
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 грудня 2019 року № 640/21912/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про зобов"язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про зобов"язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки з моменту звернення, а саме 19 жовтня 2018 року.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на закони України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", "Про наукову та науково-технічну діяльність" та зазначає, що при призначенні їй пенсії за віком підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на закони України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", "Про наукову та науково-технічну діяльність" та зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві з дотриманням вимог чинного законодавства здійснено перерахунок пенсії позивача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.
19.10.2019 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, в якій просила повідомити про підстави застосування при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 старого показника середньої заробітної плати в Україні, а не показника середньої заробітної плати України, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення.
Листом від 23.11.2018 за № 118305/02/К-8622 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про наступне.
З 14.04.2017 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 37 років 5 місяців 7 днів порахованого по 31.03.2017 та заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.07.2000 по 31.03.2017.
Пенсію обчислено: 3764,40 грн. х 5,32691 х 0,50513 = 10129,18 грн., де: 3764,40 грн. - середня заробітна плата (дохід) по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 рік; 5,32691 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати; 0,50513 - коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35%; 10 129,18 грн. - основний розмір пенсії.
Розмір пенсії становив 10 740 грн., де: 10129,18 грн. - розмір пенсії за віком; 87,29 грн. - доплата за понаднормативний стаж за 7 років; 1519,38 грн. - підвищення по ст. 29 ч. 3 - 15%; (-) 995,85 грн. - розмір, що забезпечує максимальну виплату згідно реформи, згідно статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи".
Згідно із заявою позивача, з 25.09.2017 переведено на пенсію за віком, як наукового працівника відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність". В заяві надана згода на зменшення розміру пенсії.
Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 40 років 7 місяців 9 днів порахованого по 31.07.2017, в тому числі стажі наукового працівника - 29 років 2 місяці 1 день та заробітної плати наукового працівника, визначеної за періоди роботи з 01.07.2000 по 31.07.2017.
Пенсію обчислено: 4285,79 грн. х 3,49167 х 60% = 8978,74 грн., де: 4285,79 грн. - середній заробіток по економіці за 2016 рік, з якого розраховано розмір наукової пенсії; 3,49167 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати; 60% загальний відсоток по стажу для розрахунку пенсії від середнього заробітку.
Розмір пенсії з 25.09.2017 становить 8978,74 грн.
З 01.10.2017 здійснено перерахунок пенсії позивача: 3764,40 грн. х 5,34861 х 0,40583 = 8171,11 грн., де: 3764,40 грн. - середня заробітна плата (дохід), з якої сплачено страхові внески по Україні за 2014-2016 роки, 5,34861 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати; 0,40583 - коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1%; 8171,11 грн. - основний розмір пенсії.
Розмір пенсії з 01.10.2017 становив 9541,98 грн.: 8171,11 грн. - основний розмір пенсії; 145,20 грн. - доплата за понаднормативний стаж за 10 років, 1225,67 грн. - підвищення по ст. 29 ч. 3 - 15%.
Відповідно до поданої заяви 27.12.2017 проведено перерахунок пенсії з більшого стажу та донараховано період роботи з 01.08.2017 по 30.11.2017.
Пенсію з 01.01.2018 обчислено: 3764,40 грн. х 5,34861 х 0,40917 = 8238,36 грн., де: 3764,40 грн. - середня заробітна плата (дохід), з якої сплачено страхові внески по Україні за 2014-2016 роки, 5,34861 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати; 0,40917 - коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1%; 8238,36 грн. - основний розмір пенсії.
Розмір пенсії з 01.01.2018 становить 9 619,31 грн.: 8238,36 грн. - основний розмір пенсії; 145,20 грн. - доплата за понаднормативний стаж за 10 років, 1235,75 грн. - підвищення по ст. 29 ч. 3 - 15%.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 37 Закону України від 26.11.2015 № 848-VIII «Про наукову і науково-технічну діяльність» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 848-VIII) держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці.
Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", після досягнення чоловіками 62 років за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності стажу наукової роботи не менш як 15 років. До досягнення віку, встановленого цим абзацом, право на пенсію за віком мають чоловіки - наукові (науково-педагогічні) працівники 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
60 років - які народилися до 31 грудня 1952 року включно;
60 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1953 року до 31 грудня 1953 року включно;
61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року до 31 грудня 1954 року включно;
61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року до 31 грудня 1955 року включно.
Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 35 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування (внески).
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата наукового (науково-педагогічного) працівника за весь період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менш як 60 календарних місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за основним місцем роботи за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд, за умови що зазначений період становить не більш як 10 відсотків тривалості наукового стажу.
У будь-якому разі період, за який враховується заробітна плата, з урахуванням виключення, передбаченого цим Законом, не може бути меншим за 60 календарних місяців.
Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників установ, організацій, підприємств, вищих навчальних закладів, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 31 і 32 цього Закону.
Для обчислення заробітку під час призначення пенсії науковому (науково-педагогічному) працівнику застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.
При цьому заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати граничної суми заробітку (доходу), з якої справляється збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зокрема, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Статтею 45 вказаного Закону передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
З урахуванням наведеного, позивачу при призначенні пенсії за віком на підставі Закону № 1058-ІV пенсія обчислена з урахуванням умов її розрахунку, передбачених Законом № 1058-ІV. А відтак, при переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» правомірно враховано заробітну плату із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення позивачу пенсії, а саме за 2016 рік.
Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 25.09.2018 у справі №336/2004/17 (адміністративне провадження №К/9901/35093/18).
При цьому, суд зазначає, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" з 14.04.2017 та з 25.09.2017 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність".
Таким чином, в даному випадку відсутні правові підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески за 2017 рік.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) про зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя М.А. Бояринцева