяг не надійшов, в електронному кабінеті платника податків в закладці СЕА ПДВ - сервіс був недоступний. На офіційному веб-сайті ДФС України у цей день було опубліковано оголошення про перенавантаження серверу ДФС та затримки обробки запитів (скріншот оголошення наявний у матеріалах справи). В результаті поповнивши рахунок СЕА відправили на реєстрацію податкові накладні. Всю другу половину дня податкові накладні перебували в статусі «відправлено до ДФС», квитанції не надходили. Лише наступного дня підприємство отримало квитанції № 1, датовані 16.01.2019 о 08год 03 хв. на податкові накладні № 2967, 2999, 3100, 3137, 3156 в статусі «відхилено».

Водночас, причиною несвоєчасної реєстрації податкових накладних стали об`єктивні причини, які не залежали від підприємства. Як наслідок, позивач зареєстрував вищевказані податкові накладні 16.01.2019 (тобто з запізненням на 1 день). Звернення підприємства з даного питання з проханням об`єктивно розглянути дані обставини і не застосовувати до підприємства штрафні санкції залишилося без реагування ГУ ДФС у Чернігівській області, що підтверджується копією листа від 18.01.2019 за №05/13-4 (т. 2 а.с. 23).

При цьому, суд враховує правову позицію Верховного Суду, висвітлену у постанові від 14.02.2019 у справі № 809/1040/17.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що податкові зобов`язання за зазначені звітні періоди були задекларовані позивачем в повному обсязі та сплачені в термін, передбачений податковим законодавством.

Таким чином, КП «Ліки України» порушення норм діючого законодавства в частині не реєстрації або несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН не допустило.

Відповідно до ч. 2 ст. 74 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування.

Відповідно до презумпції правомірності правочину, всі укладені договори між сторонами є чинними, якщо їх недійсність прямо не встановлена законом або рішенням суду, що набрало законної сили.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, підстави винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов комунальне підприємство "Ліки України" Чернігівської обласної ради слід задовольнити у повному обсязі.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 03.06.2019 № 00001721400 та № 00001731400.

Стягнути на користь комунального підприємства "Ліки України" Чернігівської обласної ради за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області сплачений судовий збір у сумі 19210 (дев`ятнадцять тисяч двісті десять) грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: комунальне підприємство "Ліки України" Чернігівської обласної ради (вул. Івана Мазепи, 55, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ - 01980762).

Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 43143966).

Треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю ''Ліки України'' Чернігівської обласної ради (вул. Івана Мазепи, 55, м. Чернігів, 14017), Управління комунального майна Чернігівської обласної ради (пр-т. Миру, буд. 43, м. Чернігів, 14000).

Повний текст рішення виготовлено 12 грудня 2019 року.

Суддя Д.В. Лобан