
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
13 грудня 2019 р. справа № 400/4402/19
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Мороз А. О., ознайомившись з позовною заявою:
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
доКабінету Міністрів України, вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008
треті особи1) Держгеокадастр України, вул. Народного ополчення, 3, м. Київ, 03680 2) Відділ Держгеокадастру в Новоодеському районі Миколаївської області, вул. Центральна, 202 А, м. Нова Одеса, Новоодеський район, Миколаївська область, 56602 3) Головне управління Держгеокадастру Миколаївської області, пр. Миру, 34, каб. 710, м. Миколаїв, 54034 4) Новоодеська міська рада, вул. Центральна, 208, м. Нова Одеса, Миколаївська область, 56602 5) Приватне акціонерне товариство "Миколаївська теплоелектроцентраль", вул. Каботажний спуск, 18, м. Миколаїв, 54020 6) МКП "Миколаївводоканал", вул. Погранична, 161, м. Миколаїв, 54055 7) ПАТ "Миколаївгаз", вул. Погранична, 159, м. Миколаїв, 54003
провизнання дій, бездіяльності та рішення протиправними; відшкодування шкоди; визнання незаконними
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулися з позовом до Кабінету Міністрів України (надалі - відповідач), треті особи: Держгеокадастр України, відділ Держгеокадастру в Новоодеському районі Миколаївської області, Головне управління Держгеокадастру Миколаївської області, Новоодеська міська рада, приватне акціонерне товариство "Миколаївська теплоелектроцентраль", МКП "Миколаївводоканал" та ПАТ "Миколаївгаз", в якому просять суд: "Визнати протиправними дії, рішення, бездіяльність уряду та відшкодувати шкоду, завдану протиправною дією органу влади. Визнати незаконними та скасувати нараховані борги за комунальні послуги на ім`я позивача - пенсіонера на 2019 рік."
Ухвалою від 13.12.2019 року суд відмовив позивачу у відкритті провадження у даній справі в частині позовної вимоги про визнання незаконними та скасування нарахованих боргів за комунальні послуги на ім`я позивача - пенсіонера на 2019 рік.
Суд перевірив відповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), і дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач судовий збір не сплатила, натомість подала заяву про звільнення від сплати судового збору, у зв`язку з невеликим розміром пенсії. До заяви позивач додала довідку про доходи за 2019 р.
Частиною 1 ст. 133 КАС України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Однак спеціальним нормативно-правовим актом з питань сплати судового збору, у тому числі відстрочення сплати, є Закон України "Про судовий збір". Статтею 8 вказаного Закону передбачено вичерпний перелік умов, за наявності яких суд може відстрочити або розстрочити сплату судового збору. Такими умовами є:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Як вбачається з п. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", обов`язковою умовою для відстрочення чи розстрочення сплати судового збору є визначення розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік.
Позивач не надала довідку про розмір свого річного доходу за попередній календарний рік, тобто за 2018 рік, натомість надала довідку про доходи за період з 01.01.2019 року по 30.11.2019 року.
Таким чином, підстави для задоволення заяви позивача про звільнення від сплати судового збору відсутні.
Частиною 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено сплату судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено сплату судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру фізичною особою в розмірі - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Таким чином, позивачу слід надати суду документ про сплату судового збору в розмірі 768,40 грн. за вимогу немайнового характеру та визначити розмір судового збору за вимогу майнового характеру (в залежності від розміру шкоди, що підлягає відшкодуванню), з урахуванням висновків суду відповідно норм Закону України "Про судовий збір".
Судовий збір сплачується на рахунок № UA958999980000034312206084007, отримувач коштів УК у м. Миколаїв (м. Миколаїв/22030101), код отримувача 37992781, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: судовий збір за позовом (ПІБ, ідентифікаційний код/серія та номер паспорта позивача).
Позивач просить визнати протиправними дії, рішення, бездіяльність уряду та відшкодувати шкоду, завдану протиправною дією органу влади, однак не зазначає які саме дії, рішення бездіяльність відповідача просить суд визнати протиправними та розмір шкоди, що підлягає відшкодуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій.
Таким чином, позивачу слід уточнити позовні вимоги та зазначити, які саме дії, рішення, бездіяльність відповідача є протиправними та зазначити розмір шкоди, що підлягає відшкодуванню.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 49 КАС України, треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, пред`явивши позов до однієї або декількох сторін.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки.
У позовній заяві позивачем визначено в якості третіх осіб - Держгеокадастр України, відділ Держгеокадастру в Новоодеському районі Миколаївської області, Головне управління Держгеокадастру Миколаївської області, Новоодеська міська рада, приватне акціонерне товариство "Миколаївська теплоелектроцентраль", МКП "Миколаївводоканал" та ПАТ "Миколаївгаз".
Проте, в тексті позовної заяви позивач не визначила процесуальний статус третіх осіб, а саме не зазначила на стороні позивача або відповідача має бути залучена кожна третя особа, із самостійними вимогам на предмет спору чи без них.
Таким чином, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом визначення статусу третіх осіб.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Судом встановлено, що у позовній заяві позивач не зазначила:
1) реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серія паспорта позивача;
2) ідентифікаційний код відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
3) ідентифікаційний код третіх осіб в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
4) адресу електронної пошти позивача (за наявності);
5) офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідача та третіх осіб;
6) номер засобу зв`язку позивача;
7) відомі номери засобів зв`язку відповідача та третіх осіб.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Таким чином, позивачу необхідно конкретизувати зміст позовних вимог відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Крім того, відповідно п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Позовна заява такого підтвердження не містить.
Відповідно до ч. 1 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Судом встановлено, що позивач не додала до копій позовних заяв, доданих до неї документів.
Отже, позивачу необхідно надати для відповідача та третіх осіб копії документів, доданих до позовної заяви.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищезазначене та керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. У задоволенні заяви позивача про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
2. Залишити позовну заяву без руху.
3. Позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до Миколаївського окружного адміністративного суду позовну заяву (для суду, відповідача та третіх осіб), оформлену відповідно до вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначити:
1) реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серія паспорта позивача;
2) ідентифікаційний код відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
3) ідентифікаційний код третіх осіб в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
4) адресу електронної пошти позивача (за наявності);
5) офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідача та третіх осіб;
6) номер засобу зв`язку позивача;
7) відомі номери засобів зв`язку відповідача та третіх осіб;
8) визначити процесуальний статус третіх осіб;
9) надати докази сплати судового збору в розмірі 768,40 грн. за вимогу немайнового характеру та судовий збір за вимогу майнового характеру (в залежності від розміру шкоди, що підлягає відшкодуванню) відповідно норм Закону України "Про судовий збір";
10) уточнити позовну вимогу шляхом зазначення, які саме дії, рішення, бездіяльність відповідача є протиправними та зазначення розміру шкоди, що підлягає відшкодуванню;
11) конкретизувати зміст позовних вимог відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України;
12) надати власне письмове підтвердження позивача про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав;
13) надати для відповідача та третіх осіб копії документів, доданих до позовної заяви.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.
5. Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду. У разі подання апеляційної скарги на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, суд першої інстанції повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Суддя А. О. Мороз